אהרן טרייטל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אהרן (אהרל'ה) טרייטל באירוע בסינמטק תל אביב

אהרן (אהרל'ה) טרייטל (נולד ב-1 באוקטובר 1992) הוא שחקן[1] קולנוע וטלוויזיה, צלם, עורך, ובמאי סרטי תעודה.

זוכה מענק פרלוב על סרטו "אותו האיש"[2] וכן זוכה פרס השחקן הטוב ביותר בפסטיבל Fantaspoa בברזיל עבור תפקידו ב"תיקון".[3]

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טרייטל נולד למשפחה חרדית חסידית בבני ברק כילד ה-13 במספר להוריו. התחנך ב'חדר' ובישיבות חסידיות ובגיל 15 עזב את העולם החרדי.[4]

בוגר מצטיין של המחלקה לקולנוע בבית הספר התל אביבי "מנשר לאמנות" שבדרום העיר.[5]

פילמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2015 הופיע בתפקיד 'חיים אהרן' בסרט "תיקון" בבימויו של אבישי סיון[6][7]. על תפקידו זה זכה באותה השנה בפרס השחקן הראשי הטוב ביותר בפסטיבל "fantaspoa" שבברזיל[8].

ב-2017 הופיע בתפקיד 'אברהם' בסרט "ידיד נפש" שיצרו ענת צוריה ושירה וינטר.[9]

ב-2018 זכה במקום הראשון בתחרות הפיצ'ינג על שם דוד פרלוב על סרטו "אותו האיש" ובשנת 2019 הושלמה עשייתו של הסרט. ועדת השופטים הבהירה את בחירתה על פי הנימוק כי "מצאנו את "אותו האיש" של אהרן טרייטל כבעל פוטנציאל להפוך לסרט מרתק. בבסיס הסרט נמצאת תעלומה בלשית שהיא גם סיפור משפחתי יוצא דופן, המקביל באופן מרגש למערכת היחסים בין הבמאי לבין אימו... בשולי הדברים ישנה גם נגיעה אקטואלית מסקרנת, שאולי תשפוך אור על פרשה שמטרידה את החברה הישראלית בשנים האחרונות, חטיפת הילדים בשנות ה-50[10]." הסרט השתתף בתחרות הסטודנטים בפסטיבל דוקאביב באותה שנה וכן בתחרות של פורום היוצרים הדוקומנטריים בישראל.[11]

ב-2019 חזר לשתף פעולה עם אבישי סיון והשתתף בסרטו "מותו של זה". מאוחר יותר באותה שנה הופיע גם בתפקיד "משה מלך המשיח" בסדרה "נורמלי" שביים אסף קורמן.

במאי 2020, סרט דוקומנטרי שיצר עם הפסיכולוג והבמאי השווייצרי-ישראלי ג'וזפה (יוסי) שטרנגר שהכיר וחבר לטרייטל עוד במהלך לימודיהם ב"מנשר לאמנות", אותו צילם טרייטל בקיץ 2016, דורג במקום הראשון בתחרות התיעודית של פסטיבל SIFF השווייצרי וזכה בפרס "הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר"[12].

ביולי 2020, הופיע בתפקיד הראשי בסרט הקצר "שליחות" שביים בועז יהונתן יעקב במסגרת "במרחק מאה מטר" - סדרת סרטים שצולמו בימי סגר הקורונה.

בנובמבר 2020 עלה לשידור בכאן 11 הסרט "במסתרים" בבימויה של לינה צ'פלין בו שימש טרייטל כתחקירן וכן כצלם נוסף.

כמו כן שימש טרייטל כיועץ דת בסרט "סיפור אחר" של הבמאי האוטר הישראלי אבי נשר.

לאחרונה טרייטל מופיע בסדרה "מלאך משחית" כיהודל'ה, אברך חסידי מקהילת "ברודי", המנהל מלחמת חורמה נגד מוסד "עזרת נשים" הטיפולי, בו שהתה אשתו החולנית.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]