אנדרטת נורמנדי הבריטית

אנדרטת נורמנדי הבריטית
אין תמונה חופשית
אין תמונה חופשית
מידע כללי
סוג אנדרטה להנצחת מלחמת העולם השנייה עריכת הנתון בוויקינתונים
על שם חללי חיל המשלוח הבריטי לאירופה, שנפלו במערכה בנורמנדי במלחמת העולם השנייה
מדינה צרפת עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע על ההקמה
תקופת הבנייה 20192021 (כשנתיים)
תאריך פתיחה רשמי 6 ביוני 2021 עריכת הנתון בוויקינתונים
אדריכל ליאם או'קונור
קואורדינטות 49°20′42″N 0°32′09″W / 49.344975°N 0.53585°W / 49.344975; -0.53585
האתר הרשמי
מפה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אנדרטת נורמנדי הבריטית היא אנדרטה בצרפת, הניצבת בסמוך לחופי הפלישה לנורמנדי במלחמת העולם השנייה. האנדרטה מנציחה את שמות כל החיילים תחת פיקוד בריטי, שנפלו במהלך שלושת חודשי המערכה בנורמנדי - 22,442 במספר, שמוצאם מ-30 אומות שונות. היא נחנכה בשנת 2021.

הקמת האנדרטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מלחמת העולם השנייה הוקמו בנורמנדי אנדרטאות רבות למערכה ולנופלים בה, אך באף אחת מהן לא הונצחו כל שמות החללים בה שלחמו תחת פיקוד בריטי. בשנת 2015 נהגה הרעיון להקים אנדרטה שכזו והוקמה קרן (Normandy Memorial Trust) להגשמתו. פטרון הקרן הוא צ'ארלס, נסיך ויילס.

האנדרטה תוכננה על ידי האדריכל הבריטי ליאם או'קונור (Liam O'Connor), שתכנן גם את אנדרטת הכוחות המזוינים הניצבת בארבורטום הזיכרון הלאומי בסטפורדשייר שבבריטניה. פסל הזיכרון הניצב באנדרטה עוצב על ידי דייוויד ויליאמס-אליס (David Williams-Ellis). עלות רכישת הקרקע והקמת האנדרטה הגיעה לסכום של 30 מיליון לירות בריטיות. ממשלת בריטניה העמידה 2/3 מן הסכום, והיתר גויס מתרומות פרטיות. בניית האנדרטה החלה בשנת 2019, לאחר הצבת פסל הזיכרון וקיום טקס במעמד ראש-ממשלת בריטניה תרזה מיי ונשיא צרפת עמנואל מקרון. היא הושלמה כשנתיים לאחר מכן. לבניית האנדרטה שימשו כ-4,000 טון אבן.

בשל מגפת הקורונה נחנכה האנדרטה בטקס מצומצם משתתפים, שנערך ב-6 ביוני 2021, יום השנה ה-77 לתחילת המערכה בנורמנדי. הוא נערך במעמד שרת הכוחות המזוינים של צרפת, פלורנס פרלי ושגריר בריטניה בצרפת, אדוארד לוולין (Edward Llewellyn). קהל רב ובתוכו ותיקי המערכה צפה בשידור הטקס בארבוריטום הזיכרון הלאומי שבבריטניה. הטקס נחתם במטס הצדעה מעל האנדרטה של צוות החיצים האדומים הבריטי.

האנדרטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנדרטה ניצבת ממערב לכפר ור-סור-מר (אנ'), כ-700 מטר מדרום לקו החוף, בגזרת חוף הנחיתה גולד. מאתר האנדרטה נשקף מראה השרידים בים של נמל מאלברי המלאכותי, שהוקם במהלך המערכה לשם העברת אספקה לכוחות הלוחמים.

האנדרטה היא מתחם מלבני נטוע דשא, ששבילים עוברים בו בתבנית קווי דגל היוניון ג'ק. במרכז המתחם, ברחבה מרוצפת, ניצב כן זיכרון ועליו זר עלי דפנה מפוסל באבן, ומשני עברי הרחבה נישאים על גבי תרנים דגלי בריטניה וצרפת. מצפון לרחבה זו ניצבת חצר מרוצפת בצורת האות ח', המוקפת חומת אבן. חלקה הפתוח של החצר פונה כלפי צפון. מול מרכז החצר, בשולי מתחם האנדרטה, ניצב על גבי כן פסל ארד בקנה מידה מוגדל של שלושה חיילים בריטים המסתערים דרומה, אל תוך היבשת. עברו הדרומי של הכותל המרכזי של החצר נושא כתובות זיכרון, ואילו הקירות הפנימיים בחצר נושאים את שמות החללים שנפלו ביום הפלישה, 6 ביוני 1944 - 1,746 במספר. שמות החללים שנפלו לאחר יום הפלישה ועד 31 באוגוסט חרותים בסדר כרונולוגי של ימי המערכה על גבי 160 עמודי אבן, המוצבים לאורך שבילים בהיקפו של מתחם האנדרטה. השבילים ההיקפיים מתלכדים בחצר הכבוד הצפונית. העמודים נושאים על גביהם שבכות עץ. שמות החללים שנפלו בכל אחד מן הימים נחרתו על גבי עמודי הזיכרון לפי סדר הזרועות שאליהן השתייכו - הצי, הצבא, חיל האוויר וסוכני מנהלת המבצעים המיוחדים.

בשוליו המערביים של מתחם החצר ניצבת אנדרטה לזכר כ-20 אלף האזרחים הצרפתים, שנהרגו במהלך חודשי המערכה בנורמנדי.

מדרום מזרח למתחם האנדרטה הוקמו חנייה ואזור שירות, ששביל מוליך מהם אל האנדרטה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]