אליעזר פישמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אליעזר פישמן
אין תמונה חופשית
מדינה ישראל
תאריך לידה 1 במאי 1943 (בן 73)
מקום מגורים סביון
מקצוע איש עסקים

אליעזר פישמן (נולד ב-1 במאי 1943) הוא איש עסקים ישראלי בעל אחזקות מרובות בתחומי התקשורת והנדל"ן בישראל ובעולם.

ברשימת 100 העשירים של ישראל של העיתון "פורבס ישראל" לשנת 2013 דורג פישמן במקום ה-40 עם הון של 2.7 מיליארד ש"ח.[1] בתחילת 2015 העריך אתר TheMarker שחובותיו האישיים של פישמן גדולים מנכסיו ביותר ממיליארד ש"ח.[2]

באוגוסט 2016 הגישה רשות המסים בקשה להכריז על פישמן כפושט רגל בגין חוב העולה על 196 מיליון ש"ח למס הכנסה, ולממש את נכסי קבוצת פישמן ונכסיו של אליעזר פישמן לכיסוי החוב. בדצמבר 2016 נתן בית המשפט צו לכינוס נכסיו של פישמן.[3]

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אליעזר פישמן נולד בשנת 1943 ברוסיה ועלה לארץ עם משפחתו בגיל חמש. תחילה נקלטה המשפחה במעברה בגבעת אולגה, סמוך לעיר חדרה, בהמשך עברה למושב בניה. סיים לימודי חשבונאות במדרשה למנהל בתל אביב.

בשנות השבעים הקים משרד רואי חשבון עצמאי בתל אביב. בתחילת שנות השמונים הקים קרנות נאמנות בשם רונית וענת, על שם בנותיו. נכסי הקרנות האמירו בתקופת הגאות בבורסה בתחילת שנות השמונים אל מעבר לשווי של 1.6 מיליארד דולר. במשבר בבורסה התל אביבית בשנת 1983, שנבע מוויסות מניות הבנקים, התמוטטו קרנות הנאמנות לאחר הנפילה בשווי נכסיהן בבורסה. פישמן רכש תעודות השתתפות רבות מכספו הפרטי כדי לממן חלק מהמכירות שבוצעו על ידי הציבור.

באוגוסט 1985, הוגש נגד פישמן כתב אישום, על פיו החזיקה קרן רונית בניהולו יותר מ-10% מסך המניות של בנק מירב ושל הסנה, וזאת בניגוד לחוק. המשפט ארך 5 שנים ובסיומו זוכה פישמן. ערעור המדינה נדחה בשנת 1993. לאחר הנפילה בבורסה חזר פישמן לעולם העסקים, והחל מסוף שנות השמונים לצבור אחזקות רבות, חלקן באמצעות הלוואות מהקיבוצים, ואחר כך מהונו העצמי ומהבנקים.

בשנת 1989 פישמן השתלט על חברה כלכלית לירושלים יחד עם קבוצת משקיעים אמריקנית. הוא רכש את החברה שנמכרה בהליך הפרטה על ידי מדינת ישראל. בשנת 1993 רכשה החברה את מניות הממשלה בחברת "מבני תעשייה", והפכה להיות חברת הנדל"ן המניב הגדולה במדינה. בשנת 2000 רכש פישמן את מניות שותפיו בחברה, והפך להיות בעל השליטה היחיד בה.

בשנת 1997, רכש פישמן את חברת "קווי זהב", ביחד עם חברת התקשורת "טלקום איטליה" ועם חברת "עורק". בהמשך, החליט פישמן להגדיל את החזקותיו ולהשתלט על קווי זהב לאחר ששילם כ-93 מיליון דולר עבור 52% ממניות עורק בחברת השיחות הבינלאומיות. ביוני 2005, החליט פישמן לרכוש גם את חלקה של טלקום איטליה, בעסקה סיבובית שבה הוא מכר לחברה האיטלקית את אחזקותיו בעסקי הכבלים התת-ימיים "מד נאוטילוס" והשתלט באופן מלא על קווי זהב.[4]

בשנת 1997, רכש פישמן את מניותיהן של תמי וזאב מוזס בקבוצת "ידיעות אחרונות". בשנת 1999, השתלט פישמן על עיתון "גלובס", לאחר מות שותפו חיים בר און.

