גזעים ביקום בבילון 5

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בתחילת הסדרה בבילון 5, מוצגים חמישה גזעים עיקריים: בני האדם, המינברים, הנארנים, הסנטאורים והוורלונים. "הצללים" ובני בריתם הם גזע זדוני המופיע מאוחר יותר. יתר הגזעים הפחות חזקים מרכיבים את "ליגת העולמות הבלתי מאוחדים".

בין בני האדם למינברים מתגלה קשר ככל שהסדרה מתפתחת; בין הנארנים לסנטאורים מתנהלת מלחמה טריטוריאלית רבת שנים, המסתיימת בעבדות ובכיבוש; והוורלונים והצללים הם שני גזעים עתיקים המהווים שני צדדים בעלי אידאולוגיה מנוגדת, כאשר כל צד מנסה למשוך את הגזעים הצעירים לכיוונו ולתועלתו הפרטית.

בני האדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מופיעים למשך כל עונות הסדרה, ובסדרות ההמשך (כולל הסרטים). למשך הסדרה, בני האדם מאופיינים על ידי הסתגלותם הרבה, ברצון שלהם ליצור התיישבויות עם גזעים אחרים, וכן עקשנותם בפני מכשולים הניצבים בפניהם, אפילו כשכל הסיכויים נגדם. בני האדם נחשבים לגזע הצעיר ביותר בגלקסיה, אך כרגע לחזק ביותר.

צוות התחנה העיקרי מורכב מבני אדם: ג'ון שרידן, סוזן איבנובה, מייקל גריבלדי, סטיבן פרנקלין, ג'פרי סינקלייר, אליזבת' לוקלי, מרקוס קול וזאק אלן כמו גם הטלפתים אלפרד בסטר, ליטה אלכסנדר, טליה וינטרס וביירון.

 • ביולוגיה - בשונה מבני אדם רגילים של ימינו, יכולות טלפתיות החלו להופיע בבני האדם בסביבות 2115 (כפי שתואר בטרילוגיית חיל הטלפתים) וקיימות אחת לאלף בני אדם. תוצר זה נגרם בעקבות הפרעה גנטית מעשה ידי הוורלונים. אחד לעשרת אלפים בני אדם מפתח בנוסף יכולות טלקינטיים. לפני קורות מלחמת הטלפתים, כל אלה נדרשו על ידי החוק להיות חברים ב'חיל הטלפתים'. קיים קשר בין נשמות בני האדם למינברים המתגלה בתחילת הסדרה, וזה מסביר מדוע המינברים נכנעו במלחמת ארץ-מינברים (הסרט "בבילון 5: בהתחלה").
 • כוכב הלכת וצורת ממשל - עולם ביתם של בני האדם הוא כדור הארץ, כאשר ממשלת הארץ היא 'ברית הארץ', ששולטת גם על מושבות החלל של בני האדם, ביניהן מאדים, אוריון 7 ופרוקסימה 3. ראש הממשל הוא הנשיא, והרשות המחוקקת היא סנאט הארץ.

המינברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המינברים הם גזע גדול בעל השפעה רבה. הם מתקדמים יותר מבחינה טכנולוגית מבני האדם ובעלי יכולת טיסת חלל מזה כבר אלף שנים.

שגרירת המינברים בתחנה היא דלן מיר, ועוזרה האישי הוא לניר. דמויות נוספות המוצגות בין היתר בסדרה הן דוקאט, ראש 'המועצה האפורה', ראת'ן מהכת הדתית, ונ'רון מכת הלוחמים.

