אלן רנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלן רנה עם אריאן אסקרי, ז'ולייט בינוש ואנייס ז'אווי בטקס הענקת פרס סזאר ה-23, 1998

אלן רנהצרפתית: Alain Resnais; ‏ 3 ביוני 19221 במרץ 2014) היה במאי קולנוע צרפתי אשר יצירותיו המוקדמות משויכות לתנועת הגל החדש בקולנוע. עם זאת, הוא נודע בעיקר בזכות שלוש מיצירותיו המוקדמות: לילה וערפל (1955), הירושימה אהובתי (1959) ואשתקד במרינבד (1961).

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רנה נולד בוואנס (Vannes) שבצרפת. רנה החל ליצור סרטים באמצע שנות הארבעים לאחר תום לימודיו ב-Institut des hautes études cinématographiques. הוא יצר כמה סרטים קצרים כגון "גרניקה" (1950) בהשראת ציורו של פיקאסו באותו שם והעיר והקרב אשר היוו השראה לו. סרטו הבולט מאותה תקופה הוא לילה וערפל (1955) אשר היה אחד הסרטים הדוקומנטריים הראשונים אודות השואה. רנה בחר לגשת לנושא בצורה עקיפה כי חשב שתמונות זוועה יגרמו לשואה להצטייר כבדיונית ובלתי ניתנת לתפישה אצל הצופים. הוא בחר לצלם מחנות ריכוז ריקים כפי שנראו בשנות החמישים והשתמש בחומר גלם שצולם בתקופת השואה רק ממש בסוף הסרט. צורת עריכה זו הייתה מהפכנית לתקופתה וזכתה לחיקויים רבים מאז.

רנה השתמש בסרטיו בטכניקות שונות כדי לתור אחר הסובייקטיביות של הזיכרון בבואו להתמודד עם זוועות ואלימות בעבר. הוא סיים את העבודה על סרטו הירושימה אהובתי, המבוסס על ספרה של מרגרט דיראס, בשנת 1959. זוהי דרמה רומנטית אודות שחקנית צרפתיה צעירה המשחקת בסרט אנטי-מלחמתי המצולם בהריסות העיר הירושימה ובבנייתה מחדש. עד מהרה היא פוצחת בפרשיית אהבים הפכפכה עם ארכיטקט יפני. הרומן חושף את המתחים הפוליטיים והתרבותיים אשר רוחשים אפילו מתחת לחוויותיהם האישיות וזכרונותיהם. הסרט כלל שימוש פורץ דרך בטכניקה של פלאשבקים כדי לתור בזכרונותיה של השחקנית אודות מאהב גרמני שנהרג במלחמת העולם השנייה וההשפלה שעברה מצד משפחתה. סרט זה זכה להצלחה רבה וקיבע את מעמדו של רנה בהיסטוריה של הקולנוע הצרפתי.

בשנת 1960 יצר רנה קלאסיקה נוספת משלו: אשתקד במרינבד יחד עם הסופר/קולנוען אלן רוב-גרייה הסרט עוסק באדם, המוכר רק בשם X, אשר פוגש באישה בשם A באתר נופש אירופי ומנסה לשכנע אותה כי הם נפגשו שם בעבר כזוג אוהבים. בסרט זה מתח עוד יותר רנה את השימוש שעשה בחקירת הזיכרון הסובייקטיבי למחוזות ניסיוניים, ויצר מציאות לא-יציבה אשר זורמת עם התפישה של הדמויות. בעת ש-X מנסה להעביר ל-A את זכרונותיו מפגישתם הקודמת, הנוף משתנה כל הזמן מצילום לצילום בעת שהזיכרונות שהוא מתאר זורמים לרגע הנוכחי. סצנות דומות משוחקות בגרסאות רבות-משממעות שונות, והצופה אינו יכול להכריע אם X הוא נבל אשר אנס את A או גיבור/מאהב אשר מסייע לה להימלט מאתר הנופש הדיסטופי הכולא אותה.

רנה היה בן זמנו של הגל החדש הצרפתי - קבוצה של מבקרים שהפכו ליוצרי סרטים הכוללת את פרנסואה טריפו וז'אן-לוק גודאר - אך לא חבר מלא בקבוצה. הוא מזוהה יותר עם קהילת יוצרי הסרטים והסופרים של הגדה השמאלית, אשר כללה את אניס ורדה, ז'ק דמי ואחרים, אשר היו מחויבים למודרניזם ולא לקולנוע האמריקאי.

הוא המשיך ליצור באופן סדיר בשנות השישים והשבעים. בשנות השמונים נחל אכזבה כשסרטיו כשלו אצל המבקרים ובקופות. בשנת 1993 זכה שוב בתהילה עם הסרט 'מעשנת/לא מעשנת' על פי מחזהו של הבריטי אלן אייקבורן. בשנת 2006 יצא לאקרנים סרטו "לבבות", גם הוא על פי מחזה של אייקבורן. ב-2012, בגיל 90, ביים את הסרט "עוד לא ראיתם כלום".

רבים מסרטיו הופקו על ידי אנטול דאומן וסרטי ארגוס, אשר הפיקו סרטים של אנשי הגדה השמאלית אחרים כגון כריס מרקר. רנה גם נודע בשיתופי הפעולה שלו עם סופרים ומחזאים כאלאן רוב-גרייה, אלן אייקבורן ומרגרט דיראס. רנה, אדם פרטי ביותר, (שכמעט ואינו מעניק ראיונות) היה נשוי לפלוראנס, בתו היחידה של הסופר והדיפלומט הנודע אנדרה מאלרו. את 20 השנים האחרונות הוא חולק עם השחקנית סבין אזאמה,המופיעה ברבים מסרטיו.

רנה זכה בפרס ז'אן ויגו בשנים 1954 ו-1956. הוא זכה בפרס אריה הזהב בפסטיבל הסרטים של ונציה בשנת 1960 על הסרט 'אשתקד במרינבד' ובאריה הכסף בשנת 2006 על הסרט 'לבבות'.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • חיים כאלב, זרם התודעה בסרטים של אלן רנה (באנגלית), מק-גרואר, ניו יורק, 1997
  • רוי ארמס (עדכונים: חיים כאלב), הקולנוע של אלן רנה, כתר, ירושלים, 1986
  • זאב רב-נוף, מסך גדול. הוצאת כתר 1982.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם מותו