גל פרידמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גל פרידמן (שמאל) ואריק זאבי בשובם מאולימפיאדת אתונה (2004)
מאזן מדליות
מתחרה עבור ישראלישראל  ישראל
שיט
המשחקים האולימפיים
זהב אתונה 2004 מיסטרל
ארד אטלנטה 1996 מיסטרל
אליפות העולם
זהב 2002 מיסטרל
כסף 1996 מיסטרל
ארד 2003 מיסטרל
אליפות אירופה
כסף 1995 מיסטרל
כסף 2003 מיסטרל
ארד 1997 מיסטרל
ארד 2001 מיסטרל

גל פרידמן (נולד ב-16 בספטמבר 1975) הוא גולש רוח ישראלי על גלשן מסוג "מיסטרל". הוא אלוף אולימפי והספורטאי הישראלי היחיד שזכה במדליית זהב אולימפית והיחיד שזכה בשתי מדליות אולימפיות.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרידמן נולד בכרכור וכיום מתגורר בקיבוץ שדות ים ליד קיסריה, שם הוא החל להתאמן בגלישה בהיותו בן 9 במועדון השיט שדות ים. פרידמן הפך לגולש המוביל של ישראל כאשר דגם הגלשן הוחלף בשנת 1993 מדגם "לכנר" לדגם "מיסטרל". מבנה גופו הצנום יחסית העניק לו יתרון בדגם החדש. פרידמן זכה במדליית כסף באליפות אירופה בשנת 1995 ובמדליית הכסף באליפות העולם בבת גלים, חיפה שנה לאחר מכן. תודות להישגיו אלה הוא נבחר לייצג את ישראל באולימפיאדת אטלנטה 1996 וזכה במהלכה במדליית ארד. בכך היה לגולש הישראלי הראשון שזכה במדליה אולימפית והספורטאי היחיד במשלחת הישראלית שזכה במדליה באולימפיאדה זו.

גל פרידמן במהלך גלישה

כשנה לאחר מכן זכה פרידמן במדליית ארד באליפות אירופה, ובשנת 1998 הוא זכה באליפות אס"א העולמית בגלישת רוח. למרות הישגיו אלה הוא הפסיד את המקום במשלחת הישראלית לאולימפיאדת סידני 2000 לעמית ענבר. בעקבות כשלונו להתברג לסגל האולימפי, פרש לתקופה של כשנתיים שבמהלכן התרכז ברכיבה על אופני הרים.

פרידמן חזר להתחרות בגלישה בשנת 2001 וזכה להישגים בתחרויות בינלאומיות: מדליית ארד באליפות אירופה ב-2001, מדליית זהב באליפות העולם ב-2002, מדליית כסף באליפות אירופה ב-2003 ומדליית ארד באליפות העולם באותה השנה. הפעם פרידמן הצליח להבטיח את מקומו בסגל הישראלי של אולימפיאדת אתונה 2004 וזכה בסיום התחרויות במדליית זהב לאחר שניצח את יריביו העיקריים, היווני ניקוס קקלמנאקיס והברזילאי ריקרדו סנטוס. בכך היה לספורטאי הישראלי הראשון והיחיד עד כה שהוכתר כאלוף אולימפי.

לאחר הישגו הגדול באולימפיאדת אתונה, נכנס פרידמן ל"סגל היהלום" של ישראל כחלק מההכנות לאולימפיאדת בייג'ינג 2008 אולם הוא לא הצליח להסתגל לדגם החדש של "ניל פרייד" שנכנס לשימוש בשנת 2005. באליפות ישראל שנערכה שנה לאחר מכן הוא סיים במקום הרביעי ובאליפות העולם בשנת 2008 סיים רק במקום ה-32. כתוצאה מכך הוא הפסיד את מקומו בסגל האולימפי לגולש שחר צוברי.

הישגיו של פרידמן הביאו לאזכורו גם במוזיאון היכל התהילה של הספורט היהודי שבמכון וינגייט.

ב-2005 זכה פרידמן באליפות ישראל ברכיבה על אופני הרים בקטגוריית מאסטרס, על אף שהוא עוסק בספורט זה כתחביב.

מאמניו של פרידמן לאורך השנים היו גור שטיינברג ומייקל גבהארד. הוא חבר בעמותת הפועל שדות ים.

בתחילת יוני 2005 נגנבו המדליות מבית הוריו של פרידמן, אך לאחר מספר ימים נמצאה מדליית הזהב בה זכה באתונה.

ב-27 במאי 2013 מונה גל פרידמן למאמן נבחרת גלישת הרוח.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2005 התחתן פרידמן עם מיכל פלג, בת שדות ים, חברתו מזה עשר שנים.

פרידמן הוא טבעוני. כשנשאל מדוע בחר בטבעונות, השיב: "רק אחרי שהבנתי איזה סבל אנחנו גורמים לחיות בשביל שיהיה לנו טעים, אז נמנעתי לגמרי. לפני זה, פשוט רק הרגשתי שזה לא עושה לי טוב באימונים לאכול והרגשתי כבד עם בשר".[1]

אזכורים בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרת האנימציה איש משפחה בעונה 12 פרק 9 הוזכר פרידמן כאחד משלושה ספורטאים יהודים גדולים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]