קורסיקה הדרומית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קורסיקה הדרומית (מחוז)
Corse-du-Sud
סמל המחוז
קורסיקה הדרומיתמראה העיירה בוניפסיו
מדינה / טריטוריה Flag of France.svg  צרפת
חבל ארץ קורסיקה
מושל ז'אן-ז'ק פננזי
נפות במחוז 2 רבעים, 22 קנטונים, 124 קהילות
ערים במחוז אז'אקסיו (64,432 תושבים ב-2007); פורטו-וקיו (11,326); סארטן (3,055)
שטח 4,014 קמ"ר
תאריך ייסוד 1 בינואר 1976
אוכלוסייה
 ‑ במחוז
 ‑ צפיפות

135,718‏  (נכון ל-2006)
34 נפש לקמ"ר (נכון ל-2006)
אזור זמן UTC +1
http://www.cg-corsedusud.fr/indexcg.php
מיקום קורסיקה הדרומית בצרפת

קורסיקה הדרומית (צרפתית: Corse-du-Sud) הוא מחוז צרפתי התופס את חלקו הדרומי של האי קורסיקה. בירתו היא בירת קורסיקה, אז'אקסיו.

קורסיקה, המהווה אחד מחבלי צרפת, חולקה לשני מחוזות בשנת 1976, תוך יישום של חוק משנה קודמת; וכך נוצרו קורסיקה עילית וקורסיקה הדרומית. גבולות המחוז החדש חופפים את אלו של המחוז ההיסטורי ליאמון (Liamone) שהתקיים בין 1793 ו-1811.

ב-6 בפברואר 1998 נרצח באז'אקסיו ניצב-המדינה בחבל, קלוד אריניאק, בידי לאומנים קורסיקנים תומכי עצמאות.

מבחינה גאוגרפית מהווה מחוז קורסיקה הדרומית את מחציתו הדרומית של האי קורסיקה. הוא גובל במחוז קורסיקה עילית מצפון, בים התיכון ממערב ובים הטירני ממזרח, כשמדרום מפריד מצר בוניפאצ'יו בין המחוז לבין האי האיטלקי סרדיניה. אקלימו של המחוז הוא אקלים ים-תיכוני, עם חום ויובש בקיץ וטמפרטורות מתונות וגשם בחורף. עם זאת לא נדיר לראות את פסגות ההרים מושלגות עד סוף מרץ. הצמחייה האופיינית היא שיחים נמוכים של קרקע חומצית, אורנים, וחורש של אלון, ערמון ואקליפטוס.

לפי מפקד שנערך ב-2006, 36.7% מהדירות שבמחוז שימשו למגורי-משנה, כלומר, לא כמגורי קבע כי אם בתים למטרת נופש או מטרות אחרות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Flag of France.svg מחוזות צרפת

אַןאֵןאלייההאלפים של פרובאנס עיליתהאלפים העליוניםהאלפים הימייםארדשארדןארייז'אובאודאוורוןשפך הרוןקלבדוסקנטלשראנטהשראנט הימישרקורזקורסיקה הדרומיתקורסיקה עיליתקוט ד'ורקוט-ד'ארמורקרזדורדוןדודרוםאראר ולוארפיניסטרגארגארון עיליתז'רז'ירונדארואיל ווילןאנדראנדר ולואראיזרז'ורהלאנדלואר ושרלוארלואר עיליהלואר האטלנטילוארהלוטלוט וגארוןלוזרמן ולוארמאנשמארןמארן עיליתמאייןמרת ומוזלמזמורביאןמוזלנייוורנוראואזאורןפה-דה-קאלהפוי-דה-דוםהפירנאים האטלנטייםהפירנאים העליוניםהפירנאים המזרחייםריין עיליריין תחתירוןסון עיליתסון ולוארסארתסבואהסבואה עיליתפריזסן-מריטיםסן ומארןאיווליןדה-סוורסוםטארןטארן וגארוןוארווקלוזונדהוייןויין עיליתווז'יוןטריטוריית בלפוראסוןרמות הסןסן-סן-דניעמק המארןעמק האואז

מחוזות מעבר לים: גוואדלופמרטיניקגיאנה הצרפתיתראוניוןמיוט