מטאל סימפוני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מטאל סימפוני (אנגלית: Symphonic Metal) הוא מונח המשמש לתיאור מוזיקת מטאל המבוססת על מוזיקה סימפונית או משלבת אלמנטים סימפוניים הדומים או זהים לזו של המוזיקה הקלאסית. מטאל סימפוני הוא גם ז'אנר במטאל אך במונח נעשה שימוש גם להגדרתן של להקות המתבססות על ז'אנר מטאל רגילים אך נעות לכיוון סימפוני באופן ברור או מועט, כך למשל, להקת בלאק מטאל המשלבת אלמנטים סימפוניים ותזמורתיים תקרא להקת "בלאק מטאל סימפוני". להקות סימפוניות מסוימות אף משלבות אלמנטים אופראים, וסולנית היא זו שמובילה את השירה.

מאפיינים מוזיקליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימונה סימונס, סולנית להקת המטאל הסימפוני אפיקה.

המטאל הסימפוני כז'אנר בפני עצמו מתבסס בעיקרו על השפעות מלהקות מטאל גותי מוקדמות, להקות פאוור מטאל וכמובן מוזיקה קלאסית. המטאל הסימפוני מתאפיין בדרך כלל בשילוב של מאפיינים ממספר ז'אנרים במטאל, יחד עם מוזיקה קלאסית; הז'אנרים העיקריים הם לרוב פאוור מטאל, מטאל גותי ופרוגרסיב מטאל ולעיתים גם בלאק מטאל. מאפיין ברור של המטאל הסימפוני היא עבודת הגיטרה המלודית, המתנגנת על סולמות המאפיינים מוזיקה קלאסית ומלווה בקלידים או סינתיסייזרים. נגינת גיטרה כזו בדרך כלל תמצא בפאוור מטאל.

הקלידים (סינתיסייזר) מהווים את החלק החשוב ביותר במטאל הסימפוני, סביבם מולחנים ומנוגנים שאר הכלים. הם מולחנים באופן מורכב ומחושב מאוד ולבטח מורכב יותר מזה של שאר הכלים כאשר האווירה הסימפונית הקלאסית והתחושות "התזמורתיות" נוצרות בעזרת דגימות ואפקטים המצויים בקלידים. קטעי הקלידים, ברוב המקרים, יולחנו בהתאם לנושאים עליהם הלהקה כתבה את שיריה ועל כן הקלידים מהווים חלק דינמי ומניע במטאל הסימפוני. עם זאת, ישנן להקות שלא משתמשות בקלידים אלא מקליטות את החלקים הסימפוניים עם כלים אמיתיים ואף מופיעות עם נגנים המתמחים בכלים שונים מתחום המוזיקה הקלאסית. בין הכלים אשר ניתן למצוא בלהקות מטאל סימפוניות הם הקונטרה באס, צ'לו, חליל, פסנתר וכינור.

מרבית הלהקות הסימפוניות מובלות על ידי סולנית ולא סולן. הסולניות בלהקות הללו שרות בקול מצו סופרן או סופרן אופראי. חלק מהלהקות משלבות זמרת אישה עם זמר רקע לשירה דואלית ומשולבת בין השניים (בדומה ללהקות מטאל גותי) או זמר השר גראולינג וסקרימינג (המזוהים עם ז'אנרי אקסטרים מטאל) וסולנית המלווה אותו לאורך השיר, או שרה לבדה במהלך השיר. שירה זו נקראת לפעמים שירת היפה והחיה.

בלהקות מסוימות, ההשפעה הקלאסית הרחיקה עד לצירופה של תזמורת מלאה, שנועדה להוסיף את הנפח הסימפוני למוזיקה הבסיסית של הלהקה. בין הלהקות שעשו שימוש בתזמורת מלאה הן למשל Nightwish ו-Tvangeste. להקת הבלאק מטאל הסימפונית הרוסית טוונגסטה, נעזרה בתזמורת הסימפונית הבלטית באלבומה "FireStorm", ואילו אצל נייטוויש ישנה כבר מסורת של שימוש בתזמורת במספר ממאלבומיה של הלהקה, ביניהם "Once" שיצא בשנת 2004, בו נטלה חלק התזמורת הפילהרמונית של לונדון, שהשתתפה מאוחר יותר גם באלבום "Dark Passion Play" שיצא בשנת 2007.

