פולחן השטן במטאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מאז היווצרות ההבי מטאל בתחילת שנות ה-70, נוצר קשר הדוק בין סגנון זה למוטיבים של השטן. אמני מטאל שונים השתמשו (ומשתמשים עד היום) בסמלים ומוטיבים "שטניים" בליריקה (מילות השירים), באסתטיקה, בעטיפות האלבומים ובהופעות החיות.

להקות מטאל רבות משתייכות לזרם השטניזם האתאיסטי; להקות אלו משתמשות בדמות השטן באופן אלגורי, בעיקר כמייצג ערכים ועקרונות המנוגדים לסדר העולם הנוצרי, ולדתות אברהמיות בכלל. לעומת זאת, שטניזם תאיסטי במטאל הוא נדיר בהרבה, וכמעט לא קיים בכלל מחוץ לז'אנר הבלאק מטאל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך שנות ה-60 וה-70, מספר להקות רוק - בעיקר Coven ו-Black Widow, התאפיינו בליריקה ואסתטיקה שעסקו במפורש בנושאים של השטן וכישוף. למעשה, Coven מוכרת על ידי חובבי הארד רוק והיסטוריונים שונים בתור הלהקה הראשונה שהציגה את ה"מאנו קורנוטה"[1] לתרבות הרוק, המטאל והפופ, כפי שניתן לראות באלבום הבכורה שלהם משנת 1969, Witchcraft Destroys Minds & Reaps Souls.

בשנת 1970 הוציאה הלהקה Black Sabbath את אלבום הבכורה שלה, Black Sabbath, אלבום שלעיתים קרובות נחשב לאלבום ההבי מטאל הראשון, ואף לאלבום פרוטו-דום.[2] האלבום אופיין בליריקה ואווירה אפלה ופסימית אשר לא הייתה נפוצה בתקופה זו, והכיל אזכורים ללוציפר[3] ולתורת הנסתר. בכך, הם קבעו את הסטנדרטים של ההבי מטאל. בשנות ה-80, נעשה שימוש רב וישיר יותר בדימויים שטניים פרובוקטיביים על ידי להקות מטאל רבות; הראשונה שאפשר להחשיב לשטנית של ממש היא Venom, שהוציאה את אלבום הבכורה שלה, Welcome to Hell, ב-1981.

בלאק מטאל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – בלאק מטאל

בעוד שנושאי המוות, הרצח והאלימות הם נושאים שכיחים מאוד במטאל על כל סוגיו, להקות בלאק מטאל רבות מתיימרות לנגן מוזיקה "שטנית" ממש, מטיפות נגד הנצרות, ומרבות לדבר על קץ האנושות. למעשה, הבלאק מטאל נחשב לז'אנר המוזיקלי השטני ביותר בכל הזמנים.

המונח הסוגתי 'בלאק מטאל' הוגדר עם יציאתו של האלבום "Black Metal" של Venom הבריטית בשנת 1982. על אף שהמוזיקה הייתה קרובה יותר לספיד מטאל ולת'ראש מטאל, ניתן היה למצוא מרכיבים ומאפיינים רבים אשר הפכו לחלק אינטגרלי מהבלאק מטאל. העיסוק בטקסטים שטניים ובתורת הנסתר יחד עם הדימוי השטני שנלווה לכך גם במהלך הופעות וכן השימוש בכינויים מיסטיים של חברי ונום, הם כמה מהמאפיינים האומנותיים היותר בולטים בבלאק מטאל עד היום.

שטניזם אתאיסטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרבית להקות הבלאק מטאל השטניות הן אתאיסטיות, ומשתייכות לזרם השטניזם האתאיסטי; להקות אלו משתמשות בדמות השטן באופן אלגורי, בעיקר כמייצג ערכים ועקרונות המנוגדים לסדר העולם הנוצרי, ולדתות אברהמיות בכלל. אף על פי שחברי הלהקה Venom הכריזו על עצמם כשטניסטים, זה היה יותר מעשה של פרובוקציה מאשר ביטוי של מסירות אמיתית לשטן.[4] פעולת הבלאק מטאל הראשונה שאימצה את השטניזם בצורה רצינית יותר הייתה Mercyful Fate, שכן סולנה, King Diamond, הצטרף לכנסיית השטן.[4] דוגמא נוספת ללהקה כזו היא Dark Funeral, אשר הליריקה שלה נוטה להתמקד באנטי-נצרות ובחילול הקודש,[5] וחלק מחבריה הם חברים בכנסיית שטן.

