באקמינסטר פולר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
באקמינסטר פולר
Buckminster Fuller
BuckminsterFuller1.jpg
המצאות עיקריות
הכיפה הגאודזית, כדור הרגל "הקלאסי" בעל פאות משושות ומחומשות שאומץ על ידי פיפ"א
נתונים נוספים
תאריך לידה 12 ביולי 1895
תאריך פטירה 1 ביולי 1983 (בגיל 87)
מקצוע מהנדס, אדריכל
ארצות מגורים ארצות הברית

ריצ'רד באקמינסטר "באקי" פולראנגלית: Richard Buckminster “Bucky” Fuller;‏ 12 ביולי 1895 - 1 ביולי 1983) היה אדריכל, מהנדס, ממציא, פילוסוף ואיש חזון ורוח אמריקאי. עסק במגוון רחב מאוד של תחומים, ביניהם עיצוב, מתמטיקה, קרטוגרפיה וחקר החלל. פולר ידוע בעיקר בזכות פיתוח הכיפה הגאודזית ולזכותו המצאות ופיתוחים רבים נוספים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פולר נולד במילטון, מסצ'וסטס, למשפחה הידועה כמורדת במוסכמות, והחינוך שקיבל השפיע עליו באופן זה. בין השנים 1913 עד 1915 למד באוניברסיטת הרווארד עד שסולק משם בשל בעיות משמעת וחוסר אחריות. הוא לא השלים את לימודיו והשכלתו הרבה הייתה אוטודידקטית. בזמן מלחמת העולם הראשונה הוא שירת בחיל הים האמריקאי כמפקד שייטת סירות. לאחר המלחמה התקבל לאקדמיה של חיל הים בזכות כמה המצאות ושיטות להצלת חיי אדם שפיתח במהלך שירותו בצי. באותה תקופה גם התחתן עם אן היולט שהייתה בתו של אדריכל וצייר אמריקאי. היולט, שהיה פעיל מאוד בענף הבנייה והמציא אף הוא פטנטים, הזמין את פולר להיות שותף עסקי בחברת בנייה שהתבססה על בלוק לחץ מיוחד שהמציא. בשנת 1927, במהלך עבודתו בפיקוח על בנייה בחברה זו, נפטרה בתו בת ה-4 ממחלה קשה ותקופה קצרה לאחר מכן אף פוטר מהחברה בשל קשיים כלכליים רבים שהחברה נקלעה אליהם. משבר זה היווה נקודת מפנה בחייו של פולר, שהחליט להקדיש את חייו לפיתוח טכנולוגי ולמציאת דרכים יעילות לניצול אנרגיה למען רווחת האדם וטובת החברה.

עוד באותה שנה פיתח פולר את "בית הדימקסיון" (ראו המשך), מבנה מגורים קומפקטי וידידותי לסביבה. לאחר מכן פיתח דגם מכונית בעל אותו שם - "מכונית הדימקסיון", שהייתה מכונית עבור 12 אנשים, מהירה, נוחה וחסכונית מאוד באנרגיה - כ-12 ק"מ לליטר בנזין. בתחילת שנות ה-40 היה ניסיון לייצר את הרכב החדשני בייצור המוני, אך התוכנית נגנזה מסיבות לא ברורות. יש הטוענים כי מודל "Type 2" המפורסם של פולקסוואגן עוצב בהשראת מכונית זו.

במהלך שנות ה-40 פיתח את הכיפה הגאודזית כפתרון לבעיות סביבתיות בכדור הארץ. המצאה זו היא הידועה ביותר של פולר והיוותה השראה לאדריכלים, סופרים ובמאי קולנוע רבים (ראו בהמשך). ההישג המעשי הגדול ביותר שלו בתחום זה הייתה בניית הכיפה הגאודזית בתערוכה העולמית במונטריאול ב-1967.

