אליפות העולם בהוקי קרח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אליפות העולם בהוקי קרח
ענף הוקי קרח
שנת יסוד 1920
ארגון מפעיל IIHF
מספר מתמודדים 46 (מתוכן 16 בדרג העליון)
אלוף/ה נוכחי/ת Flag of Canada.svg קנדה (זכייה 25)
הכי הרבה זכיות Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות /Flag of Russia.svg רוסיה (27 זכיות)‏[1]

אליפות העולם בהוקי קרח היא טורניר הוקי קרח לגברים המתקיים כל שנה ומאורגן על ידי פדרציית ההוקי קרח הבינלאומית (IIHF). היא נערכה לראשונה באופן רשמי באולימפיאדת הקיץ באנטוורפן בשנת 1920. היא נחשבת לטורניר החשוב ביותר בזירה הבינלאומית בענף זה, בעיקר בקרב אוהדי הענף באירופה, למעט בשנים בהן מתקיימת אולימפיאדת החורף.

פדרציית ההוקי קרח הבינלאומית נוסדה בשנת 1908 ואליפות אירופה בהוקי קרח, טורניר ההוקי קרח הבינלאומי המשמעותי ביותר לפני שהחלו טורנירי אליפות העולם, נערכה לראשונה בשנת 1910. הטורניר שנערך במסגרת אולימפיאדת אנטוורפן בשנת 1920 הוכר כאליפות העולם הראשונה בהוקי קרח. בין השנים 1920 ל-1968, טורנירי ההוקי האולימפיים הוכרו גם כטורנירי אליפויות העולם לאותה שנה.

אליפות העולם הראשונה שנערכה כאירוע עצמאי הייתה בשנת 1930, בה השתתפו 12 מדינות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

1920 - 1928: הטורניר האולימפי כאליפות עולם בלעדית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקני ויניפג פאלקונס, כנציגי קנדה, בדרכם לאולימפיאדת אנטוורפן (1920). בתמונה גם איש צוות הספינה ואישה לא מזוהה
נבחרת קנדה זוכת מדליית הזהב באולימפיאדת סנט מוריץ (1928), שהורכבה הפעם משחקני נבחרת אוניברסיטת טורונטו

באופן רשמי, פדרציית ההוקי קרח הבינלאומית מכירה בטורניר שנערך באולימפיאדת אנטוורפן (1920) כאליפות העולם הראשונה. זו הייתה למעשה הפעם הראשונה שנבחרות אירופיות, שעד אז התחרו במסגרת אליפות אירופה בלבד, פגשו את נבחרות קנדה וארצות הברית.

קנדה שלחה לטורניר את אחת מקבוצותיה כדי שתייצג אותה כנבחרת - כך היה עד שהוקמה בקנדה נבחרת לאומית ב-1963. הקבוצה שייצגה את קנדה באולימפיאדת אנטוורפן הייתה ויניפג פאלקונס. איתה בטורניר שיחקו נבחרות ארצות הברית, צ'כוסלובקיה, שווייץ, שבדיה, צרפת ובלגיה. קנדה זכתה בקלות בטורניר עם 27 שערי זכות מול שער חובה בודד, והוכתרה לאלופה האולימפית ולאלופת העולם הראשונה.

הטורניר הראשון נערך על פי חוקי ה-IIHF דאז - כל קבוצה שיחקה עם שבעה שחקנים על הקרח, שהיה קרח טבעי בזירה פתוחה תחת כיפת השמיים, שאורכה היה 56 מטר ורוחבה 18 מטר בלבד (זירות הקרח הבינלאומיות של היום הן בעלות אורך של 61 מטר ורוחב של 30 מטר). המשחק שוחק בשתי מחציות בנות 20 דקות כל אחת, ותיקולי גוף - אבן הפינה של משחק ההגנה בהוקי קרח של היום - היו מותרים רק באזור ההגנה של כל קבוצה (בין הקו הכחול שלה לקצה הזירה שמאחורי שערה). אחרי הטורניר החליטה ה-IIHF לאמץ את החוקים שהיו נהוגים בקנדה - מספר השחקנים על הקרח צומצם לשישה והמשחק חולק לשלושה שלישים בני 20 דקות כל אחד, בדומה להיום.

ב-1924 נערכה אולימפיאדת החורף הראשונה, והטורניר האולימפי בהוקי קרח - שהמשיך לשמש באופן רשמי גם כאליפות העולם - הועתק לאולימפיאדת החורף. קנדה המשיכה לשלוט וזכתה בקלות גם באולימפיאדת שאמוני (1924) ואולימפיאדת סנט מוריץ (1928). באולימפיאדת סנט מוריץ השתתפו 11 נבחרות - המספר הגבוה ביותר עד אז.

1930 - 1953: אליפות שנתית נפרדת והמשך השליטה הקנדית[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'כוסלובקיה מול גרמניה, אליפות העולם 1938
שבדיה מנסה להבקיע שער מול מערב גרמניה באליפות העולם 1953

בקונגרס ה-IIHF שנערך ב-1929 הוחלט שהגיע הזמן לארגן אליפות עולם נפרדת, שנתית, ולא לחכות 4 שנים עד שנבחרות אירופה תיפגשנה עם הנבחרות הצפון אמריקאיות - אם כי הוחלט שבשנים אולימפיות לא תערך אליפות עולם נפרדת, והטורניר האולימפי ימשיך לשמש רשמית גם כאליפות עולם.

