סופרגירל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סופרגירל
התגלמויות שונות של סופרגירל. משמאל לימין: קארה זור-אל המקורית, מטריקס, קארה של שנות ה-70, קארה המודרנית,קארה דנברס, פאואר גירל וקארה מהמשבר בעולמות האינסופיים. אמנות מאת אד בניס.
התגלמויות שונות של סופרגירל. משמאל לימין: קארה זור-אל המקורית, מטריקס, קארה של שנות ה-70, קארה המודרנית,קארה דנברס, פאואר גירל וקארה מהמשבר בעולמות האינסופיים. אמנות מאת אד בניס.
סוג גיבור-על
הוצאה לאור DC קומיקס
תוכנית טלוויזיה סופרגירל (סדרת טלוויזיה)
הופעה ראשונה Action Comics #252
(מאי 1959)
יוצרים אוטו בינדר, קורט סוואן
מידע
שם אמיתי קארה זור-אל (כרכים 1–2, 5-7)
מטריקס (כרך 3)
קארה דנברס (כרך 4)
סטטוס פעילה
מקום לידה קריפטון עריכת הנתון בוויקינתונים
גזע חייזרית מקריפטון
מין נקבה
מקצוע עיתונאית
כוחות תעופה, חסינות, כוח מוגבר, מהירות על, נשיפת על, שמיעת על, ראיית רנטגן, ראיית חום.
חברה לשעבר בקבוצה ליגת הצדק
אזרחות ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
משפחה קלארק קנט (דודן)
זור אל ואלורה (הורים)
ג'ור אל (דוד, מת)
לארה (דודה, מתה)
עדנה ופרד דנברס (הורים מאמצים)
ג'רמייה ואלייזה דנברס (הורים מאמצים)
אלכס דנברס (אחות מאמצת)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
קארה דנברס בסדרה "סופרגירל"

סופרגירלאנגלית: Supergirl) היא דמות בדיונית של גיבורת על המופיעה בחוברות הקומיקס של חברת DC קומיקס. דמותה נוצרה על ידי הכותב אוטו בינדר והמאייר קורט סוואן, כחלק מהמיתולוגיה של סופרמן בשנות החמישים המאוחרות. היא הופיעה לראשונה כילדת העל בחוברת Superman #123 מאוגוסט 1958 וכסופרגירל ב-Action Comics #252 ממאי 1959.

מספר גרסאות של סופרגירל הוצגו בחוברות הקומיקס לאורך השנים, ללא קשרי המשכיות ביניהן. המוכרת ביותר היא קארה זור-אל, בת דודתו של סופרמן מצד אביו. כמו בן דודה, קארה היא בת קריפטון על כדור הארץ, ועקב כך מחזיקה בכוחות-על כמו תעופה וכח גופני.

דמותה של קארה זור-אל מתה בשנת 1985 ב"משבר בעולמות האינסופיים". אחרי ההוצאה לאור של "המשבר בעולמות האינסופיים" הוחלט ב-DC קומיקס להתעלם מן ההמשכיות של סיפורי סופרמן וכחלק מהמחיקה, הפכה ההוצאה את סופרמן כניצול היחידי מהחורבן של קריפטון. דמותה של סופרגירל שונתה למגוון של דמויות שונות, אך אף אחת מהן לא הייתה בת דודתו של סופרמן. בשנת 2004 הוכנסה קארה זור-אל מחדש לסדרת סיפורי סופרמן.

סופרגירל הופיעה בתפקידים בולטים בקולנוע ובטלוויזיה: כגיבורה ראשית בסרט "סופרגירל" משנת 1984 בכיכובה של הלן סלייטר, ב"סופרמן: סדרת האנימציה", ב"ליגת הצדק הבלתי מוגבלת", ובעונה השביעית של "סמולוויל" בכיכובה של לורה ונדרוורט. בשנת 2015 עלתה לשידור סדרת-הלייב אקשן "סופרגירל" ברשת CBS, בכיכובה של מליסה בנויסט כקארה זור-אל/סופרגירל.

דמותה של סופרגירל מדורגת במקום ה-94 ברשימת גיבורי-העל הגדולים, לפי IGN[1].

