קארל מיקאל בלמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קארל מיקאל בלמן, בתמונה מאת פר קראפט הזקן, הנמצאת בגלריה הלאומית לדיוקנאות בארמון גירפסהולם

קארל מיקאל בלמן (שבדית:Carl Michael Bellman;‏ 15 בפברואר 1740 - 11 בפברואר 1795) הוא משורר ומלחין שבדי. בלמן מחבר הלידר החשוב ביותר בשפה השבדית ונחשב בארצו למשורר לאומי.

רקע משפחתו ושנות ילדותו וצעירותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קארל מיקאל בלמן נולד בבית סבתו (רח' הורנסגאטאן 29א) ברובע סדרמאלם Södermalm (או Söder) בסטוקהולם, בשנת 1740. היה הילד הבכור של יוהאן ארֶנדט בלמן ( 1707-1765), פקיד גרמני במוצאו, מזכיר הקנצלרייה המלכותית. אמו הייתה קתרינה הֶרמוניה, בת הכומר לותרני השבדי מיכאל הֶרמוניוס. הסב מצד האב, יוהאן ארנבט בלמן (סניור) (1664-1709),נשוי לגרמניה, ‏[1] ובן להורים גרמנים, היה בזמנו פרופסור לרטוריקה רומית באוניברסיטת אופסלה. אכן מרטין קאסטן בלמן Martin Casten Bellman, סבא רבא של קארל מיקאל היגר לשבדיה מברמן יחד עם אשתו, ברברה קליין. אחרי קארל מיקאל נולדו להוריו עוד ארבעה-עשר ילדים, מתוכם שבעה מתו בילדות. בשנת 1743 המשפחה עברה לבית ברחוב ביורנגורדסברונגרנד Björngårdsbrunngränd הנושא כעת את שם המשורר ( Bellmansgatan 24). בבית זה, מס.24, גדל קארל מיקאל באווירה חמה וקיבל השכלה רחבה ממורים פרטיים. למד בהתחלה בבית ספר "מריה" על יד בית הוריו , לאחר מכן מורו היה קלס לודוויג אנס Claes Ludwig Ennes, סטודנט לתאולוגיה, שעורר בו עיניין בעולם השירה. שאר אחיו של בלמן לא זכו מסיבות כלכליות לאותה מידה של השכלה.

התחלתו של בלמן בתחום הספרות הייתה בגיל 17 (1757) בתרגום לשבדית של "הגיגים אוונגליים אודות המוות" מאת המשפטן והסופר הגרמני דוד פון שבייניץ. בהמשך כתב יצירות דתיות נוספות, אבל גם עבודות סטיריות כמו "הגיגים על אי יציבותן של הבנות" (Tankar om flickors ostadighet) ‏ (1758) ושירי סטירה חברתית כמו "הירח" (Månan)‏ (1760). את לימודיו באוניברסיטת אופסלה הפסיק אחרי סמסטר אחד ובשנת 1759 קיבל עבודה ללא תשלום ב"בנק הממלכתי של שבדיה" "Sveriges Riksbank". חי מעבר לאמצעיו הכספיים וצבר חובות רבים. עד כדי כך שבשנת 1763 חובו הגיע ל 18,000 טלר ונאלץ לברוח (או אולי לביים בריחה?) ‏[2] מפני הנושים לנורבגיה השכנה. הותר לא לחזור כעבור חודש עם אישור מלכותי מיוחד, אבל הצטרך לעזוב את עבודתו בבנק ולהכריז על פשיטת רגל בשנת 1764. עקב ההסתבכות הכלכלית הקשה של בנו, האב איבד את עבודתו בקנצלריה המלכותית, מכר את הבית שבו גרה המשפחה במשך 20 שנה ועבר לגור קודם לאורסטה (Årsta) ואחר כך לבית די מוזנח באחוזה בוויסבוהאמאר (Visbohammar) במחוז סדרמאנלנד (Södermanland). אחרי שהות של חודשים אחדים בוויסבוהאמאר, בהמלצת חבר, קארל מיקאל קיבל עבודה פקידותית במשרד הממשלתי לבתי חרושת. אחרי סגירת משרד זה בשנת 1766, התקבל למזכירות המינהלת הכללית של המכס המלכותי. גם מקום עבודה זו נסגר כעבור שש שנים - ב1772, אבל המשיך לקבל משכורת זעומה. בינתיים בשנת 1765 שני הוריו נפטרו ומה שנותר מרכושם נלקח על ידי הנושים.

