בבילון 5 - דמויות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סדרת המדע בדיוני בבילון 5, אותה יצר ג'יי מייקל סטרזינסקי, מציגה לאורך חמש עונותיה שלל דמויות: החל מצוות התחנה, לשגרירי הגזעים השונים ועד לדמויות הממלאות תפקיד בכיר זה או אחר. לאחר שתחנת החלל נבנתה במקור כמקום מפגש בין-תרבותי ופוליטי, אחת מהתמות העיקריות בסדרה היא התקשורת התרבותית והחברתית בין הציוויליזציות השונות. ישנן חמש ציוויליזציות עיקריות המיוצגות בבבילון 5: בני האדם, הנארנים, הסנטאורים, המינברים והוורלונים, בנוסף לכתריסר ציוויליזציות נחותות יותר המרכיבות את ליגת העולמות הבלתי מאוחדים, אשר התאגדו יחדיו אחר מלחמת הדילגארים שהתרחשה כשלושים שנים לפני שהסדרה מתחילה.

בני אדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסגל הפיקודי של התחנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'פרי סינקלייר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'פרי סינקלייר
הופעה ראשונה Babylon 5: The Gathering
הופעה אחרונה 3x17 War Without End part 2
גילום הדמות מייקל או'הייר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קומנדר ג'פרי סינקלייר - בגילומו של מייקל או'הייר - מפקד על תחנת בבילון 5 בשנת 2258. לפי סיפור הרקע של הדמות, סינקלייר נולד במושבת מאדים ובני משפחתו היו טייסים עוד מאז ימי הקרב על בריטניה. אביו היה טייס של ברית הארץ שהשתתף בקרב באלוס, העימות האחרון שבפלישת הדילגארים. סינקלייר המשיך במסורת המשפחה והתגייס לברית הארץ בשנת 2237. במהלך זמן חניכותו באקדמיה הוא פגש בקתרין סאקאי ובין השניים התפתח רומן. אחרי שנה בה חיו יחדיו, הם נפרדו אך המשיכו לראות זה את זה עד לשנת 2258, בה התארסו. סאקאי נעלמה בסוף שנת 2259 במהלך משימה של הסיירים. הפרק By Any Means Necessary מגלה שסינקלייר עבר חינוך ישועי בבגרותו.

בשנת 2240, סינקלייר קודם לתפקיד טייס ובהמשך גם למפקד להק. עקב עלייתו המהירה בסולם הדרגות עלתה השמועה שיגיע היום שבו יהיה אדמירל. כמפקד להק, סינקלייר נלחם בקרב על הקו – הקרב האחרון והמכריע במלחמת ארץ-מינברים בין בני האדם למינברים. במהלכו של הקרב, שאר חברי יחידתו הושמדו בידי ספינות המינברים ומטוסו נפגע, וסינקלייר החליט כמוצא אחרון לבצע פעולת קמיקזה ולנגוח באחת מספינות המינברים. הוא נכשל לעשות זאת ונלכד בידי ספינת מינברים נוספת, שבה עבר תיחקור בידי 'המועצה האפורה' השלטת של המינברים. שילוש האור של המועצה מצא שבתוך סינקלייר יש DNA של ויילן. לתדהמתם הרבה של חברי המועצה, הם מגלים שבסינקלייר מצויה נשמתו של ויילן, גיבור המינברים שהביא לניצחון המינברים נגד הצללים לפני אלף שנים. מתוך מסקנה שהם הורגים למעשה את אלה אשר לתוכם מתגלגלות נשמות המינברים, המינברים מוחקים את זיכרונו של סינקלייר, משחררים אותו משביו ונכנעים בדיוק כאשר הם עומדים בפני ניצחון מוחלט על בני האדם. כשתחנת החלל בבילון 5 החלה לפעול בשנת 2257, סינקלייר נבחר בידי המינברים לפקד על התחנה החדשה כדי שיוכלו לפקח עליו מקרוב, אם זיכרונו ישוב לתקנו.

בתחילת 2259, סינקלייר מועבר לתפקיד שגריר הארץ במינבר, עולם הבית של המינברים. מחליפו בתחנת בבילון 5 הוא קפטן ג'ון שרידן. כפי שסופר בספר To Dream in the City of Sorrows, סינקלייר מגלה את הנבואה העתיקה אודות הצללים ועובר אימונים מפרכים מתוך כוונה לעמוד בראש צי הסיירים. בשנת 2260, סינקלייר מקבל מכתב בן 900 שנה מעצמו, והוא מגלה כי הוא אינו גלגול נשמתו של ויילן כי אם ויילן עצמו. הוא משתמש במידע חדש זה כדי לקחת את תחנת החלל בבילון 4 במסע בזמן למלחמת הצללים הראשונה, ובכך מילא את נבואת המינברים שהוא "האחד שהיה". היה זה על סיפון תחנת בבילון 4 שסינקלייר השתמש בשילוש האור כדי לשנות את צורתו למינברי, ובכך הגשים את האגדה לפיה ויילן הוא "מינברי שלא נולד מהמינברים". הדבר מסביר גם מדוע שילוש האור הגיב אליו בצורה כה חזקה במהלך חקירתו בידי 'המועצה האפורה', וזאת מאחר שהוא תוכנת להגיב ל-DNA שלו.

ג'ון שרידן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ון שרידן
הופעה ראשונה כרונולוגית:
Babylon 5: In The Beginning
רצף שידור:
2x01 Points of Departure
הופעה אחרונה כרונולוגית:
5x22 Sleeping in Light
רצף שידור:
Babylon 5: The Lost Tales
גילום הדמות ברוס בוקסלייטנר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קפטן ג'ון שרידן - בגילומו של ברוס בוקסלייטנר - מפקד על תחנת בבילון 5 בין השנים 2261-2259 ולאחר מכן משמש כנשיא הברית הבין-כוכבית בין השנים 2282-2262. שרידן הוא אסטרטג ואידיאליסט כריזמטי. לפני פריצתה של מלחמת ארץ-מינברים, שרידן מונה לקצין ראשון על ספינת הקרב לקסינגטון אם כי הוצע לו תפקיד הקצין הראשון בספינת המלחמה פרומתאוס. שרידן סירב להצעה מכיוון שלדעתו מפקד הספינה היה חמום מוח ונמהר. ואכן, הפרומתאוס הייתה זו שהציתה את מלחמת ארץ-מינברים עקב טעות אנוש.

בשנים שלפני הצבתו בתחנת בבילון 5, שרידן מונה לפקד על ספינת המלחמה אגממנון. לפי הסיפור The Shadow Within, בזמן זה אשתו אנה שרידן נשלחה לכוכב הלכת של הצללים במסגרת משלחת ארכאולוגית ונהרגה, אירוע אשר השפיע עליו עמוקות, ואף חזר לרדוף אותו בהמשך.

לאחר הצבתו כמפקד התחנה בשנת 2259, שרידן עמד בפני מבחן מנהיגות כאשר היו כמה מהמינברים שהתנגדו למינויו לתפקיד, משום האיבה שרחשו לו מאז ימי המלחמה. למרות זאת, הוא ושגרירת המינברים דלן התקרבו אחד לשנייה, היות שדלן (שהייתה מהכת הדתית) האמינה שבני האדם נועדו לגדולה, שכן נשמתם של המינברים התגלגלה אליהם. בנוסף, שרידן גם היה עד לשלטונו המושחת של נשיא ברית הארץ קלארק, אשר החל להנהיג משטר דיקטטורי וגם הציב בתחנה כוח שיטור נוסח האס אה מטעמו בשם "משמר הלילה". במהלך שנת 2259 התגלו מחדש הצללים, ודלן הציעה לשרידן לעמוד בראשות צי הסיירים. בעקבות כך, הוא נשבע שהם יעמדו כמגננה נגד כוחות האופל בכל מחיר.