אליפות העולם הראשונה שנערכה כטורניר נפרד, שלא במסגרת האולימפיאדה, נערכה תחת כיפת השמיים ב-1930 בשאמוני. השתתפו בה 12 נבחרות - קנדה ו-11 נבחרות אירופיות. האליפות השתבשה כאשר עלו הטמפרטורות באופן פתאומי, והקרח הפשיר. בשל כך עזבה האליפות את שאמוני והמשיכה בברלין ובווינה. קנדה, שנחשבה לרמה בפני עצמה באליפות, קיבלה כרטיס חופשי ישירות למשחק הגמר ולמעשה שיחקה באליפות משחק אחד בלבד. בגמר הביסה קנדה את גרמניה 1:6 וזכתה באליפות.

בשנת 1931 התמודדו 10 נבחרות ושש מהן העפילו לסיבוב הגמר שנערך בשיטת ליגה. המדליות הוענקו בהתאם למיקום הסופי של הנבחרות בבית הגמר. עם זאת, באולימפיאדת לייק פלאסיד (1932) השתתפו ארבע נבחרות בלבד - בשל השפל הגדול, רק שתי נבחרות אירופיות (גרמניה ופולין) עשו את המסע היקר לצפון אמריקה כדי לפגוש את קנדה וארצות הברית. בשני הטורנירים המשיכה קנדה להראות את שליטתה בזירה העולמית, כאשר בטורניר של 1931 סיימה עם מאזן של 24 שערים מול 0 שערי חובה. עם זאת, בפעם הראשונה סיימה קנדה משחק ללא ניצחון - תיקו 0:0 מול שבדיה.

באליפות של 1933 נפל דבר, כאשר לראשונה הפסידה קנדה את התואר העולמי - ארצות הברית הייתה זו שזכתה בו.

קנדה המשיכה לשלוט בזירה העולמית וזכתה בכל אליפויות העולם עד 1939, למעט באולימפיאדת גרמיש-פרטנקירכן (1936), בה הפסד של קנדה לבריטניה בשלב המוקדם נגרר איתה לבית הגמר, ועלה לה בהפסד התואר האולימפי והעולמי. בריטניה זכתה בתואר - התואר העולמי היחיד שלה מאז ועד היום. באליפות של 1938 זכתה קנדה בעקבות ניצחון במשחק גמר. זה היה משחק הגמר האחרון למשך עשרות השנים הבאות, ומאז ועד 1992 הוכרעה האליפות בשיטת ליגה.

מלחמת העולם השנייה עצרה את כל הפעילות העולמית בענף, ואליפות העולם חודשה ב-1947, אך עם היעדרותה הבולטת של קנדה. ארצות הברית הייתה הנציגה הצפון אמריקאית היחידה באליפות יחד עם שבע נבחרות אירופיות, וללא גרמניה שסולקה מה-IIHF בעקבות המלחמה. צ'כוסלובקיה זכתה בתואר לראשונה בתולדותיה.

קנדה החזירה לעצמה את התואר האולימפי והעולמי באולימפיאדת סנט מוריץ (1948), אך ב-1949 הפסידה את התואר, וצ'כוסלובקיה זכתה באליפות בפעם השנייה. עם זאת, קנדה המשיכה להראות את שליטתה כאשר זכתה באליפויות העולם הבאות כולל אולימפיאדת אוסלו (1952). בתווך, באליפות של 1951, חולקו לראשונה הנבחרות המשתתפות לשני דרגים - הדרג הבכיר, דרג A, עם שבע נבחרות, והדרג הנמוך, דרג B, עם שש.

אליפות העולם של 1953 נערכה שוב ללא קנדה, לאחר עימות אחד מני רבים בינה לבין פדרציית ההוקי הבינלאומית. נשיא איגוד ההוקי החובבני של קנדה, שהיה הגוף שניהל את נבחרת קנדה בזירה הבינלאומית, טען שהנסיעות לאירופה - הן למשחקים רשמיים והן למשחקי ידידות - יקרות מדי, ושקנדה לא זוכה מהן להכנסות למרות שהנבחרת מעוררת עניין רב באירופה וממלאת את האולמות. במקום זאת, נטען בקנדה, קנדה זוכה רק לביקורת על סגנון המשחק שלה. היעדרותה של קנדה הותירה את הבמה לנבחרת שבדיה, שזכתה באליפות העולם בפעם הראשונה.

קנדה שבה לאליפות העולם ב-1954, ומצאה שם את יריבתה המושבעת לשנים הבאות - ברית המועצות.

1954 - 1963: מאבק קנדי - סובייטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קנדה מול ברית המועצות במשחק המכריע של אליפות העולם 1954

באליפות העולם 1954, שנערכה בשבדיה, השתתפה לראשונה ברית המועצות, והראתה באופן מיידי את שייכותה לצמרת העולמית. למשחק המכריע בינה ובין קנדה הגיעו שתי הנבחרות לאחר שניצחו את כל משחקיהן; במשחק ביניהן הביסה ברית המועצות את קנדה 2:7 וזכתה באליפות, כבר בהשתתפותה הראשונה.

מכאן והלאה החל עידן חדש בו נאבקו קנדה וברית המועצות על השליטה בענף; בעוד שקנדה החזירה לעצמה את התואר העולמי ב-1955, זכתה ברית המוצעות בתואר האולימפי באולימפיאדת קורטינה ד'אמפצו (1956) וחזרה באופן רשמי להיות גם אלופת העולם.