הופעות מוקדמות של סופרגירל[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • לויס ליין - חוברת הקומיקס הראשונה שהציגה דמות גיבורת על הדומה לסופרגירל היא "לויס ליין סופרגירל". הסיפור פורסם בחוברת Action Comics #60 (מאי 1943). בסיפור לויס ליין חולמת שהיא מקבלת כוחות-על הודות לעירוי דם מאיש הפלדה. היא מתחילה קריירה משלה כ"אשת הכוח" עם חליפה דומה לזו של סופרמן.
בעקבות קו עלילה זה פורסמו סיפורים דומים סביב לויס ליין, הרוכשת לעצמה כוחות-על ומאמצת לעצמה במפורש את השם "סופרגירל" - סיפור זה הופיע כבר ב-Action Comics #156 ממאי 1951. באותו מקרה לויס ליין בטעות זוכה בכוחות-על הודות להזמנתו של לקס לות'ר. בסיפור זה לויס עוטה פאה בלונדינית קצרה בעודה בזהותה הבדויה, כך שמראה זהה לדמותה של קארה זור-אל כסופרגירל.
  • קלייר קנט - בחוברת הקומיקס Superboy #78, תחת הכותרת "קלייר קנט, הידועה בשם סופרסיסטר", סופרבוי מציל אישה חוצנית בשם שר-לה (Shar-La). היא בתמורה הופכת אותו לילדה. על מנת להסתגל בסמולוויל קלארק קנט מתחזה לקלייר קנט, קרובת משפחה מחוץ לעיר, שבאה לביקור אצל משפחת קנט. במקביל, הוא משנה את דמותו הסודית לאחותו של סופרבוי, סופרסיסטר. מוסר ההשכל הוא שלכל אחד מקום משלו - כילדה קלארק נחשף לאנשים הצוחקים עליו ולועגים לו, והוא נאלץ להוכיח שהוא טוב כתמיד. בסוף מתגלה שהפיכת המין הייתה אך אשליה שנסכה שר-לה, וסופרבוי לומד שלא לצחוק על נשים.
  • סופרגירל על טבעית - בחוברת הקומיקס Superman #123 (אוגוסט 1958), ג'ימי אולסן משתמש בטוטם מכושף על מנת לזמן גיבורת-על שתסייע לסופרמן. השניים לעיתים קרובות נתקלים אחד בדרכו של האחר, עד שלבסוף נפגעת הגנתו של סופרמן מאבני המטאור. על מנת לתקן את הליקוי, ג'ימי אולסן מבקש מהטוטם שגיבורת-העל תחדל מלהתקיים.
DC השתמשה בסיפור זה כדי למדוד את תגובות הציבור לגיבורת-על לצדו של סופרמן. בחוברת זו הודפסה בשער דמותה של סופרגירל בשיער בלונדיני וחליפה כחולה-אדומה, והדפסות מאוחרות יותר הציגו אותה בשיער אדמוני וחליפה כתומה-ירוקה על מנת למנוע בלבול עם הדמות המאוחרת והקנונית של קארה זור-אל. מאוחר יותר יצאו לאור הדפסות חדשות עם הצבעים המקוריים.

ביוגרפיית הדמות לפני המשבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי תגובות טובות לדמותה של סופרגירל כדמות על טבעית, נוצרה סופרגירל הקנונית הראשונה, קארה זור אל, בחוברת Action Comics #252 (מאי 1959), שנכתבה על ידי אוטו בינדר (שכתב גם את מרי מארוול, אחותו של קפטן מארוול). סופרגירל, כמו מרי מארוול, היא נערה מתבגרת המייצגת גרסה נשית לגיבור-על קיים. היא לובשת חליפה זהה לדמות סופרמן, חוץ מהתחתונים הצמודים שהוחלפו בחצאית מיני. בתבנית דומה אוטו בינדר יצר גם את "מיס אמריקה" (ללא קשר לתחרות מלכת היופי), שלפעמים הייתה לצדו של קפטן אמריקה.

קארה זור אל היא השורדת היחידה מהעיר ארגו בפלנטה קריפטון. לאחר ששרדה את פיצוץ קריפטון, קארה נשלחה על ידי אביה זור אל לכדור הארץ לגדול אצל בן דודה קל-אל, שידוע בשם סופרמן. על מנת שסופרמן יזהה אותה, הוריה של קארה הכינו לה חליפה הזהה לזו של איש הברזל.