בשנת 2260, ממשלו של קלארק החל לפתח משחתות קרב בשיתוף עם הצללים. בנוסף, טבעת החנק של קלארק סביב מושבות החלל מתהדקת יותר ויותר, ושרידן מחליט כצעד מחאתי לסגת מברית הארץ. הוא גם החל בגיוס צי ספינות למלחמה ממשמשת ובאה נגד הצללים, בראשות צי "הכוכב הלבן" של המינברים. קוש הוורלוני לקח את שרידן תחת חסותו ולימד אותו כיצד להילחם בצללים. כאשר שרידן התגרה בקוש שאינו מספיק מעורב בהתקפות הצללים וכי עליו להוכיח לגזעים הצעירים שיש תקווה, קוש הורה לוורלונים להתערב אך בכך שילם במחיר חייו, כאשר הצללים תקפוהו. כתוצאה מכך, חלק מישותו של קוש נכנס בשרידן.

אשתו של שרידן חזרה במפתיע לקראת סוף שנת 2260, ושכנעה את שרידן לבוא איתה לכוכב הצללים, זא'הדום. שרידן, ביודעו כי זוהי מלכודת, גרם לפיצוץ גרעיני בכוכב ונראה נופל לתוך תהום עמוקה.

בשנת 2261, שרידן חוזר מן המתים, כאשר הוחיה על ידי ישות מסתורית בשם לוריין, מראשוני הגזעים העתיקים ביקום. הוא מגשים את נבואת המינברים שמציינות כי הוא "האחד שיהיה" בכך שהוא מאחד מחדש את יתר הגזעים למלחמה סופית נגד הצללים והוורלונים, אשר למעשה ניהלו ביניהם מלחמת מעמדות ואשר היו בעלי אידיאלים מנוגדים. הוא מחליט לנהל מערכה צבאית נגד שלטונו של קלארק ולשחרר את כדור הארץ משלטונו המושחת. תוך שכך, הוא מגלה את ספינות המלחמה החדשות שנבנו בידי כוחותיו של קלארק בשיתוף עם הצללים. בנוסף, הוא מגלה כי הנשיא קלארק הפנה את הגנות הארץ כנגדה (נוהל אדמה חרוכה) ונאלץ לפעול בצורה נואשת, אך ניצל בידי כוחות ברית הארץ. לאחר הניצחון, שרידן מואשם בניסיון מרד ודרגתו נלקחת ממנו. אולם, שאר הגזעים ממנים אותו לעמוד בראש הברית הבין-כוכבית החדשה.

בשנת 2262, לאחר שהושבע לתפקיד נשיא הברית הבין-כוכבית, שרידן נאלץ להתמודד מול 'חיל הטלפתים', ארגון אוטוקרטי שתפקידו לתייג ולעקוב אחר טלפתים עריקים - שחלקם מצאו מקלט בתחנה. בנוסף, הוא עומד בפני מלחמה חדשה כאשר הסנטאורים מחרחרים ריב ומדון בין שאר הגזעים, כאשר למעשה הקיסר לונדו מולארי נשלט בידי ה'דראק', בני בריתם של הצללים. לקראת סוף שנת 2262, שרידן נישא לדלן ושניהם עוברים למינבר. כעשרים שנה לאחר מכן - בידיעה כי תוחלת חייו שהוארכה בידי לוריין עומדת להסתיים - שרידן שולח מסרים לחבריו הוותיקים באמצעות הסיירים למסיבת פרידה אחרונה בטרם נאסף בידי הגזעים העתיקים "אל מעבר לשולי הגלקסיה".

סוזן איבנובה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוזן איבנובה
הופעה ראשונה כרונולוגית:
Babylon 5: In The Beginning
רצף שידור:
1x01 Midnight on the Firing Line
הופעה אחרונה 5x22 Sleeping in Light
גילום הדמות קלודיה כריסטיאן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סוזן איבנובה - בגילומה של קלודיה כריסטיאן - הייתה קצינת המבצעים של תחנת בבילון 5 בין השנים 2261-2258, שנייה בפיקוד אחרי מפקדי התחנה סינקלייר ושרידן - תחילה בדרגת לוטננט קומנדר ולאחר מכן בדרגת קומנדר. בסוף שנת 2261 היא קודמה לדרגת קפטן וניתן לה פיקוד על ספינת מלחמה משלה, ובפרק הסיום של הסדרה, המתרחש כעשרים שנים לאחר מכן, היא קודמה לדרגת גנרל ועם מותו של שרידן לאנלא-שוק, מנהיגת הסיירים. דמותה לכודה במעגל של טרגדיות, כאשר אלה הקרובים לה איבדו את חייהם בדרך זו או אחרת. לא פעם היא הראתה את מזגה החם לנוכח אירועים שונים שאירעו בתחנה במשך עונות הסדרה.

איבנובה נולדה בסנקט פטרבורג בקונסורטיום הרוסי בשנת 2230, והיא ממוצא יהודי. אמה סופי התאבדה כשסוזן הייתה ילדה, והיא מאשימה בכך את 'חיל הטלפתים'. סופי הייתה טלפתית אשר סירבה להצטרף ל'חיל הטלפתים', וכתוצאה מכך אולצה לקחת סמים לדיכוי הגן הטלפתי. סמים אלה אט אט גרמו לה לאבד אנרגיה עד אשר היא נטלה את חייה במו ידיה. איבנובה מגלה שהיא עצמה טלפתית רדומה וחיה בפחד שמא 'חיל הטלפתים' ירדוף אחריה. במהלכה של הסדרה היא מפתחת רגשי איבה עמוקה כלפי 'חיל הטלפתים' וכלפי אלה המייצגים אותו, כמו טליה וינטרס ואלפרד בסטר, ומאשימה אותם על מותה של אמה. אחיה האהוב גניה נהרג במהלך מלחמת ארץ-מינברים, ושירת כטייס סטארפיורי על סיפון הלקסינגטון במהלך הקרב נגד ספינת הדגל של המינברים, "הכוכב השחור". עקב יכולותיה הטלפתיות, היא יכלה לחוש במותו למרות המרחק הרב ביניהם. לאיבנובה גם יחסים סבוכים עם אביה, שהתמכר לטיפה המרה לאחר מות אשתו ונעשה מרוחק נפשית ממשפחתו. במהלכה של שנת 2258, היא מגלה שאביה גוסס. היא מתפייסת עמו וסולחת לו לפני מותו.

במהלכה של הסדרה, יש לאיבנובה שני קשרים רומנטיים מרכזיים. הראשונה הייתה הטלפתית טליה וינטרס, שבהתחלה היא שנאה בגלל רגשותיה כלפי חיל הטלפתים, אך מאוחר יותר התקרבה אליה. הקשר עם טליה נגמר כאשר אישיות רדומה שהושתלה בה התעוררה ולמעשה מחקה את האישיות הרגילה. השני היה מרקוס קול, הסייר שאהב אותה בסתר והקריב את חייו למענה בסוף שנת 2261 לאחר שהיא נפצעה אנושות בזמן מלחמת האזרחים של ברית הארץ.

מייקל גריבלדי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מייקל גריבלדי
הופעה ראשונה Babylon 5: The Gathering
הופעה אחרונה כרונולוגית:
5x22 Sleeping in Light
רצף שידור:
Babylon 5: A Call to Arms
גילום הדמות ג'רי דויל
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מייקל גריבלדי - בגילומו של ג'רי דויל - היה ראש צוות האבטחה של התחנה החל מרגע הקמתה, אך במהלך העונה הרביעית הוא התפטר מתפקידו והחל לעבוד עבור 'תעשיות אדגרס', אחת החברות הגדולות במאדים. במהלך העונה החמישית הוא שימש כמנהל המודיעין החשאי של הברית הבין-כוכבית החדשה. גריבלדי הוא איש מסור והגון, חברותי ובעל הומור, המעדיף את עצמאותו. נולד ברובע הברונקס, ניו יורק, גריבלדי הוא אגנוסטיקן שנולד לערכי הנצרות הקתולית. בזמן מלחמת ארץ-מינברים, גריבלדי היה בחיל הרגלים, ואופיו המרדני גרם לו לא פעם לפעול כנגד פעולות מפקדיו, מה שתרם לתחושת אי האמון שלו בקצינים רמי דרג. לאחר תאונה שבה נהרג חברו הטוב, גריבלדי האשים את עצמו וברגעי חולשה פנה לאלכוהול כמענה. חולשתו זו גרמה לו לאבד מספר מקומות עבודה, עד אשר התיידד עם סינקלייר, שהציע לו את משרת קצין האבטחה בבבילון 5 עם כניסתו לתפקיד מפקד התחנה.

