מנחם באר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מנחם באר
MENACHEMBEER2015.JPG
אדריכל מנחם באר, 2015
לידה 1925
בודפשט, הונגריה
פטירה 28 בינואר 2017 (בגיל 92 בערך)
שנות הפעילות החל מ-1950
פרויקטים ידועים חדר אוכל קיבוץ געתון
חדר האוכל בגעתון (היום אולם מחול)
מועדון לחבר בקיבוץ המעפיל

מנחם (ג'ורג') באר (1925 - 28 בינואר 2017) היה אדריכל ישראלי, שתכנן מבנים רבים בקיבוצי הקיבוץ הארצי.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

באר נולד בשנת 1925 בבודפשט. בנעוריו למד בגימנסיה היהודית ובאותה עת התקרב לתחום הבנייה, במיוחד כשסייע בידו של אביו שעבד כצבע בשיקום מבנים שנפגעו במלחמת העולם השנייה. החל את לימודי האדריכלות באוניברסיטת בודפשט וב-1946 התכונן לעלות לארץ ישראל במסגרת קבוצה של תנועת השומר הצעיר. הקבוצה נתפסה וגורשה לקפריסין, אך לבסוף הגיעה הקבוצה ב-1947 לקיבוץ אילון שבגליל העליון. מספר חודשים לאחר מכן עלתה הקבוצה והקימה את קיבוץ געתון. כבר מימיו הראשונים של הקיבוץ היה באר מעורב בתחום הבנייה. ב-1950 החל בלימודי השלמה לקראת קבלת תואר באדריכלות בטכניון, ולאחר מכן הצטרף למחלקה הטכנית של הקיבוץ הארצי ועבד במשך ארבע שנים תחת האדריכל שמואל מסטצ'קין. לאחר מכן עבד באופן עצמאי במסגרת המחלקה ובמסגרת זו תכנן מבנים רבים בתחומיה מגורים, תעשייה, מבני ציבור, מוסדות חינוך. במבנים שתכנן הקפיד לשלב אמנים מהקיבוץ שתרמו מיצירותיהם לבניינים. עם אותם אמנים נמנו שמואל כץ, שרגא ווייל, נפתלי בזם ומשה סעידי.

מנחם באר התגורר בקיבוץ געתון. היה נשוי לשושנה באר ולהם ארבעה ילדים וארבעה עשר נכדים. בנו הוא הכוראוגרף רמי באר ונכדתו היא שחקנית התיאטרון גיה באר גורביץ.

בספטמבר 2015 נפתחה התערוכה באר בקיבוץ, האדריכלות של מנחם באר במוזיאון בית אורי ורמי נחושתן באצירת מיכאל יעקובסון. התערוכה המקיפה התפרסה על שניים מאולמות המוזיאון ובמסגרתה הוצגו ארבעים שנות עשייה באמצעות תצלומים עכשוויים של הצלם עמרי טלמור וסרט שהופק במיוחד לתערוכה. בקיץ 2016 הוצגה התערוכה מחדש בגלריה בבית האדריכל.

באר נפטר ב-28 בינואר 2017.

פרויקטים נבחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]