לדלג לתוכן

משחקי הכס - עונה 5

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משחקי הכס
Game of Thrones
מבוסס על "משתה לעורבים", "ריקוד עם דרקונים"
מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין
סוגה פנטזיה
דרמה
פסקול Game of Thrones: Season 5 עריכת הנתון בוויקינתונים
שפות אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר פרקים 10 עריכת הנתון בוויקינתונים
שידור
רשת שידור HBO עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת שידור מקורית 12 באפריל 2015 – 14 ביוני 2015 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

העונה החמישית של משחקי הכס שודרה במקור בין ה-12 באפריל 2015 ל-14 ביוני 2015. העונה כללה עשרה פרקים, כל אחד באורך של 50-60 דקות. מבחינה עלילתית, העונה מכסה את מרבית התוכן שבספרים "משתה לעורבים" ו"ריקוד עם דרקונים", בצירוף קטעים שלא עובדו מהספר הקודם "סופת החרבות"[1].

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במעלה המלך סרסיי נערכת לטקס האשכבה של אביה, כאשר מארגארי נישאת לבנה טומן שהופך למלך. חרף היותה למלכה-האם ולא המלכה השלטת היא ממנה את מקורביה לחברות במועצה המלכותית וזורעת שמות במעלה מלך. היא מסייעת לעלייתו של מנהיג דתי סגפן וקנאי המכונה "הדרור העליון", שאוסר את כלתה ואחיה (לוראס טיירל) באשמת עדות שקר והומוסקסואליות. בהמשך הוא גם פונה כנגדה ואוסר אותה באשמת ניאוף, גילוי עריות ורצח בעלה רוברט. זמן-מה לאחר מכן היא מסכימה להתוודות, אך נאלצת לעבור השפלה ולבצע את "צעידת הכפרה" המחייבת אותה לצעוד עירומה בפני תושבי העיר.

סאנסה סטארק מגיעה עם פטיר באיליש אל טירת בית בולטון במטרה להינשא לרמזי בולטון לקראת המאבק על כס הברזל. היא נאלצת להינשא לרמזי בולטון, שאונס אותה בליל כלולותיהם ומאלץ את "סרחן" לצפות במעשה. לאחר שרמזי יוצא לקרב נגד סטאניס היא ו"סרחן" נמלטים. בינתיים, אריה סטארק מגיעה אל הבית השחור והלבן בעיר החופשית בראאבוס, ומתקבלת לאחוות המתנקשים "האנשים חסרי הפנים". לאחר שמוטל עליה להתנקש בסוחר מושחת והיא מתנקשת במישהו אחר מעברה, והיא נענשת.

בחומה, ג'ון שלג לומד מפיו של סטאניס באראתיאון שבכוונתו לכבוש את כס הברזל בסיוע צבא הפראיים, אך מנהיגם מאנס ריידר מסרב להישבע אמונים למלך סטאניס באראתיאון. הוא מועלה על המוקד אך ג'ון יורה בו למוות, כדי להקל על ייסוריו. זמן מה לאחר מכן, משמר הלילה בוחר בג'ון למפקד ה-998 של משמר הלילה. ג'ון יוצא אל הפראיים על מנת לשכנעם לחבור אל משמר הלילה, במאבק מול צבא ההלכים הלבנים, ולאחר הגעתו פולשים ההלכים הלבנים בראשות מלך הלילה והוא נמלט. בשובו אל טירת שחור הוא נחשף לזעמם וכעסם של אנשי המשמר כנגדו ואלה דוקרים אותו ומותירים אותו להתבוסס בדמו.

בצפון, סטאניס באראתיאון עוזב את טירת שחור כדי לתקוף את וינטרפל שנמצאת תחת כיבושו של רוז בולטון. לאחר שרוב צבאו השכור בורח, הוא פונה לעצתה של מליסנדרה ומעלה כקורבן לרה'לור אל האור את בתו שירין, לא לפני שהוא שולח את סר דאבוס סיוורת' לטירת שחור לחפש אספקה. לאחר ההקרבה, אשתו סליס מתאבדת ורוב סוסיו נהרגים בידי גדוד קטן אותו הנהיג רמזי בולטון. לאחר מכן צבאו של בולטון שוחט את כל חייליו ובריאן מטארת' הורגת אותו כנקמה על כך שהרג את אחיו רנלי, אותו שירתה.

מעבר לים הצר, דאינריז טארגאריין נאלצת להיאבק בהתקוממות מבית בדמות מחתרת בשם "בני ההרפיה". ואריז וטיריון מגיעים לבית בושת בפונטס בדרכם אל מירין, וטיריון נחטף על ידי סר ז'ורה שמסגירו לידיה של דאינריז בתקווה שתמחל לו, אך זו אינה מוחלת לו ומגרשת אותו מהעיר בעוד טיריון הופך ליועץ שלה. בעת קרב ראווה מתפרץ מרד של "בני ההרפיה" המנסים להתנקש בה, ולבסוף היא ניצלת על ידי סר ז'ורה ומתפתח קרב שבסיומו מגיע אחד מדרקוניה, דרוגון, שמציל אותה והיא מתעופפת על גבו הרחק משם ומגלה שהוא לוקח אותה אל ארצם של הדות'ראקים.

שיר של אש ושל קרח מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין
משחקי הכס עימות המלכים סופת החרבות משתה לעורבים ריקוד עם דרקונים רוחות החורף
(טרם יצא לאור)
חלום של אביב
(טרם יצא לאור)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]