לקראת סוף 2258, היה זה גריבלדי שחשף את הקנוניה להתנקשות בחייו של נשיא הארץ לואיס סנטיאגו. על-מנת למנוע ממנו את הפצת דבר הגילוי, הוא נורה בידי אחד מאנשיו ונותר מחוסר הכרה. הוא היה על סף מוות, כאשר ד"ר פרנקלין הציע לחבר אותו למכונת ריפוי אשר הוחרמה מבעליה בשל השימוש הבלתי חוקי שבה. גם הוא וגם שרידן תרמו מכוח חייהם, שעברו לגריבלדי. במהלך השנתיים הבאות, גריבלדי למד לבטוח בשרידן, ושימש כמתאם בין תפקידו כראש האבטחה לבין כוח הסיירים שבהנהגתו של שרידן. כאשר הנשיא קלארק הורה להציב כוח שיטור בשם "משמר הלילה" בתחנת בבילון 5, במטרה לחשוף את אלה הבוגדים במשטרו, היו אלה גריבלדי וסגנו זאק אלן אשר סיכלו את מאמציהם להשתלט על התחנה.

בתחילת 2261, עם פלישת הצללים לחלל התחנה, גריבלדי נלקח על סיפון אחת מספינותיהם. הצללים השתמשו בחיל הטלפתים כדי לתכנת מחדש בני אדם. כפי שהתברר, אלפרד בסטר הורה ללכוד את גריבלדי כדי לתכנת אותו מחדש ולהשתמש בו במטרה לחשוף מזימה כנגד חיל הטלפתים. לאחר שוידא כי גריבלדי אינו זוכר דבר, בסטר שחרר אותו וארגן את מציאתו בידי צוות התחנה. לאחר שובו, אופיו של גריבלדי השתנה והוא הפך לחשדן יותר. עם קבלת שדר מקודד שהפעיל את התכנות שלו, גריבלדי פרש מתפקידו כראש האבטחה והחל לעבוד כחוקר פרטי במהלך השבועות הבאים. היו לו מספר התגוששויות עם צוות הפיקוד של התחנה, ובעיקר עם שרידן, אשר לטענתו פיתח פולחן אישיות סביב עצמו וחשב עצמו לביאה השנייה. הוא גויס בידי אנשיו המפוקפקים של ויליאם אדגרס, איש עסקים אשר פיתח "תרופה" לחיסול הגן הטלפתי. עם דבר הגילוי, סוכני חיל הטלפתים פעלו במהירות וחיסלו את האיום. בסטר הסיר מגריבלדי את התכנות, כעת כשהסכנה חלפה, אך גריבלדי נותר מלא זעם בעקבות הפלישה למוחו, ונשבע לרדוף אחר בסטר (בעלילה שסופה בטרילוגיית חיל הטלפתים). זו גם הסיבה שלאחר שנים של גמילה מאלכוהול הוא חזר לשתות. לאחר שגרם ללכידתו של שרידן במהלך מלחמת האזרחים של ברית הארץ, גריבלדי ניסה לכפר על מעשיו, שנעשו בלא יודעין, ועזר לשחרורו. מסוף שנת 2262 החל גריבלדי לנהל את 'תעשיות אדגרס'.

סטיבן פרנקלין[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטיבן פרנקלין
הופעה ראשונה כרונולוגית:
Babylon 5: In The Beginning
רצף שידור:
1x02 Soul Hunter
הופעה אחרונה כרונולוגית:
5x22 Sleeping in Light
רצף שידור:
Crusade 1x13 Each Night I Dream of Home
גילום הדמות ריצ'רד ביגס
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ד"ר סטיבן פרנקלין - בגילומו של ריצ'רד ביגס - הוא רופא התחנה, אידיאליסט נלהב ומכור לעבודתו שמוכן לעשות הכל כדי לעזור לחוליו, כולל התמרדות כנגד מפקדיו. בעל ערכי מוסר ואתיקה גבוהים, אך גם מתחסד ופרפקציוניסט לעיתים. לו ולאביו, גנרל ריצ'רד פרנקלין, השקפות עולם שונות בכל הנוגע לגזעים חוצניים, מה שהביא אותם לעימותים תכופים.

עם הצטרפותו לפיקוד הארץ, פרנקלין תפס טרמפים על ספינות חלל והציע את שירותיו כרופא, ובמהלך מסעיו החל לאסוף רשימות מפורטות על הביולוגיה והפיזיולוגיה של הגזעים אותם הוא פגש, כולל נתונים רפואיים על המינברים. בזמן מלחמת ארץ-מינברים, פרנקלין סירב לשתף את פיקוד הארץ בממצאים רפואיים שהחזיק על גזע המינברים, בתואנה כי אינו מוכן שמחקר רפואי שביצע ישמש לצורכי מלחמה.

עם הצטרפותו לסגל הפיקודי של בבילון 5, פרנקלין פעל לא פעם מתוך שיקולים אתיים אשר נגדו את הוראותיו. כך למשל, הוא ניהל מרפאה פרטית במדור החום של התחנה, היכן שנמצאים הדיירים שלא שפר עליהם מזלם. הוא גם התעקש לבצע ניתוח להצלת חייו של ילד חוצני למרות רצונות הוריו, שגרסו כי כל ניתוח המבוצע בגופם נוגד את אמונותיהם.

רצונו הבלתי מתפשר של פרנקלין לעזור לחוליו גבה מחיר אישי. בשנת 2260, לנוכח עומס עבודה הולך ומצטבר, החל פרנקלין לקחת סמי מרץ ולהתמכר להם. לאחר שגריבלדי (שהיה בעצמו אלכוהוליסט בגמילה) אילץ אותו להתמודד עם התמכרות זו, פרנקלין התחיל בתהליך אבוריג'יני שנקרא "צעידה" מתוך מטרה למצוא את עצמו מחדש.

בזמן מלחמת האזרחים של ברית הארץ, פרנקלין עזר למחתרת שבמאדים במלחמתה להשתחרר מעול משטרו של קלארק. לאחר 2262, פרנקלין התפטר מתפקידו בתחנה לאחר שהוצע לו תפקיד ראש המחקר הקסנוביולוגי בכדור הארץ.

פרנקלין הוא מומחה לביולוגיה, פיזיולוגיה וקסנוביולוגיה. אמונתו היא כמו זו של האומניזם (האמונה בכל הדתות) ושל האוניברסליזם היוניטריאני, שעוסקת בהתפתחות רוחנית ובחיפוש אחר אמת ואחר משמעות.

אליזבת' לוקלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אליזבת' לוקלי
הופעה ראשונה 5x01 No Compromises
הופעה אחרונה Babylon 5: The Lost Tales
גילום הדמות טרייסי סקוגינס
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קפטן אליזבת' לוקלי - בגילומה של טרייסי סקוגינס - מונתה במקום שרידן לפקד על תחנת בבילון 5 בעונה החמישית כאשר הוא מונה לתפקיד נשיא הברית הבין הכוכבית. לוקלי באה מרקע פיקודי צבאי, והיא בעלת משמעת עצמית גבוהה ומחויבות לברית הארץ. למעשה, היא שירתה תחת פיקודו של הנשיא קלארק במלחמת האזרחים של שנת 2261 משום שלא דגלה במרי נגד מפקדיה.

ימי נערותה של לוקלי לא היו קלים. היא באה ממשפחה הרוסה, כאשר אביה והיא עצמה התפתו לטיפה המרה, אמה נטשה אותם ואחותה התאבדה כתוצאה מצריכת סמים. האירוע האחרון השפיע על לוקלי בצורה כל כך עמוקה, עד שזו הצטרפה לשורות הצבא ונשבעה לא לנגוע יותר באלכוהול. היא גם זו שעזרה לגריבלדי בשעה שהתמכר שוב לטיפה המרה. לוקלי הייתה אשתו הראשונה של שרידן, לאחר שנישאו בחופזה בצעירותם, וזו הסיבה ליחסיה הסבוכים עמו.