על כדור הארץ קארה רוכשת כוחות על זהים לשל סופרמן, ובמקביל מבססת זהות כיסוי בשם לינדה לי, יתומה מבית היתומים מידוול. לבקשת סופרמן היא הסתירה את שערה הבלונדיני מתחת לפאה חומה, על מנת לשמור על זהותה בסוד עד שתוכל לשלוט בכוחותיה במלואם. אחרי שאומצה על ידי פרד ועדנה דנברס, סופרמן החליט שבת דודתו מוכנה למלא את תפקידה במלואה כסופרגירל.

תחת זהות הכיסוי למדה קארה בתיכון מידוול כלינדה לי דנברס. ובשנים שלאחר מכן אחרי שלמדה באוניברסיטת סטנהופ ובאוניברסיטה בשיקגו, היא נדדה בין עבודותיה מספר פעמים, כיועצת סטודנטים, עיתונאית ושחקנית טלוויזיה באופרת סבון. את זהותה הסודית כסופרגירל היא מגלה רק לסופרמן, להוריה המאמצים ולחברי ליגת הצדק בה הייתה שותפה לזמן מה.

לקארה היו מספר בני זוג, כולל ריצ'רד (דיק) מלוורן, ג'רו המרבוי מאטלנטיס וברייניאק 5 החבר בליגת הצדק. למרות זאת, היא התחייבה בראש ובראשונה לעבודתה כסופרגירל. בני לוויה נוספים במלחמתה בפשע הם סטרִיקי, חתולהּ הכתום של סופרגירל הרוכש כוחות-על זמניים כתוצאה מחשיפה ל"X-קריפטונייט", ו"קומט הסופר-סוס" (קנטאור לשעבר).

כמו כל הקריפטונים, קארה פגיעה לקריפטונייט.

בין החודשים אפריל 1985 למרץ 1986 הוציאה DC מיני סדרה של חוברות עלילתיות שליוו את המשבר בעולמות האינסופיים, בו נהרגו ואף נמחקו דמויות חשובות. בחוברת #7 (אוקטובר 1985), סופרגירל הקריבה את חייה למען הצלת סופרמן וה"מולטי-יקום" מהרס. בעקבות מחיקת המשבר, DC ראתה לנכון שסופרמן יוותר "אחרון גזע הקריפטון", כתוצאה מכך קארה לא הופיעה עוד. בשונה ממספר דמויות שנהרגו במשבר, נדמה שאיש אינו זוכר שקארה אי פעם התקיימה. רק כאשר דונה טרוי או (בכינוי המוכר יותר שלה וונדר וומן) נולדה מחדש וירשה את גלגל המבשר, היא נזכרה בקארה זור אל וקורבנה.

ביוגרפיית הדמות אחרי המשבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

DC קומיקס רצתה שסופרמן יהיה השורד האחרון של קריפטון אחרי המחיקה של המשבר בעולמות האינסופיים. על מנת לשמור על יחודו כשורד בודד, כשסופרגירל הוצגה מחדש לאחר המשבר, ניתן לה מקור קריפטוני לא מוכר. לאחר מספר קווי עלילה שהרחיקו את סופרגירל מקריפטון, DC הניחה לרעיון שסופרמן יהיה השורד האחרון של קריפטון ואפשרה את חזרתה של קארה זור אל, כבת דודתו של סופרמן וכשורדת נוספת מפלנטת קריפטון.

להלן המהפכים שעברו על דמותה של סופרגירל מהמשבר ועד חזרתה לדמותה הקנונית:

מטריקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי המשבר נכתבו מחדש קורותיה של סופרגירל. היא לא הוזכרה יותר כבת דודתו של סופרמן או כקריפטונית. בחוברת סופרמן #16 (אפריל 1988) נוצרה סופרגירל חדשה וסינתטית (תוצר פרוטופלזמה) על ידי לקס לות'ר, ונקראה "מטריקס". ליצור החדש השתיל לקס את זכרונותיה של לאנה לאנג, וסופרגירל זו יכלה לשנות את צורתה ללאנה לאנג. מטריקס אפילו האמינה לזמן מה שהיא לאנה לאנג.

מטריקס לבשה חליפה דומה לשל סופרמן, אך לא היו ברשותה את אותם הכוחות של סופרמן. היא החזיקה בכוחות כגון תעופה וכח גופני (כמו לסופרמן), ובנוסף היא יכלה להשתמש בטלקינזיס, שינוי צורה והסוואה (כח כה חזק, עד שאפילו סופרמן לא הצליח למצוא אותה).

