צ'רלטון (גוף שידור)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
צ'רלטון
פרטי הערוץ
מדינה ישראלישראל ישראל
קטגוריה ספורט
תאריך השקה 2003
בעלות אלי עזור ופיני זהבי
שפה עברית
אזור קליטה ישראל
פורמט תמונה 576i (SDTV)
1080i (HDTV)
זמינות
חבילה HOT:‏ 2003–הווה
yes:‏ 2003–הווה
סלקום tv: ‏ 2016–הווה
NEXT TV:‏ 2017–הווה
STINGTV:‏ 2017–הווה
רמי לוי TV:‏ 2017–2019
פרטנר tv:‏ 2021–הווה
HOT ספורט 1 HD: אפיק 554
ספורט 2 HD: אפיק 52
ספורט 3 HD: אפיק 53
ספורט 4 HD: אפיק 54
ספורט 1 SD: אפיק 51
yes ספורט 1 HD: אפיק 51
ספורט 2 HD: אפיק 52
ספורט 3 HD: אפיק 53
ספורט 4 HD: אפיק 54
ספורט 1 SD: אפיק 63
סלקום TV ספורט 1 HD: אפיק 51
ספורט 2 HD: אפיק 52
ספורט 3 HD: אפיק 53
ספורט 4 HD: אפיק 54
פרטנר tv ספורט 1 HD: אפיק 51
ספורט 2 HD: אפיק 52
ספורט 3 HD: אפיק 53
ספורט 4 HD: אפיק 54
http://sport1.maariv.co.il
סמליל שידורי "שבת של כדורגל"
סמליל ערוצי צ'רלטון בין השנים 2010–2014
סמל ערוצי צ'רלטון בין השנים 2014–2019

צ'רלטון (מוכר גם כ"ספורט 1") הוא גוף שידור מסחרי בבעלותם של אלי עזור ופיני זהבי המשדר אירועי ספורט מהארץ ומהעולם בארבעה ערוצי טלוויזיה באיכות HD ובערוץ אחד באיכות SD ב-HOT, ב-yes, ב-סלקום tv, ב-פרטנר tv, ב-NEXT TV וב-STINGTV שאינה כלולה בחבילות החברות.

ב-20 בספטמבר 2023 הודיעה החברה על פתיחת שני ערוצים ייעודיים לצפייה במכשירים ניידים. על פי החברה הערוצים ישדרו את ליגת העל ויקראו ערוצי "TOGO", זאת לאחר תקופה ארוכה של דיון ציבורי על כך שהחברה חסמה את הצפייה בשידוריה במכשירים ניידים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השנים הראשונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'רלטון החלה את שידוריה בארץ בסוף שנות ה-90 כשהחלה לשדר משחקי כדורגל מהליגה האנגלית והאיטלקית, והייתה הראשונה שהחלה לשדר דרך קבע גם את הליגה השנייה בישראל ומגזין סיכום. את שידוריה העבירה צ'רלטון בערוץ המזרח התיכון בשיטה של שכירת זמן שידור מכיוון שלא היה בבעלותה ערוץ משלה[1]. ב-1 באוקטובר 1998 ערכה שידור משולב של שני משחקי כדורגל בין מכבי חיפה ופריס סאן-ז'רמן ובין בית"ר ירושלים וגלאזגו ריינג'רס, מליגת האלופות, שזכו ל-29% אחוזי צפייה[2]. צ'רלטון גם מכרה זמן פרסום בערוץ המזרח התיכון, ועקב כך עתרו זכייני ערוץ 2 לבג"ץ, בנובמבר 1998, בבקשה שיורה על הפסקת השידורים בכבלים, שפגעה בהכנסות שלהם מפרסום[3]. בינואר 1999 החליטה המועצה לשידורי כבלים, כי שידורי הערוץ בישראל מצריכים היתר מהמועצה, וללא היתר, השידורים אסורים ואסורה בהם הפרסומת[4][5]. אחר כך הושג הסדר על פיו התחייב הערוץ לצמצם את שידורי הספורט ואת הפרסום לשוק הישראלי[6].

עם תחילת שנות ה-2000 הפסיקה צ'רלטון להעביר שידורים בארץ מכיוון שלא החזיקה ערוץ משלה. המצב גרם לכך שזכויות שידור שהיו בבעלות החברה לא נוצלו, ושידורים מסוימים כלל לא נקלטו בארץ, הדוגמה הבולטת מכולם הייתה הליגה האיטלקית בעונת 2002/2003 וחצי מעונת 2003/2004, עד שזכויות הליגה נרכשו מצ'רלטון על ידי ערוץ הספורט.