 • ביולוגיה - חזות המינברים היא כשל בני אדם, אך במקום שיער הם בעלי גידול קרני הצומח מאחורי ראשם, שמהווה המשך לגולגולתם, וגודל לאיטו עם השנים. לנקבות הגידול צומח בצורה ישרה וחלקה שמתחדדת לנקודה אחת, בעוד שלזכרים הוא לרוב מתחדד בכמה נקודות. תוחלת חייהם יכולה להגיע ל-150 שנים. הם מעדיפים אוכל חם ומתובל בגלל חוש ריח חלש, ואינם שותים משקה אלכוהולי כיוון שהדבר משפיע על מערכת העצבים שלהם, מה שיכול להביא להתפרצויות פסיכוטיות ורצחניות. הם עמידים יותר לפציעות ובעלי סיבולת גדולה יותר מבני האדם. כמו בני האדם, אחוז קטן מהמינברים הם בעלי יכולות טלפתיות. למינברים, טלפתיה היא מתנת היקום, לכן הטלפתים המינברים רוחשים כבוד רב בחברה המינברית.
 • עולם הבית - מינבר, עולם הבית של המינברים, ממוקם במרחק 25 שנות אור מכדור הארץ, כאשר בדומה לארץ, יש לו אטמוספירת חמצן/חנקן. הקטבים הצפוני והדרומי שלו גדולים יותר, ומזג האוויר קריר יותר. המבנים האופייניים למינבר הם קריסטליים ומשתרעים למרחבים עצומים, כאשר ערים שלמות נחצבו היישר מקריסטל.
 • חברה וצורת ממשל - החברה המינברית חלוקה לשלושה פלגים, בצורת כתות: כת העובדים, כת הלוחמים והכת הדתית. לכל כת מינברית יש מנהיג המיוחס כ'זקן החכמים', שמפקח אחר ענייניה הפנימיים של אותה כת. שלוש הכתות לא בהכרח מבצעות תפקידים הייחודיים לכל אחת, אך הכת הראשית שתמיד החזיקה בכוח השליט בכל הנוגע לכוח הצבאי הייתה כת הלוחמים. השפה המינברית אף היא מחולקת לשלוש: בהירה (כת העובדים), אפלה (כת הלוחמים), ואפורה (הכת הדתית).
ה"אנלא'שוק" הוא ארגון חיל הסיירים של גזע המינברים, המסייר את מרחבי הגלקסיה העצומים ומתפקד כשומרים כנגד התקפות ארעיות של הגזעים השונים. צי ספינותיהם הוא צי "הכוכב הלבן", הבנוי מטכנולוגיה מינברית, אף על פי שחברי הארגון משתייכים למספר גזעים ללא הבדלי גזע.
פדרציית המינברים היא ממשל עולמות המינברים ומושבותיהם, אשר ממוקמת במינבר. המועצה המחוקקת של פדרציית המינברי, 'המועצה האפורה', מקיימת את דיוניה על ספינת חלל הידועה בשם 'ידו של ויילן'. המועצה האפורה בנויה מתשעה חברים, שלושה מכל שלוש הכתות (לוחמים, דת, עובדים), שתפקידם לייצג במועצה את נקודת המבט של הפלג אליו הם שייכים וענייניו.
 • דת - המינברים הם עם בעל אמונה דתית חזקה במיוחד ופעולות רבות מלוות בטקסים דתיים ומושפעות מנבואות בנות אלפי שנים. המינברים מאמינים בגלגול נשמות, וכי לאחר שמת, נשמת המינברי מצטרפת לכל יתר נשמות המינברים התועות. בכך הן מתאחדות לכדי אחת, ונולדות מחדש בדור הבא של המינברים. מסיבה זו הם אינם מחבבים את 'ציידי הנשמות' מכיוון שאלה אוספים את הנשמות לשימושם הפרטי ואינם משחררים אותם לחופשי, כולאים אותם במעין כדורי בדולח.

הנארנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנארנים הם אחד הגזעים החזקים והקשוחים מבין הגזעים הצעירים, ומסוגלים להסתדר בקרב מגע אפילו עם המינברים. אולם נחיתותם הטכנולוגית משאר הגזעים כמינברים, סנטאורים ובני האדם היא זו שמנעה מהם להשתלט עליהם. גזע בעל השפעה פוליטית מועטה.

שגריר הנארנים בתחנה הוא ג'קאר, ועוזרתו האישית היא נאטות'. דמות נוספת המוצגת בין היתר בסדרה היא זו של ט'אלון.

