חסידות קופיטשניץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרב אברהם יהושע השיל בעריכת הטיש

חסידות קופיטשניץ (בכתיב יידי: קאפיטשיניץ) היא חצר חסידית ממשפחת חסידויות בית רוז'ין.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקים החסידות היה רבי יצחק מאיר העשיל מקופיטשניץ (תרכ"ב-תרצ"ו), בן רבי אברהם יהושע השיל ממז'יבוז', נינו של רבי אברהם יהושע השיל, בעל ה"אוהב ישראל" מאפטא. רבי יצחק מאיר נישא לבתו של האדמו"ר הראשון מהוסיאטין, רבי מרדכי שרגא פייבוש פרידמן. עם פטירת חותנו בשנת תרנ"ד עבר רבי יצחק מאיר עם משפחתו לקופיטשניץ, שם הקים את חצרו. במלחמת העולם הראשונה ברח לווינה עם משפחתו ומשפחת אדמור"י רוז'ין.

לאחר פטירתו בראש השנה תרצ"ו מילא את מקומו בנו רבי אברהם יהושע השיל (קופיטשניץ) (תרמ"ח-תשכ"ז). הוא הוכתר לאדמו"רות בווינה, ולאחר האנשלוס נסע לארצות הברית ומשם ניסה לפעול להצלתם של יהודי אירופה[דרושה הבהרה]. הקים את חצרו באיסט סייד ובהמשך בבורו פארק. הקים מוסד לפליטות בפתח תקווה, בשם "בית אברהם". ביקר בארץ ישראל עשר פעמים.

לאחר פטירתו בה'תשכ"ז מילא את מקומו בנו רבי משה מרדכי, שעסק קודם לכן במסחר. תחילה סירב לקבל את ההנהגה, אולם נענה לאחר הפצרות[דרוש מקור]. בי"ז בניסן ה'תשל"ה נפטר ונטמן בבית הקברות היהודי העתיק בטבריה על יד אביו. הותיר אחריו שלשה בנים ובת.

החסידות כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת ה'תשנ"ה[דרוש מקור] מונה רבי יצחק מאיר פלינטנשטיין נכדו של רבי אברהם יהושע השיל, כאדמו"ר מקופיטשניץ. מרכז חצרו בשכונת עזרת תורה בירושלים, ובתי מדרש נוספים בבית שמש ובלייקווד.

בשנת ה'תשע"ז מונה גם בנו של רבי משה מרדכי השיל, רבי יקותיאל זוסיא השיל, לאדמו"ר מקופיטשניץ בבית מדרשו של אביו בבורו פארק[1].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

"מלאכי רחמים" - משנת חייהם של רבותינו הקדושים אוהבי ישראל מקפיטשניץ, מכון שפתי צדיקים - קאפיטשיניץ, ה'תשפ"א

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בנצי מילר, אבל בקופיטשניץ: הרבנית הישישה הלכה לעולמה, באתר JDN, 4 בפברואר 2018