בני שטיינמץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

בני שטיינמץ (נולד ב-1956) הוא איש עסקים ישראלי, בעל הון של 6 מיליארד דולר, המוגדר במקום ה-182 ברשימת עשירי העולם לפי רשימת כתב העת פורבס לשנת 2011.[1]

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בנתניה כבנו הצעיר של היהלומן ראובן שטיינמץ, אחרי שירותו הצבאי עבר להתגורר באנטוורפן, בלגיה והתמקד בעסקי היהלומים. בראשית שנות האלפיים רכש את השליטה בחברת בייטמן, שהיא אחת החברות המובילות בעולם להפקת אוצרות טבע. בשנת 1996 שב לישראל. שטיינמץ הוא בעל השליטה ב"קבוצת בני שטיינמץ"[2] שלה משרדים בארצות הברית, ישראל, שווייץ, דרום אפריקה, הודו, אנגולה ובלגיה.

"קבוצת בני שטיינמץ" (BSGR) שבה הוא מגדיר עצמו כ"יועץ"[3] בלבד, משקיעה במכרות יהלומים, זהב ומתכות, באמצעות חברות בת הפועלות באפריקה, באירופה וברוסיה, אך עוסקות גם בנדל"ן ובהשקעה בחברות הזנק. ב-1995 הקים שטיינמץ את קרן הנאמנות "הרמיטאז', בשותפות עם "ריפבליק בנק אוף ניו -יורק" שבבעלות האחים ספרא. הקרן משקיעה במניות של חברות הרשומות ברוסיה. ב-2010 רכש 50% מרישיונות פלאג'יק, שמחזיקה בחמישה רישיונות חיפוש לגז טבעי[4] במים הכלכליים של ישראל.

מחלוקות עם הרשויות במדינות שונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2009[5] הועלה בפרקליטות המדינה בישראל חשד כי שטיינמץ העלים מס בהיקף נרחב. ב-2012 עזב שטיינמץ את ישראל על רקע חילוקי דעות עם רשויות המס[6]. המחלוקות בין שטיינמץ לרשויות נובעות בין היתר מכך שהוא מגדיר את עצמו כ"יועץ", ולא כ"בעלים" של החברות ב"קבוצת בני שטיינמץ"[7]. החברות בקבוצה פועלות במדינות שונות ומנוהלות על ידי נאמנויות שמשרדיהם ממוקמים באירופה, ולמרות שבני שטיינמץ מוגדר בנאמנויות אלו כ"נהנה"[8][9] מהכנסה של חברות שמחזור עסקיהן נאמד במיליארדי דולרים, מאז 1998 הוא משלם בישראל מס בגין "דמי ייעוץ" לפי הכנסה מוצהרת של 1.8 מיליון ש"ח בשנה[10].


בשנת 2012 דיווח ה"פייננשל טיימס"[11] על חקירה נגד קבוצת בני שטיינמץ בגינאה, בחשד למתן שוחד וטובות הנאה לבכירים במדינה בתמורה לאפשרות לרכוש מכרה בסכום נמוך. בהודעה לתקשורת מסרה הקבוצה שמדובר ב"קמפיין השמצה זדוני". בשנת 2013 דווח כי משטרת שווייץ פשטה על ביתו של שטיינמץ בז'נבה, בהוראת משרד המשפטים של שווייץ, לבקשת ממשלת גינאה[12].

בשנת 2015 העיתון הבריטי ה-Financial Times פרסם כתבת פודקסט בת 4 חלקים על עסקיו של שטיינמץ בגינאה, תחת הכותרת "פרשת שטיינמץ".[13]


ב 11.12.15 דווח בתקשורת ששטיינמץ ביחד עם טל זילברשטיין, שמעון שבס, "יורש העצר הרומני הנסיך פול" ועוד, נחשדים על ידי "הרשות הרומנית למלחמה בשחיתות" בניסיון להשתלט על קרקעות מדינה וזאת באמצעות הונאה ושוחד ובכך שגרמו לנזק של 136 מיליון אירו לרומניה. [14]

בינואר 2016 ניסו גורמים בעיריית נתניה לשדך לו את רכישת קבוצת הכדורגל המקומית- מכבי נתניה, תגובתו של שטיינמץ הייתה שהוא לא מעוניין, דבר שגם יצא לעיתונות בבלגיה.

קשרים משפחתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בני שטיינמץ הוא אחיו של דני שטיינמץ ודודו של רז שטיינמץ, שהיו עד 2001 בעלי השליטה בחברת ההשקעות אמפל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]