ואלנס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Valens Honorius Musei Capitolini MC494.jpg

פלאביוס יוליוס ואלנס (לטינית: Imperator Caesar Flavius Iulius Valens Augustus; יוונית: Oualis Οὐάλης; נולד ב-328 - נהרג בקרב ב-9 באוגוסט 378) היה קיסר הקיסרות הרומית המזרחית כאוגוסטוס במשותף החל מ-364 ועד מותו, אחרי שקיבל את החלק המזרחי של האימפריה מאחיו, הקיסר ולנטיניאנוס הראשון. השניים השתייכו ביחד לשושלת ולנטיניאנוס.

ואלנס, שמכונה לעיתים "הרומאי האמיתי האחרון", נהרג בקרב אדריאנופול, קרב שמסמל את נפילת הקיסרות הרומית המערבית. ואלנס שלט יחד עם אחיו עד 375, ואז במשותף עם אחייניו ולנטיניאנוס השני וגרטיאנוס. מכיוון ששלט מן ה"בירה השנייה" קונסטנטינופול, ניתן להחשיב אותו כאחד מראשוני קיסרי האימפריה הביזנטית.

ואלנס נולד ב-328 בוינקובצי (לטינית: Cibalae) שבפאנוניה למשפחת אצולה אילרית. את מרבית שנותיו העביר באחוזות אביו, גרטיאנוס הזקן, באפריקה ובבריטניה. בשנות ה-60 של המאה ה-4 הצטרף לאחיו, שטיפח קריירה צבאית, בקרבותיו של הקיסר יוליאנוס בפרס. זמן קצר לאחר מכן, ב-1 במרץ 364 מינה אותו אחיו הגדול לטריבון ובסוף אותו חודש קודם להנהגת האימפריה הרומית המזרחית. ואלנס היה נשוי לאלביה דומיניקה, והבנות של השניים מונו על ידיו, עוד בהיותן תינוקות, לקונסוליות. יורש העצר שלו, ולנטיניאנוס גאלאטס, נפטר בגיל צעיר (4 או 6, לפי גרסאות שונות). בקונסטנטינופול ניתן עדיין לראות את שרידי הוויאדוקט שהקים ואלנס בתקופת שלטונו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ואלנס בוויקישיתוףהקודם:
(כל האימפריה)
קיסרי ביזנטיון הבא:
תאודוסיוס הראשון