 • ביולוגיה - הנארנים הם עם גבוה ובעל מבנה גוף מוצק. קרחים עם גוון עור צהוב-כתום מנומר בכתמים חומים/ירוקים. אף על פי שהם בעל חזות לטאה, הם למעשה כיסאיים. הנארנים היו בעבר חקלאים ברובם אבל הכיבוש הסנטאורי הפך אותם לגזע שמתבסס בעיקרו על כוח צבאי.
 • עולם הבית וצורת ממשל - עולם הבית של הנארנים הוא נארן, כוכב חקלאי בעל אקלים מדברי קיצוני. בשל תנאי החום הכבדים והשמש הקופחת, תושבי הכוכב מתגוררים במבנים אטומים בעלי חרכים צרים בלבד וממעטים לצאת לפני השטח. המשטר הנארני הוא אימפריה צעירה ההולכת וגדלה במהירות לאחר עצמאותם מידי השלטון הסנטאורי בתחילת המאה ה-23. אפיוני המשטר בתקופה המובילה למלחמת הצללים היו דיפלומטיה מתוחכמת, גישה מעשית לסחר בנשק, והשקעה בבנית הכוח הצבאי שלהם. לפני נפילתו, לב משטר נארן היה 'הקא'רי', הגוף המחוקק, שנודע כמחולק לשלוש דרגות, הידועות כמעגלים. שגריר נארן בבבילון 5, ג'קאר, היה חבר במעגל השלישי של הקא'רי. בתחילת הסדרה, ממשלת נארן תוארה כחסרת מצפון ואגרסיבית שהחלה בהתקפת פתע על מאחז סנטאורי, מה שהוביל לפעולת נגד סנטאורית ובסופו של דבר, לחיסולו האולטימטיבי של משטר נארן, לכיבוש מידי הסנטאורים ולעבדות.
בתקופה בה מתרחשת העלילה, נארן מנסה להתנער מהיסטוריית הכיבוש, ולחזור להיות גזע גאה כפי שהיו בעבר. על רקע זה ניתן לראות כי הרבה מהדמויות הנארניות מחשיבות מאוד את עניין הכבוד בין אנשים, ולכן הם לעיתים נוטים להיפגע בקלות, להתנהג בצורה גאוותנית או להיות עקשנים מאוד. על רקע זה הם מרגישים מחויבות עזה להצטרף לשורות הגנתה של תחנת בבילון 5, בייחוד לאחר ששגריר נארן לשעבר, ג'קאר, ביקש מקלט מדיני מרדיפת הסנטאורים.
 • דת - העם הנארני הוא דתי אדוק ושמרן מאוד. לחלקם מספר דתות ולחלקם אפילו לא אחת. אך כאשר הם הולכים אחר אמונה מסוימת, הם לוקחים אותה ברצינות תהומית. "הספר של ג'קואן" הוא כה קדוש מכובד, שעותקים חדשים שלו חייבים להיכתב ידנית וזהים בצורתם למקור, ופולחנים צריכים להתקיים בדיוק כפי שנכתבו. באגדותיהם, כמו ליתר הגזעים, קיימות ישויות מכונפות של אור, בדומה למלאכים. במהלך 2259, מספר דיווחים דווחו על צורה עכבישית מרחפת בחלל. ג'קאר התייחס לכתבי הקודש של ג'קואן בדבר אויב גדול שקם לגדולה לפני אלפי שנים:

ורוח האופל נעה על פני האדמה. היא זעקה בחלומותיהם של הולכי המחשבות. והם נפלו, הושמדו על ידיה עד לכדי בניהם ובני בניהם. או אז האופל הגיעה לנארן עד אשר גורשה בידי ג'קואן ואחרון משורדי הולכי המחשבות.

הסנטאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גזע חייזרי דמוי אנוש, הראשון שיצר קשרי מסחר עם בני האדם והעניק לו את טכנולוגיית שערי הקפיצה. לגזע זה ישנה זיקה עזה למסחר ודיפלומטיה. הסנטאורים הם בעלי אימפריה כלכלית ובעבר דיכאו את גזע הנארנים באמצעות כיבוש ועבדות.

שגריר הסנטאורים בתחנה הוא לונדו מולארי ועוזרו האישי הוא ויר קוטו. דמויות נוספות המוצגות בין היתר בסדרה הן ליידי מורלה, לורד ריפא, הקיסר טורהאן, הקיסר קתרג'יה והעוצר וריני.