שטניזם תאיסטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

על ידי מספר להקות בלאק מטאל, נטען כי הן מאמינות בקיום ממשי של דמות השטן כאלוהות או ככוח אמיתי, ומכוונות את פולחנן, את הערצתן ואת הליריקה שלהן אליו. להקות בלאק מטאל המשתייכות לזרם השטניזם התאיסטי כוללות את Dissection,[6][7][8]Watain[9][10][11] ו-Aosoth.[12]

דת' מטאל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – דת' מטאל

המאבק המשפטי נגד המטאל ומקרים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוזיקאי בלאק מטאל[עריכת קוד מקור | עריכה]

רציחתו של יורונימוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד האירועים המכוננים בהיסטוריה והתרבות של הז'אנר היה הירצחו של יורונימוס, גיטריסט להקת מייהם.

לפני שחרור האלבום משנת 1993, וארג ויקרנס (באסיסט הלהקה באותה התקופה, והאיש שמאחורי הפרויקט בורזום) רצח את יורונימוס, הגיטריסט ומנהיג הלהקה בכך שדקר אותו 23 פעמים בביתו. הסיבות לרצח נותרו עלומות עד היום. ויקרנס טען שרצח את יורונימוס מתוך הגנה עצמית לאחר ששמע שזה מתכנן לחטוף אותו, להביא אותו ליער, להתעלל בו ולצלם את הכל. טענה זו הופרכה בבית המשפט וויקרנס נשפט ל-21 שנות מאסר, העונש המקסימלי בנורווגיה. הוא שוחרר ב-2009 אחרי שריצה 16 שנות מאסר.

התאבדותו של Dead[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם תחילת שנות התשעים אין ספור אירועים נתקשרו במייהם ואחד המקרים הנודעים ביותר הייתה התאבדותו של סולן הלהקה השוודי פר אינגב אולין שכּוּנה Dead. בשנת 1991 ביצע אולין התאבדות בעזרת רובה ציד, (אותו קיבל יחד עם התחמושת מוארג ויקרנס) ולאחר שחתך את ורידי אמותיו בסכין. סופר כי Dead השאיר אחריו מכתב בו נכתב בפשטות "סליחה על כל הדם" ומספר מילות התנצלות על שהתאבדותו נעשתה בדלתיים סגורות. קיומו של המכתב אושר על ידי Hellhammer (המתופף של מייהם). גופתו של Dead נתגלתה על ידי יורונימוס שלא הזעיק את המשטרה ובמקום זאת נסע לאוסלו עם מנת לקנות מצלמה חד-פעמית, חזר למקום ההתאבדות וצילם את גופתו של Dead כאשר הוא הציב את הגופה במספר תנוחות. התמונות נגנבו מאוחר יותר ואחת מהן שימשה כעטיפת לאלבום הבוטלג "Dawn Of The Black Hearts" של מייהם, שהפך לאחד מאלבומי הבוטלג המופצים ביותר בתולדות הבלאק מטאל בפרט והמטאל בכלליותו. סביב התאבדותו של פר נפוצו שמועות רבות ביניהם שיורונימוס חתך חלק ממוחו ואכל ממנו ושחברי להקת מייהם הכינו מעצמותיו שרשראות לצוואר. השמועות הללו התבררו כשקריות.

הצתת הכנסיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נושאי הדגל וחלוצי הבלאק מטאל האמינו בגישה אנטי-נוצרית חריפה ומאידך גיסא הזדהו חלקם עם האמונות הפגניות אותן הנצרות דיכאה והשמידה. כחלק מאותה אידאולוגיה נעשו למעלה מ-50 הצתות מכוונת כנגד כנסיות ברחבי נורווגיה, הן על ידי חברי הלהקות עצמן והן על ידי אנשים אשר הושפעו מהאידאולוגיה האנטי-נוצרית והנון-קונפורמיסטית של הבלאק מטאל. עיקר ההצתות התרחשו בין השנים 1992 ועד 1996 בנורווגיה והן נחשבו לקלימקס האידאולוגי של חברי הלהקות אשר ביטאו את זעמם וסלידתם מהנצרות על ידי הרס של מבנים נוצריים שחלקם היו בני כמה מאות שנים ואף הייתה להם חשיבות היסטורית מבחינת הנצרות בסקנדינביה.

