באנשי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banshee.jpg
The Banshee.jpg

הבאנשי, באירית "אשת ואיש גבעת הפיות" (bean sí - woman of the fairy mounds) היא רוח רפאים של גבר או אישה במיתולוגיה האירית, בדרך כלל נראה לעין כבשורה של מוות וכשליח/ה מעולם המוות

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי המיתולוגיה האירית, באנשי מקונן/ת ליד הבית אם מישהו בתוכו עומד למות. יש משפחות מיוחדות שלפי האמונה הבאנשי קשור/ות אליהן, ובכיין מבשר על מוות של בן משפחה. לפי המסורת, כשאזרח של כפר אירי מת, איש/ה ת/ישיר קינה בהלוויתם. לחמש משפחות גאליות גדולות (או'גריידי, או'ניל, או'ברייאן, או'קונור וקאבנה), הקינה תושר על ידי פייו/ה (באנשי) בעל/ ת כושר נבואה. היא או הוא ישירו את הקינה כשחבר משפחה מת, אפילו אם האדם שמת נפטר במרחק רב ובשורת מותו עדיין לא הגיעה, כך שבכי הבאנשי היה הסימן הראשון למוות.

בגרסאות מאוחרות יותר הבאנשי יכול/ה להופיע לפני המוות ולהזהיר את המשפחה בעזרת קינה. כשמספר רב של באנשים/ות הגיעו בבת אחת, זה סימל את המוות של אדם דגול או קדוש.

הבאנשי יכול/ה לצעוק צווחה חזקה שיכולה לגרום להרס רב.

מראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבאנשים/ות לרוב מתוארים/ות לבושים/ות בבגדים בצבע לבן או אפור, ובעל שיער נאה שהם מסרקים/ות בעזרת מסרק כסף. לכן, האגדה מספרת שאם ייראה מסרק על האדמה באירלנד, אסור להרים אותו בשום פנים ואופן, אחרת הבאנשים/ות - שמיקמו אותו שם כדי לפתות בני-אנוש שלא חושדים - יגרמו לפתיים להפוך לרוחות רפאים. סיפורים אחרים מגוללים באנשים/ות הלבושים/ות בירוק, אדום או שחור עם גלימה אפורה. הבאנשי נמצא/ת גם כן באמונה העממית של סקוטלנד ועמים קלטים אחרים, כולל וולס, ובריטני שבצרפת. היא מייצגת דם קלטי טהור ללא השפעה לטינית, סקסונית או דנית.

הבאנשיות בתרבות המודרנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1959, וולט דיסני הוציא את הסרט "דארבי או'גיל והאנשים הקטנים" המציג באנשי. היא לרוב מתקשרת עם דארבי (אלברט שארפ) ואפילו מתדיינת עם מייקל מק'ברייד (שון קונרי). זוהי הגרסה האירית של מבשרת המוות. הסרט הוא סיפור ילדים ובוחן את הלפריקונים, את הבאנשיות ומעשיות איריות אחרות.

באנשיות מופיעות גם בסדרת הספרים הארי פוטר. ב"הארי פוטר והאסיר מאזקבאן" מאת ג'יי קיי רולינג, במהלך שיעור בהגנה מפני כוחות האופל עם רמוס לופין, בוגארט (דמות המראה לאדם את הדבר שממנו הוא פוחד יותר מכל) שוחרר. שיימוס פיניגן, תלמיד אירי, ראה את הבוגארט בתור באנשי. במקרה זה, הבאנשי לא הייתה יפה כלל וכלל, אך הייתה בעלת עור ירוק ושיער ארוך שהגיע לרצפה. באנשיות תוארו שוב ב"הארי פוטר וגביע האש" כאשר קול צווחה נוראי נשמע, ושיימוס פיניגן ציין שזה נשמע כמו באנשי.

דוגמה נוספת לראיית באנשי היא בתוכנית העל-טבעית "מכושפות", ובה אליסה מילאנו המשחקת את פיבי האליוול הופכת לבאנשי אחרי מאבק ביצור וחשיפתה לבכי החודר של הבאנשי. בפרשנות הזו, באנשיות הן מכשפות טובות שחשופות לכאב שלא ניתן להתגבר עליו, שגורם להם להפוך לבאנשיות. באנשיות נמשכות לכאב אנושי, והן ניזונות ממנו בעזרת בכי, והן הורגות את בני האנוש בעזרת פריצת כלי הדם שלהם. אם באנשי חדשה מקבלת אישור להרוג בן-אנוש, המכשפה הטובה נאלצת להישאר באנשי לנצח.

ב"עולם הדיסק", סדרת ספריו של טרי פראצ'ט, נראו שני סוגים של באנשי: המתורבתות והפראיות. המקרה המתורבת היחיד שידוע הוא מר איקסולייט, באנשי ממין זכר עם ליקוי בדיבור, שבמקום לצרוח, נוהג להשאיר פתק. שמיעת הצווחה של באנשי פראית היא עדיין סימן מבשר מוות, אבל הקשר במקרה זה הוא הרבה יותר מכוון: הבאנשי היא גורם המוות.

בסדרת הטלוויזיה "זאב צעיר" (Teen Wolf) של הבמאי ג'ף דייוויס מוזכרות כמה באנשיות, הבולטת שבהן היא לידיה מרטין (אותה משחקת הולנד רודן). כוחות הבאנשי מאוד מעורפלים בסדרה ונראה שללידיה קצת קשה להשתלט על כוחותיה בעיקר כי היא לא מבינה אותם במלואם, ועם זאת היא מצליחה להשתמש בהם במידת הצורך. בעונה הרביעית מגלים שגם סבתא של לידיה הייתה באנשי, אך היא נרצחה ולא מרבים לפרט עליה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא באנשי בוויקישיתוף