לדלג לתוכן

בול תשובה צבאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בול תשובה צבאי הוא בול דואר אשר הונפק על ידי דואר שוודיה על מנת לאפשר משלוח דואר בחינם אל החיילים המשרתים בצבא.

שוודיה, 1929, בול תשובה צבאי

הרקע להנפקת הבול[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמירת הקשר בין החיילים המשרתים בצבא ובין בני משפחותיהם נחשבת כאחד הגורמים המרכזיים המסייעים לשמירת מורל הלוחמים. כתוצאה מהבנה זאת נקבעו ברבות ממדינות העולם הסדרים המאפשרים לחיילים לשלוח מכתבים במחיר מופחת או אף בחינם. הטבה זו הופעלה באופן מורחב בעיקר בתקופות בהן גויסו החיילים לצבא במסגרת שירות חובה, או בתקופות מלחמה בהן נותקו החיילים מבני משפחותיהם לזמן ממושך.

זיהוי דואר החיילים נעשה בשיטות שונות, דוגמת החותמת של היחידה בה שרתו או באמצעות הנפקת בול דואר חיילים מיוחד שחולק בחינם או נמכר לחיילים בתעריף מופחת.

במרבית המקרים הוענקה הזכות למשלוח דואר בהסדר מיוחד רק למכתבים ששלחו החיילים אל בני משפחותיהם, אולם ידועים גם מקרים בהם הוענקו הטבות מסוימות לבני המשפחה ששלחו דברי דואר אל החיילים שבצבא. הענקת הטבות אלו התבסס על מגוון של הגדרות, כגון מתן ההטבה רק לדברי דואר שנשלחו אל כתובת של יחידה צבאית.

בישראל, לשם דוגמה, נקבע כי "על דברי דואר המיועדים לחיילי צה"ל חל תשלום מלא של דמי דואר, פרט לחבילות לחיילי צה"ל ששולחיהן נהנים מתעריפים מוזלים."[1]

בול תשובה צבאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1929 החליט דואר שוודיה להנפיק בול מיוחד אשר נועד לאפשר לבני משפחות החיילים לשלוח ללא תשלום מכתבים לחיילים[2]. הבול הודפס כחלק ממעטפות מיוחדות שחולקו לחיילים בחינם, ובאמצעותן יכלו לשלוח דואר לבני משפחותיהם[2].

פתרון זה היה בתוקף בין השנים 1929 עד 1951, ובמהלך תקופה זו הונפקו 11 בולים שונים מסוג "בול תשובה צבאי"[2].

אופן הפצת הבול למשפחות החיילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאמור, כל חייל בצבא השוודי היה זכאי לקבל, אחת לשבוע, מעטפה מיוחדת אשר אפשרה לו לשלוח מכתב בחינם לבני משפחתו. בצידה האחורי של המעטפה הודפס בול התשובה הצבאי שהוגן באמצעות השפה הרחבה אשר סגרה את המעטפה.

כאשר קיבלה המשפחה בדואר את המעטפה מן החייל, כל שנדרש ממנה היה לגזור את הבול מצידה האחורי ולהדביקו על המכתב אותו שלחה חזרה אל החייל[2]. הבול היה תקף למשלוח מכתב רגיל בתוך שוודיה[2].

חזית המעטפה צידה האחורי של המעטפה בה משולב בול התשובה הצבאי

השימוש במעטפה בחבל הסאר[עריכת קוד מקור | עריכה]

שוודיה, 1935, מעטפת דואר צבאי

בתקופה שבין 23 בדצמבר 1934 עד 17 בפברואר 1935 פעלו חיילי שוודיה כחלק מן הכוחות הבינלאומיים שנשלחו לחבל הסאר על מנת לפקח על משאל העם שנערך בשאלת עתידו של האזור. חיילי שוודיה חנו ליד העיר מרציג, והדואר הצבאי השוודי סיפק להם שירות של משלוח מכתבים לבני משפחותיהם.

מעטפות החיילים שנשלחו מאזור חבל הסאר הוחתמו בחותמת מיוחדת עם הכיתוב "Svenska Bataljonen Saar" (הגדוד השוודי - סאר).

בתקופה זו בול התשובה הצבאי היה תקף למשלוח מכתב לא רק בתוך שוודיה, אלא גם אל חיל המשלוח שפעל בחבל הסאר.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Kenneth A. Wood, Military Reply Stamp, This is Philately, p. 735

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]