בחירת עם ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רעיון מרכזי ביהדות הוא בחירת עם ישראל על ידי אלוהים להיות עמו. הרעיון מופיע פעמים רבות בתורה‏[1] מסיפורי האבות ואילך‏[2] ובא לידי ביטוי בקטעי תפילה שונים, בין השאר בברכות התורה[3], בברכה שלפני קריאת שמע[4] בתפילות החגים‏[5], ובקידוש ליום טוב (בחלק מהנוסחים גם בקידוש לשבת). רעיון הבחירה מהווה אבן יסוד ביהדות.

בקרב פרשנים, רבנים ופילוסופים נידונות שאלות שונות הנוגעות לרעיון הבחירה, לתפקיד שהיא ממלאת מבחינת האל‏[6], לסיבות בגינן נבחר דווקא עם ישראל, ולמשמעותה של הבחירה והנגזר ממנה.

המחקר הבלשני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בביטוי "עם סגולה" שמופיע בתורה כביטוי לבחירתו של עם ישראל על ידי אלוהים, המחקר הבלשני מוצא מקורות של המילה "סגולה" במילה האכדית sugullu שפירושה "עדר בקר"‏[7]. מכאן שפירוש הביטוי "עם סגולה" כ"עם של עדר בקר" מצביע על חיי הנוודים של העבריים בזמן השימוש בו, או על הדימוי של אלוהים כרועה לעמו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שמות י"ט ה'; דברים י' ט"ו
  2. ^ ראו דברי אלוהים לאברהם; בראשית יג, טו: "כִּי אֶת-כָּל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר-אַתָּה רֹאֶה, לְךָ אֶתְּנֶנָּה, וּלְזַרְעֲךָ, עַד-עוֹלָם".
  3. ^ "אשר בחר בנו מכל העמים".
  4. ^ "ובנו בחרת מכל עם ולשון" ו"ברוך אתה ה' הבוחר בעמו ישראל באהבה".
  5. ^ "אתה בחרתנו מכל העמים, אהבת אותנו ורצית בנו ורוממתנו מכל הלשונות, וקידשתנו במצוותיך וקרבתנו מלכנו לעבודתך; ושמך הגדול והקדוש, עלינו קראת"
  6. ^ ראו פירוש הרמב"ן לספר שמות כ, מו; וכן פירושו לדברים לב, כו.
  7. ^ http://www.balashon.com/2006/03/rekhesh.html
Stub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.