האליפות הבאה, ב-1957 סימנה את העלייה המהירה של מעמד הענף בברית המועצות בכך שברית המועצות קיבלה לראשונה את אירוח האליפות; אך בשל פלישת ברית המועצות להונגריה, החרימו רוב מדינות המערב, ובהן קנדה וארצות הברית, את האליפות, ובכל נמנע עימות נוסף בין קנדה וברית המועצות. למרות זאת, עוררה האליפות עניין רב ומשכה קהל רב; המשחק המכריע על התואר הועבר לאצטדיון לוז'ניקי ומשך למעלה מ-55000 צופים - שיא עולמי לקהל במשחק הוקי קרח, שהחזיק מעמד עד אליפות העולם ב-2010. שבדיה, שנזקקה לתיקו מול ברית המועצות, השיגה את התוצאה הרצויה לה וזכתה בתואר.

לאחר שתי זכיות רצופות של קנדה באליפות, הופתעו הן קנדה והן ברית המועצות על ידי נבחרת ארצות הברית, שזכתה במדליית הזהב באולימפיאדת סקוו ואלי (1960) ואיתה - בתואר העולמי.

ב-1961, עם עליית מספר הנבחרות שביקשו להשתתף באליפות העולם, נוסף לה דרג שלישי - דרג C. אליפות העולם של הדרג העליון, דרג A, סבלה רבות באותן שנים מהשלכות המלחמה הקרה; באליפות של 1961 סירבה מערב גרמניה לשחק נגד מזרח גרמניה, והאליפות של 1962, שנערכה בארצות הברית, נערכה ללא מדינות הגוש המזרחי כולל ברית המועצות, לאחר שארצות הברית סירבה להעניק ויזות לחברי המשלחת המזרח גרמנית בעקבות הקמת חומת ברלין.

1963 - 1969: תחילת הדומיננטיות הסובייטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקס הפתיחה של אליפות העולם 1966 בליובליאנה, יוגוסלביה,על גלוית דואר

ב-1963 חל מהפך בגישתה של קנדה להוקי קרח הבינלאומי. בעוד שעד אז שלחה קנדה, כנבחרת לאומית, קבוצה מאחד המועדונים שלה, הוחלט על הקמת נבחרת לאומית ייעודית שתייצג את קנדה במפעלים הבינלאומיים.

ההחלטה התגלתה ככישלון מקצועי חרוץ; הנבחרת הקנדית הייעודית לא היוותה יריבה של ממש לברית המועצות, והתקשתה מאד גם מול נבחרות הצמרת האירופיות האחרות. הבמה נותרה פנויה עבור נבחרת ברית המועצות, שזכתה מאותה שנה ואילך ב-8 אליפויות עולם רצופות, כאשר צ'כוסלובקיה ושבדיה תפסו את מקומה של קנדה כמתחרות העיקריות שלה.

1970 - 1976: פרישתה של קנדה והמשך הדומיננטיות הסובייטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1970 התגלע משבר נוסף בין ה-IIHF וקנדה, חריף בהרבה מקודמיו. קנדה דרשה לפתוח את אליפות העולם לשחקנים מקצוענים, בטענה שהשחקנים האירופים - בעיקר אלה ממזרח אירופה - הם חובבנים דה יורה, אך דה פקטו הם מקצוענים לכל דבר ועניין. כשהפדרציה סירבה לבקשתה, פרשה קנדה מהמפעלים הבינלאומיים - היא לא השתתפה באליפויות העולם ולא שלחה נבחרות הוקי קרח לאולימפיאדת החורף באותה תקופה. האליפות של 1970, שנועדה להתקיים לראשונה בקנדה, הועברה בבהילות לשבדיה.

הבמה באליפות העולם נשארה פתוחה להמשך של שליטה סובייטית, כאשר מתחרתה העיקרית באותה תקופה הייתה נבחרת צ'כוסלובקיה.

עם זאת, באותה תקופה החליטה ה-IIHF מספר שינויי חוקה משמעותיים, שהשפיעו על אופי המשחק באליפות העולם. בין השאר, הוחלט לאפשר תיקולי גוף בכל שטח זירת הקרח, ולא רק באזור ההגנה - אימוץ של חוק שהיה קיים כבר בליגת ה-NHL. בנוסף, חויבו השחקנים לחבוש קסדות מגן, והשוערים חויבו ללבוש גם מסכות הגנה על פניהם.

בנוסף, המעמד המתחזק של אליפות העולם - בעיקר בקרב האוהדים האירופים - שכנע את ה-IIHF שיש להפריד את אליפות העולם באופן מוחלט מהאולימפיאדה, ולקיים אליפות עולם גם בשנים אולימפיות; ב-1972 התקיימה לראשונה אליפות עולם בשנה אולימפית.

1976 - 1988: שובה של קנדה ותחילת העידן הפתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1975 נבחר נשיא חדש ל-IIHF, הגרמני גונתר סבצקי. סבצקי ראה כמטרה ראשונה לכהונתו את פתרון המשבר עם קנדה, והחזרתה למפעלים העולמיים. הוא השיג את מטרתו, כאשר ב-1976 החליטה ה-IIHF לפתוח את אליפות העולם לשחקנים מקצוענים - החלטה שאיפשרה את שובה של קנדה למפעלים הבינלאומיים. אליפות העולם של דרג A, שהתקיימה מדי שנה בחודשים פברואר ומרץ, נדחתה לאפריל ומאי - אחרי סיום העונה הרגילה בליגה ה-NHL; כך התאפשר לשחקני NHL שקבוצותיהם לא עלו לפלייאוף, או הודחו ממנו בשלב מוקדם, לחבור לנבחרותיהם וליטול חלק באליפות.