אחד ממקרי ההצתה היותר מפורסמים הייתה הצתת כנסיית Fantoft stavkirke שעמדה ברובע פאנה שבעיר ברגן שבנורווגיה. על פי השערות המשטרה, היה זה וארג ויקרנס (המוכר גם מפרויקט היחיד שלו בורזום וכן בכינוי "קאונט גרינשך") שעשה זאת לבדו, אולם מחוסר ראיות לא היה ניתן להאשימו בדבר ואת זמנו בכלא הוא מעביר בעוון רציחתו של יורונימוס. רמז עבה שאולי מעיד על הקשר בין שריפת הכנסייה בברגן לבין ויקרנס היא העובדה כי עטיפת האלבום "Aske" שיצא ב-1993 תחת הפרויקט בורזום, היא בעצם תמונה של יסודותיה השרופים של הכנסייה.

וארג ויקרנס מעולם לא ריצה מאסר בכלא עקב שריפת כנסיות אך לעומתו סאמות' (Samoth) מאמפרור, שהצית כנסייה העונה לשם Skjod (סקיוד) באזור רוגלנד (Rogaland) נשפט ונכלא ל-16 חודשי מעצר בכלא הנורווגי. לפי חקירת המשטרה, באותה הצתה התלווה אל סאמות' וארג ויקרנס, אך סאמות' הוא זה שהצית את הכנסייה בעזרת בלוני גז שהבעירו את האש שכילתה את העץ הישן ממנו הייתה בנויה הכנסייה.

עם דעיכת הפעילות האידאולוגית של להקות הבלאק מטאל, הדעות חלוקות בקרב אמני הבלאק מטאל האם אותן פעולות אשר נתפסו כקיצוניות למדי, היו לגיטימיות ונכונות. Gaahl סולנה של גורגורות' אמר במספר ראיונות שהוא תומך באותן ההצתות וחושב שעשייתן היה נכונה ואף אומר שהצתות מכוונות עוד יקרו בעתיד[13], בעוד בלספמר, נגן הגיטרה המחליף של מייהם, טוען שאותן פעולות היו מטופשות היות שבמקומות בהן הוקמו הכנסיות היו בעבר מקדשים ומזבחים פאגאנים ובעצם שריפתם של הכנסיות ישנה פגיעה במסורת ובמורשת הפאגאנית לה רוחשים חברי להקות הבלאק מטאל כבוד רב[13].

פרשיית הרצח של פאוסט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-21 באוגוסט 1992, בעת ביקור משפחתי בלילהאמר, ביקר פאוסט, בזמנו מתופף להקת אמפרור, בפאב מקומי. בדרכו חזור, עבר פאוסט ליד הפארק הלאומי (בו התקיימה אולימפיאדת החורף בשנת 1994), והחל לדבר איתו אדם זר. פאוסט הבין כי מדובר בהומוסקסואל שתוי שמנסה להתחיל איתו. לאחר שנשאל על ידי הזר האם הוא מעוניין ללכת איתו ליער, והסכים, לדבריו "כבר אז החלטתי שאני רוצה להרוג אותו, מה שהיה מאוד מוזר בגלל שאני לא כזה. אני לא סתם הולך ורוצח אנשים". בשלב מסוים בדרך, שלף פאוסט סכין שהייתה ברשותו למטרת הגנה עצמית במקום מגוריו, והחל לדקור את הזר. לאחר 37 דקירות בבטן, בצוואר ובפנים, המשיך פאוסט לבעוט בפניו כשהוא שוכב על הארץ. בסוף המעשה המשיך פאוסט לנהר סמוך, ושטף את הדם מפניו ומידיו. למשטרה לא הייתה יכולת לקשר את פאוסט לרצח, ועל כן היה פאוסט חופשי לשנה עד שנתפס. ככל הנראה, עלתה בעקבותיו המשטרה לאחר חקירה של סולן הלהקה, וגארד. לאחר שחרורו ממאסר, הקים פאוסט עם גיטריסט הלהקה, סאמות' (שנכלא בעצמו ל-16 חודשים בגין השתתפות בשריפת כנסיות), להקת בלאקנד דת' מטאל בשם Zyklon, שהתפרקה ב-2010. מאוחר יותר סיפר פאוסט כי הוא אינו מעוניין בקשר נוסף לסצנת הבלאק מטאל הנורווגית.