זאק אלן[עריכת קוד מקור | עריכה]

זאק אלן
הופעה ראשונה 2x06 A Spider in the Web
הופעה אחרונה כרונולוגית:
5x22 Sleeping in Light
רצף שידור:
Babylon 5: A Call to Arms
גילום הדמות ג'ף קונאוויי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

זאק אלן - בגילומו של ג'ף קונאוויי - הוא חבר יחידת האבטחה בתחנת בבילון 5, שהחל להופיע בקביעות מהעונה השנייה של הסדרה ואילך. בהמשך הוא קודם לתפקיד ראש האבטחה ושמר על תפקיד זה במהלך עונות 5-4.

כפי שסופר בקצרה בעונות 3-2, אלן היה חבר ב'משמר הלילה' - כוח אזרחי-משטרתי שנוסד בידי נשיא הברית הארצית מורגן קלארק כדי לחשוף ולאסור בוגדים לארץ. הוא הצטרף בתחילה בגלל תוספת השכר אותה הציעו, מבלי להתייחס כל כך לנקודת מבטם הפוליטית ולאפיונם הפאשיסטי. בהמשך הוא הבין את אופן פעולתם בפרק The Fall of Night לאחר שסוחר חנות הואשם בהמרדה כנגד משטרו של קלארק, נגרר מחנותו ונאסר ביד חברי 'משמר הלילה'. הוא הסכים לעזור לסגל הפיקודי של התחנה ושיחק תפקיד מרכזי בפרק Point of No Return בכך שהוביל את מרבית חברי 'משמר הלילה' למלכודת שנועדה לתפוס אותם.

אלן היה עוזרו השני של ראש האבטחה מייקל גריבלדי בין השנים 2261-2259. בעקבות התפטרותו של גריבלדי כראש האבטחה בעונה 4, אלן קודם בתפקידו כדי להחליף אותו. הוא שמר על תפקיד זה למשך שנים רבות, למעט עבודה קצרה חזרה בכדור הארץ, ונשאר בתחנת בבילון 5 עד אשר הוצאה מכלל שימוש בשנת 2281. בעקבות כך, הוא היה היחיד שלא קיבל הזמנה אישית משרידן להגיע למסיבת הפרידה שלו בפרק Sleeping in Light. אולם, אלן ראה את שרידן כשזה האחרון ביקר בתחנה פעם אחרונה. אחרי שתחנת בבילון 5 ננטשה והושמדה, אלן הצטרף לכוח הסיירים והפך לעוזרו האישי של קיסר הסנטאורים ויר קוטו.

חיל הטלפתים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טליה וינטרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

טליה וינטרס
הופעה ראשונה 1x01 Midnight on the Firing Line
הופעה אחרונה 2x19 Divided Loyalties
גילום הדמות אנדריאה תומפסון
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

טליה וינטרס - בגילומה של אנדריאה תומפסון - היא טלפתית מסחרית שהגיעה לתחנה בשנת 2258. לרוב, טלפתים מסחריים נועדו לעזור בתיווך בין שני אנשי עסקים על ידי חשיפת מידת כנותם בין אחד לשני.

כוחותיה הטלפתיים של טליה התפתחו לראשונה בגיל חמש. כפי שנדרש בחוק, הוריה שלחו אותה כמעט מיידית לגדול ולהתחנך בידי חיל הטלפתים. במהלך זמן זה, טליה נבחנה לגילוי יכולות טלקינזיס אך התאכזבה שהיא לא יכלה להזיז אפילו מטבע. במשך השנים, טליה וינטרס פיתחה נאמנות מוחלטת לחיל הטלפתים, וקיבלה התמחות בחטיבת הטלפתיים המסחריים. בזמן זה היא התחברה לליטה אלכסנדר, טלפתית מסחרית נוספת שהועברה מחטיבת השיטור הטלפתית. אחרי שהשלימה את לימודיה, טליה החלה לעסוק כטלפתית מסחרית.

בתחילת שנת 2258, טליה וינטרס הגיע לבבילון 5 בתור הטלפתית המסחרית השנייה שלה. טיב עבודתה גרם לה לרוב לעבוד עם הסגל הפיקודי. שני מפקדי התחנה, סינקלייר ושרידן, ראו בה כבת ברית רבת תועלת למרות נאמנותה הרבה לחיל הטלפתים. ראש האבטחה גריבלדי נתקל בה לא מעט פעמים במסגרת עבודתו, והחל לפתח כלפיה התאהבות כאשר נהג לפלרטט עמה בסיפוני המעבורת כשהיא עמדה לעלות עליה. למרות שחיזוריו נטו לעצבן אותה, היא התיידדה עמו והשתמשה בקשריה בחיל הטלפתים כדי לאתר את אהובתו לשעבר ליז המפטון במהלך המהומות במושבת מאדים. מערכת היחסים המורכבת ביותר של טליה הייתה עם סוזן איבנובה, השנייה בפיקוד על התחנה. בתחילה, איבנובה הייתה עוינת להגעתה של טליה וסירבה להכיר בנוכחותה. טליה גילתה בהמשך שאמה של איבנובה הייתה טלפתית שבמקום להצטרף לחיל ולעזוב את משפחתה, הסכימה לעבור הזרקות חוזרות ונשנות שדיכאו את יכולותיה הטלפתיות אך גם את רוחה. איבנובה האשימה את חיל הטלפתים בהתאבדות של אמה, וחוויה זו העניקה לטליה הזדמנות ראשונה להכיר את הצד האפל שבחיל הטלפתים.

בשנת 2258, אהובה לשעבר של וינטרס - ג'ייסון איירונהארט - הגיע בחשאי לתחנה כדי להימלט מחיל הטלפתים. הניסויים שנערכו בו חיזקו את יכולותיו עד לנקודה שהוא יכל להשפיע באופן טלקינטי על עצמים ברמה תת-אטומית. לפני שהפך לישות אנרגטית, ג'ייסון העניק לאהובתו שתי מתנות - יכולות טלקינטיות משלה, אם כי פחות חזקות משלו, ואת היכולת לחסום סריקות של טלפתים בדרגה גבוהה משלה. וינטרס השתמשה ביכולות אלה כדי למנוע מאלפרד בסטר לחשוף את גילוי מסילת הרכבת המחתרתית שעל התחנה. הניסיון שלה עם הטלפתים העריקים גרמו לה להבין עד כמה חיל הטלפתים הוא מושחת מיסודו. התגלות זו מוטטה לבסוף את המתחים בינה לבין איבנובה, ושתי הנשים החלו לפתח כבוד הדדי בין אחת לשנייה, ובהמשך למערכת יחסים.

בשנת 2259, הטלפתית הפורשת ליטה אלכסנדר גילתה את דבר קיומה של תוכנית סוכן רדום בחיל הטלפתים. למרות שהיא ידעה שסוכן רדום נשלח לבבילון 5 כדי לרגל אחרי הסגל הפיקודי של התחנה, היא לא ידעה את זהותו. היא ערכה מסע חזרה לבבילון 5 עם הסיסמה המנטלית שנועדה להפעיל את האישיות החבויה. ברשותו של קפטן ג'ון שרידן, ליטה שלחה את הסיסמה למוחותיהם של אנשים שונים הקרובים לסגל הפיקודי. כשהיא שלחה את הסיסמה למוחה של וינטרס, האישיות החבויה השתלטה על מוחה לחלוטין ולמעשה הרגה את האישיות של טליה שהייתה ידועה לכולם. היא הפכה לעוינת והוחזרה לכדור הארץ. בקרב הסגל הפיקודי של התחנה היו דאגות בנוגע למידע אליו נחשפה וינטרס בזמן השהייה עימם, במיוחד לאור העובדה שהנשיא הנבחר קלארק השתמש באנשי סוד משלו כדי לאסוף עדויות ולהנחיל את משטרו הדיקטטורי. שוטר חיל הטלפתים אלפרד בסטר רמז כי אחרי שהוחזרה לארץ, טליה וינטרס תוחקרה כדי לגלות מספר פרטים מעניינים ולבסוף בותרה.