האליפות של 1977 הייתה האליפות המקצוענית המלאה הראשונה, והראשונה בה השתתפה קנדה לאחר שובה; גם נבחרות אחרות שהיו להן שחקנים ב-NHL, כמו ארצות הברית, שבדיה ופינלנד, התחזקו. למרות זאת, נבחרת ברית המועצות נשארה הנבחרת הדומיננטית באליפות העולם, עד פירוק ברית המועצות ב-1991.

כמות הנבחרות המשתתפות באליפות העולם המשיכה לגדול, ולאליפות נוסף דרג נוסף, רביעי - דרג D, ב-1987.

בשנות ה-80 של המאה ה-20 לא התקיימו אליפויות עולם בשנים אולימפיות; לכן לא נערכו אליפויות בשנים 1980, 1984 ו-1988. עם זאת, בניגוד לתחילת דרכה של אליפות העולם, הזוכות באולימפיאדות בשנים אלה לא הוכרו כאלופות עולם. אחרי 1988 חזרו אליפויות העולם להיערך מדי שנה, גם בשנים אולימפיות.

1989 - 1992: נפילת מסך הברזל ופירוק נבחרות ברית המועצות וצ'כוסלובקיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שנות ה-80, עם תחילת נפילת מסך הברזל, שינויים שחלו במפת אירופה השפיעו בצורה מכרעת גם על נוף ההוקי קרח באליפות העולם. נבחרת ברית המועצות עוד זכתה באליפויות העולם של 1989 ו-1990, ובמקום השלישי באליפות של 1991, בטרם התפרקה עם פירוק ברית המועצות.

האליפות של 1992 שהתקיימה בצ'כוסלובקיה, היוותה סוף של עידן. נבחרת חבר המדינות, שהחליפה לזמן קצר את נבחרת ברית המועצות[ פורקה גם היא ולא השתתפה באליפות. נבחרת רוסיה הוכרה על ידי ה-IIHF כיורשתה של ברית המועצות, ונשארה בדרג A; שאר הנבחרות של מדינות ברית המועצות לשעבר - ביניהן אוקראינה, בלארוס, לטביה וקזחסטן - נאלצו להתחיל את דרכן מהדרגים הנמוכים של האליפות. עם זאת, הכמות והאיכות של הנבחרות החדשות שכנעה את ה-IIHF להגדיל את כמות הנבחרות בדרג העליון, שעמד על 8, והאליפות של 1992 כללה 12 נבחרות בדרג העליון.

האליפות של 1992 הייתה משמעותית בהיבט נוסף - לאחר עשרות שנים בהן נערכה האליפות בשיטת ליגה, נכנעה ה-IIHF ללחץ ולביקורת שנשמעה על כך שלעתים האליפות כבר מוכרעת עוד לפני המשחק האחרון שלה, והאליפות חזרה להיות מוכרעת בשלבי נוקאאוט, כאשר משחקים שמסתיימים בשוויון גם לאחר הארכה מוכרעים בדו-קרב מכות עונשין. במשחק הגמר ניצחה שבדיה את פינלנד וזכתה באליפות; לפינלנד זו הייתה מדליה ראשונה באליפות העולם אי פעם. במדליית הארד זכתה הנבחרת המארחת, צ'כוסלובקיה, בהופעתה האחרונה; עם פיצול צ'כוסלובקיה, הפכו הערים שאירחו את האליפות - פראג וברטיסלבה - לבירות של שתי מדינות שונות, צ'כיה וסלובקיה בהתאמה.

1993 - ההווה: אליפויות פתוחות ושקולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוסיה מבקיעה שער מול קנדה במשחק הגמר של אליפות העולם 2008
נבחרת רוסיה, אלופת העולם 2008, בקבלת פנים בקרמלין עם דמיטרי מדבדב
נבחרת שבדיה, בקסדות מוזהבות שהוכנו במיוחד לאירוע, חוגגת את הזכייה באליפות העולם 2013

אליפות העולם של 1993 הייתה הראשונה שנערכה כאשר השינויים באירופה הושלמו ברובם - הנבחרות שהרכיבו בעבר את צ'כוסלובקיה ויוגוסלביה צורפו למעגל אליפויות העולם. את הנבחרת החזקה של צ'כוסלובקיה החליפה בדרג העליון נבחרת צ'כיה, שה-IIHF הכיר בה כיורשתה של צ'כוסלובקיה, בעוד נבחרת סלובקיה נשלחה להתחיל את דרכה מהדרגים הנמוכים. הנבחרות החדשות הראו את כוחן כבר באותה אליפות - רוסיה זכתה בה לראשונה כמדינה נפרדת, וצ'כיה הראתה גם היא את כוחה כמדינה נפרדת, כשזכתה במקום השלישי.

שלוש האליפויות הבאות סימנו אירועים היסטוריים: ב-1994 זכתה קנדה באליפות, לראשונה מאז 1961 ולראשונה בעידן הפתוח; ב-1995 זכתה פינלנד לראשונה בתולדותיה באליפות; באותה שנה זכתה השלימה נבחרת סלובקיה, בהנהגת כוכב נבחרת צ'כוסלובקיה לשעבר פטר שטיאסטני, את המסע שלה מהדרגים הנמוכים אל הדרג העליון כשזכתה באליפות העולם דרג B. בעקבות כך, באליפות העולם של 1996 סלובקיה השתתפה לראשונה בדרג העליון כמדינה נפרדת, ומאז ועד היום לא ירדה ממנו - ולמעשה הפכה לנבחרת מהחזקות בעולם, עם זכייה באליפות העולם ב-2002 ושתי הופעות נוספות במשחק הגמר נכון ל-2014.