הליריקות והקונספטים של להקות המטאל הסימפוני אינם ממוקדים על נושא אחד או קונספט ראשי והן מכסות תחום רחב של נושאים.

היסטוריה והתפתחות הז'אנר[עריכת קוד מקור | עריכה]

טאריה טורונן - סולנית הלהקה נייטוויש מאז הקמתה ועד 2005 - ידועה בקול הסופרן האופראי שלה
שרון דן אדל - סולנית הלהקה Within Temptation

מקורותיו של הז'אנר הסימפוני במטאל מגיעים מלהקות דת' מטאל ומטאל גותי מוקדמות אשר השתמשו באלמנטים סימפוניים מסוימים (באופן קליל ומינורי יחסית) כחלק מהמוזיקה שלהן. מאותן להקות, Therion הייתה הראשונה שעשתה שימוש בתזמורת מלאה ונעזרו בהלחנה מוזיקלית הדומה לזו שבמוזיקה הקלאסית. תכונות אלה היוו חלק שורשי ובסיסי מאוד במוזיקה של ת'ריון ואף קיימים אצל הלהקה עד היום, שמשך השנים נטשה את הדת' מטאל לטובת הסגנון החדש שלה והיא מוכרת לקהל הרחב כלהקת מטאל סימפוני. השפעות נוספות הן להקות גותיק מטאל וגותיק-דום מטאל מוקדמות.

בשנת 1997 הוציאו שתי להקות חשובות בהיסטוריה של המטאל הסימפוני את אלבומיהן הראשונים: Nightwish הפינית הוציאה את אלבומה "Angels Fall First" ו-Within Temptation ההולנדית את האלבום "Enter". שתי הלהקות עקבו אחרי טבעה הסימפוני של ת'ריון שהחל באמצע שנות ה-90 של המאה ה-20 וביססו את המוזיקה שלהן סביב יכולות השירה של הסולניות שלהן: שרון דן אדל בווית'ין טמפטיישן וטאריה טורונן בנייטוויש. שתי הלהקות, ובמיוחד נייטוויש, ביססו את המוזיקה שלהן על עבודת קלידים המצוייה בפאוור מטאל ואף יתרה מכך, יש כאלה שיגדירו את הלהקה כלהקת פאוור מטאל לכל דבר.

להקת המטאל הגותי טריסטניה הייתה מבין הלהקות הראשונות לשלב זמרת אופרה (ויבקה סטנה), מקהלה וכינור על בסיס קבוע לצד הגרואלינג המסורתי. מוזיקת המטאל של טריסטניה הייתה כבדה ואפלה יותר מזו של Within Temptation ו-Nightwish. בעקבות טריסטניה קמו להקות אחרות שניגנו מטאל גותי סימפוני, בהן סירניה, שהוקמה על ידי מורטן ולנד, סולן וגיטריסט טריסטניה.

בסוף שנות ה-90 של המאה ה-20 הז'אנר קיבל תנופה רצינית בדמותן של להקות חדשות אשר קמו בהשראה סימפונית. בין הבולטות שביניהן והמפורסמות יותר הן שתי הלהקות ההולנדיות After Forever ו-Epica.

להקות מובילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מטאל סימפוני בוויקישיתוף
וידאוקליפים לדוגמה
הבי מטאל
תת-סוגות
מטאל קיצוני (כולל בלאק מטאל, דת' מטאל, דום מטאל, ספיד מטאל, ת'ראש מטאל) • גרוב מטאלפאוור מטאלמטאל גותי (דום-דת' גותי, מטאל גותי סימפוני) • מטאל סימפוניגלאם מטאל
סוגות היתוך
מטאל אלטרנטיבי (כולל נו-מטאל, ראפ מטאל, פאנק (Funk) מטאל) • מטאלקור (כולל דת'קור) • גריינדקוראינדסטריאל מטאלפולק מטאלמטאל נאו-קלאסיפרוגרסיב מטאלסלאדג' מטאלסטונר רוקגראנג'
סצינות אזוריות
דת' מטאל סקנדינביהגל החדש של ההבי מטאל הבריטיהקשיחות הגרמנית החדשה
ראו גם
מטאל בישראלמטאליסטפוליטיקה במטאלפולחן השטן במטאל
פורטל הבי מטאל