בן זונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בן זונה וגם זונה הם כינויי גנאי לאדם שעורר רוגז אצל אדם אחר, או לאדם שמעשיו פסולים, ונובעים מרוע לב, מנוכלות וכדומה. המילה "זונָה" (בנקבה) משמשת בהקשר זה גם לתיאורו של גבר.[1] כינוי גנאי דומה, המופנה נגד אישה הוא בת זונה.

בתנ"ך מתואר יפתח הגלעדי כ"בן אישה זונה".[2] בניגוד להקשר זה, שבו המילה זונה מופיעה כפשוטה, בכינויי הגנאי לא באה המילה "זונה" לתאר את עיסוקה של אמו של ה"בן זונה" או את עיסוקו של ה"זונה", אלא את אופיו. עם זאת, כינוי גנאי דומה מופיע גם בדברי שאול המלך אל בנו יהונתן, בה הוא מכנה את בנו בתואר "בֶּן נַעֲוַת הַמַּרְדּוּת"[3].

בתחרויות ספורט נפוצה הקריאה הקצובה "השופט בן זונה", כאשר השופט מקבל החלטה שאינה לרוחם של האוהדים הצופים בתחרות. לעיתים סופגים גם השחקנים כינוי גנאי זה.[4]

העובדה שגם "זונה" וגם "בן זונה" הם כינויי גנאי בעלי אותה משמעות הובילה את אורלי קסטל-בלום, למשחק מילים בספרה "דולי סיטי", שבו מספרת דולי, גיבורת הרומן: ”קראתי לתינוק בן, כדי שאם יקראו לו אי פעם בן זונה - הוא יוכל להכניס מכות כפל כפליים”.

לעיתים משמשת המילה "בן זונה" כקריאת תיגר. המתאגרף אלוף העולם הבלתי מעורער ג'ק דמפסי פקד בצעירותו לעיתים קרובות מסבאות כדי לקרוא תיגר על הנוכחים בהן באומרו: ”אני לא יודע לשיר, אני לא יודע לרקוד, אבל אני יכול לקרוע את הצורה לכל בן זונה פה”.

כינוי גנאי מקביל קיים גם בשפות אחרות. באנגלית כינוי הגנאי המקביל הוא son of a whore.[5] גם לכינוי הגנאי son of a bitch משמעות דומה, אם כי הוא מתורגם לעברית גם כ"בן כלבה". בספטמבר 2016 השתמש נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה, בביטוי "בן זונה" כלפי נשיא ארצות הברית, ברק אובמה.[6]. בספרדית הכינוי המקביל הוא hijo de puta, והוא קיים לצד כינוי דומה (וחריף יותר) hijo de mil putas, המתורגם ל"בן אלף זונות". כינוי זה התגלגל גם לעברית, ולעתים מקוצר ל"בן אלף"[7].

בפברואר 2018 הושעה השדרן נתן זהבי לשבוע משידורי "רדיו ללא הפסקה", לאחר שבשידור חי כינה את השדרנית לאה לב "זונה".[8]

בהיפוך משמעות, הביטוי "בן זונה", או "משהו בן זונה" הוא סוג של ביטוי שבח, לתיאור דבר מיוחד במינו.[9]

במשפט

בפסק דין של בית המשפט העליון נפסק שאדם שבמהלך מעצרו כינה את השוטרים "בני זונות" לא יורשע בהעלבת עובד ציבור, בנימוק:

חרף הבוטות של הדברים, אין לראות בדברים אלה שנאמרו בלהט הרגע משום התבטאויות שעלולות לפגוע בתפקוד המשטרה או כאלה שפוגעות בליבת כבודם של השוטרים, כפי שנדרש על-פי ההלכה הפסוקה

בפזמונאות העברית

ב-1990 עורר גרי אקשטיין סערה כאשר הוציא לרדיו את תקליט השדרים "טרזן", שנפסל לשידור בעיקר בגלל מילותיו הגסות והפרובוקטיביות, ובהן השורה "רמבו בן זונה".

בני בשן כתב מילים ולחן לשיר "העולם יפה יא בני זונות", והוא גם המבצע שלו.[10]

דודי גבאי כתב מילים ולחן לשיר "בן זונה".[11]

בשיר "פנים קרות" של הזמר איזי משנת 2009 מופיעים המילים "איזו מדינה איזה בן זונה" כתיאור למצב הרע במדינת ישראל[12].

המושג "בן זונה" מופיע בעוד פזמונים עבריים רבים.[13]

הערות שוליים