פוקימון אדום וכחול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פוקימון אדום ופוקימון כחול
Pokémon Red and Blue
BlueV.jpg
העטיפה האמריקאית של פוקימון כחול, המציגה את הפוקימון בלסטויז
שם בעברית פוקימון אדום ופוקימון כחול
תאריך הוצאה יפן: 1996
צפון אמריקה: 1998
אירופה: 1999
סוגה משחק תפקידים
פיתוח Game Freak
הוצאה לאור נינטנדו
סדרה פוקימון
פלטפורמות גיימבוי

פוקימון כחול ופוקימון אדום (אנגלית: Pokémon Red Version, Pokémon Blue Version, במקור ביפן: Pocket Monsters: Red & Green, יפנית: ポケットモンスター 赤・緑 Poketto Monsutā Aka Midori) הם משחקי וידאו מסוג משחק תפקידים, אשר פותחו על ידי Game Freak והופצו על ידי נינטנדו לגיימבוי. משחקים אלו יצאו במקביל והיו את המשחקים הראשונים בסדרת משחקי הפוקימון. במקור המשחקים יצאו ביפן כפוקימון אדום וירוק, ופוקימון כחול יצא יותר מאוחר באותה שנה כגרסה מיוחדת. לאחר מכן הם שווקו בעולם כפוקימון אדום וכחול. פוקימון צהוב, גרסה מיוחדת של המשחק יצא בערך שנה מאוחר יותר. בשנת 2004 יצאו גרסאות מחודשות למשחקים אלה למכשיר הגיים בוי אדבנס, ונקראו פוקימון אדום אש, ופוקימון ירוק עלה. מלבד חידוש ועדכון הגרפיקה של המשחקים הישנים, התווספו אזורים חדשים ופוקימונים נוספים מהדור הבאים.

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

את המשחקים תיכנן ופיתח סטושי טג'ירי בין השנים 1991-1995 עבור חברת נינטנדו. בשנת 1995 הוציאה נינטנדו לשוק את משחק התפקידים פוקימון כמשחק וידאו עבור קונסולת המשחקים הניידת גיים בוי ושנתיים מאוחר יותר יצאה גרסה לקונסולת המשחקים הביתית נינטנדו 64. המשחקים כללו גרפיקה שהייתה חדשנית לאותן שנים, והצליחו מאוד בשנים 1995 עד 1999. הם כללו את הדור הראשון (151 הפוקימונים הראשונים שהומצאו). המשחקים יצאו ביפנית ותורגמו לאחר מכן לשפה האנגלית ולשפות אירופאיות אחרות.

בעקבות ההצלחה של פוקימון אדום וירוק, הופצו בשנת 1996 ביפן גרסה נוספת של המשחק שנקראה פוקימון כחול שכללה בעיקר שיפורים גרפיים. עלילת המשחק, ההרפתקאות, הגרפיקה והאזורים השונים וכן הפוקימונים במשחקים אלו היו זהים לאלה של פוקימון אדום וירוק. המנוע של פוקימון כחול היפני שימש לגרסאות של פוקימון אדום וכחול מחוץ ליפן, והחלו להמכר בארצות הברית משנת 1998, ובאירופה החל משנת 1999. פוקימון כחול האמריקאי/אירופאי הוא גרסה של פוקימון ירוק היפני שרצה מעל המנוע של פוקימון כחול היפני, בעוד שלפוקימון כחול היפני אין גרסה "מקבילה" מחוץ ליפן.

המשחק מבוסס על תחביב שהיה ליוצרו כילד - איסוף חרקים. השחקנים מתפקדים כ"מאמני חרקים" היכולים ללכוד, לאסוף, להחליף ולאמן פוקימונים בעלי יכולות שונות ולהילחם בעזרתם במאמני פוקימונים אחרים בקרבות המבוססים על קרבות חרקים המקובלים ביפן. קרבות אלו מחזקים את כוחם ועוצמתם של הפוקימונים שברשות השחקנים.

פוקימון צהוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

צילום מתוך המשחק פוקימון צהוב

בשנת 1997 עלתה לשידור ביפן תוכנית טלוויזיה המבוססת על הרעיון שהציגו המשחקים הקודמים - מאמן פוקימונים צעיר שבוחר פוקימון להתחיל איתו את המסע, ויחד איתו לוכד פוקימונים נוספים אשר יסייעו לו בהמשך מסעו. התוכנית נקראה "פוקימון", בהתאם למשחקים.

בספטמבר 1998 פורסם משחק נוסף בסדרת המשחקים של פוקימון, המבוסס על עלילת האנימה. הגרפיקה של המשחק הייתה דומה לגרפיקה של המשחקים הקודמים, כאשר השינוי המשמעותי היה, שבדומה לאנימה הגיבור מתחיל עם פיקאצ'ו שעוקב אחרי השחקן, ואין באפשרותו להכניס אותו לפוכדור ולפתח אותו. המשחק תורגם לשפות רבות, ונמכר בצפון אמריקה ב-1999 ובאירופה בשנת 2000.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]