חייו בשנות הבגרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עוד בשנת 1766 הקים בלמן "מסדר" פארודי של בליינים בשם "המסדר של בכחוס" Bacchi Orden עם טקסים מצחיקים שחיכו את אלו של מסדרי הבונים החופשים ואחרים. הצטרפו למסדרו אנשי בוהמה והמעמד הבינוני, שתיינים שפוטרו מעבודותיהם וגם משוררים ואנשי רוח מ"ידועני" סטוקהולם באותן השנים. באתה תקופה פרסם שירים סטיריי מבלי שם מחבר בקובץ Bacchanaliska qväden (שירים בכחנליים). על אחד משיריו שנחשב פוגע בערכי הדת ושהופיע בעתונים "?Hvad nytt" ("מה בחדשות?") ו"Dagligt Allehanda" ("יומון כללי") קיבל נזיפה מהנהגת הכנסייה הלותרנית העירונית.

בינתיים האמן המשיך לבזבז כספים ביד רחבה ולהיות נרדף בגלל חובות שהלכו וטפחו. מזל שמאוחר יותר, המלך גוסטב השלישי, שוחר אמנויות, התרשם מאוד מכישוריו אחרי ששמע יצירתו המחמיאה "Gustafs Skål ("לחיי גוסטב!") ואחרות. ב-3 בינואר 1776 הוא העניק לבלמן משרה רשמית של מזכיר מפעל ההגרלות המלכותי עם תשלום שנתי של אלף טאלר (דאלר) של כסף וכמו כן החל משנת 1775 קצבה של מאה טאלר על חשבון קופה פרטית של המלך. החל משנת 1771 השיג בלמן גם מעמד פוליטי של "נוטריון מעמד החוואיים". בעבודתו במפעל ההגרלות העסיק מישהו שיעבוד במקומו תמורת מחצית השכר. ‏[3] אחרי שנדחה על ידי משפחתה של צעירה בשם וילהלמינה נורמן,איתה ביקש להתחתן, ב-19 בדצמבר 1777 קארל מיקאל נשא לאשה את לוביסה פרדריקה גנלונד, בת של סוחר ירקות, שילדה לו בהמשך 4 ילדים: גוסטב, קארל, אדולף וגם אליס שמת מאבעבועות בינקותו.

בלמן היה בעל ואב אוהב אך משפחתו חיה רוב השנים בדירות גרועות ובמחסור, בגלל אורח חייו הבזבזני. ניסה לשוא להשיג לחזק את מעמדו כסופר ולשפר את פרנסתו גם באמצעות פרסום בשנת 1787 של יצירתו השאפתנית Bacchi Tempel (המקדש של בכחוס) ששילבה ברוח הומוריסטית-מורליסטית פרודיות לפי המיתולוגיה היוונית-רומית, לפי המקרא, ומוטיבים לקוחים מטקסי "מסדרו של בכחוס" שהקים, עם קטעים מוזיקליים ואיורים .אולם היצירה לא זכתה להדים שציפה להם. כך גם שירתו הדתית שפורסמה ב-1781 וב-1787 ושהכנסייה, חשדנית כלפיו, לא התלהבה להשתמש בה.

