אבא סיקרא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אַבָּא סִיקְרָא (=אבי הפגיון) הוא כינויו בתלמוד של בן אבטיח[1] (או- בן בטיח), אחד ממנהיגי המרד הגדול של היהודים ברומאים לפני חורבן בית שני (70-66 לספירה) ומנהיגם של הסיקריים. בתלמוד בבלי הוא מוזכר כ"ראש הבריונים".

כמו כן, היה אדם בעל ממדי גוף יוצאי דופן; עד שעל פי דברי חז"ל היה אגרופו כגודל ראשו של אדם ממוצע[2], ופיו היה מכיל קרוב לליטר בבת אחת[3].

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבא סיקרא היה אחיינו (בן אחותו) של רבן יוחנן בן זכאי שהיה מראשי המתונים. בתלמוד מסופר, כי הקנאים הציתו בזמן המרד את כל מחסני המזון שבירושלים כדי לאלץ את תושבי העיר להילחם, בכך גרמו לרעב כבד בעיר הנצורה. רבן יוחנן בן זכאי שלח בהסתר לקרוא לאבא סיקרא וביקש ממנו שינסה למצוא דרך להוציא אותו מן העיר בתקווה שיוכל להציל משהו מן החורבן הכללי. אבא סיקרא נענה לבקשתו ובאמצעות תחבולה הבריח את דודו בתכריכים מן העיר.

כן מסופר בתלמוד: "אבא סיקרא, ראש בריוני ירושלים, בן אחותו של ר' יוחנן בן זכאי היה, שלח לו: בוא אצלי בצנעא. בא, אמר לו: עד מתי אתם עושים כך וממיתים את האנשים ברעב? אמר לו: מה אעשה? אם אומר להם דבר – יהרגוני! אמר לו:תוציא אותי, ואולי יצא מזה קצת הצלה. אמר לו:החזק את עצמך כחולה, וכשישמע קול בעיר על המחלה תתעטף בתכריכים, נוציא קול על הפטירה, וכך יוציאו אותך תלמידיך שיובאו בסוד הדברים מן העיר." (תלמוד בבלי, מסכת גיטין, פרק ה', דף נ"ו, עמוד א'.)

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאה ה-20 חתם אב"א אחימאיר, מייסד ברית הבריונים, בשם העט "אבא סיקרא" על טוריו בשבועון חזית העם ובעיתון חרות.

בשנת 2021 עלה לאקרנים הסרט אגדת חורבן. בן בטיח-אבא סיקרא, המגולם על ידי שולי רנד הוא הפרוטגוניסט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כך מבואר במדרש רבה על איכה (פרשה א')
  2. ^ מסכת כלים פרק י"ז משנה ב', ועוד
  3. ^ תלמוד ירושלמי מסכת יומא, פרק ח' הלכה ב'
P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה ובנושא תולדות עם ישראל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.