אבולוציה מתכנסת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הדמיון הפיזי (בצורת המקור והממדים) וההתנהגותי (אופן התעופה והתזונה) הרב בין הקוליברי הנראה למעלה והצופית הנראית למטה מקורו באבולוציה מתכנסת
גולגלות של זאב טסמני ושל זאב מצוי. ניתן להבחין בקלות בדמיון הרב ביניהן, על אף שאינן זהות והמינים אינם קרובים זה לזה מבחינה אבולוציונית

אבולוציה מתכנסת או התכנסות, הנכללת תחת הגדרת ההומופלסיה, היא התפתחות מאפיינים דומים באופן שטחי, אצל יצורים ממוצא שונה ובאופן בלתי תלוי זה בזה. אבולוציה מתכנסת נוצרת כאשר על יצורים שאינם קרובים זה לזה מבחינה סיסטמטית פועלים לחצי ברירה חזקים ודומים. ככל שסביבת החיים קיצונית יותר וככל שחולף זמן רב יותר במהלכו חשופים היצורים לתנאי הסביבה הקשים, כך רב הסיכוי להיווצרות של התכנסות בתכונותיהם (הן נעשות דומות).

אבולוציה מתכנסת מובדלת מאבולוציה מתבדרת, בה מין מתפצל למינים שונים כשנוצרות בקבוצות שונות תכונות המתרחקות זו מזו עם הזמן.

סוג מסוים של התכנסות אבולוציונית היא התכנסות מורפולוגית, בה צורת הגוף, או איברים מסוימים, של יצורים שונים נהיה דומה בשל לחצי ברירה דומים. לאיברים השונים ש"מתכנסים" ונהיים דומים בצורתם ותפקודם, קוראים מבנים אנלוגיים, לעומת מבנים הומולוגיים שמוצאם זהה, אך בשל לחצי ברירה שונים, השתנו במהלך האבולוציה.

דוגמאות לאבולוציה מתכנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

P biology.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.