פרמדיק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פרמדיק מסייע לנפגע
פרמדיקים רכובים על אופניים

פרמדיק (אנגלית: Paramedic) הוא בעל מקצוע רפואי אשר נועד לטפל במצבי חירום רפואיים. הפרמדיק מעניק טיפול מתקדם במתאר הטרום בי"ח, לרוב במצבים מסכני חיים, סמוך לרגע המחלה או הפציעה.

הטיפול כולל הערכה ראשונית של החולה או הפצוע, ביצוע אבחנה ומתן הטיפול הרפואי הנדרש (אם במתן תרופות, נוזלים או ביצוע ניתוחים זעירים מצילי חיים) על מנת לטפל במצב הרפואי הספציפי ולסייע לחולה. הטיפול לרוב יינתן תוך כדי פינוי לביה"ח. שם יינתן טיפול דפיניטיבי (סופי) לחולה.

פרמדיקים לרוב יעבדו מחוץ לשטח ביה"ח ויגיעו לחולה עצמו באמצעות ניידות טיפול נמרץ, אופנועים, ודרכי גישה מהירה נוספות (מסוק, יחידות חילוץ).

למרות שרוב הפרמדיקים במדינת ישראל מועסקים כיום במד"א ופועלים במסגרת של ניידות טיפול נמרץ, ישנם פרמדיקים הממלאים תפקידים חיוניים בבתי חולים ובמרפאות טר"מ ומסייעים לצוות הרפואי לטפל במחלות קשות ופציעות במתאר חדר המיון.

מסלולי ההכשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם מס' מסלולי הכשרה דרכם ניתן לקבל תעודת פרמדיק:

  • קורס אשר מתבצע בצה"ל ובמגן דוד אדום.
  • תואר ראשון ברפואת חירום מהמחלקה לרפואת חירום באוניברסיטת בן-גוריון שבנגב. תוכנית הלימודים כוללת לימודים עיוניים במדעי הטבע, החברה ומדעי היסוד הרפואיים בשילוב עם לימודים מעשיים ביחידות שונות של בתי החולים ובניידות טיפול נמרץ של מד"א.
  • מסלול משולב לתואר בסיעוד ותעודת פרמדיק בבית הספר לסיעוד באסף הרופא.

היסטוריית הפרמדיק בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכשרת הפרמדיק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1979 נפתח קורס הפרמדיקים הראשון במגן דוד אדום - הוא הודרך על ידי ד"ר ננסי קרוליין - רופאה מומחית בטיפול נמרץ והכשיר את הפרמדיקים הראשונים במדינת ישראל. מכיוון שאף בית חולים לא הסכים לקבל את הפאראמדיקים לתקופת חניכה לאחר הלימודים הם עברו ישירות לעבודה בניידות טיפול נמרץ. בסיום הקורס לא נמצא נציג של משרד הבריאות שיחתום על התעודות ולבסוף ד"ר טולשינסקי ממשרד הבריאות הסכים לחתום על התעודות על סמך היכרות אישית

קורס הפרמדיקים המשיך להתקיים במסגרת מגן דוד אדום ובשנת 1998 נפתח לראשונה קורס הפרמדיקים הצבאי. הקורס הועבר על ידי מדריכי מד"א במסגרת בית הספר לרפואה צבאית (בה"ד 10)והכשיר פרמדיקים למסגרות הצבאיות השונות בהכשרה שזהה לקורס האזרחי - לאחר שירותם חלקם המשיך לעסוק במקצוע גם באזרחות.

ביוני 1994 יצא הגיליון הראשון של העיתון "דחוף" (יצא לאור עד יוני 1997) - ביטאון ברפואת חירום שהוצא על ידי "איגוד הפרמדיקים בישראל".

בשנת 1997 נפתח באוניברסיטת בן-גוריון המסלול ל"תואר ראשון ברפואת חירום" - מסלול לימודים אקדמאי המשלב קורסים מהפקולטה למדעי החיים והרפואה ובסופו מקבלים הסטודנטים תעודת פרמדיק בנוסף לתואר הראשון.

בשנת 1998 נפתח בבית הספר לסיעוד ב"אסף הרופא" מסלול המשלב קורס פרמדיקים בלימודי הסיעוד ובסופו הסטודנטים מקבלים תעודת אח\ות מוסמכ\ת ובנוסף תעודת פרמדיק

הפרמדיק במגן דוד אדום[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 1972 החלו רופאים להצטרף לניידות טיפול נמרץ של מגן דוד אדום - הניידת כללה צוות של רופא, אחות ונהג ממגן דוד אדום. עם השנים הוכשרו חובשים ממגן דוד אדום לעבוד בניידת והחליפו את האחיות. בתחילה נפתחו ניידות טיפול נמרץ בירושלים, תל אביב, חיפה, קריית שמונה, רחובות ועוד. עם סיום קורס הפרמדיקים הראשון שונה צוות ניידת הטיפול הנמרץ והורכב מרופא בכיר, פרמדיק וחובש\נהג אמבולנס.

ככל שהוכשרו יותר פרמדיקים, ובמרוצת הזמן - הרופאים בניידות הטיפול נמרץ, שבתחילה היו רופאים בכירים, הוחלפו בהדרגה ברופאים צעירים יותר שהתחלפו בתדירות גבוהה. הרופאים הצעירים הסתמכו יותר ויותר על הידע והמיומנות של הפאראמדיקים הוותיקים, והכוח הרפואי המוביל בניידות הפך להיות הפרמדיק.

בשנת 1994 הוקם "אמבולנס טיפול נמרץ" הראשון. האט"ן (ר"ת) הוא ניידת טיפול נמרץ אשר מופעלת ללא רופא ואיש הצוות הרפואי הבכיר בה הוא הפרמדיק. תחילה היו מעט ניידות שכאלה, והרבה ניידות עם רופאים - אך עם השנים התהפך היחס והיום יש רוב מוחלט של ניידות ללא רופא.

חוק הפרמדיק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1978 (ואולי אף לפני כן) החל תהליך הסדרת מקצוע הפרמדיק בחוק במדינת ישראל. למרות הזמן הרב שחלף, למרות טיוטות רבות, וועדות רבות, ושרי בריאות רבים - טרם נחקק חוק הפרמדיק. פרמדיק פועל כרגע מתוך האצלת סמכויות של רופא. כלומר - כל פרמדיק חייב לעבוד תחת מנהל רפואי אשר בארגונו הוא עובד. המנהל הרפואי הוא רופא אשר חותם על ספר פרוטוקולים והנחיות אשר לפיהם הפרמדיקים בארגון עובדים - ללא הימצאותו בשטח של המנהל הרפואי. הפרוטוקולים מכתיבים אילו תרופות לתת, באילו מינונים, אילו פעולות מותר לפרמדיק לבצע, ואילו אסור לו.

נכון להיום - שנת 2014, עדין לא חוקק חוק הפרמדיק במדינת ישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פרמדיק בוויקישיתוף