הפיזיקה של הבלתי אפשרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הפיזיקה של הבלתי אפשרי
Physics of the Impossible
הפיזיקה.jpg
עטיפת הספר בעברית
מידע כללי
מאת מיצ'יו קאקו
שפת המקור אנגלית
סוגה מדע פופולרי
הוצאה
תאריך הוצאה 2008
מספר עמודים 304
הוצאה בעברית
הוצאה אריה ניר הוצאה לאור
תרגום ד"ר אוריאל גבעון
סדרה
ספר קודם Parallel Worlds עריכת הנתון בוויקינתונים
הספר הבא הפיזיקה של העתיד עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 002723565
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הפיזיקה של הבלתי אפשרי: מסע מדעי לעולמם של הפייזרים, שדות-הכוח, הטלפורטציה והמסע בזמן הוא ספר מדע פופולרי שנכתב על ידי הפיזיקאי פרופסור מיצ'יו קאקו, ממייסדיה של תורת המיתרים, העוסק בבחינת הבסיס המדעי של המדע הבדיוני. בספר נבחנות פנטזיות פופולריות כגון מהירות האור, קריאת מחשבות ורבות אחרות, בשאלה האם כל אותן פנטזיות הן בגדר מדע בדיוני בלבד או ניתנות למימוש.

על פי קאקו, מטרת הספר היא לבדוק אילו טכנולוגיות נחשבות כיום כ"בלתי אפשריות" אך יכולות להיות שכיחות בעתיד הרחוק.

הספר זכה לפופולריות רבה והיה לרב-מכר.

חקר הבלתי אפשרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיצ'יו קאקו יוצא מתוך נקודת הנחה שהבלתי אפשרי יחסי, וטוען שאנו מסתכנים כשאנו מתעלמים מהבלתי אפשרי. הוא מציג באופן שיטתי עוד ועוד דוגמאות על דברים שהוכרזו כבלתי אפשריים, לכאורה, והופרכו. קאקו אף מציין שבאופן אירוני חקר הבלתי אפשרי קידם את המדע.

קו מנחה בספרו היא אמרתו של ט"ה וויט: כל מה שאינו אסור חייב להתקיים. כלומר, כל עוד אין חוק פיזיקלי האוסר תופעה כלשהי, הרי שייתכן שנגלה שהיא אכן קיימת.

קאקו גם מצטט את אלברט איינשטיין:" אם רעיון לא נשמע מגוחך בפעם הראשונה ששומעים עליו - אין לו סיכוי.

3 קבוצות של בלתי אפשרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצה I[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקבוצה זו נכללים הדברים שאמנם אינם ברי השגה כיום, אך קאקו מעריך כי יושגו תוך כמה עשרות שנים לכל היותר.

 • שדה כוח- שדה אנרגטי העוטף עצם כלשהו ואמור להגן עליו מפגיעות מכניות או פגיעות מנשק, שמיש בעיקר ככוח הגנה לספינות חלל. קאקו טוען כי אחת הדרכים לשדה כוח היא באמצעות פלזמה (טכנולוגיה הקיימת כבר כיום), שניתנת לעיצוב צורה בטמפרטורות מסוימות. בנוסף, ישנה האפשרות של שדה מגנטי כשדה כוח שיעזור גם לספינה להתגבר על כוח המשיכה של כדור הארץ.
 • אי-נראות- היכולת של עצם להיעלם משדה הראיה של הצופה בו. קאקו מדבר על "חומר על" כמפתח לאי נראות- החומר, שמורכב למעשה ממתכת ובה שתלים שונים- קרמיים, סיביים או מתכתיים, מאלץ את קרני האור לנוע בצורה שונה ומצמצם את נראות הצל שלהם וכך הם נהיים, למעשה, בלתי נראים לאותו סוג קרינה. הספר מציין כי עד כה הניסוי נעשה בהצלחה רק על אור אדום. בכל מקרה, הטכנולוגיה מצריכה עבודה ברמה האטומית ועל כן דורשת שימוש בננוטכנולוגיה.
 • פייזרים וכוכבי מוות- בחלק זה נטען כי הדרך להשגת נשק אלומה, קרי אקדחי לייזר ידועה- יש לרכז קרן לייזר ולהחדיר בה כמות אנרגיה כרצוננו (אין מגבלה לכמות האנרגיה שניתן לדחוס בקרן לייזר) והדבר אף אפשרי היום באמצעות תחנות כוח חזקות מספיק. הבעיה היחידה (והגורלית) היא היעדר מקור אנרגיה נייד. אין עדיין דרך בימינו לדחוס אנרגיה של תחנת כוח שלמה לתוך אקדח או נשק כלשהו אך כיוון שיסודות הדבר כבר מונחים הדבר יושג, ככל הנראה, תוך מאה אחת וגם המפתח לדבר הוא ננוטכנולוגיה. כך גם לגבי חרבות האור מסאגת מלחמת הכוכבים- אור אינו יכול להיעצר באמצע ואמור להימשך עד לאינסוף, על כן מציע קאקו שימוש בצינור הפולט פלזמה מחוממת לטמפרטורות גבוהות כך שתוכל לחתוך הכל- אפילו פלדה. אך גם כאן מתעוררת בעיית אספקת האנרגיה הניידת. בעניין כוכב מוות, קאקו מציע מגוון דרכים ביניהן: היתוך מגנטי, שימוש בקרני X או שימוש בכוכבים גוססים או מתפרצי גמא לפני מותם הסופי כתחנות קרב טבעיות- זהו דבר בלתי אפשרי מרמה 2.
 • טלפורטציה- טלפורטציה תעבוד עקב עקרון האי-ודאות לפיו אין לדעת היכן נמצא אלקטרון בזמן נתון וכך הן לגבי אטומים ברזולוציות קוונטיות. בניסויים הוכח שכאשר אטומים נעים בקוהרנטיות מוחלטת ניתן להעביר מידע בין מרכיבי האטמים מהר ממהירות האור. כך, באופן תאורטי, יהיה ניתן ליישם זאת גם על גופים גדולים, כגון גוף האדם.
 • טלפתיה- כבר כיום קיימת הטכנולוגיה להבנת מחשבות- נעשה מיפוי כמעט מלא של נוירוניי המוח והתגלו בעזרת מכשיר MRI אילו חלקים במוח שולטים על פעולות שונות שלנו. כך ניתן לפענח על מה אנו חושבים וכך ניתן להעביר את מחשבותינו לאחרים, באמצעות מחשב מתוחכם מספיק. כמובן שטלפתיה טבעית קיימת.
 • פסיכוקינטיקה- אמנם אין אפשרות להזיז דברים עם המחשבה בלבד באופן טבעי (כפי שנעשה בסרטי מדע בדיוני) אך עקב מיפוי רוב המוח (כפי שהוזכר לעיל) ניתן לתרגם את מחשבותינו לשליטה לעצמים כגון ידיים או רגליים קיברנטיות ואף חפצים חיצוניים על ידי מקורות אנרגיה שונים שיזיזו אותם לאחר קבלת פקודה ממחשב שמעבד את מחשבותינו.
 • רובוטים- הפרק הזה עוסק בהתפתחות תחום הבינה המלאכותית בזמן האחרון ומראה על מגמת עליה בתחכום הרובוטים ואף כאלה שצלחו את מבחן טיורינג. אחת השאלות שנידונות היא האם יצליחו לתח לרובטים חשיבה אנושית? כלומר זו שנשענת על הבנת הסובב אותך, מודעות ויצירתיות ולא רק זו שמסתמכת על זיכרון מחשב גדול ואלגוריתמים מסובכים? האם יתפחו רגשות? ושאלה גורלית אף יותר: האם הרובוטים יכולים להוות סכנה להגמוניה של בני האדם? על פי קאקו, התשובה היא כן. אם רובוט יגיע לרמת חשיבה כזו שיוכל לרקום מזימה מעצמו, זה ייתכן. אך כיוון שהאדם, בסופו של דבר, הוא מתכנן הרובוט, ניתן להשתיל ברובוט מגוון כלים שיעצרו אותו מבעוד מועד.
 • חוצנים ועב"מים- בפרק מסופר על מספר דרכים שבהן ניסו למצוא סימן לחיים חוצניים תבוניים מחוץ לכדור הארץ והחשוב ביניהם הוא פרויקט סט"י לחיפוש אחר חיים אינטילגטיים חוץ ארציים. קאקו משער כי קיימים חיים פרימיטיביים, כגון חיידקים, אולי אף במערכת השמש שלנו, אך הוא לא יודע לומר לגבי תבוניים ומביא לשם כך את נוסחת דרייק. לשם הבנה בתרבויות חוצניות מציג קאקו את סולם קרדשב ומדבר על האפשרות של היותם עוינים.
 • ספינת חלל- מדובר בפרק על אמצעים חדשים להנעת ספינות החלל על מנת לגמוע מרחקים אסטרונומיים כדוגמת הינע גרעיני, מבוסס פלסמה ויונים, מפרש שמש, שימוש באפקט הקלע וכו'. נוסף על כך מדובר באפשרות של בניית מעלית חלל.
 • אנטי-חומר ואנטי יקומים- קאקו מדבר על טבעו של האנטי חומר ועל האפשרות של יקום הבנוי ממנו בלבד ואנטי כבידה.

