אולריך יאספר זטצן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דיוקן של אולריך יאספר זטצן (Ulrich Jasper Seetzen), מצוטינט מאת פרדריק קריסטיאן בירוואילר (Frederik Christiaan Bierweiler) בעקבות ציורו של אברהרד קריסטיאן דונקר (Eberhard Christian Dunker).

אולריך יאספר זֶטצןגרמנית: Ulrich Jasper Seetzen;‏ 30 בינואר 1767, יֶבֶר, פריזיה1811, כנראה בסביבות תעז, תימן) היה רופא, מזרחן, מדען ונוסע גרמני. נודע בזמנו כחוקר ארץ ישראל וחצי האי ערב ונחשב לאחד האוריינטליסטים הגרמנים החשובים ביותר. לפי זאב וילנאי זֶטצן היה הראשון שהזכיר את שרידי הערים הנבטיות כורנוב ועבדת, ובכתביו יש "חומר רב לידיעת האזורים שבהם נדד".

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד ביֶבֶר (Jever) שבפריזיה (Anhalt-Zerbst; כיום בסקסוניה תחתית, גרמניה) בשנת 1767. סיים לימודי רפואה באוניברסיטת גטינגן, אולם התעניין במדעי הטבע (Natural History) ובטכנולוגיה. בתחומים אלו פרסם מספר מאמרים שזיכו אותו בהכרה מסוימת. ב-1802 קיבל משרה ממשלתית בעיר הולדתו יבר, אך הוא נטש משרה זו עוד באותה שנה, כאשר החליט לממש את אהבתו האמיתית ולצאת למסע מחקר גאוגרפי: לטורקיה, למזרח התיכון ולחצי האי ערב – מסע שנמשך מ-1802 ועד מותו בתימן בסוף שנת 1811. מכתביו האחרונים שהגיעו לאירופה נשלחו בנובמבר 1810 מעיר הנמל התימנית מוח'א. קורותיו בשנתו האחרונה אינן ברורות והמקורות חלוקים בעניין. כך גם נסיבות ומועד מותו. על פי חלק מהמקורות, הוא נרצח בתעז שבתימן, בספטמבר או אוקטובר 1811, בפקודת האימאם של צנעא.

כתביו היו מקור מרכזי לגאוגרף קרל ריטר בכתיבתו על ארץ ישראל.

מסעותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

זטצן יצא למסעו הגדול ב-13 ביוני 1802. תחנתו הראשונה הייתה קונסטנטינופול, בה שהה כחצי שנה. משם המשיך לאיזמיר ולחלב. בחלב שהה כשנה וחצי מנובמבר 1803 ועד אפריל 1805. בתקופה זו למד ערבית והתוודע לאורח החיים הערבי. הוא סייר בארץ ישראל ובעבר הירדן, היה הראשון שידוע עליו כי הקיף את ים המלח. זטצן ציין כי יש מעבר יבשתי ליד הלשון וכי משני צידי הימה נמצאים "גלי אבנים" המסייעים לחוצים את ים המלח. הוא היה הראשון שצייר את מפת הימה ואיתר את מצדה.

המשיך לקהיר, שם שהה כשנתיים. ב-1809 הפליג ממצרים לג'דה וסייר במכה ומדינה במסווה של חג'. לאחר מכן, כנראה התאסלם והחליף את שמו לחג' מוסה (ייתכן שהתאסלם כבר בעת שהותו בחלב). הוא המשיך את מסעו לתימן וביקר במוח'א ובתעז.

כתבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • יומני הנסיעה של זטצן התפרסמו, בגרמנית, בשנים 1855-1859 בארבעה הכרכים .של "מסעות אולריך יאספר זֶטצן בסוריה, פלשתינה, פיניקיה, ארצות עבר הירדן, פטרה ומצרים התחתונה. (Ulrich Jasper Seetzen's Reisen durch Syrien, Palästina, Phönicien, die Transjordan-Länder, Arabia Petraea und Unter-Aegypten) הספרים נערכו על ידי פרידריך קרוסה (Friedrich Kruse ) ויצאו בהוצאת ג. ריימר (G. Reimer) בברלין. הדפסה מחודשת ב-2004 בהוצאת Olms, Hildesheim.

(ISBN 3-487-12630-3)

  • זכרונותיו ומכתביו שלא נכללו ביומנים הנ"ל נערכו על ידי אכים ליכטנברגר ויצאו לאור ב-2002 בשם: " אולריך יאספר זֶטצן: בין נזירים ובדואים מסעות בפלסטינה ובארצות השכנות בשנים 1805-1807" (Ulrich Jasper Seetzen. Unter Mönchen und Beduinen. Reisen in Palästina und angrenzenden Ländern 1805-1807) הוצאת ארדמן (Erdmann) שטוטגרט ווינה (ISBN 3-522-60044-4).

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • זאב וילנאי -"אריאל" אנציקלופדיה לידיעת א"י, כרך: חוקרים תיירים; עמודים 315-322.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אולריך יאספר זטצן בוויקישיתוף
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.