ג'ון נודויט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ון נודויט היה מוזיקאי שוודי, והוא ידוע ביותר בתור הסולן והגיטריסט של הלהקה Dissection. ב-1997 התפרקה Dissection עקב כניסתו של נודויט לכלא, לאחר שרצח הומוסקסואל. הלהקה חזרה לפעול לאחר שחרורו של הסולן מהכלא בסוף שנת 2004 עם הרכב חדש לגמרי (למעט נודויט). האלבום השלישי והאחרון של הלהקה, Reinkaos, מכיל ליריקה המבוססת על העקרונות והאמונות של MLO,(אנ') ארגון שטניסטי-תאיסטי אוקולטיסטי ומיזנתרופי, הדוגל ב"שטניזם אנטי-קוסמי" וב"כאוס-גנוסטיות", אשר נודויט היה חבר בו.[8] נודויט היה חבר גם בארגון הפשע המאורגן Werewolf Legion.[14][15][16] ב-16 באוגוסט 2006 התאבד נודויט בירייה בראשו במהלך טקס פולחני, כאשר הוא מוקף בטבעת נרות ובכתביה של MLO.[7]

הרשעתו של גאהל בתקיפה ובעינויים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2002, גאהל, בזמנו סולן הלהקה Gorgoroth, נידון ל-12 חודשי מאסר בגין תקיפה שהתרחשה בשנת 2000, והוא חויב לשלם לקורבן 158,000 NOK.[17] בשנת 2006 ישב גאהל עוד תשעה חודשים (מתוך ארבעה עשר חודשי מאסר) בכלא. הוא הואשם בתקיפה בנסיבות מחמירות ועינויים של אדם במשך שש שעות, תוך כדי איסוף דמו לתוך כוס, ואיום להכריח אותו לשתות אותו.[18][19] גאהל חויב לשלם לקורבן 190,000 NOK, אך הוא ממשיך לטעון שהוא פעל מתוך הגנה עצמית.[19]

רצח ה-Dari Mart[20][21][22][עריכת קוד מקור | עריכה]


שגיאות פרמטריות בתבנית:להשלים

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

רצח אליזה פהלר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אליזה פהלר (24 באפריל 1980 - 22 ביולי 1995) הייתה קורבן רצח שהוריה ניסו לתבוע את להקת הת'ראש מטאל סלייר (Slayer), בטענה שהמוזיקה של הלהקה תרמה למותה של בתם.[23]

אליזה נרצחה בקיץ 1995, כאשר שלישיית הרוצחים פיתו את אליזה מביתה מתוך כוונה מוצהרת להרוג אותה כחלק מטקס ופולחן שטני, אף על פי שהפשע נושא רבים מסימני ההיכר של רציחות דומות על רקע מיני, וככל הנראה כלל נקרופיליה ואונס של גופתה.[23] להגנתם, הנאשמים אמרו שהם היו צריכים להקריב "קורבן לשטן" כדי לתת ללהקת ההבי מטאל שלהם, Hatred, את ה"טירוף" בשביל "להתמקצע" ולנגן טוב יותר.[23] שלושת הרוצחים כלואים ומרצים מאסר עולם.