ליטה אלכסנדר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליטה אלכסנדר
הופעה ראשונה Babylon 5: The Gathering
הופעה אחרונה 5x20 Objects in Motion
גילום הדמות פטרישיה טולמן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ליטה אלכסנדר - בגילומה של פטרישיה טולמן - היא טלפתית מסחרית מהדור השישי למשפחתה, אשר חונכה בידי 'חיל הטלפתים' ואף שירתה בקצרה בחטיבת שוטרי החיל. אולם, אחרי תקרית שאירעה כשליוותה את ראש החיל אלפרד בסטר, היא ביקשה העברה לחטיבה המסחרית. בשנת 2257, היא קיבלה הצבה בתחנת החלל בבילון 5 כטלפתית מסחרית. מעט לאחר הגעתה, היא סרקה את קוש השגריר הוורלוני בניגוד לבקשותיה של הממשלה הוורלונית, מתוך מטרה לגלות את זהותו של זה שתקף אותו (כפי שתואר בפרק הפיילוט The Gathering).

בשנת 2259, האירועים שהתרחשו עם השגריר הוורלוני שינו את ליטה לחלוטין. היא נקראה חזרה ממשימתה בבבילון 5 ותוחקרה במשך חודשים ארוכים בידי חיל הטלפתים לגבי המפגש שלה עם קוש. בסופו של דבר היא נמלטה והצטרפה לתנועת המחתרת במאדים. במהלך זמן היא היא חשפה מידע לפיו קיימת חפרפרת בקרב הסגל הפיקודי בתחנת בבילון 5. היא חזרה לתחנה לקראת סוף 2259 וחשפה את טליה וינטרס כחפרפרת עבור כוחות הארץ וחיל הטלפתים, ללא רצונה (בפרק העונה השנייה Divided Loyalties). בשנת 2260, ליטה ערכה מסע לעולם הבית של הוורלונים והייתה לאחת מבני האדם המעטים שעשו זאת ונותרו בחיים. במשך זמן זה היא עברה שינויים בידי הוורלונים. ניתנו לה יכולות לנשום בסביבה וורלונית, את היכולת לשאת תודעה וורלונית, וכן הגבירו את יכולותיה הטלפתיות והטלקינטיות באופן ניכר. אפילו היא לא הבינה בתחילה את מידת יכולותיה החדשים. היא חזרה לבבילון 5 כעוזרתו של קוש (בפרק העונה השלישית Passing Through Gethsemane).

בשנת 2261, ליטה שיחקה תפקיד מרכזי במלחמת הצללים כאשר שימשה ככלי משרת כדי ששרידן ודלן יתקשרו עם הגזעים העתיקים ויאלצו אותם לעזוב את הגלקסיה (בפרק העונה הרביעית Into the Fire). מיד לאחר מלחמת הצללים, היא לקחה חלק במשלחת לעבר עולם הבית של הצללים, זא'הדום, ובאמצעות יכולות לא ידועות והוראות שהושתלו בה בידי הוורלונים הפעילה את השמדתו של הכוכב כדי למנוע מטכנולוגיית הצללים ליפול לידיים הלא נכונות, לרבות חיל הטלפתים (בפרק העונה הרביעית Epiphanies). לאחר סיומה של מלחמת הצללים, היא לא הייתה רצויה בהרבה מקומות והיה קשה לה למצוא תעסוקה. היה לה תפקיד חשוב בקרב האחרון של מלחמת האזרחים של ברית הארץ, והפעילה טלפתים שהוברחו לתוך ספינות ארציות לאחר ששונו בידי הצללים, ובכך למעשה שיתקה את צי הספינות שעשה את דרכו לכיוון מאדים (בפרק העונה הרביעית Endgame}.

בשנת 2262, ליטה נעשתה מעורבת רומנטית עם ביירון, מנהיגם של טלפתים עריקים שמצאו מקלט בתחנה מפני 'חיל הטלפתים'. היא חשפה בפניהם שהם נוצרו בידי הוורלונים כדי לשמש כנשק במלחמתם נגד הצללים. לאחר שביירון סירב להסגיר את עצמו לראש החיל אלפרד בסטר, החל מרד וביירון מצא את מותו. ליטה הושפעה עמוקות ממטרתו של ביירון והקדישה את שארית חייה למצוא עולם בית עבור הטלפתים, תוך שהיא עומדת בראשה של מחתרת הנוקטת בפעולות אלימות כנגד חיל הטלפתים (עלילה שסופה להוביל למלחמת הטלפתים, כפי שהיא מוסברת בטרילוגיית חיל הטלפתים). ליטה גם חוקרת יותר את היכולות שהעניקו לה הוורלונים. בסופו של דבר היא נעצרת באשמת המרדה בידי ג'ון שרידן (בפרק העונה החמישית Wheel of Fire). היא עורכת עסקה עם גריבלדי כדי להימנע מהבאתה לדין וכדי לספק מימון למטרתה. ג'קאר, השגריר הנארני לשעבר, לקח אותה עמו למשימת חקר ברחבי החלל (בפרק העונה החמישית Objects in Motion). נרמז בהמשך שהיא נהרגה במהלך מלחמת הטלפתים כפי שסופר בספר האחרון בטרילוגיית חיל הטלפתים, Final Reckoning - The Fate of Bester.

אלפרד בסטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלפרד בסטר
הופעה ראשונה 1x06 Mind War
הופעה אחרונה 5x13 The Corps is Mother, The Corps is Father
גילום הדמות וולטר קניג
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אלפרד בסטר - בגילומו של וולטר קניג - הוא שוטר בכיר ב'חיל הטלפתים' על כדור הארץ. הוא הופיע לראשונה בתחנת בבילון 5 כשרדף אחרי טלפת עריק בשם ג'ייסון איירונהארט, מושא לניסויים גנטיים בלתי חוקיים בידי חיל הטלפתים מתוך מטרה ליצור טלפת רב עצמה. בזמן שהותו בתחנה, הוא לא הסתדר עם הסגל הפיקודי של התחנה, דבר שחזר על עצמו במהלך הסדרה.

בסטר הסכים בסופו של דבר לעבוד במשותף עם קפטן ג'ון שרידן מספר פעמים במהלך מלחמת הצללים, במיוחד אחרי שהצללים לכדו אדם שקרוב לבסטר. אולם, אחרי שמייקל גריבלדי נלכד במהלך התקפת ספינות הצללים על התחנה, בסטר הצליח למצוא אותו ולחטוף אותו למטרתו. לבסטר נודע על קנוניה נגד הטלפתים והחליט להשתמש בגריבלדי כדי לחשוף אותה. הוא השתמש בתכנות מחדש על גריבלדי כדי להפוך אותו לסוכן רדום, וניצל את תכונות הפרנויה וחוסר האמון שלו ברשויות.

התעשיין העשיר ויליאם אדגרס עמד מאחורי הקנוניה נגד הטלפתים, והוא האמין שמלחמת אזרחים בין בני האדם לא תועיל ולא משנה עד כמה המשטר הוא טוטליטרי. אדגרס התעקש שגריבלדי יוציא את שרידן ממחבואו לפני ששיתף אותו בתוכניתו. עקב כך, גריבלדי בגד בשרידן לטובת סוכני הנשיא המושחת קלארק. בהמשך, אדגרס חשף שחברת התרופות שלו השלימה וירוס קטלני אשר יתקוף גנים המיוחדים לטלפתים, וכל טלפת שנחשף לו ימות ללא הזרקות תכופות של נוגדן. הדבר יביא להפחתת מספרם של הטלפתים עד אשר יהפכו לגזע עבדים ובסופו של דבר למניעתה של מלחמת הטלפתים. אחרי שגילה זאת, גריבלדי נכנס למצב של פוגה דיסוציאטיבית והתריע את בסטר ואת סוכני החיל. בסטר הגיע אל גריבלדי, שעדיין היה שרוי במצב פוגה, וחשף בפניו את שטיפת המוח שעבר ואת ההטעיה. למרות שבסטר התפתה להרוג את גריבלדי, הוא הסיר לבסוף את הפקודות ממוחו והותיר אותו עם הידיעה שבגד בכל מי שהכיר והחשיב אותו כחבר. סוכני החיל רצחו את ויליאם אדגרס ולקחו כל זכר לווירוס ולנוגדן. מתברר בהמשך, שבסטר השתיל בגריבלדי חסימה מנטלית (או 'אסימוב', המתבסס על הראשון מבין שלושת חוקי הרובוטיקה של אייזק אסימוב) מתוך ידיעה ברורה שגריבלדי ירצח אותו בשל כך. בסופו של דבר, ליטה אלכסנדר הסכימה להסיר מגריבלדי את המחסום המנטלי לאחר שהוא יעזור לה להשמיד את החיל.

