בט"ח - ביטחון חברתי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בט"ח - ביטחון חברתי
מדינה ישראלישראל  ישראל
מייסד סמיון גרפמן
מנהיגים סמיון גרפמן
תאריך ייסוד 2019
צבעים רשמיים כחול, אדום
נציגויות בפרלמנטים
אתר המפלגה
סמיון גרפמן, מייסד המפלגה

בט"ח - ביטחון חברתי היא מפלגה בישראל שהוקמה על ידי אושיית הרשת סמיון גרפמן ב-2019 והתמודדה בבחירות לכנסת העשרים ואחת מבלי לעבור את אחוז החסימה.

על פי מצע המפלגה, בט"ח היא מפלגה חברתית שמטרתה המרכזית היא הפחתת הבירוקרטיה ממעמד הביניים, השכירים והעצמאים. היא מצהירה כי תפעל לקידום כלכלה חופשית, להורדת יוקר המחייה, הורדת המיסים, הגברת התחרות במשק, שקיפות וייעול המערכת הציבורית וקידום זכויות אזרחיות וזכויות הפרט[1].

הקמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-11 בינואר 2019 הודיע גרפמן על כוונתו להתמודד בבחירות לכנסת העשרים ואחת בסרטון שפרסם בפייסבוק[2].

נכון ל2016 גרפמן שימש כיועץ עסקי עצמאי, מקצוע אליו עבר לאחר שניהל רשת בתי חולים בניו-יורק. בין הפרוייקטים החברתיים בהם היה מעורב נמנים מטה המאבק לשחרור אלאור אזריה, חשיפת רוצחה של תאיר ראדה, מאבקים בגזענות בישראל ואנטישמיות בעולם, שיפור מצב התחבורה הציבורית בארץ, שיפור המצב בבתי חולים בישראל, פעיל בעמותת "נכה, לא חצי בן אדם", פעיל בענייני עלייה רוסית[3].

ב-20 בפברואר 2019 הציג גרפמן את רשימת המפלגה בראשותו לכנסת.

רשימת המועמדים למפלגה כמו שהוכרזה ב20.2.2019:

1. גרפמן סמיון

2. שוורצברג אתי

3. מוסקוביץ משה

4. חיים מנחם לילך

5. שוורץ קשני אירן

6. לוינסקי אולג

7. לובוב חניס

8. זהר אלי

9. אגייב דוד

10. פרטוש אברהם

11. ליידרמן רומן

12. הראל דניאל[4]

עמדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי מצע המפלגה[1], מפלגת בט"ח רואה בבירוקרטיה והשחיתות הרב-מערכתית כבעיה המרכזית של מדינת ישראל. עפ"י המצע "אזרחים מן השורה מנוצלים ונאנסים על ידי מערכת מיושנת, כבדה, עצלנית ונהנתנית." המפלגה מתכוונת לפעול לקידום כלכלה חופשית, להורדת יוקר המחיה, להורדת המיסים, להגברת התחרות במשק, לשקיפות וייעול המערכות הציבוריות ולקידום וחיזוק זכויות אזרחיות וזכויות הפרט.

המפלגה מצהירה: "אנו מתחייבים לפעול תמיד בשקיפות מלאה, למען ביטחון ושוויון חברתי, חופש כלכלי והעצמת זכויות האזרח, ללא פשרות ובדרך של צדק, בשירות מלא של רצון הבוחר."

מצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ביטול רוב עמלות הבנק למשקי הבית ולעסקים הקטנים ולבטל את העמלות הבין בנקאיות;
 2. הסדרת גביית הארנונה בחקיקה ארצית, הפחתת הארנונה בשליש למשפחה המתגוררת בדירה רגילה; נתינת אפשרות לתושבים להצביע על שימוש בכספי הארנונה ובתקציב העירוני.
 3. קידום שכירות הוגנת;
 4. צמצום מיסים משכירים ומבעלי עסקים קטנים בעלי משפחות וילדים קטנים; על חשבון השכר המופרז במגזר הציבורי ותשלומים הניתנים למגזרים אשר לא נושאים בנטל, ובמקביל לפעול להגדלת המיסוי לתאגידי הענק.
 5. הורדת מע"מ על מוצרי מזון, חשמל וגז;והעלאת המע"מ על מוצרי יוקרה, ביטול מכסים על מוצרי המזון המיובאים והרחבת הפטור ממס על הזמנת מוצרים מהאינטרנט.
 6. השוואת תשלום קצבת ילדים מביטוח לאומי ללא תלות במספר הילדים; הגדלת הסכום המגיע לכלל המשפחות על כל ילד.
 7. לבטל קצבת ביטוח לאומי לגמלאים בעלי פנסיה תקציבית או פרטית העולה על שתי משכורות מינימום בחודש, במקביל יש להעלות את הקצבה החודשית לבעלי םנסיה נמוכה שגובהה עד לשכר המינימום;
 8. פנסיה: חיוב קרנות הפנסיה הציבוריות להכפיל את מספר מגורי הסטודנטים; חיוב של קרנות הפנסיה ושל חברות הביטוח להשקיע בתעשיית ההייטק והסטארט־אפים בישראל, בדגש על חברות קטנות ולא על תאגידי ענק.
 9. ביטול הצורך בהגעה פיזית של אזרחים למשרדי ממשלה ומתן אפשרות לביצוע כל הפעולות באינטרנט; שיפר רמת השירות בכל המשרדים הממשלתיים, וקידום שקיפות מלאה והשתתפות של הציבור בכל קבלות ההחלטות בעניינים כספיים הנוגעים לנושאים כלכליים־חברתיים.
 10. להעלות את שכר חיילי החובה ב-100%, ובהמשך אף להשוות אותו לשכר המינימום. במקביל לפעול להעברת הצבא למודל של צבא מקצועי ויעיל.
 11. להפשיר את קרקעות המדינה ולאמץ קרקעות של קק"ל במטרה להוריד את מחירי הדיור. זאת כדי לאפשר בניית שכונות מגורים חדשות ולהגדיל היצע בשוק הדיור, תוך הפחתת מחירי הדיור באופן משמעותי.
 12. ביטול מתווה הגז: בעקבות יישום ההסכם בענף הגז, מדינת ישראל והציבור הפסידו עשרות מיליארדי שקלים. המפלגה לא תסבול מצב זה.
 13. לחייב תאגידי ענק לתרום 5% מרווחיהן לפרויקטים חברתיים בחינוך, בתרבות, במדע, בספורט, ולסיוע לאוכלוסיות החלשות; , מתוך השקפה כי זהו העתיד התעסוקתי והכלכלי העיקרי של המדינה ומקום פרנסתו של דור העתיד. משמע, הטלת מעין "מס תאגידי ענק".
 14. לקדם הגנה על חופש הפרט ונישואים אזרחיים;
 15. לקיים משאל באינטרנט בקרב בוחרי המפלגה ולקיים את רצון הבוחר בכל פעילות המפלגה בכנסת

הבחירות לכנסת העשרים ואחת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבחירות אלו המפלגה זכתה בכ-0.11% מהקולות ולא הצליחה לעבור את אחוז החסימה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1.0 1.1 מפלגת בט"ח, מצע המפלגה
 2. ^ סמיון גרפמן, הודעה על הקמת מפלגת בט"ח, עמוד הפייסבוק של סמיון גרפמן, ‏11/01/2019
 3. ^ אלון סין משה, סופר-סמיון: הפעיל החברתי שהפך לכוכב רשת, מקור ראשון, ‏15/11/2016
 4. ^ רשימת המועמדים של מפלגת בט"ח לבחירות לכנסת ה-21, bechirot21.bechirot.gov.il