גלוית מרב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גלוית מרב המציינת 200 שנה להולדתו של ניקולאי גוגול

גלוית מרבאנגלית: Maximum Card) היא גלויה עם תמונה שבה הבול מודבק על הצד עם התמונה ולא בצד האחורי, כמקובל בגלוית דואר רגילה. חותמת הדואר מוטבעת בחלקה על הבול ובחלקה על התמונה כאילו היא מצמידה את הבול לתמונה.

בין שלושת המרכיבים של גלוית מרב - בול, חותמת, גלויה - צריכה להיות התאמה מרבית. ההתאמה היא של הנושא, של המועד (תאריך החותמת קשור בנושא), ושל המקום. ההתאמה המרבית נותנת את השם לפריט הבולאי הזה, והוא נקרא "גלוית מרב". התחביב של הכנה ואיסוף גלויות מרב נקרא מקסימפיליה (Maximaphily).

גלוית מרב הקדומה ביותר[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלוית מרב ממצרים משנת 1893[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-31 באוגוסט 2003 הוצעה למכירה באי ביי גלוית מרב אשר תוארה כקדומה ביותר והיא נושאת חותמת מ-15 בנובמבר 1893 ונמכרה תמורת 790 דולר.[1] גלוית מרב הזו עומדת בהגדרות: גלוית הדואר המאוירת ובול הדואר מראים אותו אובייקט. הבול מודבק על הצד המאויר של גלוית הדואר כאשר חותמת הדואר מוטבעת על הגלויה ועל חלק מהבול. הגלויה מתארת בין היתר את הספינקס ואת הפירמידה הגדולה של גיזה. הבול המצרי בצבע ארגמן בן 5 מיל מראה אף הוא את הספינקס ואת הפירמידה הגדולה של גיזה. חותמת הדואר היא של מלון שפארדס בקהיר מ-15 בנובמבר 1893. גלוית מרב זו, המכונה גלוית המרב המוחלטת, מקדימה בארבעה חודשים את גלוית המרב מפורטוגל שנחשבה לפניה כקדומה ביותר. הגלויה נשלחה במקור ממצרים לברלין בגרמניה. דניאל אולסן כתב שראה גלוית מרב דומה ממצרים מפברואר 1894 בתערוכת בולים בלוקסמבורג.

גלוית מרב מפורטוגל משנת 1894[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד לא מכבר, גלוית המרב הידועה כקדומה ביותר הייתה מפורטוגל. גלוית הדואר המאוירת עם בול בערך 10 רייס (סקוט מספר 98) הנציחו את הנווט הנסיך הנרי שחי מ-1394 עד 1460. חותמת הדואר היא של פורטו, מקום הולדתו של הנסיך הנרי מ-4 במרץ 1894, החותמת היא מיום ההופעה הראשון של הבול ושל הגלויה. התמונה של גלוית מרב זו איננה בנמצא בימינו. פריט דומה ידוע הוא לכבוד 500 שנה להולדת הנסיך הנרי עם חותמת של ליסבון מ-8 במרץ 1894, רק ארבעה ימים מאוחר יותר מגלוית המרב הקדומה. על פי דניאל אולסן הגלויה שימשה למשלוח בתוך פורטוגל והבול הנוסף בערך 10 רייס שימש כתוספת למשלוח לחו"ל. גלוית המרב המדוברת נשלחה מפורטוגל לאנגליה. נושא הבול מתאים לאיור של גלוית הדואר.

העתיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגילוי של גלוית המרב המצרית מצביע על האפשרות של מציאת גלויות מרב מוקדמות יותר. גלוית הדואר הראשונה נכנסה לשימוש באוסטריה בשנת 1869. בסוף המאה ה-19 בקרו במצרים תיירים רבים ששלחו גלויות דואר לארצות מהן באו ומנהג נפוץ היה להדביק את בול הדואר על הצד המאויר של גלוית הדואר. גלויות רבות תארו את הספינקס והפירמידות והצע הבולים היה מוגבל לבול הספינקס והפירמידה.

מקסימפיליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התחביב של הכנה ואיסוף של גלויות מרב קרוי מקסימפיליה. בעל אוסף גלויות מרב צריך לחקור ולהציג את ההתאמה המרבית בין האלמנטים המרכיבים את גלויות המרב. התאמת נושא, התאמת מקום והתאמת זמן. כמו בכל אוסף בולאי גם אוסף של גלויות מרב נקבע לפי מצב הפריטים, הנדירות של החומר הבולאי והצורה שהפריטים מוצגים ומוסברים בתצוגה.

תצוגה של גלויות מרב בתערוכת בולים נעשית לפי מדינה מסוימת או לפי קבוצות של מדינות, ואפשר לבחור נושא תצוגה מיוחד שאינו בהכרח מתאים למדינה מסוימת. להכנת התצוגה נדרש ידע בתחום הבולים, חותמות הדואר והנושא המוצג על ידי הגלויה המאוירת.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Fascination of Maximaphily by Eurico Carlos Esteves Lage Cardoso Lisbon 1997. ISBN 972-96564-1-X
הספר כתוב בשלוש שפות: פורטוגזית, צרפתית ואנגלית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גלוית מרב בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כתב העת של אגודת המקסימפיליה של צפון אמריקה. מאמר שכתבו דניאל אולסן ואי צ`ו סאן: Egypt Pyramids Ultimate Maximum Card, north America Maximaphily, 2004 By Daniel Olsen and Ye Choh San