סיפור הרקע של בסטר מוסבר בטרילוגיית חיל הטלפתים, שנחשבת לקאנונית. לפי עלילה זו, בסטר נולד כסטיבן קווין דקסטר למתיו ופיונה דקסטר, מנהיגי מחתרת הטלפתים שנהרגו כשהיה תינוק. הוא נלקח בידי החיל ושמו החדש ניתן לו בידי מנהל החיל על-שמו של הסופר אלפרד בסטר. בבגרותו, בסטר גילה את האמת אודות הוריו מסבו, סטיבן וולטרס. בחמת זעם, בסטר ירה בסבו, וידו השמאלית נותרה לחוצה על ההדק (דבר שמסביר מדוע ידו השמאלית של בסטר תמיד הייתה קפוצה בסדרה).

ביירון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביירון
הופעה ראשונה 5x01 No Compromises
הופעה אחרונה 5x11 Phoenix Rising
גילום הדמות רובין אטקין דאונס
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ביירון - בגילומו של רובין אטקין דאונס - הוא טלפת בדרגה גבוהה שהגיע לתחנת בבילון 5 בתחילת 2262 יחד עם קבוצה גדולה של טלפתים עריקים. דמותו מתוארת בתחילה כסוג של גנדי - מנהיג הטלפתים המבקש חופש מדיכוי של 'חיל הטלפתים' ושל אנשים רגילים, אך יעשה זאת רק בדרך של התנגדות בלתי אלימה. אולם, הוא כן מפגין אלימות מחשבתית ומשתמש במידע ובשוחד כנגד חברים מברית הארץ. בפרק The Paragon of Animals, ביירון עוזר לברית הבין-כוכבית החדשה על-ידי חשיפת מעשה בגידה של גזע הדראזים נגד גזע האמפילים. נשיא הברית הבין-כוכבית ג'ון שרידן מציע לביירון ולטלפתים מקלט מדיני בתחנה, ומאפשר להם להקים מושבה קטן באזור החום של התחנה.

בהופעותיו הראשונות בעונה החמישית, ביירון מנסה להרחיק את קבוצת הטלפתים שלו מעימותים עם האנשים הרגילים האגרסיבים שחיים באזור החום, מחיל הטלפתים ומלהיות מנוצלים בידי הברית הבין-כוכבית. עימותים מרכזיים מתרחשים בינו לבין מייקל גריבלדי על בקשתו להשתמש בטלפתים העריקים כמרגלים וכן בין הטלפתים והברית הארצית וחיל הטלפתים על הסטטוס שלהם כעריקים (בפרק העונה החמישית Strange Relations). בסופו של דבר, ביירון מסכים ששניים מאנשיו יעזרו לברית הבין-כוכבית, וקפטן אליזבת' לוקלי עוזרת לאפשר לטלפתים העריקים להישאר באופן זמני על התחנה.

בפרק Secrets of the Soul מתברר שביירון עבר אימונים בידי 'חיל הטלפתים', התחנך בחטיבת שוטרי החיל והיה תלמידו המצטיין של אלפרד בסטר. בנוסף מתגלה כי הוא אף שימש כחבר ביחידת העילית אומגה שחורה של החיל, וערק מהחיל לאחר שקיבל פקודות לירות על בני אנוש רגילים וחסרי הגנה. ספרי טרילוגיית חיל הטלפתים הרחיבו בהמשך על משבר אמונה זה.

מפנה עיקרי נוסף בנקודת המבט של ביירון מגיע ממערכת היחסים הרומנטית בינו לבין הטלפתית ליטה אלכסנדר, שמתפתחת למשך מספר פרקים בסדרה. ליטה וביירון מוצאים נחמה וקבלה עצמית זה בזרועות זו, אך רגעים אינטימיים ביניהם חושפים סודות עמוקים שהוורלונים החביאו עמוק במוחה של ליטה. ביירון מגלה שהוורלונים פיתחו טלפתים דרך הנדסה גנטית כדי שישמשו כנשק במלחמתם נגד הצללים. כתוצאה מהגילוי, ביירון זועם על כך, ומשום שהוורלונים כבר אינם נמצאים ואין את מי להאשים הוא מרגיש ששאר הגזעים אשר "ניצלו" בידי הטלפתים חייבים לו ולאנשיו עולם בית משלהם. נוסף על כך, מהערות שהוא מפטיר לעבר אחרים נעשה ברור שהוא מתעב בני אדם רגילים באותה מידה שבסטר מתעב.

בפרק In The Kingdom of the Blind, ביירון מאיים על חברי הברית הבין-כוכבית בחשיפת סודותיהם הנסתרים ביותר. מטרת תרגיל זה היא לקדם את תוכניתם של הטלפתים העריקים לקבל עולם בית משלהם. אולם, האיום המנטלי של ביירון גורם לכך שהעימותים רק מתגברים, ו'חיל הטלפתים' נקרא כדי לעצור את ביירון ואת אנשיו. בזמן שרבים מהם נשארים איתו מבוצרים במושבתם במחאת רעב, קבוצה אגרסיבית יותר נוקטת בעמדה נחרצת יותר, תוקפת את הסגל הפיקודי של התחנה ולוקחת בני ערובה. בין בני הערובה נכללים מייקל גריבלדי וד"ר פרנקלין.

בפרקים A Tragedy of Telepaths ו-Phoenix Rising, ביירון מוטרד מרציחות שמתבצעות בשמו משום שלא כך רצה שהקרב יתנהל. בעזרתה של ליטה, הוא משחרר את בני הערובה והורג את מנהיג הטלפתים פורעי החוק. הוא נכנע בתנאי שאלה אשר לא לקחו חלק במעשי האלימות ישוחררו, והוא והטלפתים פורעי החוק ימסרו את עצמם לידי יחידת האבטחה של התחנה. תנאיים אלה מוסכמים על ידי שרידן, אך כאשר בסטר מגיע בזמן המעצר הדבר מוביל לקרב יריות שגורם להריגתם של מספר אנשי אבטחה וטלפתים. ביירון לא מעוניין לחזור ל'חיל הטלפתים' ויורה לעבר חבית דולפת כימיקלים. הפיצוץ הופך אותו ואת שאר פורעי החוק למרטירים.

לאחר התקרית, ליטה לוקחת על עצמה את מטרתו של ביירון לעולם בית עבור הטלפתים והופכת למנהיגת מחתרת הטלפתים. פעולות התקרית (של ביירון ושל בסטר) הם למעשה הגורם המצית של מלחמת הטלפתים.

שאר הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרקוס קול[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרקוס קול
הופעה ראשונה 3x01 Matters of Honor
הופעה אחרונה 4x21 Rising Star
גילום הדמות ג'ייסון קרטר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מרקוס קול - בגילומו של ג'ייסון קרטר - הוא חבר בכיר בארגון הסיירים, כוח המורכב מבני אדם ומינברים אשר משרתים את "האחד", טריומווירט הכולל את ג'פרי סינקלייר/ויילן, דלן וג'ון שרידן. לפי סיפור הרקע של הדמות, שמתואר לרוב בספר To Dream in the City of Sorrows, מרקוס נולד במושבת הכרייה אריסיה, ומשפחתו עסקה בתהליך כרייה מסוכן. אחיו ויליאם עזב את המשפחה כדי להצטרף לשורות הסיירים במינבר, והוא נהרג בידי הצללים כאשר ביקר את אחיו באריסיה. מרקוס היה אחד הבודדים ששרדו את המתקפה, ובעקבות מות אחיו הצטרף לשורות הסיירים בשל תחושת האשמה שגרם למותו.