 • ביולוגיה - הגזע מתאפיין בנתונים חיצוניים הדומים לאלו של בני האדם, אם כי מבחינה פנימית המערכות הביולוגיות של שני הגזעים שונות לחלוטין. הגברים מגדלים את שיערם ברעמה דקה וזקופה היוצאת מאחורי ראשם בצורה טווסית, המקנה להם אפיון 'קיסרי'-משהו. ניתן למצוא הקבלה למעמדם לפי צורת שיער ראשם. הנשים מגדלות שיערן בצמה הגדלה מעורפן. מלבד הרעמה והצמה - שני המינים ללא שיער ראש. לבושם ומנהגיהם משקפים את תרבותם האימפריאליסטית, עם לבוש המזכיר סגנון המאה ה-18.
 • עולם הבית וצורת ממשל - עולם ביתם הוא סנטאורי פריים, כס המלכות של ממשלת 'הרפובליקה הסנטאורית', ארגון אוטוקרטי. הרפובליקה הסנטאורית נשלטת בידי משפחת מלוכה בראשות קיסר, או במקרה של תקופות מעבר בין שלטון, עוצר. הכוח האמיתי שוכן ב'סנטאורום', אסופת מנהיגים מבתי האצולה העיקריים, שהוקם לאחר מלחמת קסון. ביניהם יש מאבקי כוחות תמידיים, בגידות ולעיתים הפיכות שלטון.
 • דת - לרוב הסנטאורים, בעיקר לנשים, יכולת תפיסה על חושית בדומה לטלפתים, אך רחבה יותר, הכוללת יכולות ניבוי. לקיסר טורהאן היו ארבע נשים שליוו אותו. כאשר היה בנסיעות, שתיים ליוו אותו ושתיים נשארו בחצר המלכות, קשר שנועד ליידע את עולם הבית במקרה צרה. לאלמנתו של טורהאן, ליידי מורלה, ניחנו יכולות ניבואיות רחבות ביותר, ופעלה כאילו מדברת בשמה ובשם בעלה המנוח.

הוורלונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוורלונים הם אחד הגזעים 'הראשונים', קבוצה ראשונה של גזעים קדומים שקיבלו חיים תבונתיים. מקום מושבם הוא באזור לא חקור בגלקסיה שנקרא 'וורלון' אשר מוגן בעזרת טכנולוגיה מתקדמת בהרבה מאשר כל שאר הטכנולוגיות של שאר הגזעים בסדרה.

שגריר הוורלונים בתחנה הוא קוש, כאשר בהמשך מופיע גם אולקש.

 • פיזיולוגיה - כאשר בנוכחות אחרים, הוורלונים לובשים חליפות מגן גדולות המכסות לחלוטין את גופם. הסיבה לכך, לטענתם, היא שהחליפה מספקת את התנאים בהם יוכלו לחיות בסביבה זרה להם. האמת היא, שהם יכולים לתפקד בסביבת חמצן/חנקן, והחליפה היא כדי להסתיר את זהותם האמיתית – חזות אנרגיה ואור, בצורה המזכירה מעט מלאכים. הוורלונים הם אלמותיים, יכולים לעוף ולעבור דרך אובייקטים. לעומת זאת, הם יכולים להשפיע בגופם על עצמים. הם מתקשרים בינם לבין עצמם באופן טלפתי, או משתמשים בצורת תקשורת הבנויה לתוך חליפותיהם. בעלי טלפתיה וטלקינזיס חזקים ביותר, ומסוגלים להטיח אדם או לחנוק אותו.
 • עולם הבית - מעט ידוע על עולם הוורלונים, מלבד שמו, וורלון. הטריטוריה הוורלונית ידועה כאימפריה הוורלונית, והיא נמצאת בבידוד מוחלט משאר הגזעים. כל המשלחות שנשלחו לשם לא חזרו.
 • טכנולוגיה - ספינות החלל הוורלוניות הן אורגניות במקורן, ומחוברות בקשר ישיר עם הוורלוני השייך להן. כדי ליצור את ציי ספינות 'הכוכב הלבן' המינבריות, שומשה טכנולוגיה וורלונית בשילוב עם טכנולוגיה מינברית. בנוסף, קיימים "הורגי כוכבים", ספינות ענק המסוגלות להשמיד עולמות שלמים בעזרת קרן אנרגיה רחבה ועצומה בחוזקה.

הצללים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצללים הם גזע עתיק נוסף, אחד מ'הראשונים', אשר בניגוד לוורלונים שנועדו לשמור על הגזעים הצעירים ולהדריך אותם, הם עודדו קונפליקטים ומלחמות. מסוכני הצללים ניתן למנות את מורדן ואת אנה שרידן.

