גננת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הגננות חיה ברוידה, טובה חסקינה (חזקי נא) ותרצה קטינקא ממקימות התאחדות הגננות בארץ ישראל, 1923

גננת או גַּנָּן[1] הוא אדם העוסק בהוראה במסגרת גן ילדים, ואחראי על הלמידה של תלמידיו, כחלק מתהליך החינוך.

סוגי תפקידים לגננות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגני הילדים כולל צוות הגננות לרוב שני סוגי בעלי תפקידים:

  • גננת אם - גננת הנמצאת בגן ברוב ימות השבוע.
  • גננת משלימה - גננת שמחליפה באופן קבוע בימי השבוע את גננת האם, לעתים יום אחד בשבוע ולעתים יומיים.

בנוסף פועלים בגן הילדים בעלי תפקידים נוספים שאינם גננות, כגון סייעת לגננת וסייעת משלימה.

גננת שילוב או גננת שי"ח היא גננת בעלת הכשרה בחינוך מיוחד העובדת עם ילדים מתקשים הלומדים במסגרת גנים רגילים, בשיתוף עם גננת האם של הגן. היא עובדת במספר גני ילדים, כאשר בכל אחד מהם היא עובדת עם ילד בודד או עם קבוצה.

הכשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • גננת מוסמכת - עוברת קורס שבסיומו מקבלת תעודת הוראה של "גננת מוסמכת" המאפשרת חינוך לגיל הרך מגיל לידה ועד שש שנים. התעודה מוכרת על ידי משרד החינוך. עם זאת, עם כניסת פרויקט "אופק חדש" למערכת החינוך בישראל, נדרשת השלמה מתעודה זו לתואר B.Ed.
  • גננת עם תואר B.Ed - עוברת הכשרה בחינוך לגיל הרך במסלול לימודים מציע הכשרה מקצועית רחבה. הלימודים מתרכזים בידע והבנה של התפתחות הילד בתחומי ההתפתחות המוטורית, הרגשית והקוגניטיבית. בישראל קיימות שתי התמחויות: גננות בגיל הרך (לידה עד גיל 6), וגננות/מורות בגיל הרך (גן, כיתות א'-ב').
  • הסבת אקדמאים לחינוך: גננת מוסמכת - בחלק ממכללות ההוראה, קיים מסלול הסבה לאקדמאים מתחומים שונים אשר מעוניינים לעסוק בחינוך. במסגרת מסלול כזה, סטודנט יכול להשלים לימודי הוראה וחינוך, ולבסוף לקבל תעודת הוראה לגיל הרך.

לאחר השלמת לימודי הוראה באחת מהמכללות המוכרות, נדרשת הגננת המוסמכת לעבור שנת סטאז' במשרד החינוך, במסגרתה היא נמצאת תחת הדרכה ופיקוח מוגברים. שנת הסטאז' היא ספציפית למשרד החינוך ולא נדרשת למי שאיננה מעוניינת לעבוד במשרד החינוך. במסגרת שנת הסטאז, כל גננת מקבלת גננת חונכת אשר מלווה אותה בשגרת העבודה בגן.

תרומה התפתחותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגננת מעורבת בתהליך ההתפתחות החברתית והחיברות של הילד. הקשרים הבין אישיים הראשונים מתחילים בגיל הינקות במסגרת המשפחה[2]. הגננת, יחד עם דמויות מטפלות אחרות כמו שמרטף או או-פר מהווה מקור שני לקשרים משמעותיים עם אנשים בוגרים עבור הילד‏[3].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ על פי האקדמיה ללשון העברית, צורת הזכר של גַּנֶּנֶת היא גַּנָּן, בדומה ל: טַיָּס–טַיֶּסֶת, כַּנָּר–כַּנֶּרֶת. בנקבה משמשות שתי צורות: גַּנֶּנֶת וגם גַּנָּנִית (כמו סַפָּרית), וייתכן כי נוצר בידול משמעות ביניהן: גננת בגן ילדים וגננית בגינת צמחים; אבל צורת הזכר היא אחת: גַּנָּן.
  2. ^ Baron, R. A., and Byrne, D. (2000). Social psychology. Boston: Allyn and Bacon.
  3. ^ Calkins, Susan D. (Ed); Bell, Martha Ann (Ed), (2010). Child development at the intersection of emotion and cognition. Human brain development. Washington, DC, US: American Psychological Association.