הדמות מטריקס דמתה מאוד לאותה סופרגירל מלפני המשבר. היא גרה בסמולוויל עם משפחת קנט, שטיפלו במטריקס כבתם. בזמן שמטריקס הייתה חדשה בכדור הארץ היא פצחה ברומן עם לקס לות'ר עד שהבינה שהוא מרושע מלידה. לאחר שעזבה אותו החלה בדרך חדשה, במהלכה הייתה חברה לזמן מה בחבורת הטיטאנים, ולאחר מכן עבדה לבד.

מטריקס/לינדה דנברס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת ספטמבר 1996, DC הפרסמה חוברת תחת הכותרת "סופרגירל" שנכתבה על ידי פיטר דייוויד. הקומיקס החדש שיפץ את סופרגירל הקודמת (מטריקס) על ידי מיזוגה עם בן אנוש. מיזוג זה פתח דרך לרבים מהמאפיינים של סופרגירל טרם המשבר. האישה עימה מטריקס התמזגה בעלת אותו שם כזהותה הבדויה של סופרגירל לפני המשבר, לינדה דנברס. העלילה עברה לעיירה ליסברג, רמיזה לזהות הכיסוי המקורית, לינדה לי. לאביה המאמץ קוראים פרד דנברס כמו בעבר ונוספו גרסאות חדשות לדיק מלוורן וקומט כדמויות תומכות.

בתחילת סדרה חדשה זו מטריקס מקריבה את עצמה כדי להציל אישה גוססת בשם לינדה דנברס. גופות, מוחות ונשמות שתי הנשים מתמזגות והופכות ל"מלאכית ילידת הארץ" (Earth-Born Angel). בתפקידה כמלאכית, סופרגירל מאבדת כוחות מסוימים ורוכשת אחרים, כגון כנפי מלאך לוהטות ויכולת טלפורטציה שמאפשרת לה "להבזיק" לכל מקום שהיא הייתה בו בעבר.

בשלב מסוים לינדה והמטריקס מתפצלות שוב. לינדה שומרת לעצמה את הכוח הגופני והחסינות, אך היא לא יכולה יותר לעוף, אלא רק לזנק למרחקים. לינדה מציגה את עצמה כסופרגירל ומנסה לאתר את מטריקס. זו האחרונה שהתה בגן העדן, ולאחר מכן התמזגה עם אישה בשם טוויילייט (Twilight) והפכה למיזוג חדש - "מלאכית-אש ילידת הארץ" (Earth-born angel of fire). במפגש בין טווילייט ללינדה, טוויילייט משתמשת בכוחות הריפוי שלה כדי להעצים את כוחותיה החלקיים של לינדה חזרה לכישוריה המלאים כסופרגירל טרם הפירוד, כולל תעופה ו"הבזקה".

בחוברת סופרגירל #75 (דצמבר 2002), מתקיים מפגש לא צפוי בין סופרגירל בגרסתה טרם המשבר והעיירה ליסברג של אחרי המשבר. לינדה מהעתיד חוזרת לטייל בעבר ולהגשים מספר חלומות שלא הספיקה, כמו להתחתן עם סופרמן ולגדל ילדה בשם אריאלה. על מנת להציל את ילדתה, מניחה לינדה לקו הזמן לחזור למסלולו הקודם, אם כי דבר זה יגרום למותה.

סיר-אל[עריכת קוד מקור | עריכה]

סופרגירל נוספת הנקראת סיר-אל מופיעה בשנת 2003 בחוברת "סופרמן: ההרפתקאה העשירית" #1. שם נכתב שהיא הבת העתידית של סופרמן ולויס ליין. למרות שיש לה כח גופני, מהירות ושמיעה כמו לסופרמן, היא יכולה רק לזנק למרחקים, יש לה בנוסף את היכולת לירות כדורי הדף מאש או אנרגיית כוח אדומה. סיר-אל מתה במהלך מזימה של ברייניאק 13, ב-Superman Vol. 2 #200, נרמז כי כשציר הזמן חזר למסלולו סיר-אל בוטלה לחלוטין מהמשכיות העלילה. סיר-אל היא מקרה ייחודי מבין שלל ההתגלמויות של סופרגירל - היא אינה בלונדינית, ולפיכך לא דומה כלל לקארה זור אל.