 • פיזיולוגיה - ישויות הצללים הן דמויי חרק בעלי קונכייה קוצנית. הם זהים בצורתם לחרגול אלא בתוספת גוף עליון, שדרת כתפיים, ראש נייד ולפחות זוג צלעות תפסן. תיאורם הוא בגדר מצרך נדיר, כיוון שהם נוהגים להסוות עצמם מהעין, ונראים רק בהזדמנויות רחוקות כצלליות-חיזיון בידי טלפתים חזקים. מקורם של הצללים ביצורים עכבישאים ומעט ידוע על ההיסטוריה ההתפתחותית שלהם. הם התחילו מלחמות עם רוב צורות החיים העתיקות, מתוך הסברה כי פחדו מהיכולות הטלפתיות של אותם גזעים. אותן מלחמות הסתיימו בתבוסתם, אך לא בהשמדתם. הם נסוגו לעולמם ונרדמו למשך אלפי שנים עד לרגע שבו חזרו חזקים יותר וחכמים יותר (על כן שיטתם "החזק שורד" שאותה ניסו ללמד את הגזעים הצעירים מאוחר יותר).
 • עולם הבית - עולם ביתם של הצללים נקרא 'זא'הדום'. אף על פי שגורשו משם מלפני עידנים, העולם שכן הרוס, אך הם תמיד חזרו אליו כמתוך נתינת כבוד ללוריין, ראשון 'הראשונים' שקבע מקום זה כביתו. לא ידוע על כל צורת ממשל לצללים.
 • טכנולוגיה - ספינת הצללים מונעת בידי ישויות תבונתיות המשמשות כיחידה לעיבוד נתונים. הדבר מקנה לספינה יכולת שליטה ותמרון עצומה, אך פגיעות להתקפה טלפתית, אשר הצללים ניסו למנוע בידי התקנת טלפתים בספינותיהם. הספינות בעלות כוח הרסני, כאשר נשק הקרניים שבהם יכול לחתוך לשניים ואף להשמיד פני שטח שלמים. כמו כן, הן יכולות לירות מטח שמנטרל את יכולתו של שער הקפיצה, ובכך להוביל להריסתו. הספינות מסוגלות להסוות עצמן בעזרת טכנולוגיית העל-חלל, ואינן מסוגלות להפגע תוך כדי.
הנשק ההרסני ביותר בתולדות הצללים הוא 'הורג הכוכבים' שלהם, או "ענן המוות", שבנוי ממספר שכבות, כאשר מעטפת עננית שחורה מגנה על מנגנון הנשק עצמו, שנראה כמו רשת המסוגלת לאגף עולם שלם ובכך לדון אותו לכליון. שלא כמו הורג הכוכבים הוורלוני, שמשתמש בקרן אנרגיה אימתנית, הצללים משתמשים בגישה "חסכנית" יותר: ענן המוות, המאגף את כל הכוכב, יורה מטחים דמויי טילים אשר חודרים אל תוך האדמה ומשמידים את הכוכב מבפנים, הופכים את הכוכב לשממה רדיואקטיבית. כל צורות החיים של אותו כוכב נהיים ה"דלק" המתחזק את 'ענן המוות', בכך נרמז כי ענן המוות הוא מפעל נייד המייצר טילים בעצמו בדרכו למטרתו הבאה.
עוד ידוע כי הצללים פיתחו סוגי נשק שונים, אשר ביניהם סוגים שונים של נגיפים ביו-גנטיים, אותם ה'דראק', בני בריתם, בזזו לאחר עזיבת אדוניהם (ומשחררים על כדור הארץ בסוף "בבילון 5: קריאה לנשק"). המצאה נוספת היא "שדה-האפס" – חור שחור במרחבי החלל המהווה נקודת חיבור בין שתי נקודות.

ליגת העולמות הבלתי מאוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אסופת גזעים שאינם מתוך חמשת הגזעים העיקריים. מספר עולמות עצמאיים וגזעים נחותים שנשלטו בעבר בידי הרפובליקה הסנטאורית. נוצרה כדי להוות חזית איתנה כנגד התחדשות ההתקפות הסנטאוריות, תוך הגנתה בידי ממשל נארן. חשיבותה של הליגה התעצמה לאחר עלייתם של הדילגארים, שפתחו במלחמות השמד כנגד כל שכניהם. הליגה התנגדה וכמעט שהושמדה, עד שברית הארץ הסכימה לבוא לעזרתם ולניצחון על הדילגארים.

כך, ביססה עצמה הליגה כגורם אשר יכול להשפיע על אחד הגזעים החזקים האחרים. אולם, הליגה עצמה הייתה שברירית והייתה נתונה בידי מחלוקות רבות בקרב נציגיה, ביניהם האבאי, הבראקירי, הקאסקור, הדראזים, הגיים, ההאייק, האיפשה, הלומאטי, המרקאבים, הפאק'מרה, הוורי והיולו.

הליגה התפרקה סופית ב-2262 לטובת "הברית הבין-כוכבית".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]