השיפור שחל אצל הנבחרות שיצאו מברית המועצות וצ'כוסלובקיה לשעבר הביא את ה-IIHF להגדיל שוב את כמות הנבחרות בדרג העליון, ומהאליפות של 1998 ועד היום עומד מספרן על 16.

ב-1998, בניסיון לקדם את הענף באסיה, החליטה ה-IIHF לשריין מקום באליפות העולם של הדרג העליון לנבחרת מאסיה שתעלה מטורניר מוקדם. נבחרת יפן התגלתה כדומיננטית מבין הנבחרות האסיאתיות, אך גם כלא תחרותית ברמה העולמית הגבוהה. בכל האליפויות בהן השתתפה זכתה יפן במקום ה-16 והאחרון, למעט באליפות של 2004 שם זכתה במקום ה-15. לאחר אותה אליפות בוטל המקום המשוריין לאסיה, ויפן ירדה לדרגים הנמוכים יותר של האליפות. אף נבחרת מאסיה לא הגיעה לדרג העליון מאז ועד היום.

ב-2001 שונו דמותיהם של הדרגים הנמוכים - B, ‏ C ו-D - לדרגים 1, 2 ו-3 בהתאמה. דרגים 1 ו-2 התקיימו בשני טורנירים נפרדים ומקבילים בני 6 נבחרות כל אחד, כאשר הראשונה בכל טורניר עלתה דרג לשנה הבאה האחריה, והאחרונה בכל טורניר ירדה דרג. שתי אלופות הטורנירים המקבילים בדרג 1 עלו לדרג העליון, והחליפו בו את שתי האחרונות באליפות העולם של הדרג העליון.

ב-2010 נערכה אליפות העולם בגרמניה. משחק הפתיחה, בין גרמניה וארצות הברית, הועבר לפלטינס ארנה בגלזנקירכן (אצטדיונה של קבוצת הכדורגל שאלקה 04) ומשך 77803 צופים, ובכך הפך למשחק ההוקי קרח עם הקהל הגדול ביותר בהיסטוריה תוך שהוא שובר את השיא שקבע המשחק המכריע של אליפות העולם ב-1957. השיא שקבע אותו משחק לקהל במשחק הוקי קרח נשבר ב-11 בדצמבר באותה השנה, אך זהו עדיין המשחק בעל הקהל הגדול ביותר בהיסטוריה של אליפות העולם.

ב-2013 חל שינוי נוסף במבנה הדרגים, כאשר ה-IIHF נוכחה לדעת שבדרגים 1 ו-2 קיימים הבדלי רמות משעותיים בין הנבחרות. בעקבות כך פוצלו דרגים 1 ו-2 לשני דרגים נפרדים כל אחד, ובכך הפכה האליפות לבעלת שישה דרגים - השיטה הנהוגה כיום.

אליפויות העולם במאה ה-21, בעידן שבו למדינות רבות יש ייצוג בליגת ה-NHL, הפכו להיות פתוחות ושקולות יותר; הדומיננטיות באותה תקופה התחלקה בין נבחרות קנדה, צ'כיה, רוסיה ושבדיה, ובמידה פחותה יותר - גם בין פינלנד, סלובקיה וארצות הברית.

שיטת האליפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

(נכון ל-2015)

המתכונת העכשווית של אליפות העולם כוללת 16 נבחרות בדרג העליון, המתמודדות על תואר אלופת העולם, ו-6 נבחרות בכל אחד מחמשת הדרגים הבאים - 1A, ‏1B, ‏2A, ‏2B ו-3. אם יש יותר מ-6 נבחרות בדרג 3, מתקיים טורניר מוקדם בין הנבחרות הנחותות בדירוג העולמי על המקום בדרג לאותה שנה. בין הדרגים מתקיימת תנועת נבחרות כמו בשיטת ליגה - אלופות הדרג עולות לדרג גבוה יותר בשנה הבאה, והמסיימות אחרונות יורדות לדרג נמוך יותר (בין הדרג העליון לדרג 1A עוברות שתי נבחרות כל שנה). הנבחרות בדרג הבכיר מתמודדות בסיבוב מוקדם ושמונה הקבוצות הראשונות מעפילות לשלבים הבאים הנערכים בשיטת גביע. מנצחת משחק הגמר מוכתרת כאלופת העולם.

הדרג העליון[עריכת קוד מקור | עריכה]

אליפות העולם של הדרג העליון מתקיימת בסוף אפריל ותחילת מאי בכל שנה. 16 נבחרות הדרג העליון מחולקות לשני בתים בני 8 נבחרות כל אחד. הנבחרות משחקות מול חברותיהן לבית בשיטת ליגה, כאשר משחקים המסתיימים בתיקו ממשיכים להארכה בשיטת "שער זהב" ולדו-קרב מכות עונשין במקרה הצורך. שיטת הניקוד היא "3 נקודות חובה למשחק": אם המשחק מסתיים בהכרעה בזמן החוקי, המנצחת מקבל 3 נקודות בטבלת הבית. אם המשחק מוכרע בהארכה או מכות עונשין, המנצחת מקבלת שתי נקודות בטבלה, והמפסידה - נקודה אחת.