"אנאקראון של הצפון"[עריכת קוד מקור | עריכה]

חייו היו פרועים למדי: ניהל פרשות אהבה רבות והתמכר לטיפה המרה. בילה לילות רבים בבתי מרזח ופקד לעתים קרובות גם את הסלונים של המעמד הגבוה. התמחה במיוחד בחיבור והלחנה של שירי יין ואהבה, אותם היה שר בעוד מלווה את עצמו במנדולינה, ובכלי פריטה הקרוי "ציטר" (או ציסטר) שירש מסבו או ב"ציסטרכן". היה מסוגל לאלתר במשך שעות ולחבר בזריזות רבה חרוזים ומנגינות מתאימות. לפעמים היה נעזר גם במנגינות מאופרות וזינגשפילים, מינואטים, שירי לכת או יצירות אחרות בנות זמנו - מאת מלחינים כמו גלוק או היידן. בסך הכל נשארו מפרי עטו כאלף שמונה מאות שירים וסבורים כי הם רק חלק ממה שיצר.

למרות שזכה להערכה בחצר המלך גוסטב השלישי ובסלונים בתור "האנאקראון של שבדיה" או "של הצפון" (הראשון שכינה אותו כך היה ידידו אולוף ברגקלינט Olof Bergklint), בלמן לא הוכר באותה מידה על ידי הממסד הספרותי שראה בו יותר סוג של בדרן. בגלל קשיי מימון רק לקראת סוף חייו הקצרים - כשמצא בית דפוס שהשתמש בשיטת עבודה יותר זולה - הצליח בלמן להוציא לאור חלק קטן משיריו (שנכתבו החל משנת 1765) בצורת שני קובצי שירים: "האגרות של פרדמן" (Fredmans epistlar), 82 במספר, בשנת 1790 עם מבוא, אבל גם עריכה מצנזרת מאת המשורר יוהאן הנריק קלגרן, מעין פרודיה של אגרות פאולוס הקדוש ושל טקסטים אחרים מכתבי הקודש ו 65"שירי פרדמן" (Fredmans sånger) שהובאו לדפוס בשנת 1791.

המחבר ייחס לז'אן פרדמן, שען שהיה קיים במציאות ומת מרוב שיכרות, חרוזים על חיי הימאים, הזונות והמתארים סצנות ארוטיות, חושניות ואלימות המתרחשות בחלקן במסבאות של בירת שבדיה. בין הדמויות הסמליות המאכלסות את שיריו תופסים מקום חשוב, פרט לגיבורים מיתולוגיים כמו בכחוס, אל היין והכוהנת שלו, האלה ונוס, אלת האהבה, או לחלופין עמיתתה הצפונית פריה, נימפות למיניהן, כארון, משיט המעבורת אל השאול, המסמל את המוות, גם אנשים בשר ודם כמו השען פרדמן עצמו, רב הטוראי מולברג שביקש להחיות את תהילת שבדיה של פעם, המוזיקאי השתיין מוביץ אלטר אגו של המחבר) , הנגן וירטואוז בכלים שונים פאדר ברג והזונה אולה וינבלאד.

שירי בלמן הפכו לפופולריים מאוד ולבסוף היו לנכסי צאן ברזל של התרבות השבדית. השירים עברו מפה לאוזן וגם מיד ליד דרך העתקים כתובים. למרות ההקשרים תלויי התקופה והמטאפורות המיתולוגיות המלומדות, לא נס ליחם של עד לימינו.

דיוקן של בלמן, רישום מאת יוהאן סרגל

סוף ימיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשורר תמך בנאמנות במלך גם בשנים שהתחזקה מאוד האופוזיציה כלפי מדיניותו. אחרי רציחתו של גוסטב השלישי על ידי אצילים שקשרו נגדו, בלמן איבד את משענתו הכלכלית האחרונה ופשט רגל. בחירתו כחבר באקדמיה המלכותית למוזיקה לא מנע ממנו להישלח בשנת 1794 למאסר של חודשיים בבית סוהר לחייבים. הכליאה גרמה להחמרת שחפת הראות ממנה סבל ובשנת 1795 האמן נפטר בסטוקהולם[4]. הובא לקבורה בחצר כנסיית קלרה Klara kyrka בסטוקהולם, אבל קברו לא ניתן יותר לזיהוי. בכל זאת הוקמה שם מאוחר יותר מצבה לזכרו.