קארה זור-אל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגיליון #8 של סופרמן/באטמן שפורסמה לראשונה ב-2004, DC קומיקס הציגה מחדש את קארה זור אל, כמו הגרסה לפני המשבר בעולמות האינסופיים. קארה זו היא שוב בת דודתו של סופרמן מצד דודו זור אל ואלורה אל. בניגוד לגרסה הקנונית, סופרגירל זו נולדה לפני סופרמן, והייתה מתבגרת בזמן שהוא עוד היה תינוק. היא נשלחה בחללית בעקבות קל-אל התינוק כדי לשמור עליו, אך החללית שלה נקלעה להתפוצצות קריפטון, ונאטמה בתוך אסטרואיד קריפטונייט.

אזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1984 יצא לאקרנים הסרט "סופרגירל" (אנ'), בכיכובה של הלן סלייטר. בסרט, סופרגירל מגיעה לכדור הארץ כדי להשיג את האומגהדרון, כדור אנרגיה מיסטי שהוא מקור הכוח לעולמה. האומגהדרון נופל לידיה של סלינה, מכשפה מרשעת שרוצה להשתלט על העולם בעזרת כדור האנרגיה. כעת רק סופרגירל יכולה לעצור אותה. המהדורה המיוחדת כוללת את גרסת הבמאי, סרט תיעודי מאחורי הקלעים והערות הבמאי על הסרט.

בטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמולוויל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעונתה השביעית של הסדרה סמולוויל מסופר על קארה שנשלחה אחרי קאל-אל מקריפטון בחללית נפרדת. היא התבקשה לשמור על קאל-אל ולגדל אותו, אך כשהגיעה לכדור הארץ היא נחתה בתוך אגם והוקפאה במשך שמונה עשרה שנה. הסדרה כללה כמה מאפיינים מגלגולים אחרים של סופרגירל: כך בפרק בעונה השביעית הקרוי Apocalypse, מתגלגל קלארק קנט לעולם מקביל בו מעולם לא הגיע לכדור הארץ, ואילו קארה מחזיקה בזהות שאולה - לינדה דנברס - על מנת להגן על זהותה.

סופרגירל[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 2015 עלתה לשידור ברשת CBS סדרה בעיבוד מודרני בכיכובה של מליסה בנויסט. העיבוד מתבסס על שילוב בין סופרגירל של תור הארד והעידן המודרני.

העלילה מתרחשת בנשיונל סיטי, ומתמקדת בקארה זור-אל, ניצולה מכוכב הלכת קריפטון ובעלת כוחות כשל בן-דודה סופרמן, העובדת כעוזרת המנכ"לית בתאגיד התקשורת העולמי "קאטקו".

הסדרה היא חלק מיקום החץ ונוצרה בעקבות הצלחת הסדרות "החץ" ו"הפלאש" המשודרות ברשת The CW, אליה עברה הסדרה החל מעונתה השנייה.

ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Supergirl Vol.7 (נובמבר 2016–אוגוסט 2020, 42 חוברות, חוברת ספיישל ו-2 שנתיות) - כרך שביעי בכיכובה של קארה זור-אל מארץ-פריים, המתרחש בהמשכיות "הלידה מחדש של DC".
  • Supergirl Vol.6 (נובמבר 2011–מאי 2015, 41 חוברות ו-2 חוברות ספיישל) - כרך שישי בכיכובה של קארה זור-אל מארץ-פריים, המתרחש בהמשכיות "ה-52 החדשים" שלאחר פלאשפוינט
  • Supergirl Vol.5 (אוקטובר 2005–אוקטובר 2011, 68 חוברות ו-2 שנתיות) - כרך חמישי, הרפתקאותיה המודרניות של סופרגירל הקריפטונית קארה זור-אל
  • Supergirl Vol.4 (ספטמבר 1996–מאי 2003, 80 חוברות, חוברת ספיישל המיליון ו-2 שנתיות) - כרך רביעי, מיזוגה של מטריקס עם לינדה דנברס, שהופכת לסופרגירל החדשה.
  • Supergirl Vol.3 (פברואר–מאי 1994, 4 חוברות וחוברת ספיישל) - כרך שלישי המתרחש בהמשכיות שלאחר המשבר, בכיכובה של מטריקס כסופרגירל.
  • Supergirl Vol.2 (נובמבר 1982–ספטמבר 1984, 23 חוברות, שתי חוברות ספיישל ועיבוד קולנועי לסרט הקולנוע) - כרך שני, נקרא במקור The Daring New Adventures of Supergirl ב-12 החוברות הראשונות.
  • Supergirl Vol.1 (נובמבר 1972–אוקטובר 1974, 10 חוברות) - כרך ראשון, המתרחש בהמשכיות שלפני המשבר בעולמות האינסופיים בכיכובה של קארה זור-אל כסופרגירל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סופרגירל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

