פסגת הפחד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
פסגת הפחד
כרזת הסרט
בימוי: מרטין סקורסזה
הפקה: ברברה דה פינה
רוברט דה נירו
סטיבן ספילברג
פרנק מרשל
קתלין קנדי
תסריט: ווזלי סטריק
שחקנים ראשיים: רוברט דה נירו
ניק נולטי
ג'סיקה לאנג
ג'ולייט לואיס
מוזיקה: אלמר ברנסטין
צילום: פרדי פרנסיס
חברת הפצה: יוניברסל פיקצ'רס
אולפן: אמבלין אנטרטיינמנטס
הקרנת בכורה: 13 בנובמבר 1991
משך הקרנה: 127 דקות
שפת הסרט: אנגלית

פסגת הפחדאנגלית: Cape Fear) הוא מותחן אמריקאי שיצא לאקרנים ב-1991. הסרט בוים על ידי מרטין סקורסזה ומככבים בו רוברט דה נירו, ניק נולטי, ג'סיקה לאנג וג'ולייט לואיס. הסרט מבוסס על סרט בעל שם זהה משנת 1962, שהתבסס על ספרו של ג'ון מקדונלד, The Executioners. הגרסה של 1991 מציגה הופעות אורח של כוכבי הגרסה הקודמת - גרגורי פק, רוברט מיצ'ם ומרטין בלסם. רוברט דה נירו וג'ולייט לואיס היו מועמדים לפרס אוסקר ופרס גלובוס הזהב על משחקם בסרט.

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הסרט מגוללת את סיפורו של סם בודן (ניק נולטי), בעברו סנגור ציבורי בעיר אטלנטה המשמש כיום עורך דין במשרד פרטי במחוז ניו אסקס במדינת צפון קרוליינה. ואת סיפורו של מקס קיידי (רוברט דה נירו) אסיר לשעבר, אשר נידון לארבע עשרה שנות מאסר בעוון אונס ותקיפה. בתקופת משפטו של קיידי, הוקצה לו סם בודן כסנגור מטעם העירייה. בודן, מודאג מעוצמת האלימות שהפגין קיידי בפרשה, ניצל את עובדת היותו של קיידי אנאלפבית, על מנת להסתיר ממנו ומבית המשפט דוח הקובע כי קרבן האונס של קיידי הייתה פרוצה, דוח זה יכול היה להטות את המשפט לטובת הנאשם. מכאן ואילך מצטלבות דרכיהם בשנית כאשר משתחרר קיידי מבית הכלא ומתגלה בפני בודן לסירוגין, עד אשר מתנהלת ביניהם "שיחת היכרות" בה מציג קיידי את עצמו, ורומז על פרשת הדוח המוסתר, אשר אליו התוודע בכלא כשלמד קרוא וכתוב.

במספר מקרים שונים נטפל קיידי אל משפחתו של בודן, הכוללת את אשתו ליי (ג'סיקה לאנג) וביתו המתבגרת דניאל (ג'ולייט לואיס ). הכלב המשפחתי בן, נעלם במקרה אחד, ובמקרה אחר מורעל בצורה מסתורית. קיידי אף נצפה עומד מחוץ לגדר בית המשפחה לא אחת, דבר הגורם לסם לשקול לערב את המשטרה.

בבר מקומי פוגש קיידי בלורי דייויס (לנה דאגלס) עמיתתו של סם בודן, אשר ייתכן כי בינה לבין סם מתנהל רומן. מאוחר יותר מקיימים השניים יחסי מין שבמהלכם שובר קיידי את ידה, בעוד הוא מוריד נתח בשר מלחיה בנשיכה. ולאחר מכן אונס אותה. לורי מסרבת לעתור לבית המשפט בעניינו של קיידי, על אף הפצרותיו החוזרות ונשנות של בודן, מפאת חששה ממסכת החקירות הפומבית שמעביר בית המשפט את התובעות בנושאים של תקיפה מינית.

