לדלג לתוכן

אות הנשיא להתנדבות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אות הנשיא להתנדבות
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
הגוף המעניק נשיא מדינת ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפרס 1975–הווה (כ־49 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
אתר רשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל יחד עם החמ״לים שקיבלו את אות הנשיא להתנדבות, יוני 2024
מפגש לכינון הוועדה לאות הנשיא למתנדב אפריל 2017, למטה מימין לשמאל: יו"ר הוועדה המייעצת לאות הנשיא בני גנץ, נשיא המדינה ראובן ריבלין, ממלא מקום יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות ד"ר ברוך לוי.

אות הנשיא להתנדבות (נקרא אות הנשיא למתנדב עד 2020) הוא אות המוענק מדי שנה על ידי נשיא המדינה לגופים, מוסדות וארגונים, ליחידים או קבוצות מתנדבים הפועלים במצוינות יוצאת דופן בתרומתה לחברה.

מטרת האות לעודד את הפעילות ההתנדבותית, תוך שאיפה לטיפוח ערכים של נתינה לזולת, מעורבות חברתית, אחריות הדדית וגיבוש לאומי המבוסס על ערכי ההומניזם ואהבת האדם.

קריטריונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האות ניתן לראשונה בשנת ה'תשל"ה, ומאז אחת לשנה לכ-12 זוכים בטקס רשמי המתקיים בגינת משכן הנשיא. בנוסף, לבקשת נשיא המדינה יוענק בנפרד אות מופת על מעשה יוצא דופן למען החברה.

תהליך הבחירה מתחיל במינוי של הנשיא לחברי ועדה מייעצת בת 13 משתתפים, המשתנה מדי שנה ובין חבריה נציגים מן התקשורת, האקדמיה, אנשי ציבור וחברי ארגונים התנדבותיים. הוועדה בוחרת את מקבלי הפרס מתוך כשלושים מועמדים שמוגשים לה על ידי ועדות המשנה. לאחר שהנשיא מאשר את המומלצים מתקיים טקס במעמד של כ-1000 מוזמנים בהשתתפות הנשיא ויושב ראש הוועדה.

אות הנשיא להתנדבות מתבצע בשיתוף המועצה הלאומית להתנדבות בישראל ונבחרים בו מתנדבים בתחומי הביטחון, הבריאות, הקהילה, איכות החיים ואיכות הסביבה, קליטת עליה, חינוך לתרבות ולספורט או על אורח חיים של התנדבות ועשייה.

האות מוענק למתנדבים שעסקו בהתנדבות בשנת הענקתו בשלוש קטגוריות: נוער שפעל לפחות 18 חודשים, בוגרים שפעלו לפחות שלוש שנים, וקבוצות שפעלו לפחות שנתיים. האות מוענק רק פעם אחת לאדם או ארגון, גם אם התבצעו שינויים ונוספה עשייה.

זוכים בולטים לאורך השנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אות הנשיא להתנדבות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אלו מקבלי ׳אות הנשיא להתנדבות' לשנת תשפ״ד, באתר בית הנשיא, 11 ביוני 2024