מרקוס התחבר במהרה לד"ר סטיבן פרנקלין בזמן מסעם לעבר מושבת מאדים כדי להצטרף אל המחתרת. במהלך ריטואל מינברי על תואר המנהיג על הסיירים, מרקוס הגן על דלן ונלחם נגד נ'רון בקרב פנים אל פנים. למרות שהפסיד וכמעט נהרג, הוא הרוויח את הכבוד של נ'רון ואף גרם לו לפרץ צחוק שאינו אופייני למינברים מכת הלוחמים. מרקוס התאהב בסוזן איבנובה, אך הייתה זו אהבה נכזבת שכן היא לא החזירה לו אהבה בעיקר בשל מערכות היחסים הנכזבות שלה בעבר. בקרב האחרון במלחמת האזרחים של ברית הארץ, ספינת 'הכוכב הלבן' שנשאה את מרקוס ואיבנובה נפגעה, והיא נפצעה באורח אנוש. מרקוס לקח אותה חזרה לתחנת בבילון 5 והשתמש במתקן חייזרי הלוקח כוח חיים מאחד ומעניק אותו לשני והקריב את חייו כדי להציל את חייה. בסופו של דבר, גופתו נשמרה בהקפאה קריוגנית לבקשתה של איבנובה מתוך תקווה שיום אחד הוא יתעורר.

סיפורו של מרקוס מסתיים בסיפור הקצר Space, Time & the Incurable Romantic, שמתרחש כ-300 שנים לאחר קורות הסדרה. מרקוס ניעור מתרדמתו לאחר שהתגלה עולם הבית של החייזרים אשר המציאו את המתקן להעברת אנרגיית החיים. הוא מבקש את עזרת צאצאו של גריבלדי ויוצר שיבוט של איבנובה. הוא מעביר לשיבוט את זיכרונותיה של איבנובה ונוטש את שניהם על עולם שופע ולא מיושב על מנת לחיות חיים מאושרים ביחד. לסיום סיפור זה קיימות השלכות מוסריות, אולם הכותב ג'יי מייקל סטרזינסקי בחר להתייחס לעובדה שמרקוס קול מקבל את הסוף השמח שלו הוא כה ראוי.

מינברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דלן מיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

דלן מיר
הופעה ראשונה כרונולוגית:
4x09 Atonement
רצף שידור:
Babylon 5: The Gathering
הופעה אחרונה כרונולוגית:
4x22 The Deconstruction of Falling Stars
רצף שידור:
5x22 Sleeping in Light
גילום הדמות מירה פורלן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

דלן - בגילומה של מירה פורלן - היא שגרירת המינברים, והיא משתייכת לכת הדתית. בימי חניכותה היא צוותה כעוזרתו של דוקאט, מנהיג המינברים בטרם פרצה מלחמת ארץ-מינברים ואשר בה מצא דוקאט את מותו. בזעמה על מותו של דוקאט, דלן היא זו שהייתה הקול המכריע בהחלטה לרדוף אחר בני האדם ולהשמידם עד האחרון שבהם (בסרט בבילון 5: בהתחלה). אולם, כאשר נשבה ג'פרי סינקלייר ונחקר על ידי המועצה האפורה, ממשלת המינברים, התגלה כי בגופו שוכנת נשמה מינברית. דלן הורתה למינברים לנצור אש ולהיכנע בדיוק ברגע שהם עמדו לנצח. בהמשך היא נבחרה על ידי המועצה האפורה להשגיח על סינקלייר מקרוב במסווה של שגרירת המינברים בתחנת בבילון 5.

לקראת סוף שנת 2258, דלן עברה שינוי מטבולי, שבסופו הפכה לחצי מינברית-חצי אנושית. זאת מתוך אמונתה שבני האדם הם בני בריתם של המינברים, ועצם שינויה נועד לגשר טוב יותר בין שני העמים. יתר על כך, היא ביקשה לכפר על מעשיה במלחמת ארץ-מינברים, שהרי היה זה קולה שהכריע את דבר היציאה למלחמה. במהלך 2259, היחסים בינה לבין מפקד התחנה החדש, ג'ון שרידן, החלו ללבלב.

במהלך 2260, דלן מגלה לשרידן את הנבואה העתיקה אודות הצללים ומפקידה בידיו מנהיגות על צבא הסיירים וצי ספינות "הכוכב הלבן". היא עומדת לצדו כאשר הוא מגייס את הגזעים הצעירים למלחמה על הצללים. כמו כן, חילוקי דעות מתחילים להיווצר בין הכת הדתית וכת הלוחמים המינברית, ודלן נאלצת לפרק את המועצה האפורה משום שאיבדה את דרכה השוויונית.

במהלך 2261, דלן נקראת לחזור במפתיע לעולמה, ומגלה כי הוא שרוי במלחמת אזרחים עקב פילוג בין הכתות. היא בוחרת להקריב את חייה למען גורל אנשיה בטקס הנקרא "גלגל האש". אולם ברגע האמת, נרון, אחד ממנהיגי כת הלוחמים, תופס את מקומה ובכך מקריב את חייו למענה, לאחר שהלך בעקבות צו לבו והצטרף לכת הדתית. היא מקימה מחדש את המועצה האפורה, בכך שהיא נותנת לכת העובדים את הכוח השליט על פני הכת הדתית וכת הלוחמים.

דלן היא "האחת שהינה" לפי נבואת המינברים. דוקאט היה זה שגילה לדלן, כי היא מצאצאי ויילן. מאחר שוויילן הוא למעשה ג'פרי סינקלייר, לכן לדלן, כמו למינברים רבים עקב נישואים עם צאצאי ויילן, DNA אנושי ולא רק עקב השינוי המטבולי אותו עברה.

לניר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לניר
הופעה ראשונה 1x05 The Parliament of Dreams
הופעה אחרונה 5x21 Objects at Rest
גילום הדמות ביל מומי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

לניר - בגילומו של ביל מומי - הוא עוזרה האישי של דלן, שגרירת המינברים. בדיוק כפי שדלן הייתה חניכתו של דוקאט, כך לניר הוא משרתה הנאמן של דלן למשך כל חמשת עונות הסדרה. לניר הוא חבר המקדש השלישי של צ'ודומו מהכת הדתית וכן לוחם שהצטרף מאוחר יותר לכוח הסיירים. ידוע שהייתה לו משפחה על ספינת הדגל של המינברים, 'הכוכב השחור', שהושמדה בידי שרידן במהלך מלחמת ארץ-מינברים. בעוד מינברים אחרים מרגישים איבה כלפי שרידן בשל מעשיו, אותם חשבו כחסרי כבוד, לניר לא נטר לו טינה וככל הנראה הבין מדוע עשה זאת.

במהלך פרק העונה החמישית Day of the Dead, לניר נתקל ברוחו של מורדן - בן האנוש שעבד עם הצללים. לניר חזר מאימוני הסיירים מתוך תקווה לדבר עם רוח כחלק מתהליך קיום מצוות של הכת הדתית, ועשה טעות בכך שביקש ממורדן דברי חוכמה. מורדן ניבא שלניר יבגוד בסיירים יום אחד - אירוע שמנבא את מה שיקרה בהמשך.