בניו גוסטב וקארל נעשו אנשי צבא ומתו בגיל צעיר, בעוד אדולף עסק בסחר משי ונפטר בסטוקהולם ללא ילדים בשנת 1834. אלמנתו של בלמן, לוביסה, שרדה אחריו 50 שנה ונפטרה בשנת 1847.

המצבה לזכרו של בלמן בחצר הכנסייה קלרה הקדושה בסטוקהולם

יצירותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Tankar om Flickors ostadighet 1758 .
 • Månan 1760 (הירח)
 • Bacchi Tempel 1783 (מקדש בכחוס)
 • Zions högtid 1787 .(הפסטיבל של ציון)
 • (Fredmans epistlar; 1790).(אגרות פרדמן)
 • (Fredmans sånger; 1791) (שירי פרדמן)
 • Carl Michael Bellmans Skrifter, 1921-80 13 vols (כתבי קארל מיקאל בלמן - ב13 כרכים, 1921-1980); מהדורה חדשה ב20 כרכים - 1990-1992

פרסים ואותות כבוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 1794 - נבחר חבר באקדמיה המלכותית למוזיקה של שבדיה

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 4 בפברואר 1919 - הוקמה בסטוקהולם חברת "בלמן" לשמירת מורשת האמן
 • פרס בלמן לספרות - בערך של 12000 קרונה מוענק על ידי האקדמיה השבדית לספרות

מקורות וקישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Huldén, Lars & Nell, Jennie, Carl Michael Bellmans liv och verk

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Ingvar Andersson, Agne Beijer, Bertil Kjellberg, Bo Lindorm: Ny svensk historia - Gustavianskt 1771-1810, 1979. ISBN 91-46-13373-9.

(אינגבאר אנדרסון, אגנה בייר, ברטיל קיילברג, בו לינדורם - חדש בהיסטוריה השבדית 1771-1810 1979 בשבדית)

 • Göran Hägg - Den svenska litteraturhistorien 1996 Wahlström & Widstrand ISBN 91-46-17629-2 (גראן הג - תולדות הספרות השבדית - 1996 בשבדית)
 • G.Ljunggren, Bellman och Fredmans epistlar. En studie , Lund, Fr. Berlings Förlag, 1867

(ג. ליונגרן - בלמן והאגרות של פרדמן. מחקר - בשבדית

 • Nils Afzelius, Myt och bild i Bellmans dikt, , 1947

(נ.אפזליוס - מיתוס ותמונה ושירתו של בלמן בשבדית)

 • Paul Britten Austin Genius of the Swedish Rococo, Malmö ,1967

(פול בריטן אוסטין - גאון הרוקוקו השבדי, מאלמה 1967 - באנגלית )

 • Lars Huldén Carl Michael Bellman Stockholm 1994 בשבדית
 • Lars Lönnroth Ljuva karneval! Carl Michael Bellmans diktning ,Stockholm 2005

(לרס לנרוט - קרנבל מתוק! שירתו של קארל מיקאל בלמן 2005 בבשדית)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ששמה היה קתרינה אליזבת דאורר. ראה - קורות חיים קצרים Short biography באתר חברת בלמן - באנגלית.
 2. ^ שם. הועתלה הטענה שהאפיזודה הנורבגית לא מוזכרת בשום מקום בכתביו ובזכרונותיו. מעמד אביו עזר מכל מקום להשגת ההסדר בהמשך.
 3. ^ שם.
 4. ^ קארל מיקאל בלמן באתר www.allpoetry.com