אליעזר פישמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אליעזר פישמן
1 במאי 1943 (בן 73)
אין תמונה חופשית
מדינה ישראל
מקום מגורים סביון
מקצוע איש עסקים

אליעזר פישמן (נולד ב-1 במאי 1943) הוא איש עסקים ישראלי בעל אחזקות מרובות בתחומי התקשורת והנדל"ן בישראל ובעולם.

ברשימת 100 העשירים של ישראל של העיתון "פורבס ישראל" לשנת 2013 דורג פישמן במקום ה-40 עם הון של 2.7 מיליארד ש"ח.[1] בתחילת 2015 העריך אתר TheMarker שחובותיו האישיים של פישמן גדולים מנכסיו ביותר ממיליארד ש"ח.[2] באוגוסט 2016 הגישה רשות המיסים בקשה להכריז על פישמן כפושט רגל בגין חוב העולה על 196 מיליון ש"ח למס הכנסה, ולממש את נכסי קבוצת פישמן ונכסיו של אליעזר פישמן לכיסוי החוב.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אליעזר פישמן נולד בשנת 1943 ברוסיה ועלה לארץ עם משפחתו בגיל חמש. תחילה נקלטה המשפחה במעברה בגבעת אולגה, סמוך לעיר חדרה, בהמשך עברה למושב בניה. סיים לימודי חשבונאות במדרשה למנהל בתל אביב.

מתגורר כיום בסביון.

פעילות עסקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות השבעים הקים משרד רואי חשבון עצמאי בתל אביב. בתחילת שנות השמונים הקים קרנות נאמנות בשם רונית וענת, על שם בנותיו. נכסי הקרנות האמירו בתקופת הגאות בבורסה בתחילת שנות השמונים אל מעבר לשווי של 1.6 מיליארד דולר. במשבר בבורסה התל אביבית בשנת 1983, שנבע מוויסות מניות הבנקים, התמוטטו קרנות הנאמנות לאחר הנפילה בשווי נכסיהן בבורסה. פישמן רכש תעודות השתתפות רבות מכספו הפרטי כדי לממן חלק מהמכירות שבוצעו על ידי הציבור. באוגוסט 1985 הוגש נגדו כתב אישום, על פיו החזיקה קרן רונית בניהולו יותר מ-10% מסך המניות של בנק מירב ושל הסנה, וזאת בניגוד לחוק. המשפט ארך 5 שנים ובסיומו זוכה פישמן. ערעור המדינה נדחה בשנת 1993.

לאחר הנפילה בבורסה חזר פישמן לעולם העסקים, והחל מסוף שנות השמונים לצבור אחזקות רבות, חלקן באמצעות הלוואות מהקיבוצים, ואחר כך מהונו העצמי ומהבנקים. בשנת 1989 פישמן השתלט על חברה כלכלית לירושלים יחד עם קבוצת משקיעים אמריקנית. הוא רכש את החברה שנמכרה בהליך הפרטה על ידי מדינת ישראל.

בשנת 2006 הסתבך פישמן בעסקאות ענק שביצע בכתיבת אופציות על הלירה הטורקית - עסקאות שהסבו לו הפסדים של כשני מיליארד שקלים. ב-2008 הורשעו חברת "הנדימן - עשה זאת בעצמך" ומנהליה, ביניהם פישמן, בהעסקת עובדים ביום המנוחה השבועי בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה. כל הנאשמים הורשעו ונגזרו עליהם קנסות כבדים.

עם פרוץ משבר האשראי ב-2008, זכה פישמן לתואר "טייקון" כאחד מבעלי החברות שגייסו הון רב בשוק ההון הישראלי.

במהלך השנים רכש פישמן עסקים רבים, במסגרת קבוצת פישמן שבשליטתו, תוך שימוש בהלוואות בנקאיות ובמינוף עסקי. בביוגרפיה של פישמן שפרסם בשנת 2005 אריה אבנרי (יצאה בהוצאת ספריית מעריב) נכתב: "האיש שהמציא את המינוף הבנקאי. שמשלם כל שנה מאות מיליוני שקלים לבנקים, ריבית על חובותיו, ועליו נאמר שכל מנהלי הבנקים בישראל בודקים כל בוקר את מצב בריאותו ונושמים לרווחה כשהם מגלים שמצבו שפיר". בנובמבר 2015 פורסמה הערכה שחברות פרטיות של פישמן חייבות שני מיליארד ש"ח לבנק לאומי וסכום דומה לבנק הפועלים, ורק לחלק קטן מהחוב יש לבנקים בטוחות.[3]. בעקבות פסק דין במחלוקת בין מס הכנסה ופישמן, נקבע כי על החברות לשלם חבות מס בסך כ-196 מיליון ש"ח. באוגוסט 2016 הגישה רשות המיסים בקשה להכריז על פישמן כפושט רגלל בגין החוב, העולה על 196 מיליון ש"ח, ולממש את נכסי קבוצת פישמן ונכסיו של אליעזר פישמן לכיסוי החוב. במקביל, מספר בנקים ביקשו להצטרף לדיון פשיטת הרגל בגין חובות העולים על סכום החוב לרשות המיסים.

לקבוצת פישמן אחזקות בתחומים רבים, בהם קמעונאות, תקשורת המונים, תעשייה, תקשורת, נדל"ן ועוד. לקבוצה עסקים בישראל ובחו"ל. חלק מהחברות בקבוצה הן בבעלותה המלאה, וחלקן בבעלות חלקית (בהן גם חברות ציבוריות).

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]