שקדי מרק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שקדי מרק
שקדי מרק
ערך תזונתי ל-100 גרם
קלוריות 500 קק"ל
פחמימות 64 ג'
שומן 23 ג'
שומן רווי  %47
כולסטרול 0 מ"ג
נתרן 705 מ"ג
מקור: [דרוש מקור]

שקדי מרק הוא שם של מאכל ישראלי המשמש להוספת טעם ומרקם למרקים, באופן דומה לקרוטונים.

צורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסורתית, שקדי המרק שנמכרו בישראל על ידי חברת "אסם" התאפיינו בצורה מרובעת בשני גדלים (שקד בודד שגודלו כחצי ס"מ על כחצי ס"מ - מרובע, ושקד בודד שגודלו כחצי ס"מ על ס"מ -מלבן), ובצבע צהוב. אך כיום עם כניסתן של חברות מתחרות לשוק הישראלי, ניתן למצוא שקדי מרק בצורת דגיגים (אורכם כס"מ אחד) ובצורות נוספות, בצבעים שונים (ירוק כתום) ובטעמים שונים (בצל ועוד). על פי נתוני אחת החברות באריזת 400 גרם מצויים כ-7,000 שקדי מרק.

תכולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שקדי המרק עשויים קמח חיטה, שמני מאכל, וטעמם מתקבל מתוספת מלח ותבלינים. בעבר היו מוסיפים לשקדי המרק צבע מאכל צהוב, אולם בשנים האחרונות, בשל מודעות להשלכות בריאותיות שליליות שיש לצבע המאכל הצהוב הקרוי טרטרזין, הוסר צבע המאכל ממזון זה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר היה נהוג להכין שקדי מרק באופן ביתי, והיו מתכונים לשקדי מרק מקמח מצה אשר יועדו לימות חג הפסח. שקדי המרק יוצרו באופן מסחרי בישראל החל משנת 1952 על ידי חברת "אסם", אשר ייצרה בראשית דרכה בעיקר מוצרי פסטה, וניסתה לפתח מוצר אשר יתאים לאכילה במרק. גלגולו הראשון של המוצר היה דומה להרכב הנוכחי, אך נקרא "שקדי ביצים" על שום צורתם של יחידות הבצק הקטנות. שקדי הביצים יועדו הן למרקים והן למשקאות קרים. עם הזמן, ותוך התחשבות בטעמו של קהל הצרכנים, הוקטנו השקדים לגודלם כפי שמוכר כיום, טעמם השתנה והומלח, וכיוון שיועדו למרקים בלבד שונה גם השם ל"שקדי מרק". (שהפך לשם גנרי על אף שאינו קשור יותר לצורת השקד המקורית).

יצרניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אסם" הייתה במשך שנים רבות יצרנית בלעדית של שקדי המרק‏[1], אולם בשנים האחרונות ניתן למצוא מוצרי שקדי מרק המיוצרים על ידי חברות מזון שונות, כדוגמת "קנור","ויטה" ״mana" ועוד. שקדי מרק נמכרים כיום גם בשווקים שונים מחוץ לישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]