דת' מטאל סקנדינבי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דת' מטאל סקנדינבי
הלהקה השוודית 'Grave at Metal Frenzy', שנת 2018
הלהקה השוודית 'Grave at Metal Frenzy', שנת 2018
מקורות סגנוניים דת' מטאל
הבי מטאל
מקורות תרבותיים ארצות סקנדינביה
כלים גיטרה
גיטרה בס
תופים
שירה
פופולריות מיינסטרים שנות התשעים, שוודיה ופינלנד
נושאים קרובים
דת' מטאל
הבי מטאל


דת' מטאל סקנדינבי (Scandinavian Death Metal) או דת' מטאל שוודי (Swedish Death Metal), אשר מכונה לעיתים גם "גוטנבורג מטאל" הוא תת-ז'אנר של הדת' מטאל, שנוצר לראשונה על ידי להקות ממוצא סקנדינבי (בעיקר משוודיה ומפינלנד). הוא נודע גם בשם "דת' מטאל מלודי" (melodic death metal) או בקיצור, "מלודת'" (melodeath).

בסיסט הלהקה אמון אמארת', טד לונדסטרם

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב הלהקות הראשונות שניגנו בסגנון נוסדו בשנות ה-90 המוקדמות בגטבורג ובסטוקהולם שבשוודיה, בנוסף למספר הרכבים מפינלנד ומנורווגיה. להקות אלה, שהושפעו מחלוצת הבלאק מטאל השוודית באת'ורי וכן מלהקות הת'ראש מטאל של שנות ה-80, היו פופולריות יותר מלהקות הבלאק מטאל הנורווגיות שקמו במקביל באותה התקופה. הלהקות הראשונות בתחום היו קרנג' וניהיליסט, אנטומבד, דיסממבר ואנלישד, שקדמו ללהקות הידועות יותר כAt The Gates, Dark Tranquillity וIn Flames. הסולנים של שתי הלהקות האחרונות נהגו להתחלף ביניהם רבות בתחילת הקריירות שלהם. עבודת הגיטרה הייתה מהירה יותר מזו של הדת' מטאל המסורתי, וכללה אלמנטים מן הגריינדקור שאליהם הצטרפו מאוחר יותר אלמנטים משטחי המטאל המתקדם והגל החדש של הרוק הכבד הבריטי.

מאפיינים אמנותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הז'אנר מתאפיין בריפים וסולואים מלודיים, קטעי נגינה אקוסטיים, מבנה פרוגרסיבי, ועשוי לשלב שירה "נקייה" (בשונה מהגראולינג של להקות הדת' המסורתיות).

בין דת' מלודי לבלאק[עריכת קוד מקור | עריכה]

הז'אנר התפתח באותו האזור הגאוגרפי בו התפתח הבלאק מטאל, והדבר ניכר בקרבה המוזיקלית שבין שני הסגנונות. שניהם משלבים שירה "גסה" (גראולינג וצרחות) עם מוזיקה מלודית. בניגוד לבלאק מטאל, בדת' מטאל סקנדינבי מילות השירים אינן עוסקות בשטניזם או בנפילתה של הנצרות, אלא בנושאים פואטיים אחרים. מבחינה מוזיקלית, הדת' המלודי שומר על צליל המטאל הקלאסי, בעוד שבלאק מטאל התרחק ממנו מאוד.

להקות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבי מטאל
אינדסטריאל מטאלבלאק מטאלגריינדקורגלאם מטאלגרוב מטאלדג'נטדום מטאלסלאדג' מטאלדת' מטאלמטאל גותימטאל סימפונימטאל נאו-קלאסימטאל קלאסינו-מטאלפאוור מטאלפולק מטאלפרוגרסיב מטאלראפ מטאלת'ראש מטאל
סצינות אזוריות
דת' מטאל סקנדינביהגל החדש של הרוק הכבד הבריטי
סגנונות קרובים
גלאם רוקרוק אלטרנטיבירוק גותיגראנג'הארד רוקסטונר רוק
ראו גם
מטאליסטפוליטיקה במטאלפולחן השטן ברוק הכבדמטאל קיצוני
פורטל הבי מטאל