דייוויד וליזאן פהלר, הוריה של אליזה, טענו שהשירים של סלייר "Postmortem" ו-"Dead Skin Mask" (מהאלבומים Reign in Blood ו-Seasons in the Abyss, בהתאמה) נתנו לשלושת הרוצחים הנחיות מפורטות "לעקוב, לאנוס, לענות, לרצוח ולבצע מעשי נקרופיליה" על בתם. התביעה הוגשה במקור בשנת 1996 אך נדחתה עד שנת 2000 כאשר משפטם של הרוצחים הסתיים. התיק הראשוני נזרק במקור, והשופט קבע, "אין אפשרות לנקוט עמדה משפטית שתהפוך את סלייר אחראי למותה של הילדה".[24]

בני הזוג פהלר לא נרתעו, ופתחו בתביעה שנייה בטענה שסלייר "הפיצו ביודעין חומר מזיק לקטינים".[25] גם תיק זה נדחה, כאשר השופט קבע: "אני לא מחשיב את המוזיקה של סלייר למגונה או מזיקה לקטינים".[25]

יארנו אלג[עריכת קוד מקור | עריכה]

יארנו סבסטיאן אלג (נולד ב-1975) הוא שטניסט פיני מוצהר שנידון למאסר עולם בגין רצח גבר בן 23, אכילת חלק מחלקי גופו, והסתת אחרים להשתתף בטקס שכלל עינויים של הקורבן תוך כדי האזנה לשירים מתוך The Cainian Chronicle, אלבום של להקת הבלאק מטאל Ancient, ב-21 בנובמבר 1998, בהיווינקה. המקרה תואר בדרך כלל כרצח הנורא ביותר בהיסטוריה הפינית, ונאמר שהוא "הושפע מאוד משטניזם". ב-2014 אלג השתחרר על תנאי.

חיות השטן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – חיות השטן

חיות השטןאיטלקית: Bestie di Satana) הוא שמה של כת שטניסטית איטלקית שחבריה הורשעו במספר רציחות שבוצעו בין השנים 1998 ל-2004.[26] בין היתר, נטען כי חברי "חיות השטן" הושפעו ממטאל קיצוני, בעיקר דת' מטאל ובלאק מטאל. בתגובה לפשעים, הכומר דון אלדו בונאיטו קרא לאסור את דת' המטאל, ואמר "אם המוזיקה הופכת את עצמה לכלי של מעשים מרושעים ומוות, יש לעצור אותה".[27] לאור הגילויים של חיות השטן, החקירה והמשפט, כמו גם הדאגה הציבורית הגוברת, המשטרה האיטלקית הצהירה על כוונתה להקים יחידה מיוחדת שתתמקד בכתות דתיות חדשות, במיוחד שטניסטים וקבוצות פולחניות אלימות אחרות. היא תתאם חקירות ארציות לגבי תנועות דתיות חדשות שעלולות להיות מסוכנות, ותכננה לכלול פסיכולוגים וכומר מומחה לתורת הנסתר.[28]

רודריגו אוריאס גלרדו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רודריגו אוריאס גלרדו הוא שטניסט מצ'ילה, שהרג ושיסף את גרונו של כומר קתולי איטלקי, ב-24 ביולי, 2004. לאחר מכן הוא ניסה להתאבד, כאשר דקר את עצמו מספר פעמים באותה הסכין, ומרח את עצמו בדמו של הכומר.[29] רודריגו היה בזמנו בן 25, בעוד הכומר היה בן 69. לרודריגו היו מספר קעקועים שטניים, כולל פנטגרם.[29] נטען כי רודריגו, שהיה מעריץ בלאק מטאל, הושפע מלהקות כמו Dark Funeral ו-Marduk.[30] כשנה לפני רצח, רודריגו נפגש עם חברי להקת Dark Funeral, כשהופיעו לראשונה בצ'ילה, וביקש מאמפרור מגנוס קאליגולה (בזמנו סולן הלהקה) לעשות צלב הפוך על זרועו עם סיגריה.[31] אמפרור מגנוס קאליגולה, שהיה שיכור אז, הסכים.[31] רודריגו סבל מסכיזופרניה פרנואידית; לבסוף, בית המשפט הכריז שלא ניתן להטיל עליו עונש, והפנה אותו לבית חולים פסיכיאטרי.[32]

מקרי טבח וירי המוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר מקרים של טבח, ירי המוני, ורצח המוני, קושרו ללהקות אקסטרים מטאל שונות, ולשטניזם של חלק מלהקות אלו, ו/או של המבצעים בעצמם.

