אליעזר הגר (דמשק אליעזר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רבי אליעזר הגר
קברו של האדמו"ר בהר הזיתים

רבי אליעזר הגר (כ"ב בשבט ה'תרנ"א, ינואר 1891ב' באלול ה'תש"ו, אוגוסט 1946) היה אדמו"ר וראש ישיבה בוויז'ניץ. מכונה "הדמשק אליעזר" על שם ספרו.

קורותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד לרבי ישראל הגר, האדמו"ר מוויז'ניץ, ולהינדא בתו של רבי מאיר הורוביץ, ה"אמרי נועם" מדז'יקוב. נקרא על שם סבה של אמו, רבי אליעזר הורוביץ מדז'יקוב. בשנת תרס"ז נישא לחוה, בתו של רבי יצחק מאיר השיל מקופיטשניץ. הוסמך להוראה על ידי המהרש"ם מברז'אן ורבי שמואל אנגל מרדומישלא.

בתקופת מלחמת העולם הראשונה שהה בווינה ביחד עם חותנו. בשנים אלו עמד בקשר עם גדולי תורה רבים ששהו בווינה בעקבות המלחמה, ובהם רבי אברהם מנחם שטיינברג (בעל "מחזה אברהם") שאף הסמיך אותו לרבנות.

בשנת תרפ"ב הוכתר כרבה של ויז'ניץ ושנה לאחר מכן הקים את "ישיבת ויז'ניץ" בעיירה. לאחר פטירת אביו בתרצ"ו (1936) החל לכהן כאדמו"ר. בשנת ת"ש נמלט מוויז'ניץ שנכבשה על ידי הרוסים והתיישב בטעמשוואר. שלח משלוחי מזון למען היהודים שהוגלו לביצות טרנסניסטריה והורעבו שם. לשם כך מכר את כל רכושו, כולל שעון היד שלו[1]. הצליח להימלט ולעלות לארץ ישראל בכ"ו בניסן תש"ד (19 באפריל 1944)[2] והקים את ישיבת ויז'ניץ בתל אביב. לאחר מספר חודשים העמיד בראשותה את אחיינו, הרב משה יהושע הגר. זמן קצר לאחר עלייתו לקה בסרטן ושהה במלון באב"ד בירושלים עד לפטירתו בב' באלול ה'תש"ו (1946). נקבר בהר הזיתים סמוך לאוהל אדמו"רי רחמסטריווקא בלוויה רבת משתתפים[3]. רבי אליעזר הגר לא הותיר אחריו צאצאים ולאחר פטירתו עברו חסידיו לאחיו, רבי חיים מאיר הגר, שעלה לארץ ישראל שנה לאחר מכן.

רבי אליעזר הגר הרבה לכתוב חידושי תורה, אולם רובם אבדו בתקופת מלחמת העולם השנייה. לאחר פטירתו יצא לאור חלק מדברי תורתו בספר "דמשק אליעזר" על התורה (תש"ט) ועל ספר תהלים (תשי"ח). כרך נוסף יצא לאור בשנת תשנ"ד בעריכת נתן אליהו רוט. על שמו נקראו רחובות בבני ברק וברחובות.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • נתן אליהו רוט, ספר בעל דמשק אליעזר: קורות חיי רבנו אליעזר מוויזניצא, מסכת חייו, שיחות ודיבורים, סיפורים ממקורות נאמנים, ישיבת בית ישראל ודמשק אליעזר, אגוד תלמידי בעל דמשק אליעזר, 1983
  • אהרן סורסקי, מרביצי תורה מעולם החסידות, חלק ז, בני ברק, תשמ"ט, עמ' ט-מג.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אליעזר הגר בוויקישיתוף

ספריו:

אודותיו:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ פרק אודותיו בספר תפארת שבמלכות, ליצחק אלפסי
  2. ^ לבואו של הרבי מויז'ניץ, דבר, 13 באפריל 1944.
  3. ^ ר' אליעזר הגר, דבר, 30 באוגוסט 1946.