חובש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חובש רפואת חרום הוא אדם מיומן ומומחה במקצוע רפואת החירום, ואשר מוכשר בנוהלי העבודה הקלינית, המעבדתית והמנהלית. החובש עובד בעיקר במסגרת שירותי עזרה ראשונה, כגון מגן דוד אדום, או במסגרת שירות צבאי. מקובל לקרוא למגיש עזרה ראשונה חובש, אך למעשה החובש הוא סוג הכשרה ספציפי בסולם הדרגות המקובל ברפואת החירום.

רמות הכשרה שונות של חובש[עריכת קוד מקור | עריכה]

המסגרות המורשות להכשיר חובשים במדינת ישראל הן מד"א וצה"ל כמו כן חברות הדרכה פרטיות, אבל אין הכרה הדדית של ההסמכה בין כלל הארגונים. במד"א ובחברות הפרטיות קיימות רמות הכשרה שונות של חובש:

מע"ר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מע"ר (מגיש עזרה ראשונה) הוא מתנדב מד"א או ארגוני הצלה אחרים אשר עבר בהצלחה קורס 60 ומוסמך לעלות על אמבולנסים ולטפל בפצועים ובחולים ברמה שהוכשר לה. במדי מד"א מגיש העזרה הראשונה יזוהה באמצעות פס אדום מעל פס הכסף וללא דרגות. במד"א, מע"ר יהיה, למעט מקרים מיוחדים, מתנדב נוער, כלומר קטין. מסיבה זו אין מע"רים במד"א מורשים להיכנס לזירות פיגועים.

מפעיל תאר"ן[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפעיל תאר"ן (תחנת אירוע רב נפגעים), לשעבר תער"ן (תחנת עזרה ראשונה ניידת), הוא מגיש עזרה ראשונה אשר הוסמך בקורס מטעם מגן דוד אדום לתפעל אמבולנס תאר"ן. זוהי הסמכה הנמצאת במד"א בלבד. את הקורס עוברים מתנדבי נוער בקיץ, בקורס לומדים המתנדבים את עקרונות מד"א באר"ן, את דרך הפריסה של ניידת התאר"ן ונושאים שונים ברמה בסיסית כמו סיוע לרופא בביצוע פרצדורות רפואיות שונות ופרמקולוגיה. בדרך כלל התאר"ן נכנס לפעולה כאשר ישנו אירוע רב נפגעים שהגדרתו היא אירוע שבו הטיפול והפינוי של פצוע אחד משפיעים על הטיפול והפינוי של פצוע אחר. מפעיל התאר"ן יזוהה על ידי סיכה שבה סמל הנחש כרוך על חרב בצבע זהב על סמל הגדנ"ע הצבאי בירוק על מגן דוד אדום הנענד על מדי מד"א.

מע"ר בכיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מע"ר בכיר (מגיש עזרה ראשונה בכיר) הוא מתנדב מד"א מעל גיל 18 אשר עבר קורס 88 שעות או 60 שעות + השלמה של 28 שעות, שבנוסף על החומר הנלמד בקורס 60 השעות נוספו: לידה, לימוד פתיחת וריד במקרה הצורך, נהלים, הכרת הנט"ן וטיפול באר"ן. יש לציין כי מע"ר בכיר מורשה בפתיחת וריד בנוכחות איש צוות הבכיר ממנו חובש ומעלה.

מע"ר בכיר אינו נחשב ברמת השטח לחובש, כיוון שאינו לומד אר"ן/חומ"ס (אירוע רב נפגעים/חומרים מסוכנים). מע"ר בכיר יזוהה על ידי חולצה עם פס אפור ללא דרגות.