הירי בוראניה היה מקרה של ירי המוני ורצח-התאבדות שהתרחש ב-3 ביוני 1993, בצריפים של חטיבת מורבה הדרומית של הצבא היוגוסלבי, וראניה, מחוז פצ'יניה. מבצע הירי, יוז'ף מנדר, היה חבר בלהקת דת' מטאל ובכת שטניסטית; הוא תואר בתור אדם אגרסיבי ואפל.[33][34]

הירי בקובורג היה ניסיון לירי בבית ספר שבקובורג, בוואריה, גרמניה. המקרה התרחש בשעות הבוקר של ה-2 ביולי 2003. האירוע נגמר בכך שהמבצע, בן ה-16, ירה בירך של פסיכולוגית בית הספר כשהיא ניסתה לקחת ממנו את האקדח, ולאחר מכן התאבד בירייה בראשו. בתקשורת נטען כי המבצע היה חבר בכת השטן וכי בלילות הוא נהג להשתתף במיסות שחורות בבית קברות שבקובורג.[35] הוא היה מעריץ בלאק מטאל, והתפרסמה תמונה שלו עם חולצה של Dark Funeral.[36]

ב-17 באוגוסט 2008, תלמיד בן 18 תקף ארבעה אנשים עם חרב סמוראי, בבית ספר שבקרוגרסדורף, דרום אפריקה. תלמיד אחד נרצח. נאמר כי מבצע התקיפה היה מעורב בפעילויות שטניסטיות, ורכש תלבושות בהשפעת להקת הנו-מטאל הפופולרית Slipknot, אותה העריץ.[37]