4 הראשונות בכל בית עולות לשלב רבע הגמר שמתחיל את שלבי הנוקאאוט. הראשונה בכל בית פוגשת את הרביעית מהבית האחר, והשנייה בכל בית - את השלישית בבית האחר. עם סיום שלבי הנוקאאוט, מתקיים משחק הגמר והמנצחת בו היא אלופת העולם לאותה שנה.

שתי הנבחרות שסיימו כל אחת אחרונה בבית שלה יורדות דרג, ובשנה שלאחר מכן משחקות בדרג 1A.

הדרגים הנמוכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האליפויות של הדרגים הנמוכים - מדרג 1A עד דרג 3 - מתקיימות במהלך חודש אפריל, וכוללות 6 נבחרות בכל דרג. הנבחרות משחקות זו מול זו בשיטת ליגה, כאשר שיטת הניקוד זהה לשיטה בשלב הבתים של הדרג העליון - שיטת "3 נקודות חובה למשחק". לא מתקיימים שלבי נוקאאוט.

הראשונה בכל דרג עולה לדרג שמעליו בשנה שלאחר מכן, והאחרונה בכל דרג יורדת לדרג שתחתיו. בדרג 1A, שתי הראשונות עולות לדרג העליון.

שחקנים הרשאים לשחק באליפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז תחילת העידן הפתוח ב-1977 האליפות פתוחה לכל השחקנים - חובבנים ומקצוענים, כולל שחקני ליגת ה-NHL. מאחר שאליפות העולם של הדרג העליון נערכת בחודשים אפריל ומאי, במקביל לתחילת פלייאוף ה-NHL, שחקני ה-NHL שיכולים להשתתף בה הם בעיקר כאלה שקבוצתם לא עלתה לפלייאוף. במהלך הטורניר מצטרפים לעתים שחקנים מקבוצות שהודחו מהפלייאוף בשלב מוקדם, וחלק מהנבחרות שיש להן שחקנים רבים ב-NHL שומרות מקום בסגליהן במיוחד לשם כך.

כל השחקנים חייבים להיות אזרחי המדינה אותם הם מייצגים, וחייבים להיות מעל גיל 18 (שחקנים מתחת לגיל 18 ומעל גיל 16 רשאים להשתתף עם היתר מיוחד). שחקן בעל יותר מאזרחות אחת, או שמשנה את אזרחותו, רשאי לעבור ולייצג מדינה אחרת, בתאי ששיחק במדינתו החדשה מעל פרק זמן מסוים. מעבר שכזה אפשרי רק פעם אחת לכל שחקן.

ישראל באליפות העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישראל, בלבן, מול סרביה באליפות העולם 2014 דרג 2A

נבחרת ישראל בהוקי קרח משתתפת באליפות העולם באופן קבוע מאז 1992. הישג השיא שלה הושג ב-2005, כאשר אליפות העולם חולקה לארבעה דרגים, וישראל עלתה בפעם היחידה בתולדותיה לדרג 1, שהיה אז הדרג השני בטיבו בעולם. ישראל שרדה בדרג 1 שנה אחת בלבד.

נכון ל-2015 ישראל שייכת לדרג 2B, הדרג החמישי בטיבו.

