אייל נקוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgאייל נקוד
אייל נקוד
מצב שימור

מצב שימור: ללא חשש (LC)

נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששconservation status: least concern
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: מכפילי פרסה
משפחה: אייליים
תת־משפחה: איילים
סוג: אייל נקוד
מין: אייל נקוד
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Axis axis
תחום תפוצה
מפת תפוצה

אייל נקוד או אייל צ'יטאל (שם מדעי: Axis axis; בעבר Cervus axis), הוא סוג של אייל החי בדרום אסיה ומהווה מין יחיד בסוגו. בעבר היו שלושה איילים נוספים בסוג "Axis": אייל חזירוני, אייל קוהל, ואייל קאלאמיאן, אך כיום הם מסווגים בסוג "Hyelaphus" על סמך מבנה גוף נפרד.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאייל הצ'יטאל פרווה בצבע חום בהיר-כהה, ומנוקדת בכתמים לבנים, בטנו, גרונו, והחלק האחורי של זנבו, לבנים, פס שחור מתוח מהזנב עד הכתפיים, זוג קרניים לזכרים המגיעות לאורך של 75 ס"מ ומתפצלות עד שלושה סיעופים. אייל הצ'יטאל הוא בנוני בגודלו, קטן מעט מהיחמור וגדול מאייל הכרמל, גובהו בכתפיים כ-90 ס"מ, ואורכו כולל הזנב עד 170 ס"מ, משקלם של הזכרים 75-30 ק"ג, ושל הנקבות 45-25 ק"ג, זכרים גדולים במיוחד יכולים לשקול 110-98 ק"ג.

אייל נקוד זכר לצד עופר

תפוצה ובית גידול[עריכת קוד מקור | עריכה]

אייל הצ'יטאל נפוץ במספרים גדולים בהודו ונפאל, ונמצא במספרים קטנים יותר בסרי לנקה, בהוטן, ובנגלדש. כמו כן הוא הובאה למדינות רבות ביניהם ארמניה, פקיסטן, ארגנטינה, אורוגוואי, ברזיל, בריטניה, גרמניה, אוסטריה, ואוסטרליה; בארצות הברית הוא הובאה למדינות טקסס, פלורידה, קליפורניה, והוואי. בשל העדר טורפים טבעים בהוואי האוכלוסייה גדלה עד שממשלת הוואי חוקקה חוקים האוסרים על החזקה או הובלה של אייל צ'יטאל לאיים.

איילי הצ'יטאל חיים ביערות נשירים צפופים, ובשטחי מרעה. הם נמנעים מאזורים גבוהים, ובמקומם נמצאים איילי סמבר.

מאפיינים ותזונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איילי הצ'יטאל חיים בעדרים המונים 50-10 פרטים, הם פעילים בעיקר בשעות היום. תזונתם כוללת נבטים, עשבים, שיחים, ענפים, ופרות שנופלים מהעצים על ידי חיות אחרות, לעתים הם ילקקו מלח או יאכלו את רקמת העור הנופלת מהקרן, זכרים עומדים לעתים קרובות על רגליהם כדי לאכול מהענפים של העצים, הם מעדיפים מים זמינים ובימים חמים ישתו בבוקר ובערב. איילי הצ'יטאל נצפים לעתים קרובות עם קופי לנגור ונהנים מפרות שנופלים על ידם, ומקריאות אזעקה הנשמעות מהם כאשר הם מבחינים בטורף, הלנגורים נהנים מהשמיעה הטובה של האיילים וירדו לחפש מזון באדמה כאשר יהיו לידם. לעתים הם רועים עם תאואים אסייתים, טווסים, או איילי סמבר.

אויבים ושימור[עריכת קוד מקור | עריכה]

האויבים של איילי הצ'יטאל בטבע הם אריות אסייתים, טיגריסים, נמרים, דהולים ותנינים. שועלים עשויים לטרוף עופרים. הצ'יטאל מסוגל לרוץ במהירות של 40 קמ"ש, והיחידים שיכולים להדביקו הם דהולים. מצבם של איילי הצ'יטאל מוגדר כ"ללא חשש" (LC) על ידי IUCN בשל התפוצה הרחבה של המין, אולם אוכלוסיות מקומיות כמו בבנגלדש נכחדות בשל ציד לבשרו. קיים תת-מין בסרי לנקה שמצבו מוגדר כ"פגיע" (VU) בשל ציד, ובירוא יערות. תוחלת חייו של אייל הצ'יטאל 14-10 שנים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלריה: