לדלג לתוכן

הבולים של רג'פיפלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בול של רַגְ'פִּיפְּלָה, 1880

הנסיכות ההודית רַגְ'פִּיפְּלָה (אנ') (Rajpipla), אשר הוקמה בתחילת המאה ה-14, התקיימה במערב הודו כנסיכות עצמאית עד להקמת הרפובליקה של הודו. ביוני 1948 היא התמזגה לתוך מדינת בומבי, ומאז מאי 1960 היא מהווה חלק ממדינת גוג'ראט[1]. בין השנים 1880 עד 1886 הנפיקה הנסיכות בולי דואר עבור שירות הדואר העצמאי שלה[2].

הרקע להנפקת הבולים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

שירותי דואר מקומיים התקיימו החל מן המאה ה-16 בחלק מ-652 הנסיכויות שהיו קיימות בהודו[3] קודם לאיחוד תת-היבשת בחסות הבריטים. הם נועדו תחילה לצרכים רשמיים של השליטים המקומיים, אולם בהדרגה נפתחו לשימוש גם בפני תושבי הנסיכות. מרבית שירותי הדואר התבססו בעיקר על רצים רגליים שנודעו בשם "דאק", אולם ידועים גם שירותי דואר שעשו שימוש בפרשים וברוכבי גמלים[4].

לאחר שנת 1862 החלו רבים משירותי הדואר של הנסיכויות להנפיק גם בולי דואר משלהם[5]. מערכות דואר אלו פעלו במקביל לשירות הדואר המרכזי שהופעל על ידי השלטון הבריטי, ובמידה רבה התחרו בו. אמנם במרבית המקרים הפיצו שירותי הדואר של הנסיכויות דברי דואר רק בתוך גבולות הנסיכות המקומית, אולם תעריפי המשלוח שהם גבו היו נמוכים מאלו של שירות הדואר המרכזי[4].

המהרג'ה מהרנה גמבירסיג'י (Maharana Gambhirsinhji), אשר שלט ברַגְ'פִּיפְּלָה בין השנים 1860–1897, השקיע רבות בפיתוח הדרכים ושירותי הדואר בנסיכות. במהלך תקופת שלטונו הוא שילם סכום עתק של כשני מיליון רופי עבור סלילת דרך באורך של כ-50 ק"מ בין העיר נאנדוד (אנ') ותחנת הרכבת שהייתה בעיר אנקלשואר (אנ'). הוא הקים שני בתי דואר בנסיכות, והפעיל שירות דואר שנפתח לשימוש הציבור בשלהי שנות השבעים של המאה ה-19[6]

רַגְ'פִּיפְּלָה הנפיקה בולים בשנת 1880[7], והם היו בתוקף לצורך משלוח דואר רק בתוך גבולות הנסיכות[8]

הנפקת בולי הדואר

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בולי הדואר של הנסיכות הונפקו בשנת 1880, אולם עוד קודם לכן הנפיקה רַגְ'פִּיפְּלָה ארבע אגרות עם בולים מודפסים בערכים נקובים של 1, 2, 3, ו-4 פאיסו. מעט מאוד ידוע על ההנפקה הזו, ואפילו המועד בו בוצעה אינו ברור לחלוטין. האגרות הודפסו על נייר מיוחד שיוצר באנגליה בשנת 1874, והפרסום הראשון בעיתונות הבולאית על עצם קיומן של האגרות נעשה באפריל 1879[2]. בשנת 1886 (ככל הנראה) הונפקו גם מעטפות עם בולים מודפסים בערכים נקובים של 2, 3, ו-4 פאיסו, אולם מעט מאוד ידוע על ההנפקה הזו, והפרסום הראשון עליהם בעיתונות הבולאית נעשה רק בשנת 1910[2].

בשנת 1880 הנפיקה רַגְ'פִּיפְּלָה שלושה בולי דואר דביקים:

  • הבול הראשון הונפק ב-1 ביוני 1880[6] בערך נקוב של 1 פאיסו (אשר היה שווה בערכו לחצי אנה). הבול הודפס בצורת ריבוע, במרכזו שולבה חרב וסביבה הכתובת בשפה המראטהית בכתיב מודי (אנ') "רַגְ'פִּיפְּלָה טפל" שמשמעותה "דואר רַגְ'פִּיפְּלָה" והמילה "אנשל" (בסוגריים) שמשמעותה "מס" או "רווח". בארבע פינות הבול נכתב הערך הנקוב "א-ק פאי-סו", כלומר "פאיסו אחד"[2].
  • שני הבולים האחרים הונפקו מספר חודשים מאוחר יותר[6] בצורת מלבן עומד, ובערכים נקובים של 2 אנה ו-4 אנה[2].

במכתב שנשלח ב-6 ביוני 1882 נכתב כי ברַגְ'פִּיפְּלָה נמצאים בשימוש חמישה בולים בערכים נקובים של רבע אנה, חצי אנה, 1 אנה, 2 אנה ו-4 אנה. במכתב אחר שנשלח ב-16 בינואר 1883 נזכר גם בול שערכו הנקוב היה 8 אנה. למרות ידיעות אלו במכתבים בני הזמן לא התגלו מעולם בולים בערכים נקובים של רבע אנה, 1 אנה ו-8 אנה[6].

הפסקת השימוש בבולי רַגְ'פִּיפְּלָה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

שירות הדואר המרכזי של הודו, אשר הופעל על ידי הממשל הבריטי, ביקש לבטל את שירותי הדואר המקומיים שהתחרו בו וגרמו לו לאובדן הכנסה. בחלק קטן מן המקרים הגיעו הבריטים להסכם עם הדואר של הנסיכות המקומית, ולפיו הוא ישולב בפעילות הדואר המרכזי, ובחלק אחר של המקרים, דוגמת זה של רַגְ'פִּיפְּלָה, הצליח הדואר המרכזי לרכוש את שירות הדואר מידי השליט המקומי ולהפסיק את פעילותו[4].

בשנת 1886 ביטלה רַגְ'פִּיפְּלָה את תוקף הבולים שלה ועברה להשתמש בבולי הודו[7]. מרבית הנסיכויות שפעלו בדרך זו זכו להטבות מן הממשל המרכזי, לרוב בדרך של מענקים כספיים או הקצאה של בולים רשמיים לשימוש גורמי הממשל המקומי, אולם הסדר זה לא הופעל ברַגְ'פִּיפְּלָה ולא ברור מה היו התנאים שסוכמו בזמן המעבר לשימוש בבולי הודו[9].

ערך הבולים בקרב האספנים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלושת הבולים שהנפיקה רַגְ'פִּיפְּלָה קיימים בכמות קטנה יחסית, וערכם הקטלוגי מוערך בכמה עשרות דולרים לבול[10]. בולים חדשים מצויים יותר מאשר בולים חתומים והקושי להשיגם הוביל ליצירת זיופים של בולים חתומים[11].

סביב שנת 1900, כחמש עשרה שנים לאחר המיזוג של דואר רַגְ'פִּיפְּלָה עם דואר הודו ותחילת השימוש בבולי הודו, הודפסה סדרה בת שישה בולים ועליהם דמותו של השליט המקומי. ערכו הנקוב של כל אחד מן הבולים היה 1 אנה, והוא הודפס בשני צבעים: דמות השליט הודפסה בצבע שחור והמסגרת שסביבו בצבע שונה בכל בול. בולים אלו לא הוכנסו מעולם לשימוש, ולא ברור מה בדיוק הייתה מטרת הדפסתם. בשוק הבולאי מצויים עותקים בודדים מן הבולים האלו, והם קשים מאוד להשגה[11].

לבולי רַגְ'פִּיפְּלָה יש ביקוש בקרב אספני הבולים, ובנסיכות עצמה קיים מועדון אספנים פעיל המפרסם מחקרים על בולי הנסיכות. ב-21 באוקטובר 1980 ציינו חברי האגודה הבולאית של רַגְ'פִּיפְּלָה מלאת 100 שנים להנפקת בול הדואר הראשון של הנסיכות[12]. לרגל האירוע הטביע דואר הודו חותמת מיוחדת בדמות הבול הראשון של רַגְ'פִּיפְּלָה.

לקריאה נוספת

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • Mackay Robin(Ed), Rajpipla, International Encyclopedia of Stamps, IPC, 1970, p. 1583
  • Kenneth A. Wood, Rajpipla, This is Philately, p. 634
  • סטיוארט רוסיטר וג'ון פלואר, אטלס בולי העולם, כרטא, 1989, עמ' 245

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]