כל הזוכות במדליות באליפות העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנה מדינה מארחת מספר משתתפות
(בדרג העליון)
Gold medal icon.svgזהב Silver medal icon.svgכסף Bronze medal icon.svgארד הערות
1920 Flag of Belgium (civil).svg בלגיה 7 Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Flag of the United States.svg ארצות הברית Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה אולימפיאדת אנטוורפן (1920)[2]
1924 Flag of France.svg צרפת 8 Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Flag of the United States.svg ארצות הברית Flag of the United Kingdom.svg בריטניה אולימפיאדת שאמוני (1924)
1928 Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ 11 Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Flag of Sweden.svg שבדיה Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ אולימפיאדת סנט מוריץ (1928)
1930 Flag of France.svg צרפת
Flag of Germany.svg גרמניה
Flag of Austria.svg אוסטריה
12 Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Flag of Germany.svg גרמניה Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ
1931 Flag of Poland.svg פולין 10 Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Flag of the United States.svg ארצות הברית Flag of Austria.svg אוסטריה
1932 Flag of the United States.svg ארצות הברית 4 Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Flag of the United States.svg ארצות הברית Flag of Germany.svg גרמניה אולימפיאדת לייק פלאסיד (1932)
1933 Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה 12 Flag of the United States.svg ארצות הברית Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה
1934 Flag of Italy (1861-1946).svg איטליה 12 Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Flag of the United States.svg ארצות הברית Flag of the German Empire.svg גרמניה
1935 Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ 15 Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ Flag of the United Kingdom.svg בריטניה
1936 Flag of German Reich (1935–1945).svg גרמניה 15 Flag of the United Kingdom.svg בריטניה Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Flag of the United States.svg ארצות הברית אולימפיאדת גרמיש-פרטנקירכן (1936)
1937 Flag of the United Kingdom.svg בריטניה 11 Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Flag of the United Kingdom.svg בריטניה Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ
1938 Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה 14 Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Flag of the United Kingdom.svg בריטניה Flag of the United States.svg ארצות הברית
1939 Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ 14 Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Flag of the United States.svg ארצות הברית Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ
1947 Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה 8 Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of Austria.svg אוסטריה אליפות ראשונה לאחר מלחמת העולם השנייה.
קנדה לא השתתפה באליפות עקב מחלוקת בדבר הגדרת "שחקנים חובבנים".
1948 Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ 9 Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ אולימפיאדת סנט מוריץ (1948)
1949 Flag of Sweden.svg שבדיה 10 Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Flag of the United States.svg ארצות הברית
1950 Flag of the United Kingdom.svg בריטניה 9 Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Flag of the United States.svg ארצות הברית Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ האלופה היוצאת, צ'כוסלובקיה, לא הגיעה לאליפות עקב חשש מעריקת שחקנים למערב
1951 Flag of France.svg צרפת 7 Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Flag of Sweden.svg שבדיה Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ
1952 Flag of Norway.svg נורבגיה 9 Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Flag of the United States.svg ארצות הברית Flag of Sweden.svg שבדיה אולימפיאדת אוסלו (1952)
1953 Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ 4 Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of Germany.svg מערב גרמניה Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ קנדה לא השתתפה באליפות עקב מחלוקת עם ה-IIHF.
צ'כוסלובקיה פרשה מהאליפות עקב מות הנשיא קלמנט גוטוולד.
1954 Flag of Sweden.svg שבדיה 8 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Flag of Sweden.svg שבדיה ברית המועצות השתתפה באליפות בפעם הראשונה
1955 Flag of Germany.svg מערב גרמניה 9 Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה
1956 Flag of Italy.svg איטליה 10 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of the United States.svg ארצות הברית Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה אולימפיאדת קורטינה ד'אמפצו (1956)
1957 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות 8 Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה קנדה, ארצות הברית, נורבגיה, מערב גרמניה, איטליה ושווייץ החרימו את האליפות
עקב פלישת ברית המועצות להונגריה.
המשחק המכריע בין ברית המועצות לשבדיה משך למעלה מ-55000 צופים,
וקבע שיא קהל במשחק הוקי קרח.
1958 Flag of Norway.svg נורבגיה 8 Canadian Red Ensign 1957-1965.svg קנדה Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of Sweden.svg שבדיה
1959 Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה 12 Canadian Red Ensign 1957-1965.svg קנדה Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה
1960 Flag of the United States.svg ארצות הברית 9 Flag of the United States.svg ארצות הברית Canadian Red Ensign 1957-1965.svg קנדה Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות אולימפיאדת סקוו ואלי (1960)
1961 Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ 8 Canadian Red Ensign 1957-1965.svg קנדה Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות
1962 Flag of the United States.svg ארצות הברית 8 Flag of Sweden.svg שבדיה Canadian Red Ensign 1957-1965.svg קנדה Flag of the United States.svg ארצות הברית
1963 Flag of Sweden.svg שבדיה 8 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה
1964 Flag of Austria.svg אוסטריה 16 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה אולימפיאדת אינסברוק (1964)
1965 Flag of Finland.svg פינלנד 8 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה Flag of Sweden.svg שבדיה
1966 Flag of SFR Yugoslavia.svg יוגוסלביה 8 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה Flag of Canada.svg קנדה
1967 Flag of Austria.svg אוסטריה 8 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of Canada.svg קנדה
1968 Flag of France.svg צרפת 14 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה Flag of Canada.svg קנדה אולימפיאדת גרנובל (1968)
1969 Flag of Sweden.svg שבדיה 6 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה
1970 Flag of Sweden.svg שבדיה 6 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה קנדה פרשה מהמפעלים העולמיים עד 1977 בדרישה לפתוח את
האליפות לשחקני NHL.
האליפות שנועדה להיערך בקנדה הועברה לשבדיה.
