אלקסיתימיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אלקסיתימיה
תחום פסיכיאטריה עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אלקסיתימיה (Alexithymia) היא קושי ביכולת להרגיש, להביע או לזהות רגשות. התופעה קיימת ב-10% מהאוכלוסייה, ומופיעה בעיקר אצל גברים. אלקסיתימיה אינה מוגדרת כהפרעה נפשית או אישיותית, אלא כתופעה רגילה. אין כיום תרופה או פתרון לאלקסיתימיה.

הפסיכותרפיסט פטר סיפנאוס היה הראשון שטבע את המושג אלקסיתימיה ב-1973. הוא הבחין בכך שתופעה זו מאפיינת אנשים שמתקשים לתאר במילים ולהבחין בשונות שבין רגשותיהם, הם לעיתים נאלצים לבטא אותם באמצעות סמפטומים גופניים.

אלקסיתימיה נורמטיבית אצל גברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלקסיתימה קיימת ב-10% מהאוכלוסייה ומופיעה בעיקר אצל גברים.[1] רונלד פ. לבנט טבע את המושג אלקסיתימיה נורמטיבית על מנת להגדיר לקות שמאפיינת בעיקר גברים אשר אינם מודעים לרגשותיהם ולעיתים גם לתחושותיהם הגופניות. המעגל החברתי הראשון התורם להתפתחות התופעה נבנה במערכת יחסיו של התינוק עם הדמויות ההוריות הראשונות.

טיפול ואבחנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השאלון המקובל לאבחון אלקסיתימיה נורמטיבית הוא (Normative Male Alexithymia Scale (NMAS. יש הסוברים שטיפול בגישה אנליטית או פסיכודינאמית אינו מתאים לרובם וכי הגישה המתאימה היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי.[2] המטרה הטיפולית היא לחזק את היכולות לזהות ולהבין רגשות.

בנוסף, לעיתים רגשות באים לידי ביטוי גופני המתבטא בין היתר, בדיווחים על כאבים פיזיים, אי שקט, התנהגות אגרסיבית ואלימה, פעילות יתר, או לחלופין עייפות וחוסר אנרגיה – יש לשלב בטיפול אלמנטים מתוך ההתנהגות הפיזית הגברית. מוצע כי הטיפול ילווה מטלות לביצוע בין הפגישות, ובהם, בין היתר, פעילות גופנית. התנהלות פיזית זו, עשויה לווסת את ההתנהלות הרגשית ולאפשר איזון מחודש.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Levant, R. F. (1998), Desperately seeking language: Understanding, assessing, and treating normative male alexithymia. In W. S. Pollack, & R. F. Levant. (Eds.), New psychotherapy for men, Hoboken, N.J.: John Wiley & Sons, עמ' 35–56
  2. ^ Levant. R, Normative Male Alexithymia and Alexithymia Reduction Treatment