חסידות קופיטשניץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חסידות קופיטשיניץ (בכתיב יידי: קאפיטשיניץ) היא חצר חסידית ממשפחת חסידויות בית רוזי'ן. כיום משמשים כאדמורי"ם רבי יצחק מאיר פלינטינשטיין שליט"א בירושלים ובן דודו רבי יקותיאל זוסיא העשיל שליט"א בניו יורק.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקים החסידות היה רבי יצחק מאיר העשיל מקופיטשניץ (תרכ"ב-תרצ"ו), בן רבי אברהם יהושע השיל ממז'יבוז', נינו של רבי אברהם יהושע השל, בעל ה"אוהב ישראל" מאפטא. רבי יצחק מאיר נישא לבתו של האדמו"ר הראשון מהוסיאטין, רבי מרדכי שרגא פייבוש פרידמן. עם פטירת חותנו בשנת תרנ"ד עבר רבי יצחק מאיר עם משפחתו לקופיטשניץ, שם הקים את חצרו. במלחמת העולם הראשונה ברח לווינה עם משפחתו ומשפחת אדמור"י רוז'ין.

לאחר פטירתו בראש השנה תרצ"ו מילא את מקומו בנו רבי אברהם יהושע השיל (קופיטשניץ) (תרמ"ח-תשכ"ז). הוא הוכתר לאדמו"רות בווינה, ולאחר האנשלוס נסע לארצות הברית ומשם פעל להצלתם של יהדות אירופה. הקים את חצרו באיסט סייד ובהמשך בבורו פארק]]. הקים מוסד לפליטות בפתח תקווה, בשם "בית אברהם". ביקר בארץ ישראל עשר פעמים.

לאחר פטירתו בתשכ"ז מילא את מקומו בנו רבי משה מרדכי. הוא עסק במסחר ולאחר לחצים נענה לשמש כאדמו"ר. בי"ז בניסן תשל"ה נפטר בדמי ימיו ונטמן בבית הקברות העתיק בטבריה על יד אביו. הוא הותיר אחריו שלשה בנים ובת.

החסידות כהיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תשנ״ה, לאחר הפצרות רבות, בין היתר של הרב משולם זושא, בנו של הרב אברהם יהושע השיל, הוכתר רבי יצחק מאיר פלינטנשטיין נכדו של האדמו״ר רבי אברהם יהושע העשיל, כאדמו״ר מקאפיטשניץ. הוציא לאור ספרי חסידות. מרכז החסידות מתנוסס לתפארה בשכונת עזרת תורה בירושלים ולחצרו סניפים בארץ ישראל, בבית שמש, בביתר עילית, בארצות הברית, בלייקווד, ובאנטוורפן שבבלגיה. כמו כן בקרוב יוקם ביהמ"ד בסטטן איילנד שבברוקלין. בניו הם: רבי אברהם יעקב, חתן רבי ישראל צבי יאיר דנציגר מאלכסנדר; הרב בנימין, רב ביהמ"ד "אוהב ישראל" קאפיטשיניץ ברמת בית שמש וחתן רבי חיים אברהם מבוסטון בורו פארק; נפתלי הירץ, חתן רבי אברהם מסטרטין-העיר העתיקה; הרב יהושע העשיל, רב ביהמ"ד "אור יהושע" קאפיטשיניץ בלייקווד, חתן רבי שלום פלאם מסטרטין; שלמה חיים, חתן בנו של האדמו"ר מקוסון; ישראל, חתן הרב אלכסנדר ליפא אייכנשטיין מלונדון. חתניו: יוסף, בן רבי בן-ציון רבינוביץ מביאלה, ישעיה דוד מלכיאל נכד האדמו"ר רבי יוחנן מטולנא, ישראל שטרולי בן הנגיד ר' משה שטרולי מאנטוורפן.

בשנת תשע"ז הוכתר לאדמו"ר בנו של רבי משה מרדכי, הרה"צ רבי יקותיאל זוסיא העשיל שליט"א והוא משמש כאדמו"ר בבית מדרשו של אביו בבורו פארק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]