1971 Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ 6 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה Flag of Sweden.svg שבדיה
1972 Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה 6 Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of Sweden.svg שבדיה
1973 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות 6 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה
1974 Flag of Finland.svg פינלנד 6 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה Flag of Sweden.svg שבדיה לראשונה בתולדות האליפות, שני שחקנים - שבדי ופיני - נתפסו בבדיקות סמים.
למרות שנבחרותיהן ניצחו במשחקים, המשחקים נקבעו כהפסדים טכניים לטובת
יריבותיהן - פולין וצ'כוסלובקיה בהתאמה. אלמלא כן, שבדיה הייתה זוכה
במדליית הכסף, ופינלנד בארד - המדליה הראשונה בתולדותיה.
1975 Flag of Germany.svg מערב גרמניה 6 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה Flag of Sweden.svg שבדיה
1976 Flag of Poland.svg פולין 8 Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of Sweden.svg שבדיה
1977 Flag of Austria.svg אוסטריה 8 Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות האליפות הראשונה של העידן הפתוח
קנדה שבה לאליפות אחרי היעדרות של 8 שנים
1978 Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה 8 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה Flag of Canada.svg קנדה
1979 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות 8 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה Flag of Sweden.svg שבדיה
1981‏[3] Flag of Sweden.svg שבדיה 8 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה
1982 Flag of Finland.svg פינלנד 8 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה Flag of Canada.svg קנדה
1983 Flag of Germany.svg מערב גרמניה 8 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה Flag of Canada.svg קנדה
1985‏[3] Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה 8 Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה Flag of Canada.svg קנדה Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות
1986 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות 8 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of Canada.svg קנדה
1987 Flag of Austria.svg אוסטריה 8 Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה
1989‏[3] Flag of Sweden.svg שבדיה 8 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of Canada.svg קנדה Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה
1990 Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ 8 Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה
1991 Flag of Finland.svg פינלנד 8 Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of Canada.svg קנדה Flag of the Soviet Union.svg ברית המועצות אליפות אחרונה לנבחרת ברית המועצות, שהתפרקה
1992 Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה 12 Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of Finland.svg פינלנד Flag of the Czech Republic.svg צ'כוסלובקיה אליפות אחרונה לנבחרת צ'כוסלובקיה, שהתפצלה לצ'כיה וסלובקיה
אליפות ראשונה לנבחרת רוסיה אחרי פירוק ברית המועצות
1993 Flag of Germany.svg גרמניה 12 Flag of Russia.svg רוסיה Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of the Czech Republic.svg צ'כיה אליפות ראשונה לנבחרת צ'כיה אחרי פיצול צ'כוסלובקיה
1994 Flag of Italy.svg איטליה 12 Flag of Canada.svg קנדה Flag of Finland.svg פינלנד Flag of Sweden.svg שבדיה
1995 Flag of Sweden.svg שבדיה 12 Flag of Finland.svg פינלנד Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of Canada.svg קנדה
1996 Flag of Austria.svg אוסטריה 12 Flag of the Czech Republic.svg צ'כיה Flag of Canada.svg קנדה Flag of the United States.svg ארצות הברית אליפות ראשונה בדרג העליון לנבחרת סלובקיה
1997 Flag of Finland.svg פינלנד 12 Flag of Canada.svg קנדה Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of the Czech Republic.svg צ'כיה
1998 Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ 16 Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of Finland.svg פינלנד Flag of the Czech Republic.svg צ'כיה
1999 Flag of Norway.svg נורבגיה 16 Flag of the Czech Republic.svg צ'כיה Flag of Finland.svg פינלנד Flag of Sweden.svg שבדיה
2000 Flag of Russia.svg רוסיה 16 Flag of the Czech Republic.svg צ'כיה Flag of Slovakia.svg סלובקיה Flag of Finland.svg פינלנד
2001 Flag of Germany.svg גרמניה 16 Flag of the Czech Republic.svg צ'כיה Flag of Finland.svg פינלנד Flag of Sweden.svg שבדיה
2002 Flag of Sweden.svg שבדיה 16 Flag of Slovakia.svg סלובקיה Flag of Russia.svg רוסיה Flag of Sweden.svg שבדיה
2003 Flag of Finland.svg פינלנד 16 Flag of Canada.svg קנדה Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of Slovakia.svg סלובקיה
2004 Flag of the Czech Republic.svg צ'כיה 16 Flag of Canada.svg קנדה Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of the United States.svg ארצות הברית
2005 Flag of Austria.svg אוסטריה 16 Flag of the Czech Republic.svg צ'כיה Flag of Canada.svg קנדה Flag of Russia.svg רוסיה
2006 Flag of Latvia.svg לטביה 16 Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of the Czech Republic.svg צ'כיה Flag of Finland.svg פינלנד
2007 Flag of Russia.svg רוסיה 16 Flag of Canada.svg קנדה Flag of Finland.svg פינלנד Flag of Russia.svg רוסיה
2008 Flag of Canada.svg קנדה 16 Flag of Russia.svg רוסיה Flag of Canada.svg קנדה Flag of Finland.svg פינלנד
2009 Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ 16 Flag of Russia.svg רוסיה Flag of Canada.svg קנדה Flag of Sweden.svg שבדיה
2010 Flag of Germany.svg גרמניה 16 Flag of the Czech Republic.svg צ'כיה Flag of Russia.svg רוסיה Flag of Sweden.svg שבדיה משחק הפתיחה בין גרמניה וארצות הברית קבע שיא קהל
למשחק הוקי קרח בהיסטוריה - 77,803 צופים
2011 Flag of Slovakia.svg סלובקיה 16 Flag of Finland.svg פינלנד Flag of Sweden.svg שבדיה Flag of the Czech Republic.svg צ'כיה
2012 Flag of Finland.svg פינלנד
Flag of Sweden.svg שבדיה
16 Flag of Russia.svg רוסיה Flag of Slovakia.svg סלובקיה Flag of the Czech Republic.svg צ'כיה
2013 Flag of Sweden.svg שבדיה
Flag of Finland.svg פינלנד
16 Flag of Sweden.svg שבדיה Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ Flag of the United States.svg ארצות הברית
2014 Flag of Belarus.svg בלארוס 16 Flag of Russia.svg רוסיה Flag of Finland.svg פינלנד Flag of Sweden.svg שבדיה
2015 Flag of the Czech Republic.svg צ'כיה 16 Flag of Canada.svg קנדה Flag of Russia.svg רוסיה Flag of the United States.svg ארצות הברית
2016 Flag of Russia.svg רוסיה 16
2017 Flag of France.svg צרפת
Flag of Germany.svg גרמניה
16
2018 Flag of Denmark.svg דנמרק 16
2019 Flag of Slovakia.svg סלובקיה 16
2020 Civil Ensign of Switzerland.svg שווייץ 16

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ה-IIHF מכירה ברוסיה כיורשתה של ברית המועצות, ולכן הסטטיסטיקה של שתי הנבחרות נספרת במשותף
  2. ^ עד 1968 שימש הטורניר האולימפי באופן רשמי גם כאליפות עולם
  3. ^ 3.0 3.1 3.2 בשנות ה-80 של המאה ה-20 לא התקיימה אליפות עולם בשנה אולימפית, אך הטורניר האולימפי לא הוכר כאליפות עולם. לכן לא התקיימו אליפויות ב-1980, 1984 ו-1988.