בשנת 1999, רכש פישמן ביחד עם ידיעות אחרונות ו"תבל" את השליטה בחברת הכבלים "ערוצי זהב". לפני עסקה זו החזיק יחד עם ידיעות אחרונות בחברות הכבלים האזוריות"עידן" ו"טלם". חברות אלה מוזגו כולן לתוך ערוצי זהב, ובשנת 2006 מוזגו סופית ל-HOT. לאחר המיזוג החזיק פישמן בכ-14.6% מהחברה הממוזגת.[5]

בשנת 2006, הסתבך פישמן בעסקאות ענק שביצע בכתיבת אופציות על הלירה הטורקית - עסקאות שהסבו לו הפסדים של כשני מיליארד שקלים.[6] בעקבות משבר זה, מכר פישמן ביוני 2006 את חברת "קווי זהב" לאיש העסקים שאול אלוביץ', לפי שווי חברה של 140 מיליון דולר.

בשנת 2008, הורשעו חברת "הנדימן - עשה זאת בעצמך" ומנהליה, ביניהם פישמן, בהעסקת עובדים ביום המנוחה השבועי בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה. כל הנאשמים הורשעו ונגזרו עליהם קנסות כבדים. עם פרוץ משבר האשראי ב-2008, זכה פישמן לתואר "טייקון" כאחד מבעלי החברות שגייסו הון רב בשוק ההון הישראלי.

במהלך השנים רכש פישמן עסקים רבים, במסגרת קבוצת פישמן שבשליטתו, תוך שימוש בהלוואות בנקאיות ובמינוף עסקי. בביוגרפיה של פישמן שפרסם בשנת 2005 אריה אבנרי (יצאה בהוצאת ספריית מעריב) נכתב: "האיש שהמציא את המינוף הבנקאי. שמשלם כל שנה מאות מיליוני שקלים לבנקים, ריבית על חובותיו, ועליו נאמר שכל מנהלי הבנקים בישראל בודקים כל בוקר את מצב בריאותו ונושמים לרווחה כשהם מגלים שמצבו שפיר".

לקבוצת פישמן אחזקות בתחומים רבים, בהם קמעונאות, תקשורת המונים, תעשייה, תקשורת, נדל"ן ועוד. לקבוצה עסקים בישראל ובחו"ל. חלק מהחברות בקבוצה הן בבעלותה המלאה, וחלקן בבעלות חלקית (בהן גם חברות ציבוריות).

פשיטת הרגל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 2015, פורסמה הערכה שחברות פרטיות של פישמן חייבות שני מיליארד ש"ח לבנק לאומי וסכום דומה לבנק הפועלים, ורק לחלק קטן מהחוב יש לבנקים בטוחות.[7] בעקבות פסק דין במחלוקת בין מס הכנסה ופישמן, נקבע כי על החברות לשלם חבות מס בסך כ-196 מיליון ש"ח. באוגוסט 2016 הגישה רשות המסים בקשה להכריז על פישמן כפושט רגל בגין החוב, העולה על 196 מיליון ש"ח, ולממש את נכסי קבוצת פישמן ונכסיו של אליעזר פישמן לכיסוי החוב. במקביל, מספר בנקים ביקשו להצטרף לדיון פשיטת הרגל בגין חובות העולים על סכום החוב לרשות המסים.

בינואר 2017 הוגש לנשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, דו"ח על מצב הנכסים של פישמן וקבוצת עסקיו, הכוללת למעלה מ-120 חברות בישראל ובארצות אחרות. המנהל המיוחד שמונה לנהל את נכסי פישמן אמר: "זו פשיטת הרגל הגדולה ביותר בתולדות המדינה." על פי הדו"ח, לקבוצת פישמן הוכחות חוב בהיקף של כ-4 מיליארד שקלים.[8]

פישמן מתגורר כיום בסביון.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]