דת' מטאל סקנדינבי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דת' מטאל סקנדינבי
הלהקה השוודית 'Grave at Metal Frenzy', שנת 2018
הלהקה השוודית 'Grave at Metal Frenzy', שנת 2018
מקורות סגנוניים דת' מטאל
הבי מטאל
מקורות תרבותיים ארצות סקנדינביה
כלים גיטרה
גיטרה בס
תופים
שירה
פופולריות מיינסטרים שנות התשעים, שוודיה ופינלנד
נושאים קרובים
דת' מטאל
הבי מטאל


דת' מטאל סקנדינבי (Scandinavian Death Metal) או דת' מטאל שוודי (Swedish Death Metal), מכונה לעיתים גם "גוטנבורג מטאל" הוא תת-ז'אנר של הדת' מטאל שנוצר לראשונה על ידי להקות ממוצא סקנדינבי, בעיקר משוודיה ומפינלנד. הוא נודע גם בשם "דת' מטאל מלודי" (melodic death metal) או בקיצור, "מלודת'" (melodeath).

בסיסט הלהקה אמון אמארת', טד לונדסטרם

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב הלהקות הראשונות שניגנו בסגנון נוסדו בשנות ה-90 המוקדמות בגטבורג ובסטוקהולם שבשוודיה, בנוסף למספר הרכבים מפינלנד ומנורווגיה. להקות אלה, שהושפעו מחלוצת הבלאק מטאל השוודית באת'ורי וכן מלהקות הת'ראש מטאל של שנות ה-80, היו פופולריות יותר מלהקות הבלאק מטאל הנורווגיות שקמו במקביל באותה התקופה. הלהקות הראשונות בתחום היו קרנג' וניהיליסט, אנטומבד, דיסממבר ואנלישד, שקדמו ללהקות הידועות יותר כAt The Gates, Dark Tranquillity וIn Flames. הסולנים של שתי הלהקות האחרונות נהגו להתחלף ביניהם רבות בתחילת הקריירות שלהם. עבודת הגיטרה הייתה מהירה יותר מזו של הדת' מטאל המסורתי, וכללה אלמנטים מן הגריינדקור שאליהם הצטרפו מאוחר יותר אלמנטים משטחי המטאל המתקדם והגל החדש של הרוק הכבד הבריטי.

מאפיינים אמנותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

להקות מהז'אנר מנגנות דת' מטאל עם יותר ריפים וסולואים מלודיים, קטעי נגינה אקוסטיים ומדי פעם שירה "נקייה" השונה מהגראולינג של להקות הדת' המסורתיות. מבני השירים הם לרוב פרוגרסיביים יותר.

בין דת' מלודי לבלאק[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור הז'אנר הוא אותו אזור גאוגרפי שבו נוצר הבלאק מטאל, והדבר ניכר בקרבה המוזיקלית שבין שני הסגנונות: שניהם משלבים שירה גסה של גראולינג וצרחות עם מוזיקה מלודית יחסית. אף על פי כן, מבחינת הליריקה, בניגוד לבלאק, השירים כמעט שאינם עוסקים בשטניזם או בנפילתה של הנצרות אלא בנושאים פואטיים יותר. מבחינת המוזיקה עצמה, בעוד הבלק מטאל התרחק מאוד מהמטאל הקלאסי, רוב להקות הדת', ובכלל זה גם להקות הדת המלודי, שומרות, ולו במעט, על צליל המטאל הקלאסי.

להקות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבי מטאל
אינדסטריאל מטאלבלאק מטאלגריינדקורגלאם מטאלגרוב מטאלדג'נטדום מטאלסלאדג' מטאלדת' מטאלמטאל גותימטאל סימפונימטאל נאו-קלאסימטאל קלאסינו-מטאלפאוור מטאלפולק מטאלפרוגרסיב מטאלראפ מטאלת'ראש מטאל
סצינות אזוריות
דת' מטאל סקנדינביהגל החדש של הרוק הכבד הבריטי
סגנונות קרובים
גלאם רוקרוק אלטרנטיבירוק גותיגראנג'הארד רוקסטונר רוק
ראו גם
מטאליסטפוליטיקה במטאלפולחן השטן ברוק הכבדמטאל קיצוני
פורטל הבי מטאל