DC קומיקס
דמויות
סופרמן ג'ימי אולסןפרי וייטלאנה לאנגלויס לייןסופרבויסופרגירלסטילביזארוברייניאקגנרל זודדארקסיידדומסדייהמכחידלקס לות'רמונגולמטאלומיסטר מיקסזפיטליקסופרבוי פרייםסייבורג סופרמן
באטמן
(דמויותסיפורים)
באטגירלבאטוומןג'יימס גורדוןהציידתדמיאן וייןאלפרד פניוורת'קסנדרה קייןנייטווינגספוילרעזראלקאטוומןרוביןרובין האדוםאדם-עטלףאיש החידותאנרכיהבייןדדשוטדו-פרצוףהארלי קוויןהאשהברדס האדוםהג'וקרהדחלילהכובען המטורףהמסיכה השחורההפינגוויןהפיתוםמיסטר פריזסולומון גרנדיהוגו סטריינג'פויזן אייביפיירפלייפני חימרקילר קרוקראס-אל-גולהבאטמן שצוחק
וונדר וומן אנטיופההיפוליטההרקולסוונדר גירלסטיב טרבורדונה טרויאטה קנדיארסמקסוול לורדסירסיצ'יטה
גרין לנטרן
(הספקטרום הרגשי)
אבין סוראיוןאריסיהסיימון באזהאל ג'ורדןג'יידגאי גרדנרחיל הפקחים הירוקיםחיל הפקחים הכחוליםג'ון סטוארטאלן סקוטקרול פריסקילווגקייל ריינרשומרי היקוםאטרוסיטוסהקטור האמונדהיד השחורהחיל הפקחים האדומיםלארפליזנקרוןסינסטרופאראלקסקרונהשבט אינדיגו
פלאש בארט אלןבארי אלןג'יי גאריקוולי וסטמקס מרקוריג'סי צ'יימברסג'וני קוויקאברה קדברהאשף האוויראינרציהגורילה גרודגל חוםדוקטור אלכימיההחלילןזוםטופטריקסטרמאסטר המראותפרופסור זוםקפטן בומרנגקפטן קור
אקוומן אטלנהאקווגירלאקוולאדמירהאדון האוקיינוסאוכל נבלותאורקהמנטה שחורהסירנהקינג שארק
החץ הירוק מיה דירדןקונור הוקהקנרית השחורהרוי הרפרקונסטנטין דרייקוןהרוזן ורטיגומרליןאדי פיירסשאדו
קפטן מארוול מרי מארוולקפטן מארוול הבןאדם השחורסובק
שונות אטוםאיש השעהאייקוןאנמי אייסבוסטר גולדבושידוביסט בויברק שחורג'ונה הקסג'ון קונסטנטיןדוקטור מידנייטדוקטור פייתהוקגירלהוקמןהחרק האורבהיצור מן הביצההנץ והיונההספקטרהצייד ממאדיםהשאלהוייבויילדקאטזטאנהחלוםמכשפתמיסטר טריפיקסאנדמןסטארפיירסייבורגפיירסטורםקטאנהראבאג'ררייבןריק פלאגשרףאל דיאבלואמנדה וולרדת'סטרוקונדל סאבאג'לובוסטפנוולףפלסטיקקילר פרוסט
קבוצות-על
אירועים ביקום DC
שנות ה-30 אקשן קומיקס מס' 1 (אפריל 1938)
שנות ה-80 המשבר בעולמות האינסופיים (אפריל 1985) • האביר האפל חוזר (פברואר 1986) • סופרמן: מה קרה לאיש המחר? (ספטמבר 1986) • באטמן: שנה ראשונה (פברואר 1987) • החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה (אוגוסט 1987) • בנו של השד (נובמבר 1987) • הבדיחה ההורגת (מרץ 1988) • מוות במשפחה (דצמבר 1988) • שחר הברקת (דצמבר 1989)
שנות ה-90 מותו של סופרמן (אפריל 1993) • נפילתו של אביר (אפריל 1993) • דמדומי הברקת (ינואר 1994) • שעת אפס: משבר בזמן (ספטמבר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • קץ הממלכה (מאי 1996) • הלילה האחרון (נובמבר 1996) • ליל כל הקדושים הארוך (דצמבר 1996) • שטח הפקר (מרץ 1999)
