אליעזר פישמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

אליעזר פישמן (נולד ב-1 במאי 1943) הוא איש עסקים ישראלי בעל אחזקות מרובות בתחומי התקשורת והנדל"ן בישראל ובעולם. פישמן דורג במקום ה-38 ברשימת 100 העשירים של ישראל של העיתון מעריב לשנת 2010 עם הון בשווי 1.8 מיליארד שקל.‏[1]

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אליעזר פישמן נולד בשנת 1943 ברוסיה ועלה לארץ עם משפחתו בגיל חמש. תחילה נקלטה המשפחה במעברה בגבעת אולגה, סמוך לעיר חדרה, בהמשך עברה למושב בניה. סיים לימודי חשבונאות במדרשה למנהל בתל אביב. בשנות השבעים הקים משרד רואי חשבון עצמאי בתל אביב. בתחילת שנות השמונים הקים קרנות נאמנות בשם רונית וענת, על שם בנותיו. נכסי הקרנות האמירו בתקופת הגאות בבורסה בתחילת שנות השמונים אל מעבר לשווי של 1.6 מיליארד דולר. במשבר בבורסה התל אביבית בשנת 1983, שנבע מוויסות מניות הבנקים, התמוטטו קרנות הנאמנות לאחר הנפילה בשווי נכסיהן בבורסה. פישמן רכש תעודות השתתפות רבות מכספו הפרטי כדי לממן חלק מהמכירות שבוצעו על ידי הציבור. באוגוסט 1985 הוגש נגדו כתב אישום, על פיו החזיקה קרן רונית בניהולו יותר מ-10% מסך המניות של בנק מירב ושל הסנה, וזאת בניגוד לחוק. המשפט ארך 5 שנים ובסיומו זוכה פישמן. ערעור המדינה נדחה בשנת 1993.

ב-2008 הורשעו חברת "הנדימן - עשה זאת בעצמך" ומנהליה, ביניהם פישמן, בהעסקת עובדים ביום המנוחה השבועי בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה. כל הנאשמים הורשעו ונגזרו עליהם קנסות כבדים.

עם פרוץ משבר האשראי ב-2008, זכה פישמן לתואר "טייקון" כאחד מבעלי החברות שגייסו הון רב בשוק ההון הישראלי.

במהלך השנים רכש פישמן עסקים רבים, תוך שימוש בהלוואות בנקאיות ובמינוף עסקי. בביוגרפיה של פישמן שפרסם בשנת 2005 אריה אבנרי (יצאה בהוצאת ספריית מעריב) נכתב:

"האיש שהמציא את המינוף הבנקאי. שמשלם כל שנה מאות מיליוני שקלים לבנקים, ריבית על חובותיו, ועליו נאמר שכל מנהלי הבנקים בישראל בודקים כל בוקר את מצב בריאותו ונושמים לרווחה כשהם מגלים שמצבו שפיר"

הוא מתגורר כיום בסביון.

אחזקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר הנפילה בבורסה חזר פישמן לעולם העסקים, והחל מסוף שנות השמונים לצבור אחזקות רבות, חלקן באמצעות הלוואות מהקיבוצים, ואחר כך מהונו העצמי ומהבנקים. ברשותו כיום, בשנת 2005, אחזקות בחברה כלכלית לירושלים, החולשת על אחזקות רבות בתחום הנדל"ן בישראל (בהן חברת מבני תעשייה) ובחו"ל (בקנדה, באירופה, בהודו וברוסיה). פישמן השתלט על החברה בשנת 1989 יחד עם קבוצת משקיעים אמריקנית. הוא רכש את החברה שנמכרה בהליך הפרטה על ידי מדינת ישראל.

לפישמן החזקות בענף הקמעונאות, ברשתות: הום סנטר, בסט ביי, ביג בוקס, Celio, טויס אר אס, אך הוא מוכר בעיקר כבעל החזקות רבות בתחום התקשורת בישראל. פישמן מחזיק בנתח מהעיתון ידיעות אחרונות, בבעלות על עיתון העסקים גלובס, ובנתח מחברת הכבלים HOT. בתעשייה המסורתית מחזיק פישמן בחברת אופיס טקסטיל. בתחום הפרחים מחזיק פישמן ברשת חנויות הפרחים zer4u, בתחום אנרגיה - בחברת דלק טן (Ten).

בשנת 2006 הסתבך פישמן בעסקאות ענק שביצע בכתיבת אופציות על הלירה הטורקית - עסקאות שהסבו לו הפסדים של כשני מיליארד שקלים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]