סימן מים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סימן מים על בול מאחת המושבות הבריטיות בדרום אפריקה

סימן מים (בלועזית, "Water Mark" ומקובל גם כמילה בודדת – "watermark") הוא אמצעי לזיהוי זיופים המוטבע בשטרות כסף, ניירות ערך ובבולים. במקורו נוצר על ידי יצירת סימון שלא נראה במבט ראשון ויצירתו מצריכה טיפול בנייר לפני הדפסתו.

סימני המים דומים במראה שלהם לעבודות אמנות של צורפים העובדים עם חוטים דקים מאוד של מתכת יקרה, עבודות הנושאות את השם פיליגרן ומשום כך דבק השם פיליגרן גם בסימני המים המוטבעים בנייר.

סימני מים בנייר נוצרו לראשונה בבולוניה, ב-1242. קיימים שני סוגים של סימני מים, סימני מים המוטבעים במהלך ייצור הנייר ומכונים "סימני מים אמיתיים" וסימני מים המוטבעים בנייר לאחר שתהליך ייצורו הושלם ומכונים "סימני מים מלאכותיים". סימני המים האמיתיים נוצרים על ידי הפעלת לחץ על נקודות מסוימות בעיסת הנייר לפני התייבשותה (ומכאן מקור השם סימן מים). לאחר התייבשות הנייר, המקומות שנלחצו דקים יותר ומאפשרים חדירה טובה יותר של קרני אור. את סימני המים המלאכותיים יוצרים על ידי צביעת הנייר בצבע לבן או לקה מבריקה. את סימני המים המלאכותיים רואים רק בצד אחד של הנייר, בניגוד לסימני המים האמיתיים, שאפשר להבחין בהם משני צדי הנייר[1].

בשנות האלפיים, המונח "סימן מים" משמש גם כמונח המתייחס לכיתוב ובו פרטי הצלם, שחלק מהצלמים המקצועיים נוהגים לשבץ על גבי תמונה דיגיטלית, על-פי רוב בתחתיתה, כדי לוודא שהקובץ שיצרו יישאר מקושר אליהם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סימן מים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ איך יוצרי סימני מים בנייר? דניאל באתר של מכון ויצמן למדע