אליהו אברז'ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

הרב אליהו אברז'ל (נולד בשנת התש"ח, 1948) הוא ראש אבות בתי הדין בירושלים, ראש ישיבת צוף דבש, ורבה של שכונת בקעה בירושלים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בעיירה אל-קלעא הסמוכה לעיר מרקש במרוקו לרבי יוסף[1]. בהיותו בן עשר עלתה משפחתו לישראל והם התגוררו בבית שמש. כחודש אחר עלייתו ארצה החל ללמוד בישיבת פורת יוסף בירושלים. שם למד עם הרב רפאל רוזיליו, כיום מדייני בית הדין של העדה החרדית הספרדית, והרב אלעזר אבוחצירא.

בשנת 1980 קיבל הסמכה לדיינות מהרב מרדכי אליהו ומהרב אברהם אלקנה שפירא וכן כושר לרב עיר. באותו השנה מונה לאב בית הדין הרבני בבאר שבע, משרה בה כיהן כשלושים שנה.

בשנת 2003 היה בין המועמדים למשרת הראשון לציון והרב הראשי לישראל, תפקיד אליו נבחר בסופו של דבר הרב שלמה משה עמאר.

בשנת 2013 התמודד שוב לכהונת הראשון לציון[2] אך הוריד את מועמדותו לטובת הרב יצחק יוסף אשר לבסוף נבחר.[3]

דרכו בהלכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב אברז'ל הוציא לאור את פסיקותיו בסדרת הספרים "דברות אליהו". נחשב מממשיכי דרכו של הרב שלום משאש שלא לשנות ממנהגי רבני מרוקו.[1] הוא אינו מזוהה עם חוג מסוים, הוא מיודד עם הרב משה שטרנבוך מרבני העדה החרדית אך רבים מתלמידיו הם מהציבור הדתי לאומי. היה מיודד גם עם הרב מרדכי אליהו. קיבל הסכמה לספריו מהרב משה פיינשטיין והרב עובדיה יוסף ועוד.

מפסיקותיו:

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהיותו בן עשרים נישא לרעייתו אסתר שעלתה לישראל מספר שנים קודם לכן מארצות הברית. בנו ישראל הוא רב יחידת נחשון של שירות בתי הסוהר. ובנו אלחנן הוא רב בקווינס שבארצות הברית.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]