קבוצה II[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מעבר למהירות האור- כפי שניתן לראות בסרטי מדע בדיוני רבים כגון מלחמת הכוכבים או מסע בין כוכבים, גם חוקי הפיזיקה אינם סותרים את האפשרות, אך הדבר נמצא בקצה הבנתנו את הטבע, אין בידינו הידע לשם כך. אפשרויות שהועלו בפרק הן הינע הדחס - מנוע שדוחס ומעוות באופן קיצוני את מרחב-הזמן וגורם לו לנוע אל כלי הטיס שנשאר במקומו, עוד אפשרות היא יצירת חור תולעת ושימוש באנרגיה שלילית (ההודפת דברים) כדי לעבור בו וכך להתגבר על מכשול המרחק.
 • מסע בזמן- על כך שאין סתירה בין זה לבין חוקי הפיזקה ידועים לנו. ניתן "לקפוץ" לעתיד כשהזמן מאט במהירויות גבוהות אך מעט ידוע לגבי העבר, כיוון שהדבר נוגד את עיקרון הסיבתיות.
 • יקום מקבילים - מדובר על השערה לפיה יקום יכול לצוץ מנקודה וירטואלית במרחב זמן, בכל זמן נתון, בהינתן תנאים מסוימים ולהתפתח ליקום משל עצמו. כך שאולי, למעשה, אנו רק חלק מיקום-על הכולל מספר עצום של יקומים מקבילים, שאולי חוקי הטבע שונים בהם. מדובר על אופי היקומים המקבילים, תאוריית העל-מיתר ואפשרות של מסע בין יקומים.

קבוצה III[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מכונת תנועה מתמדת - (פרפטום מובילה) מכונה שמייצרת את אותה כמות אנרגיה שמושקעת בה, בעלת נצילות של 100%, כלומר אין בה אנטרופיה ויש בה מן הסתירה של חוקי הפיזיקה (חוקי התרמודינמיקה). ויש אף שהגדילו לעשות ודיברו על מכונה המייצרת אנרגיה בעודף- יותר ממה שמושקע בה - דבר הסותר באופן גס את חוק שימור האנרגיה והמסה. כלומר, או שהדבר באמת אינו אפשרי או שעלינו לשנות את הבנתנו את הפיזיקה.
 • ראיית הנולד - יכולת הידועה מכתבי הקודש של דתות רבות בעולם, אך איננה נראית סבירה. מדובר על טבעו של האנטי חומר שהוא, למעשה, חומר רגיל שנע אחורה בזמן, אך זו סתירה של עיקרון הסיבתיות. על כן דבר זה אינו אפשרי כלל ואם יוכח אחרת, זה יגרום לזעזוע עמוק בעולם הפיזיקה.

לסיווג זה חשיבות רבה כיוון שגם שהרבה מן הטכנולוגיות שמדענים גורסים שהן בלתי אפשריות כיום, הן למעשה בלתי אפשריות רק לתרבויות לא מפותחות מספיק. כך, לדוגמה, אם מדענים טוענים שביקור של חוצנים אינו אפשרי משום שהמרחקים בין הכוכבים עצומים, לדעתו, ייתכן וציוויליזציה מתקדמת תוכל לקיים דבר כזה בעתיד. קאקו חוזה כי בסופו של עניין נשיג את הדברים הללו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]