חובש רפואת חירום/נהג[עריכת קוד מקור | עריכה]

חובש רפואת חירום/נהג - אדם שעבר את קורס החובשים יוסמך כחובש רפואת חירום/נהג אמבולנס. הקורס במגן דוד היום נמשך כ-203 שעות לנהגי אמבולנס ו 160 שעות לחובשים מלווים, ומעניק לחובש ידע עיוני ומעשי בטיפול במצבי חירום בחולה, מצבי חוסר הכרה, אנטומיה ופיזיולוגיה של הלב, קרדיולוגיה בסיסית, מחלות לב וכלי דם, אנטומיה ופיזיולוגיה של מערכת הנשימה, מחלות דרכי נשימה, עירויים ופתיחת וריד, גינקולוגיה ומיילדות, ומחלות זיהומיות. כמו כן הקורס מעניק ידע עיוני ומעשי בהחייאה בסיסית ובהחייאה חצי מתקדמת עם מכשירים. הקורס כולל גם את נוהלי מד"א, ודרכי הטיפול באט"ה (אירוע טוקסולגי המוני) ובאר"ן (אירוע רב נפגעים). במד"א ובחברות אמבולנסים פרטיות, רוב נהגי האמבולנסים הם חובשים. הכשרת הנהג לא תהיה מתחת לרמת החובש אך יכולה להיות יותר מכך (חובש בכיר, פארמדיק). חובש רפואת החירום יזוהה על ידי פס כסף במדי מד"א ובדרגת מתן/מת"ש/מת"מ/מת"ב/מת"ק/רמ"ת/רמ"ב.

מסלול קידום מתן במד"א[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרגה שם דרגה

והכשרה בסיסית נדרשת

הכשרה המזכה לדרגה
דרגת מתן.svg מתן

קורס חובשי רפואת חירום\

חובש בכיר

___________________

קורס מתרימי דם

קורס חובש רפואת חירום\קורס חובש בכיר

ותק לצורך קידום לדרגה הבאה: 2 שנים

דרגת מתש.svg מת"ש
(מתן שני)

קורס חובשי רפואת חירום\

חובש בכיר

___________________

קורס מתרימי דם

קורס חובש רפואת חירום\קורס חובש בכיר

וותק לצורך קידום לדרגה הבאה:5 שנים

דרגת מתמ.svg מת"מ
(מתן מתקדם)

קורס חובשי רפואת חירום\

חובש בכיר

___________________

קורס מתרימי דם

קצין משמרת\אחראי התרמה

ותק לצורך קידום לדרגה הבאה: 7 שנים

דרגת מתב.svg מת"ב
(מתן בכיר)

קורס חובשי רפואת חירום\

חובש בכיר

___________________

קורס מתרימי דם

חונך מתרים
נאמן איכות
נאמן בטיחות

ותק לצורך קידום לדרגה הבאה: 9 שנים

דרגת מתק.svg מת"ק
(מתן בכיר מתקדם)

קורס חובשי רפואת חירום\

חובש בכיר

___________________

קורס מתרימי דם

ראש צוות התרמה

ותק לצורך קידום לדרגה הבאה: 6 שנים

דרגת רמת.svg רמ"ת
(רב מתן)

קורס חובשי רפואת חירום\

חובש בכיר

___________________

קורס מתרימי דם

נהג אחראי תחנה

ותק לצורך קידום לדרגה הבאה: 5 שנים

דרגת רמב.svg רמ"ב
(רב מתן בכיר)

קורס חובשי רפואת חירום\

חובש בכיר

___________________

קורס מתרימי דם

ותק לצורך קידום לדרגה הבאה: 35 שנה ומעלה

חובש בכיר / חובש החייאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקורס כולל הרחבה של הידע הנלמד בקורס החובשים ובנוסף לידע זה מקנה הקורס ידע בהחייאה מתקדמת, בפרמקולוגיה, הפרעות בקצב הלב וא.ק.ג, והכרת הציוד+עקרונות העבודה בנט"ן/אט"ן. במד"א החובש בכיר מזוהה על ידי פס כחול מעל פס הכסף במדיו. ההכשרה המקבילה הצבאית נקראת גם חובש החייאה (שלב 11) - שהיא הרמה הגבוה ביותר לחובשים לפני פאראמדיק (חובש החייאה בכיר).

חובשים בצה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיכת חובש בצה"ל

חובש קרבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חובש קרבי הוא חובש שביצע קורס חובשים קרביים בבה"ד 10 (בית הספר לרפואה צבאית) במשך כ-13 שבועות. בסופו של הקורס הוא חובש בעל סימול 07. בקורס החובש לומד באופן בסיסי אנטומיה, טראומה, רפואת שגרה, רפואת חירום, פרמקולוגיה ועוד. בנוסף הוא עובר הכשרה של שבוע תאג"ד.

בסוף הקורס החובש חוזר ליחידתו ששם הוא מתפקד כחומ"ל (חובש מחלקתי) המתעסק בעיקר ברפואת חירום. בנוסף ישנם חובשים קרביים היוצאים להדריך בבה"ד 10 או משמשים כחובשי מרפאה בחטמ"רים או בתאג"דים.

חובש כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חובש כללי הוא חובש שביצע קורס חובשים כלליים בבה"ד 10 (בית הספר לרפואה צבאית) במשך כשלושה חודשים (שבוע פחות מחובש קרבי עקב שבוע התאג"ד שאינו נכלל בהכשרה). בסופו של הקורס הוא חובש בעל סימול 06. בקורס החובש לומד באופן בסיסי הכשרה דומה לזו של החובש הקרבי בדגש על רפואת השגרה. לרוב משתבצים החובשים הכלליים בבסיסים עורפיים.

חופ"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשי תיבות של חובש פלוגתיחיל התותחנים: חובש סוללה). מרכז את פעילות החובשים המחלקתיים בפלוגה והינו היחיד המוסמך להפנות חיילים לרופא ולחלק תרופות בזמן שיגרה. בניגוד לחוג"ד, אין צורך בהסמכה נוספת כדי לעבור מתפקיד חובש לחופ"ל, אך מתקיימים מדי פעם קורסי חופל"ים בבה"ד 10 (בית הספר לרפואה צבאית) המעשירים ומכוונים את ידע החובשים לתפקיד החופ"ל.

חוג"ד[עריכת קוד מקור | עריכה]

חובשים קרביים מבצעים אימון תאג"ד תקופתי יחד עם רופא הגדוד, ובהנחיית מדריך מבה"ד 10.

בצה"ל, ראשי התיבות של חובש גדודי, משמש כחובש הבכיר ביותר בגדוד. החוג"ד הוא חובש קרבי מדרגת סמל ומעלה, שביצע קורס נוסף בבה"ד 10 (בית הספר לרפואה צבאית) במשך 7 שבועות והוכשר לתפקיד זה. בקורס, החוג"ד לעתיד לומד ניווט, הפעלת צוות, פרמקולוגיה, אנטומיה מורחבת ועוד. חוג"ד מקבל שלב מקצועי 010 (חובש קרבי הוא בעל סימול 07 וחובש כללי הוא בעל סימול 06).

החוג"ד הוא מנהל הצוות של התאג"ד ומפקד משנה במחלקת הרפואה הגדודית (סגנו של הרופא, מפקד המחלקה). תפקידו לנהל את החובשים ולפקד עליהם, לקבל מהם דיווחים בעת אירוע, לעדכן את הרופא/פאראמדיק (הסמכות הרפואית הבכירה) ולכוון אותם לפצועים הדורשים טיפול רפואי מתקדם.

חוג"ד מזוהה לעתים בסיכת חובש מוזהבת על מדי ה-א'.

אחראי מרפאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצה"ל משמש כחובש בכיר בגדוד / מרפאות. ביחידות הקרביות אחראי המרפאה הוא חובש קרבי מדרגת סמל ומעלה, שביצע קורס נוסף בבה"ד 10 (בית הספר לרפואה צבאית) במשך 3 שבועות והוכשר לתפקיד זה. הנושאים הנלמדים במהלך הקורס הם, בין השאר: הפעלת צוות, פרמקולוגיה, אנטומיה מעט מורחבת יותר, ניהול מרפאה, נהלים רפואיים, חוקים וזכויות החולה והצוות המטפל. אחראי מרפאה מקבל שלב מקצועי 09. אחראי מרפאה הוא מנהל ומפקד מקביל לחוג"ד במחלקת התאג"ד ומפקד מקצועי של חובשי הפלוגות והחופ"לים. כמו כן אחראי מרפאה משמש גם כמנהל אירוע רפואי.
ביחידות העורפיות משמש אחראי המרפאה כמנהל המרפאה. בשונה מתפקידו ביחידות הקרביות בהן הוא דמות עצמאית במחלקה, שהחוג"ד לא ממונה מעליה, אבל גם אין לה סמכויות פיקודיות, ביחידות העורפיות לרוב הוא הסמכות הבכירה במרפאה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]