פאוור מטאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פאוור מטאל (מטאל עוצמתי - Power Metal) הוא תת-ז'אנר של הבי מטאל, המשלב מאפיינים של הבי מטאל מסורתי עם ספיד מטאל, לרוב בהקשר סימפוני. סגנון זה מתאפיין בשירים מלודיים, מנגינות רגועות יחסית, שירה בקול נקי גבוה ונגינה מהירה בגיטרה חשמלית המשלבת הן טכניקה והן מלודיה.

ההיסטוריה של הפאוור מטאל החלה עם הוצאתם של שני האלבומים של להקת המטאל הגרמנית Helloween, בשם "Keepers of the Seven Keys", חלק ראשון וחלק שני (1986–1988). אף שהפאוור מטאל שואב השפעות רבות מתוך המטאל המסורתי (דוגמת איירון מיידן), התפתח זה במשך השנים לז'אנר מוגדר ועצמאי. למעשה, פאוור מטאל הוא ישות מוזיקלית מובחנת אף שניתן לראות בו תופעה חדשה יחסית.

מאפיינים אומנותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

להקת Blind Guardian בהופעה חיה

פאוור מטאל בצורתו הבסיסית מורכב מביצועים מהירים עם דגש על מלודיות, לעיתים בשילוב קלידים. השירה היא בדרך כלל מלודית ומבוצעת בטונים יחסית גבוהים, והשימוש באמצעי הבס הכפול הכרחי. כסגנון, בפאוור מטאל נהוג להעדיף שימוש בגיטרה כאמצעי יותר מלודי מאשר כלי קצב, אף שיש יוצאים מהכלל. תוכן השירים הוא מגוון, אך קיימת העדפה לנושאים המבוססים על פנטזיה, מיתולוגיה, אחווה, תקווה והיסטוריה. הנושאים לרוב יותר חיוביים מנושאים המקובלים לתת-סגנונות מטאל אחרים.

מספר רב של להקות פאוור מטאל משלבות בנגינתן אלמנטים של מוזיקה קלאסית ומטאל סימפוני כגון שירת מקהלות ולעיתים אף ליווי תזמורתי מלא. להקת הפאוור מטאל הסימפוני המפורסמת ביותר היא Nightwish מפינלנד. גם בהולנד יש סצנת פאוור מטאל סימפוני שנציגתה הבולטת היא אפיקה שמנגנת שילוב של פאוור מטאל סימפוני למטאל גותי.

סצנת הפאוור מטאל[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב להקות הפאוור מטאל הן אירופאיות. הפאוור מטאל המודרני חייב רבות להרכבים חדשניים דוגמת Helloween, ‏Blind Guardian ‏, האמרפול (Hammerfall), גמה ריי (Gamma ray) ו-Edguy. "האמרפול" נחשבת אחראית במידה רבה לפופולריות של הסגנון אף שזיקתה למטאל המסורתי גדולה יותר.

  • סצנת הפאוור הגרמנית: פאוור מטאל טווטוני הוא לרוב כבד יותר, נעשה בו פחות שימוש בקלידים מאשר בתתי סגנונות אחרים ויש לו הרבה מהמשותף עם המטאל המסורתי. Running Wild, ‏Wizard, ‏Iron Savior ו-Steel Attack הם דוגמאות לסוג זה של מטאל.
  • סצנת הפאוור האיטלקית: אחת הסצנות הפוריות. פאוור מטאל איטלקי מתאפיין במלודיות, לעיתים קלאסיות בכתיבת שירים עם גוון מתקדם עם נושאי השירים פנטסטיים עד מאוד בשירה מואצת המתבצעת בטונים גבוהים במיוחד. הפריצה הגדולה של תת-ז'אנר זה אירעה בשנות ה-90 של המאה ה-20 המאוחרות והבולטים מההרכבים המנגנים סגנון זה בעיקר הם רפסודי (Rhapsody),‏ Elvenking, ‏לבירינת' (Labyrinth) ו-Domine.
  • סצנת הפאוור השוודית: מין תערובת של השניים, פאוור מטאל שוודי הוא באופן כללי בעל גוון מחוספס ופחות תלוי מהירות שלא כמו האיטלקי, עם זאת אינו כה "Headbanger" כמו הגרמני. למטאל שוודי יש לרוב גוון צליל מבריק ופריך. מבין הנמנים עם הסגנון ניתן למצוא את "(Hammerfall,‏ Cryonic Temple, סבטון ומוקדם יותר גם "לוסט הורייזון" (Lost Horizon).

ישנן בנוסף להקות פאוור מטאל גם בארצות אחרות פרט לאלו. אך שלושת הסגנונות האלו הם המודלים הדומיננטיים לפיהם משייכים הרכבי פאוור מטאל. כמובן שישנן להקות המשלבות השפעות מתחום הדת' מטאל, ת'ראש מטאל או דום מטאל על מנת להפיק צליל חדש. שימוש בקלידים או בדוגמיות קול על מנת ליצור אפקט סימפוני זוהי אופנה המקובלת מאז במיוחד לאור הצלחתן של Dark Moor ו-רפסודי.

רשימת להקות ואמנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

להקות חלוצות בתחום[עריכת קוד מקור | עריכה]

להקות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

להקות ואמנים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פאוור מטאל בוויקישיתוף
הבי מטאל
אינדסטריאל מטאלבלאק מטאלגריינדקורגלאם מטאלגרוב מטאלדג'נטדום מטאלסלאדג' מטאלדת' מטאלמטאל גותימטאל סימפונימטאל נאו-קלאסימטאל קלאסינו-מטאלפאוור מטאלפולק מטאלפרוגרסיב מטאלראפ מטאלת'ראש מטאלמטאל ניסיוני
סצינות אזוריות
דת' מטאל סקנדינביהגל החדש של הרוק הכבד הבריטיהקשיחות הגרמנית החדשה
סגנונות קרובים
גלאם רוקרוק אלטרנטיבירוק גותיגראנג'הארד רוקסטונר רוק
ראו גם
מטאליסטפוליטיקה במטאלפולחן השטן ברוק הכבדמטאל קיצוני
פורטל הבי מטאל