2000-2009 החץ הירוק: אשפת חיצים (אפריל 2001) • האש (אוקטובר 2002) • הבן האדום (יוני 2003) • זכות מלידה (ספטמבר 2003) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • משבר זהות (יוני 2004) • גרין לנטרן: לידה מחדש (דצמבר 2004) • האיש הצוחק (פברואר 2005) • פשעי מלחמה (אוגוסט 2005) • המשבר האינסופי (דצמבר 2005) • להתמודד עם הפרצוף (מאי 2006) • מלחמת חיל סינסטרו (אוגוסט 2007) • החץ הירוק: שנה ראשונה (ספטמבר 2007) • המשבר האחרון (יולי 2008) • סאגת ניו קריפטון (דצמבר 2008) • הקרב על הברדס (מרץ 2009) • פלאש: לידה מחדש (אפריל 2009) • הלילה האפל ביותר (יוני 2009)
‏2010-2019 היום הבהיר ביותר (מאי 2010) • שובו של ברוס ויין (מאי 2010) • מלחמת הפקחים הירוקים (מרץ 2011) • פלאשפוינט (מאי 2011) • מות המשפחה (אוקטובר 2012) • התכנסות (אפריל 2015) • מלחמת רובין (דצמבר 2015) • לילות אפלים: מתכת (יוני 2017) • שעון יום הדין (נובמבר 2017)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע באטמן (1966)סופרמןסופרמן 2סופרמן 2: הגרסה של ריצ'רד דונרסופרמן 3סופרמן 4: השאיפה לשלוםסופרגירלסופרמן חוזרבאטמן (1989)באטמן חוזרבאטמן: מסכת התעתועיםבאטמן לנצחבאטמן ורוביןאישה חתולבאטמן מתחילהאביר האפלעלייתו של האביר האפלג'ונה הקסהמפסידניםגרין לנטרןהשומריםונדטהקונסטנטיןכוח הטיטאנים! חיים בסרטג'וקר
היקום הקולנועי של DC איש הפלדהבאטמן נגד סופרמן: שחר הצדקיחידת המתאבדים (2016)וונדר וומןליגת הצדק (גרסת סניידר)אקוומןשהאזאםציפורי הטרף: והארלי קווין המהממתוונדר וומן 1984יחידת המתאבדים (2021)הבאטמןאדם השחורשהאזאם: זעם האלים
סרטי הפצה ביתית באטמן: האביר האפל חוזרבאטמן ומיסטר פריז: מתחת לאפסבאטמן נגד דרקולהבאטמן: מתחת לברדס האדוםהסיפור של באטמןבאטמן: הבדיחה ההורגתבאטמן הדור הבא: שובו של הג'וקרבאטמן: מתקפה על ארקהםכוח הטיטאנים נגד הטיטאנים הצעירים
יקום סרטי האנימציה המקוריים של DC הבן של באטמןבאטמן נגד רוביןבאטמן: דם רעיחידת המתאבדים: כרטיס לעזאזלליגת הצדק: מלחמהליגת הצדק: כס אטלנטיסליגת הצדק האפלליגת הצדק נגד הטיטאנים הצעיריםהטיטאנים הצעירים: חוזה יהודהבאטמן: האשוונדר וומן: השושלת ממשיכהסופרמן: הבן האדוםליגת הצדק האפל: מלחמת אפוקליפסבאטמן: ליל כל הקדושים הארוך
סדרות טלוויזיה איי זומביאשת חילבאטמןבאטמן - הסדרה המצוירתהבאטמןהברקגות'האםלויס וקלארק הרפתקאותיו החדשות של סופרמןמורשת העטלףקונסטנטיןקריפטוןליגת הצדק: סדרת האנימציהליגת הצדק - הדור הבאהטיטאניםכוח הטיטאנים
יקום החץ החץהפלאשסופרגירלאגדות המחרברק שחורבאטוומןסופרמן ולויס
סדרות רשת: ויקסןלוחמי החופש: הריי
אירועי קרוסאובר: הפלישהמשבר בארץ-Xעולמות אחריםהמשבר בעולמות האינסופיים
DC Universe טיטאניםסיירת האבדוןהיצור מן הביצההארלי קוויןסטארגירל
ורטיגו
כותבים ומאיירים