ליגת העל בכדורגל ומונדיאל 2006[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שנת 2003 זכתה צ'רלטון במכרז לזכויות השידור של משחקי ליגת העל בכדורגל. החברה פתחה ערוץ דיגיטלי שנקרא "שבת של כדורגל" והחלה להעביר את המשחקים בשיטת שלם וצפה ושנה לאחר מכן החלה החברה להעביר גם את משחקי הליגה האנגלית בשיטה זו בערוץ שנקרא "הליגה האנגלית". החברה ספגה ביקורת רבה מהקהל הישראלי. לראשונה הצופה הישראלי נאלץ לשלם עבור שידורי ספורט שהיה רגיל לקבלם בערוצים פתוחים, ושיטת השידור של כל המשחקים בשידור ישיר, משחקים אינם נערכים בו זמנית. שנה לאחר מכן נפתרה בעיה זו כשהחברה קיבלה 2 ערוצי שידור למשחקי ליגת העל בלבד ושידרה בשניהם משחקים שונים מהליגה.

בשנת 2006 התחוללה סערה ציבורית גדולה בנושא שיטת השידורים בתשלום מכוון שצ'רלטון החזיקה בזכויות השידור של המונדיאל בגרמניה. החברה הצהירה תחילה שהיא דורשת 492 ₪ על שידור המשחקים שאינם מחויבים על פי חוק להיות משודרים בערוץ פתוח. בעקבות הביקורת הציבורית הכנסת קיימה דיון מיוחד בנושא שידורי המונדיאל עם נציגי הערוצים השונים וגם עם ראש המועצה לשידורי כבלים ולוויין בזמנו, יורם מוקדי. כל הצדדים ניסו למצוא דרך לשידור המונדיאל בחינם ומוקדי הציע שבאופן חד פעמי יוכלו ערוצי הכבלים לשדר פרסומות במהלך הטורניר אך הצעתו לא התקבלה. נציגי צ'רלטון טענו שהם השקיעו בזכויות השידור הרבה כסף מתוך ידיעה ברורה שהם יוכלו לשדר את המשחקים בתשלום. מהדיון לא יצאה שום בשורה והמצב נשאר כשהיה. לאחר מכן הודיעה צ'רלטון שהיא מורידה את מחיר החבילה ל-309 ₪, ובעזרת סבסוד של מספר חברות מסחריות ניתן היה לרכוש את החבילה ב-189 ₪ בלבד.

פתיחת הערוצים ספורט 1 וספורט 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2007 לאחר בקשות חוזרות ונשנות למועצה לשידורי כבלים ולוויין קיבלה צ'רלטון אישור להפעיל שני ערוצי תשלום קבועים ולא לפי צפייה בלבד, תמורת תשלום נמוך מזה שהיו משלמים הלקוחות במידה שהיו מזמינים את השידורים במתכונת הישנה מדי שבוע. שני הערוצים החדשים קיבלו את השמות "ספורט 1" ו"ספורט 2". הדבר גרם לזה שהחברה יכולה הייתה להתרחב במסגרת שידורי התכנים שלה ולא דבקה רק בליגה האנגלית והישראלית, שרק להן קיבלה אישור לשדר במסגרת השידור הישנה. עד מהרה החלה החברה לשדר אירועי ספורט שכלל לא שודרו בישראל כמו גביע הליברטדורס, מרוצי סוסים והליגה הבלגית בכדורגל. החברה גם שבה לשדר את משחקי הליגה האיטלקית בכדורגל אחרי שלא עשתה זאת במשך ארבע שנים, במתכונת משותפת עם ערוץ הספורט.

בפתיחת עונת 2008/2009 החלה חברת צ'רלטון לשדר גם משחקים מליגת האלופות, מתוקף סיכום עם ערוץ הספורט.

באוגוסט 2010 החלו שידורי ספורט ב-HD בערוץ "ספורט 1 HD"[7].

באפריל 2015 החלו שידורי ספורט ב-HD בערוץ "ספורט 2 HD" ב-yes, במאי 2015 עלה הערוץ גם בשידורי HOT.

פתיחת הערוצים ספורט 3 וספורט 4[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2017, אישרה מועצת הכבלים והלווין, הוספת שני ערוצים נוספים בתשלום, תוך התחייבות של חברת צ'רלטון על שמירת המחיר של הערוצים הקיימים, האישור הגיע אחרי שנים של מאבק בין צ'רלטון למועצה, לטענת צ'רלטון היא מנועה מלהעביר לצופים משחקים רבים שיש לה זכויות עליהם, משום שרוב המשחקים מתקיימים בשעות סמוכות, בסופי השבוע, ולרשותה עמדו כאמור רק שני אפיקי שידור.