בומן פונה לבלש פרטי העונה לשם קלוד קרסק. ממנו הוא מבקש לעקוב אחר קיידי, על מנת לתפוס אותו עובר על החוק. בד בבד מגיח בודן בעצמו לקראת קיידי במסעדה מקומית ומזהיר אותו מלהתקרב למשפחתו. קיידי מקליט את השיחה בחשאי על ידי מקלט ששתל בתחתית השולחן. בעצתו של קרסק, שוכר בודן שלושה בריונים בלתי חוקיים שיתקפו את קיידי. ממקום מסתור קרוב, צופה בודן המזועזע כיצד מביס קיידי את שלושת הבריונים ששלח. קיידי, נוטף דם, שומע רחש מכיוונו בודן ומתחיל להתקרב אליו בעוד הוא משמיע היערות מעוררות אימה המתובלות בציטוטים תנכיים, אך לפתע, ללא סיבה נראית לעין עוזב קיידי את המקום בלא להתעמת עם בודן. זמן קצר אחר כך מוטל על בודן צו הרחקה,האוסר עליו להתקרב לקיידי, ורישיונו לעיסוק בעריכת דין עומד בסימן שאלה, לאחר שקיידי הציג את הקלטת בה נשמע בודן מאיים עליו.

על מנת שיוכל להשתתף בשימוע שיכריע את עתיד רישיונו מודיע סם בודן למשפחתו כי עליו להיעדר מהעיר לימים הקרובים. קרסק הבלש הפרטי מעלה השערה לפיה עלול קיידי לנסות לחדור לבית המשפחה בזמן היעדרו על מנת לתקוף את דניאל, לכן מזייפים השניים את עזיבתו ואורבים לו בבית. קיידי מצליח לחדור לבית והורג את קרסק בדקירות סכין. כאשר יורדים בני המשפחה ומתוודעים לאירוע, נכנסים בבעתה לרכבם ובורחים לבית הסירה שלהם העוגן בצפון המדינה.

קיידי הקושר את עצמו לתחתית רכבם, מגיע עמם למקום המסתור ובאותו לילה תוקף את המשפחה, כשהוא מכה וקושר את סם, ומתכונן לאנוס את אשתו וביתו דניאל לנגד עיניו. אך כאשר מציעה האם את עצמה במקום ביתה, מתיזה דניאל נפט על גופו של קיידי בעת שהצית לעצמו סיגר. ומעלה אותו בלהבות, חסר אונים, קופץ קיידי למי הנהר הסוערים, אך מצליח להיאחז בחבל הקשור לסירה ולגרור את עצמו חזרה לסיפון.

בעת שסופה אופפת את הסירה הדוהרת במורד הנחל, נאבק קיידי עם סם בשנית, ומכריח את סם להודות על שקבר את הדוח שהיה יכול לזכות את קיידי במשפט. אך למרות הודאתו חוזר סם ומדגיש כי אין הוא מתחרט וכי דבר לא מצדיק את הפשע שביצע קיידי. בחמת זעם רצחנית דוהר קיידי לעברו של סם, אך מועד כאשר הסירה נחבטת, דבר המקנה יתרון לבודן ומאפשר לו להבטיח את הגעתה של משפחתו אל החוף. שני הגברים נלחמים בזעם, עד אשר מצליח סם לשים את ידיו על אזיקיו של קיידי ולקושרו לצינור המחובר לסירה. כאשר הסירה מתרסקת בעצמה על שרטון, נמשך הקרב על החוף. סם כמעט ומצליח לרוצץ את ראשו של קיידי עם אבן, אך נחשול עצמתי סוחף את קיידי הצורח בזעם, הרחק למים. באפיסת כוחות צופה בודן בקיידי השוקע יחד עם חלק הסירה אליה הוא אזוק, רוחץ את ידיו מגואלות הדם בנהר, ומצטרף לאשתו וביתו.

בזמן הכתוביות אפשר לשמוע תנועות במי הנהר, ולבסוף צרחות.

צוות השחקנים הראשי[עריכת קוד מקור | עריכה]