ארסוף קדם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ארסוף קדם - מבט מהאוויר

ארסוף קדם הוא יישוב יהודי לא מוכר הנמצא דרומית לקיבוץ שפיים. כביש סלול בצמוד לכביש החוף מוביל אליו משפיים. המקום שייך למועצה האזורית חוף השרון אך עד היום הוא אינו מוכר כיישוב ואינו מופיע במפות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1935 רכש קורט מנהיים, עולה מגרמניה, 20 דונם דרומית לקיבוץ שפיים מחברת "אחוזה א'" (החברה שהקימה את רעננה) בעקבותיו רכשו אנשים נוספים קרקעות באזור. התושבים עסקו בחקלאות פרטית, בשיווק ישיר לשווקים בתל אביב. ב"מדריך ארץ ישראל" של זאב וילנאי משנת 1941 נקרא מקום זה בשם "שכונת ארסוף".

לאחר קום המדינה, כשהוקמה המועצה האזורית "חוף השרון" מנעו אנשיה את ההכרה במקום כיישוב לכל דבר. הם היו שייכים לרשפון אך לא היה לתושביה זכות לבחור ולהיבחר לוועד המקומי. החל מ -1997 נקבעה להם בבג"ץ זכות לנציג נפרד במליאת המועצה האזורית חוף השרון. את השירותים הבסיסים כמו חשמל, מים, דואר, קבורה, בחירות וחינוך הם קבלו רק לאחר התדיינויות בבתי משפט ופסיקות בג"ץ.

לאחר הקמת שכונת היוקרה ארסוף, ניתן למקום השם "ארסוף קדם" למרות שאינו מופיע במפה ולא מוכר על ידי מינהל מקרקעי ישראל.

תוכנית המתאר האחרונה מסווגת את המקום כשמורת טבע . משמעות ההחלטה היא שאין כל אפשרות לבנות במקום או להרחיב בתים קיימים. אין במקום שום שירותים מוניציפליים פרט לאיסוף אשפה, אין תאורת רחוב, אין שום מבנה ציבורי או פיתוח סביבתי ציבורי, אין מערכת ביוב, אין אפשרות לקבל רישיון עסק המחליף את החקלאות כמקובל בקיבוצים ובמושבים.[1]

במקום כ-40 יחידות דיור, קרוב ל-100 נפשות. שטח המקום כ-1400 דונם מתוכם כ-80 דונם שטח בנוי. ניתן לראות את בתי היישוב בעת נסיעה בכביש החוף (כביש 2).

אתרי תיירות ביישוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "פארק דינה", על שם אחת התושבות שנפטרה בדמי ימיה. בפארק זה מציגה קבוצת אמנים בשם "הגלריה הירוקה", שחלקם גרים במקום, את עבודותיהם בגלריה פתוחה על שטח נרחב.
  • גן בוטני ובו עשרות עצים, בהם עצים טרופיים נדירים. הגן ניטע על ידי דניאל מנהיים, בנו של מייסד המקום ואפשר לסייר בו בתיאום מראש.

הגלריה הפתוחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]