שידור המשחקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לחברת צ'רלטון מספר רב של זכויות שידור לכן נוצר מצב שיש יותר משני משחקים שמתנהלים בו זמנית (לצ'רלטון היו בזמנו שני ערוצים בלבד), לכן מספר רב של משחקים לא שודרו כלל. החברה הגישה בקשה למועצת הכבלים והלוויין לפתיחת ארבעה ערוצים נוספים, שניים רגילים ושניים ב-HD, לטענתם בשל ריבוי זכויות שידור ואי יכולת לשדרם כיום וזאת ללא שינוי במחיר, תחילה הרגולטור דחה את הבקשה מחשש לדואפול, אך לאחר מכן אישר לה להעלות את הערוצים ספורט 3 HD וספורט 4 HD, בתנאי שלא יחול שינוי במחיר החבילה. הערוצים עלו לאוויר באפריל 2017.

בשנת 2011 השיקה צ'רלטון פיילוט בו לקוחות החברה בחרו שידור מבין שלוש אפשרויות. את המשחק ניתן היה לבחור באמצעות מסרון או באתר האינטרנט של צ'רלטון.

הערוץ כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בערוצי הספורט של צ'רלטון משודרים כיום בתחום הכדורגל: ליגת העל בכדורגל, הליגה האנגלית, הליגה האנגלית השנייה, הליגה הגרמנית, הליגה האיטלקית, הליגה הבלגית, הליגה ההולנדית, הליגה הפורטוגזית בכדורגל, הליגה הארגנטינאית, הליגה הברזילאית, הליגה האירופית, הגביע האנגלי, גביע הליגה האנגלי, הגביע האיטלקי, הגביע הספרדי, הגביע הגרמני והגביע הצרפתי. בתחום הכדורסל משדר הערוץ את משחקי הליגה הספרדית, הליגה היוונית, הליגה הרוסית, יורוקאפ והגביע הספרדי. כמו כן משודרים בערוץ הליגה הגרמנית בכדוריד, ליגת האלופות בכדוריד, דיאמונד ליג, משחקי נבחרות, טורנירי הכנה, משחקי ידידות וספורט אחר כגון: אתלטיקה, כדורגל חופים, כדורעף חופים, כדוריד, כדורעף, ג'ודו, איגרוף וטניס.

חברת צ'רלטון, קונה מדי פעם זכויות שידור למשחק בודד בלבד. היא רכשה, לדוגמה, את הגביע הסקוטי וגביע הליגה הסקוטי, כאשר גלאזגו ריינג'רס התמודדה מול סלטיק. או את הגביע האוקראיני כשדינמו קייב התמודדה מול שחטיור דונצק.צ'רלטון שידרה משחקים בערוץ 9, שהוא ערוץ פתוח, על-מנת להרחיב את קהל הצופים, ובו שודרו ארבעה משחקים: כשברצלונה פגשה את ריאל מדריד בגמר הגביע הספרדי (2011), גמר הליגה האירופית 2011 בין פורטו לספורטינג בראגה, משחק הגומלין בפלייאוף מוקדמות הליגה האירופית בין פנאתינאיקוס למכבי תל אביב (2012) וגמר הליגה האירופית 2012 בין אתלטיקו מדריד לאתלטיק בילבאו.

בערוצי הספורט של צ'רלטון ניתן למצוא תוכניות שבועיות ותוכניות סיכום למשחקי הליגות השונות המשודרים בערוץ, כמו כן משודרות תוכנית "עולם הפריימרליג" של הליגה האנגלית, "הקיץ של התותחנים" של קבוצת הכדורגל ארסנל ו"חגיגה אירופית" תוכנית המלווה את משחקי הליגה האירופית בשידור חי.

בדצמבר 2016 נכנסו ערוצי צ'רלטון ל-סלקום tv.

באוקטובר 2017 נכנסו ערוצי צ'רלטון ל-STINGTV.