מתברר בהמשך כי לניר מאוהב בחשאי באדוניתו דלן, אולם כפי שמרקוס קול הסביר זאת, זו אינה אהבה רומנטית כפי שאנחנו מכירים אלא משהו אצילי יותר. לניר לא פעל לפי תחושותיו משום מערכת היחסים בין דלן לג'ון שרידן. הוא התוודה בפניה כשהשניים נלכדו בעל-חלל ועמדו בפני סכנת מוות. דלן ידעה בדבר אהבתו כלפיה, אך לא אמרה דבר כדי לחסוך ממנו מבוכה. יחסיו של לניר כלפי דלן גרמו בסופו של דבר לנפילתו. כששרידן סבל מתאונה על סיפון ספינת 'הכוכב הלבן' בפרק Objects at Rest, לניר ראה בכך הזדמנות להסיר מעליו את "המתחרה" שלו, סירב לעזור לו ונמלט תוך שהוא מותיר אותו מאחור למות. כמעט מיידית, הוא הבין את הטעות שבמעשיו וחזר לאחור, אך שרידן כבר הצליח להימלט בכוחות עצמו. לניר נמלט וחש בושה רבה במעשיו ולא נראה שוב מעולם, למעט שיחה קצרה ובלתי נינת לאיתור שבה הוא מבקש מדלן ושרידן סליחה. רמזים בפרק Sleeping in Light מציינים שלניר כנראה שנהרג במלחמת הטלפתים.

נארנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'קאר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'קאר
הופעה ראשונה כרונולוגית:
Babylon 5: In The Beginning
רצף שידור:
Babylon 5: The Gathering
הופעה אחרונה כרונולוגית:
3x17 War Without End part 2
רצף שידור:
Babylon 5: The Legend of the Rangers
גילום הדמות אנדריאס קטסולאס
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ג'קאר - בגילומו של אנדריאס קטסולאס - הוא שגריר הנארנים בתחילת הסדרה וחבר במעגל השלישי של הקא'רי, הרשות המחוקקת של ממשל נארן. הנארנים הם עם אדוק ושמרן מבחינה דתית, אך גם צמאי כוח ובעלי משמעת צבאית חזקה. מסיבה זו, ג'קאר היה נציג הנארנים במלחמת ארץ-מינברים כאשר סיפק לבני האדם כלי נשק. בני עמו סבלו מאז ומתמיד מעבדות וכיבוש של גזע הסנטאורים, ובין שני העמים מתנהלת במהלך 2258 מלחמה טריטוריאלית.

לקראת סוף 2259, הסנטאורים כובשים את נארן בעזרת נשק להשמדה המונית, וממשל נארן נרדף על ידם. הדבר מאלץ את ג'קאר לבקש מקלט מדיני משרידן בתחנת בבילון 5, מה שמעיב מאוד על היחסים בתחנה. בשנת 2260, בעקבות ניסיון תקיפה שלו על שגריר הסנטאורים לונדו מולארי, הוא מוחזק בכלא התחנה, שם הוא עובר לראשונה התגלות ומעלה את מחשבותיו על הכתב.

בתחילת 2261 ג'קאר נשבה בידי הסנטאורים ומובל לחצר המלכות הסנטאורית, שם הוא עובר עינויים רבים על ידי הקיסר הסנטאורי קתרג'יה. ג'קאר ולונדו כורתים ביניהם ברית לאחר שקתרג'יה נתקף בשגעון אלוהות – ג'קאר יסכים לעזור ללונדו בהתנקשות בחייו של קתרג'יה בתמורה לשחרור נארן מעול הסנטאורים. לקראת סוף 2261, ג'קאר חוזר לתחנה ומגלה כי כתביו נאספו בידי נארנים אדוקים, וכי כעת שמו נערץ. בכך הפך מלוחם נארני למנהיג רוחני בעל כורחו.

נאטות'[עריכת קוד מקור | עריכה]

נאטות'
הופעה ראשונה 1x05 The Parliament of Dreams
הופעה אחרונה 5x10 A Tragedy of Telepaths
גילום הדמות ג'ולי קייטלין בראון (עונה 1)
מארי קיי אדמס (עונה 2)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

נאטות' - בגילומן של ג'ולי קייטלין בראון ומארי קיי אדמס לסירוגין - היא עוזרתו האישית השנייה של ג'קאר, שגריר הנארנים, אחרי שעוזרתו הראשונה קודאת' מתה כתוצאה מתאונת תא לחץ. כאשר נאטות' הגיעה, חבר בגילדת המתנקשים של הנארנים ניסה להרוג את ג'קאר לבקשתו של יריב ותיק. בסופו של דבר, ג'קאר נחטף בידי המתנקש. נאטות' נפגשה עם המתנקש וטענה שהיא הגיבוי שלו. עקב כך היא הצליחה לנטרל את מתקן הכאב שהונח על ג'קאר, מה שאיפשר לו להביס את המתנקש. בהמשך, המתנקש עזב את התחנה לפני שגילדת המתנקשים תמצא אותו ותהרוג אותו.

נאטות' חזרה לנארן - עולם הבית של הנארנים - בנקודה מסוימת במהלך 2259, והייתה על הכוכב בזמן שהסנטאורים הפציצו אותו בנשק להשמדה המונית. היא נעדרה ונחשבה למתה. בעונה החמישית, נאטות' נמצאה והתגלה שהיא נכלאה בארמון המלכות הסנטאורי בפרק A Tragedy of Telepaths. לונדו מולארי וג'קאר הבריחו אותה מהארמון וארגנו לכך שהיא תישלח לנארן ופצעיה יטופלו.

דמותה של נאטות' לא הופיעה עוד בפרקי הסדרה או בסרטי הטלוויזיה שנעשו עליה. נרמז מהסיפור הקצר "מחפשת אמיתית" ומהסיפור "לגיונות האש: מתוך האפלה" כי נאטות' המשיכה לחיות את חייה בנארן.

סנטאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לונדו מולארי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לונדו מולארי
הופעה ראשונה כרונולוגית:
Babylon 5: In The Beginning
רצף שידור:
Babylon 5: The Gathering
הופעה אחרונה כרונולוגית:
3x17 War Without End part 2
רצף שידור:
5x21 Objects at Rest
גילום הדמות פיטר ג'וראסיק
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

לונדו מולארי - בגילומו של פיטר ג'וראסיק - הוא שגריר הסנטאורים, ודמותו היא אולי הטרגית ביותר בסדרה. בתחילת הסדרה מתוארת דמותו כאדם פוחז וחסר אחריות אשר המרבה בשתייה ובבילויים. עם הזמן, דמותו עוברת מהפך כאשר הוא משמש בעל כורחו ככלי עזר בידי הצללים (ומאוחר יותר בידי משרתיהם ה'דראק') על מנת להשליט טרור ואנרכיה ביקום, בין היתר כיבוש נארן והתקפת הברית הבין כוכבית בשנת 2262.

כל אותה עת הוא מנסה לכפר על מעשיו ולצאת מהסבך אליו הוא נכנס, אולם הוא אט אט מגלה כי כל תגובה שלו גוררת אחריה השלכות הרסניות. כך למשל, כאשר ניסה לחמוק מיחסיו האפלים עם מורדן, נציג הצללים, אלה הרגו את פילגשו; כאשר פיצץ אי בסנטאורי פריים אשר שכנו בו ספינות הצללים, משרתי הצללים, ה'דראק', השתלטו על גופו ועל הווייתו. קשת הסיפור של הדמות מסתיימת בטרילוגיית סנטאורי פריים.

ויר קוטו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויר קוטו
הופעה ראשונה 1x01 Midnight on the Firing Line
הופעה אחרונה 5x22 Sleeping in Light
גילום הדמות סטיבן פורסט
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ויר קוטו - בגילומו של סטיבן פורסט - הוא עוזרו האישי של לונדו מולארי, שגריר הסנטאורים. ויר הגיע ממשפחה ללא תואר אצולה, ונחשב לביישן ושקט. בתחילת הסדרה, תואר השגריר נחשב כבדיחה בחצר המלכות הסנטאורית, שלא לדבר על מעמד העוזר האישי שהיה נטול חשיבות. עם הזמן, מעמדו של ויר גדל כאשר מולארי למד להסתמך יותר ויותר על שירותיו, וויר היה למעשה קול ההיגיון היחידי ללונדו כאשר זה התפתה בידי הצללים.

כאשר לונדו התמנה לתפקיד קיסר, ויר נהפך לשגריר הסנטאורים בתחנה. בעלילה המתוארת בטרילוגיית סנטאורי פריים, ויר החל לארגן תנועת מחתרת בעולם הבית של הסנטאורים לאחר שבני בריתם של הצללים החלו להשתלט על עולמם. עם מותו של מולארי, ויר נעשה לקיסר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]