אברהם יוסף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אברהם יוסף
הרב אברהם יוסף
הרב אברהם יוסף
לידה 22 ביולי 1949 (בן 74)
כ"ה בתמוז ה'תש"ט
מצרים עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
תחומי עיסוק הרב הראשי הספרדי של חולון (לשעבר)
חיבוריו אמרי אבי
אב עובדיה יוסף עריכת הנתון בוויקינתונים
אם מרגלית יוסף עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הרב אברהם יוסף (נולד בכ"ה בתמוז ה'תש"ט, 22 ביולי 1949) הוא אב בית דין, רב ופוסק הלכה ספרדי ששימש כרבה הראשי הספרדי של חולון וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל.

ב-23 באפריל 2017 הרשיע אותו בית המשפט בשתי עבירות של הפרת אמונים. במסגרת הסדר טיעון נידון לחמישה חודשי מאסר על תנאי ולקנס של 75 אלף שקל, והוסכם שיתפטר מכהונתו כרב העיר חולון וכחבר מועצת הרבנות הראשית.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד במצרים לרב עובדיה ולמרגלית יוסף. למד 14 שנים בישיבות פורת יוסף, קול תורה, וישיבת תורה והוראה. הרב יוסף שירת בצה"ל במשך כ-13 שנה כרב צבאי במגוון תפקידים, בהם רב בבסיס חיל האוויר ברפידים, רב מחוז חיפה, סגן רב חיל האוויר, ואחראי על תחום ההלכה וההסברה. במקביל כיהן כרב קהילה בצפון תל אביב בבית כנסת אבשלום במשך שלושים שנה עד בחירתו לרבנות העיר חולון. כמו כן, היה מנהל מכון אור המזרח להוצאת כתבי רבני המזרח, ויו"ר הוצאת שולחן ערוך המלא על ידי מכון ירושלים. הוסמך לרבנות ולדינות הרב יוסף מנחה תוכנית שאלות ותשובות ברדיו קול חי, וכן הוא עונה על שאלות באתר "מורשת" ובעלוני "הידברות".

בשנת תשנ"ט נבחר לכהן כרב הראשי הספרדי של חולון לצד הרב האשכנזי הרב אליהו יוחנן גוראריה. לאחר פטירת הרב של אור יהודה מינתה מועצת הרבנות הראשית את הרב יוסף כממלא מקומו, תפקיד אותו מילא בין 2008 ל-2011.

באוגוסט 2010, על רקע בג"ץ בית הספר בעמנואל, ציטט ברדיו את ההלכה שלפיה "כל הדן בדייני גויים ובערכאות שלהן אף על פי שהיו דיניהם כדיני ישראל הרי זה רשע וכאילו חרף וגדף והרים יד בתורת משה רבינו",[1] והוסיף שאין לצרף למניין או לקבל כשליחי ציבור שופטים בבתי דין אזרחיים, גם אם הם טוענים שהם דנים דין תורה.[2]

ב-23 באפריל 2017 הרשיע אותו בית המשפט בשתי עבירות של הפרת אמונים, משום שבמסגרת כהונתו ברבנויות הערים אור יהודה וחולון התנה מתן תעודות הכשר 'מהדרין' בכך שהבשר יהיה בהכשר של אחד משלושה בד"צים, כאשר אחד מהם, שהוא היחיד שפונה בעיקר לציבור ספרדי, הוא בד"צ בית יוסף שבשליטת קרובי משפחתו של הרב יוסף.[3] בחודש נובמבר אושר הסדר טיעון והרב יוסף נידון לחמישה חודשי מאסר על תנאי ולקנס של 75 אלף שקל. במסגרת ההסדר הוסכם גם שהרב יוסף יתפטר מכהונתו כרב העיר וכחבר מועצת הרבנות הראשית ולא יתמודד בשבע השנים הקרובות לתפקיד אחר ברבנות.[4] לאחר שעזב את משרת הרבנות הוא רב בית הכנסת 'מגן דוד' שבחולון.

לרב יוסף ארבעה בנים ובת. בנו הרב יצחק מכהן כרב קהילה בעיר אלעד.

מספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]