בשנת 2019, סגנון המטאל הקיצוני פורנוגריינד ראה תשומת לב בתקשורת המיינסטרים לאחר פיגוע הירי בדייטון, כשהתברר שהיורה, קונור בטס בן ה-24, היה הסולן של להקת פורנוגריינד מיזוגנית בשם Menstrual Munchies, וביצע את הגראולינג בה.[38] הלהקה הוציאה שירים על אונס, רצח, נקרופיליה ומעשים מזוויעים אחרים נגד נשים.[38] ג'סי קריקבאום, בן 25, היה חבר בלהקה והופיע יחד עם בטס. מאז שנודע לו על הטבח, קריקבאום מנסה למחוק באינטנסיביות את כל המוזיקה של הלהקה באינטרנט.[39] אין הוכחה שלקונור בטס היה עניין ממשי בשטניזם; הוא אמנם היה חבר בלהקות מטאל קיצוניות ואלימות, אך לא בהכרח שטניסטיות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Graham HartmannGraham Hartmann, Coven Threaten to Sue Gene Simmons If He Trademarks Rock Hand Gesture, Loudwire, ‏2017-06-16 (באנגלית)
 2. ^ Black Sabbath - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com
 3. ^ Black Sabbath – N.I.B., נבדק ב-2023-06-03
 4. ^ 1 2 Massimo Introvigne, Satanism: A Social History, BRILL, 2016-08-29, ISBN 978-90-04-24496-2. (באנגלית)
 5. ^ Dark Funeral - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com
 6. ^ Dissection - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com
 7. ^ 1 2 Jon Nödtveidt - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com
 8. ^ 1 2 WWW.DISSECTION.NU - OFFICAL DISSECTION WEBSITE - INTERVIEW, web.archive.org, ‏2007-12-21
 9. ^ Watain - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com
 10. ^ The Devil’s Roots: Theistic Satanism In Metal, Heavy Blog is Heavy, ‏2017-02-10 (באנגלית)
 11. ^ Watain - Watain • metal.de, metal.de, ‏2007-03-17
 12. ^ Aosoth - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com
 13. ^ 1 2 Metal: A Headbanger's Journey. סרט דוקומנטרי (2005). במאי: סאם דאן.
 14. ^ interview_mlo, www.angelfire.com
 15. ^ Jon Nödtveidt | Wiki | Metal Amino, Metal | aminoapps.com
 16. ^ Sin, Beyond the veil: Jon Andreas Nödtveidt a.k.a Shadow: Dissection, Beyond the veil
 17. ^ Metal Injection, Top 10 Worst Crimes Committed by Black Metal Musicians, Metal Injection, ‏2011-02-17 (באנגלית אמריקאית)
 18. ^ Blabbermouth, GORGOROTH Singer Sentenced To 14 Months In Prison, BLABBERMOUTH.NET, ‏2005-02-22 (באנגלית)
 19. ^ 1 2 Gaahl - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com
 20. ^ Michael James Hayward | Murderpedia, the encyclopedia of murderers, murderpedia.org
 21. ^ State v. Brumwell, Justia Law (באנגלית)
 22. ^ Robert A. Waters, Kidnapping, Murder, and Mayhem: The Dari Mart Murder, Kidnapping, Murder, and Mayhem, ‏2022-09-12
 23. ^ 1 2 3 Noozhawk, 22 years later, Arroyo Grande Teen’s Family Still Has Received No Money From Satanic Killers, www.noozhawk.com (באנגלית)
 24. ^ Metal Hammer - News Article, web.archive.org, ‏2007-09-27
 25. ^ 1 2 Metal Hammer - News Article, web.archive.org, ‏2007-03-10
 26. ^ Press, Associated (2005-02-22). "Satanist band members jailed for ritual killings". The Guardian (באנגלית בריטית). ISSN 0261-3077. נבדק ב-2023-12-21.
 27. ^ "Investigating the 'death metal' murders" (באנגלית בריטית). 2005-11-23. נבדק ב-2023-12-21.
 28. ^ "Italy police seek 'Satan squad'" (באנגלית בריטית). 2006-12-11. נבדק ב-2023-12-21.
 29. ^ 1 2 The Crimes These 10 People Committed In The Name Of The Devil Is Shocking, ViralNova, ‏2019-10-15 (באנגלית)
 30. ^ Blabbermouth, Chilean Black Metal Fan Kills Priest, Attempts Suicide: Nation In Shock, BLABBERMOUTH.NET, ‏2004-08-09 (באנגלית)
 31. ^ 1 2 Dark Funeral, el grupo de black metal que inspiró al asesino Rodrigo Orias, Dark Funeral, el grupo de black metal que inspiró al asesino Rodrigo Orias ~ Anecdotario del Rock. Las anécdotas y curiosidades más absurdas de la historia del rock, ‏2010-01-24
 32. ^ La vida de Rodrigo Orias a 10 años del crimen a sacedorte | Crónica, La Cuarta, ‏2014-07-24 (בספרדית)
 33. ^ S. Dž Stojanović, Pokolj sataninog sina u kasarni, alo (בסרבית)
 34. ^ 1996/10/31 13:33 PUKOVNIK IMA KOME PISATI, web.archive.org, ‏2020-07-23
 35. ^ Schultragödie: Der Amokläufer von Coburg - SPIEGEL TV - SPIEGEL ONLINE, web.archive.org, ‏2005-05-03
 36. ^ Jahresbericht MOB 2004, web.archive.org, ‏2011-07-18
 37. ^ SABCnews.com - south_africa/education, web.archive.org, ‏2008-08-26
 38. ^ 1 2 View Author Archive, Email the Author, Follow on Twitter, Get author RSS feed, Dayton shooter Connor Betts was in a ‘pornogrind’ metal band: report, New York Post, ‏2019-08-05 (באנגלית אמריקאית)
 39. ^ Ariel Zilber, Connor Betts sang songs about sexual violence in 'pornogrind' bands, Mail Online, ‏2019-08-06
הבי מטאל
תת-סוגות
מטאל קיצוני (כולל בלאק מטאל, דת' מטאל, דום מטאל, ספיד מטאל, ת'ראש מטאל) • גרוב מטאלפאוור מטאלמטאל גותי (דום-דת' גותי, מטאל גותי סימפוני) • מטאל סימפוניגלאם מטאל
סוגות היתוך
מטאל אלטרנטיבי (כולל נו-מטאל, ראפ מטאל, פאנק (Funk) מטאל) • מטאלקור (כולל דת'קור) • גריינדקוראינדסטריאל מטאלפולק מטאלמטאל נאו-קלאסיפרוגרסיב מטאלסלאדג' מטאלסטונר רוקגראנג'
סצינות אזוריות
דת' מטאל סקנדינביהגל החדש של ההבי מטאל הבריטיהקשיחות הגרמנית החדשה
ראו גם
מטאל בישראלמטאליסטפוליטיקה במטאלפולחן השטן במטאל
פורטל הבי מטאל