ב-1 בינואר 2020, כחלק מהכניסה לעשור השלישי של המאה ה-21, השיקו בצ'רלטון אריזה גרפית חדשה הכוללת בין היתר לוגו ערוץ חדש. באריזה זו, כל אחד מהערוצים קיבל צבע משלו, כאשר הצבע העיקרי של צ'רלטון הוא ירוק, אותו צבע שמשמש את ספורט 1. בנוסף לצבע זה, ספורט 2 נצבע בצבע אדום, ספורט 3 בצבע צהוב, וספורט 4 בצבע תכלת. עם המעבר לאריזה החדשה, הסימן HD נזנח סופית בכל סמלי הערוצים, על אף הקיום הנפרד של ערוץ ה-SD וערוץ ה-HD (בשמות ספורט 1), שמשדרים תכנים שונים לא בעת שידור חי.

במרץ 2021 נכנסו ערוצי צ'רלטון ל-פרטנר tv.

שדרים ופרשנים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שדרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרשנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות ומגזינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • לקראת המחזור בליגה האנגלית

תוכנית שבועית, סיקור המשחקים הצפויים במחזור הקרוב בליגה האנגלית הבכירה.

 • סיכום מחזור בליגה האנגלית

תוכנית סיכום שבועית, סיכום משחקי המחזור מהליגה האנגלית הבכירה.

 • עולם הפרמייר ליג

תוכנית עולם הפרמייר ליג – מבט מרתק אל מאחורי הקלעים של הליגה הטובה בעולם.

 • גארי ליניקר מארח

מגזין שנרכש מה-BBC ובו כדורגלן העבר גארי ליניקר מראיין שחקנים ומאמנים מהפרמייר ליג האנגלית.

 • גארי נוויל מארח

מגזין שנרכש מרשת סקיי ובו כדורגלן העבר גארי נוויל מראיין שחקנים ומאמנים מהפרמייר ליג האנגלית.

מגזין בהגשת לירן שכנר בו הוא מראיין סלבריטאי ישראלי אודות קבוצתו האהודה באנגליה והשניים מהמרים על תוצאות משחקי המחזור הקרוב בפרמייר ליג.

 • בשירות פוד מלכותו

פודקאסט פרמיירליג שבועי שמשודר גם בפורמט טלוויזיוני, עם בן פורגס, שרון דוידוביץ' ואסף כהן.

 • דה דברת שואו

תוכנית בה שליח הערוץ בלונדון, ניב דברת, מראיין כוכבי פרמיירליג בעבר ובהווה לראיון בן חצי שעה.

 • הקיץ של התותחנים

מגזין העולם של ארסנל – תוכנית בת מספר רב של פרקים המביאה לנו הצצה נדירה לעולם של ארסנל, מתוך המועדון וברחבי העולם.

 • חגיגה אנגלית

תוכנית המלווה את כל משחקי הפרמיירליג האנגלית בשעת המשחקים המרכזית (שבת ב-17:00 שעון ישראל).

 • חגיגה אירופית

תוכנית המלווה את כל משחקי הליגה האירופית ב-LIVE מדי יום חמישי.

 • לקראת המחזור בליגה האיטלקית

תוכנית שבועית, סיקור המשחקים הצפויים במחזור הקרוב בליגה האיטלקית הבכירה.

 • סיכום מחזור בליגה האיטלקית

תוכנית סיכום שבועית, סיכום משחקי המחזור מהליגה האיטלקית הבכירה.

 • לקראת המחזור בליגה הגרמנית

מגזין: סיקור המשחקים הצפויים במחזור הקרוב בליגה הגרמנית הבכירה.

 • סיכום מחזור בליגה הגרמנית

תוכנית סיכום הליגה הגרמנית – כל השערים והאירועים מהמחזור האחרון בבונדסליגה.

 • סיכום מחזור בליגה הרוסית

תוכנית סיכום הליגה הרוסית – כל השערים והאירועים מהמחזור האחרון בליגה הרוסית.

 • לקראת המחזור בליגה האירופית

מגזין: סיקור המשחקים הצפויים במחזור הקרוב מהליגה האירופית.

 • סיכום ליגה אירופית

מגזין: סיכום משחקי המחזור מהליגה האירופית.

 • סיכום ליגה ברזילאית

תוכנית סיכום הליגה הברזילאית – כל השערים והאירועים מהמחזור האחרון בברזילראו.

 • סיכום ליגה ארגנטינאית

תוכנית סיכום הליגה הארגנטינאית- כל השערים והאירועים מהמחזור האחרון מהליגה הארגנטינאית.

 • סיכום ליגה ספרדית בכדורסל

תוכנית סיכום הליגה הספרדית בכדורסל, תקצירי כל המשחקים מליגת הכדורסל הטובה באירופה.

זכויות שידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]