מ-1958 עבד באקמינסטר פולר כמרצה באוניברסיטת דרום אילינוי והוענקו לו תוארי כבוד מטעם אוניברסיטאות שונות. הוא הפך למרצה מבוקש ביותר ופופולרי במיוחד בקרב האוכלוסייה הצעירה דווקא. בשנת 1968 אף ביקר בישראל בוועידה לתכנון ירושלים של לאחר מלחמת ששת הימים.

פולר נפטר בגיל 88 בשנת 1983, בשנה זו העניק לו הנשיא רונלד רייגן את מדליית החירות הנשיאותית, עיטור הכבוד האזרחי הגבוה ביותר בארצות הברית.

פילוסופיה והשפעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכיפה הגאודזית

בעיקר לאחר המשברים שעבר פולר בסוף שנות ה-20, הוא החל להגות רעיונות שונים ופיתח תפישות פילוסופיות וחברתיות. פולר תהה לגבי עתיד האנושות אם תוכל לשרוד לאורך דורות רבים נוספים או שכיוון התפתחותה יביא בסופו של דבר לכלייתה ומעבר לכך תהה איך הוא באופן אישי יוכל לסייע לה לשרוד. בין השאר הוא חשב כיצד יוכל הוא, כאינדיבידואל, לסייע לאנושות באופן כזה שמדינות וחברות וארגונים גדולים אינם מסוגלים מסיבות כלכליות ופוליטיות לעשות.

אחת הקונספציות שלו התבססה על רעיון "ספינת החלל כדור הארץ" שהיה גם שם אחד מספריו. הוא אף חיבר את ה-"חוברת הפעלה לחללית כדור הארץ" (Operating manual for Spaceship Earth) שבה הוא הסביר את האופן שבו עלינו לנהל נכון את משאבינו על כדור הארץ על מנת לשרוד במסע של האנושות. מתקן "ספינת החלל כדור הארץ" הנמצא במרכז אפקוט שבפלורידה נבנה בהשראתו ב-1982 והמתקן אף בנוי ככיפה גאודזית ענקית.

פולר, או בכינויו "באקי" (Bucky), היה ידוע כנונקונפורמיסט מושבע וייתכן שמסיבה זו היה אהוד במיוחד על דורות של צעירים משנות ה-60 ועד מותו ב-1983. הוא היה בעל השפעה רבה גם דור "ילדי הפרחים" וחברי תנועות נוער בזכות השקפת עולמו לגבי הסינתזה החדשה שיש ליצור בין האדם לטבע ולהימנע מתרבות הצריכה הבזבזנית וההרסנית. ילדי הפרחים האמינו אמנם בכוחה של האהבה ואילו פולר האמין בכוחו של היחיד ובכוחה של הטכנולוגיה אך מטרותיהם היו דומות.

הכיפות הגאודזיות שפיתח פולר נבנו מתוך תפישה של קירוי שטחים עצומים על ידי מבנה קל וחזק. על אף שהכיפות הגדולות ביותר מסוג זה שנבנו עד היום אינן גדולות מכ-200 מ', חזונו של פולר היה קירוי של ערים שלמות. רעיונות אלו היוו השראה לסופרי מדע בדיוני רבים הראו את הכיפה הגאודזית כסמל ליכולת יצירה של סביבות מקורות ומוגנות.

רבים רואים בבאקמינסטר פולר, כאדם רב כישורים, צאצא ישיר של דור "אנשי האשכולות" של הרנסאנס דוגמת לאונרדו דה וינצ'י, פיליפו ברונלסקי, מיכלאנג'לו ועוד. גישתו הפילוסופית של פולר הייתה דומה מאוד לזו של ארכימדס אשר אמר "תנו לי נקודת משען ואזיז את העולם".

עבודות והמצאות עיקריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדור הרגל הגנרי

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • פולרן - סוג מולקולה בעלת מבנה גאודזי ששמה הוא מחווה לבאקמינסטר פולר. נקראת גם באקמינסטרפולרן או כדור באקי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקלטות אודיו ווידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]