הנסיך קארל אדוארד, דוכס סקסה-קובורג-גותה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הנסיך קארל אדוארד, דוכס סקסה-קובורג-גותה

הנסיך קארל אדוארד, דוכס סקסה-קובורג-גותה (19 ביולי 1884 - 6 במרץ 1954) היה הדוכס הריבון האחרון של סקסה-קובורג-גותה בקיסרות הגרמנית בין השנים 1900-1918. לאחר שהודח מהשלטון כתוצאה מהמהפכה הגרמנית הצטרף לשורות המפלגה הנאצית.

קארל אדוארד נולד ב-1884 בבריטניה כנסיך צ'ארלס אדוארד, הוא היה בנו של הנסיך לאופולד, דוכס אולבני, שהיה בנה הצעיר של ויקטוריה, מלכת הממלכה המאוחדת, ואשתו הנסיכה הלנה מוולדק ופירמונט. אביו לאופולד שהיה חולה המופיליה נפטר שלושה חודשים לפני הולדתו ולכן כשנולד הוא ירש את התואר דוכס אולבני.

ב-1900 צ'ארלס אדוארד נבחר על ידי סבתו, המלכה ויקטוריה, לרשת את דודו הנסיך אלפרד כדוכס של סקסה-קובורג-גותה וזאת למרות שלא היה דובר גרמנית ולא ידע דבר אודות גרמניה ועל אף על הסתייגותה של אמו. מכיוון שהיה קטין הדוכסות נשלטה על ידי העוצר הנסיך ארנסט שהיה חתנו של הדוכס הקודם.

כתוצאה מהיותו נכדה של המלכה ויקטוריה קארל אדוארד היה דודנו של וילהלם השני, קיסר גרמניה. הקיסר התעניין בחינוכו של דודנו הצעיר עד כדי כך שקארל אדוארד זכה לכינוי "בנו השביעי של הקייזר", הוא דאג שיתחנך במיטב המסורת הצבאית הפרוסית וחיתן אותו עם אחייניתו הנסיכה ויקטוריה אדלייד משלזוויג הולשטיין.

עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה קארל אדוארד מונה לגנרל בצבא הגרמני ושירת בחזית המזרחית. לאחר המלחמה הוא הודח, כמו יתר בני המלוכה הגרמניים, מכס השלטון כתוצאה מהמהפכה הגרמנית, כל תאריו הבריטיים נשללו גם הם על פי חוק שלילת התארים 1917 מכיוון שנלחם בבריטניה ובעלות בריתה במלחמה.

קארל אדוארד במדי האס אה

כמו רבים מבני האריסטוקרטיה הגרמנית ההתקוממות הקומוניסטית גרמה לקארל אדוארד זעזוע עמוק וביחד עם רבים מבני מעמדו הוא עבר רדיקליזציה פוליטית. הוא היה מראשוני הנסיכים הגרמניים שתמך בפומבי בנאצים ובאדולף היטלר.

לאחר עלייתו של היטלר לשלטון קארל אדוארד מונה לעמוד בראש אגודת הידידות האנגלו-גרמנית שבמסגרת תפקידו ביקר מספר פעמים בבריטניה מתוך כוונה לחזק את הקשרים בין שתי הארצות. במיוחד קשר קשרים עם יורש העצר אדוארד, נסיך ויילס ושלח לברלין דיווחים אופטימיים על כך שהמלך העתידי מעוניין לשמור על קשרים טובים עם גרמניה, לאחר התפטרותו של אדוארד מכס המלכות יורשו ג'ורג' השישי, מלך הממלכה המאוחדת לא היה מעוניין בשום קשר עם קארל אדוארד.

בזמן מלחמת העולם השנייה הוא שימש כנשיא הצלב האדום הגרמני והחזיק בדרגת אובר-גרופנפיהרר באס אה. שלושת בניו שירתו בוורמאכט, אחד מהם נפל כאשר מטוסו התרסק בחזית המזרחית ב-1943.

לאחר תבוסת גרמניה במלחמה קארל אדוארד נעצר על ידי צבא ארצות הברית בבוואריה. אחותו הנסיכה אליס, רוזנת אתלון ובעלה אלכסנדר קיימברידג', רוזן אתלון טסו לגרמניה לאחר שלמדו על מעצרו של קארל אדוארד והשתדלו בלי הצלחה אל שלטונות הצבא האמריקאי לשחררו. הוא עמד לדין בבית משפט לדה-נאציפיקציה וכפר באשמה תוך שהוא טוען שלא ידע דבר על פשעי המשטר הנאצי, הוא נמצא אשם בתמיכה במשטר הנאצי, רוב אחוזותיו בגרמניה הוחרמו והוטלו עליו קנסות כבדים שרוששו אותו, מכיוון שמצב בריאותו היה שברירי הוא הצליח להתחמק מעונש מאסר.

קארל אדוארד נפטר ב-1954.


רוברט סטיוארט (1398-1420)מרדוך סטיוארט (1420-1425)אלכסנדר סטיוארט (1458 לערך -1485)ג'ון סטיוארט (1485-1536)ארתור סטיוארט (1541)הנרי סטיוארט (1565-1567)ג'יימס השישי (1567)צ'ארלס הראשון (1604-1625)ג'יימס השביעי (1660-1685)לאופולד (1881-1884)קארל אדוארד (1884-1919)