הנדסת מזון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הנדסת מזון מתייחסת להנדסה של מרכיבי ייצור ועיבוד מזון. הנדסת מזון כוללת גם יישום של עקרונות של הנדסה חקלאית והנדסה כימית על רכיבי מזון, אך אינה כוללת הנדסה גנטית של צמחים ובעלי חיים.

תחומי הנדסת המזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנדסת מזון כוללת תחום רחב מאוד של פעילויות. בין תחומי הידע והפעולות שלה:

אגף שרותי המזון והתזונה במשרד הבריאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשרד הבריאות ישנו אגף מיוחד הנקרא שרותי המזון והתזונה- מזון. תפקיד האגף הוא שמירת בריאות הציבור על ידי פיקוח על יצור של מפעלי מזון המוגדרים בחוק בישראל (בין היתר תוספי תזונה, תוסף מזון, מזון תינוקות ושתייה אלכוהולית), רישוי, יבוא ובטיחות מזון . באגף ישנם מספר תפקידים, שתפקיד השטח נקרא מרכז פיקוח על המזון (שבו יכול לעסוק רק אדם בעל תעודה בתחום כגון מהנדס מזון, טכנולוג מזון, כימאי או איש בריאות הציבור). תפקיד מרכז הפיקוח הוא : פיקוח ישיר על היבוא בנמלים ומעברי הגבול כולל חומר הגלם המגיע לתעשיית המזון (אישורי יבוא, אנליזות, מפרטים, אישורי היגיינה, אישורי וטרינריה, הצהרות, רשומון, ניירות הרישום הרציף וכל מסמך הקשור לבריאות הציבור על פי נוהל משרד הבריאות), רישוי עסקי מזון וכמובן פיקוח על יצור המזון הכולל התאמה של המוצר מן קבלת חומר הגלם ועד המוצר המוגמר בהתאם לתקנים, תקנות והפקודות המחויבים בחוק בישראל. במסגרת התפקיד מרכזי הפיקוח נעזרים בידע ממהנדסי מזון בכירים יותר במטה הארצי בתל אביב, טוקסיקולוגים, ווטרינרים, רופאים, אנשי תעשיית מזון, אנשי איכות ודיאטנים. אחד התפקידים של מרכזי הפיקוח הוא מתן רישיון יצרן שנתי למפעל על ידי ביקורת שנתית אחת ויותר שבסופה אמור לקבל המפעל את רישיון היצרן על פי התמחותו המוגדרת בחוק. בתהליך נבדקת רמת בטיחות המזון, תנאי סניטציה והיגיינה, טיב חומרי הגלם, סימון מזון, בטיחות האריזה למזון, הסמכות (כגון: GMP ,IS0 9001:2008 ,ISO 22000 ,HACCP), שרשרת האספקה, מסייע יצור (חומרים שבאים במגע עם המזון אך לא אמורים להיות חלק מהרכיבים), ניירות רישום רציף לקירור, תוכניות בקרה ודגימה של היצור, שימוש נכון בתוספי מזון ובעצם כל פרמטר הקשור ליצור המזון.

הנדסת מזון כוללת תחומים רבים. בטכניון ובאורט בראודה בכרמיאל ניתן ללמוד הנדסת מזון בחוג להנדסת מזון וביוטכנולוגיה כתואר ראשון ולימודים מתקדמים בתחום זה (חלק גדול מתוכנית הלימודים חופף למדעי המזון). במכללת תל חי ניתן ללמוד הנדסאי כימיה בהתמחות מזון.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Foodlogo.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מזון. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.