הפיזיקה של הבלתי אפשרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הפיזיקה של הבלתי אפשרי
Physics of the Impossible
הפיזיקה.jpg
עטיפת הספר בעברית
מאת מיצ'יו קאקו
שפת המקור אנגלית
שנת הוצאה 2008
הוצאה בעברית אריה ניר הוצאה לאור
סוגה מדע פופולרי
תרגום לעברית ד"ר אוריאל גבעון
מספר עמודים 304
מסת"ב ISBN 978-0-385-52069-0
OCLC 157023258

הפיזיקה של הבלתי אפשרי: מסע מדעי לעולמם של הפייזרים, שדות-הכוח, הטלפורטציה והמסע בזמן הוא ספר מדע פופולרי שנכתב על ידי הפיזיקאי פרופסור מיצ'יו קאקו, ממייסדיה של תורת המיתרים העוסק בבחינת הבסיס המדעי של המדע הבדיוני. בספר נבחנות פנטזיות פופולריות כגון מהירות האור, קריאת מחשבות ורבות אחרות בשאלה האם כל אותן פנטזיות הן בגדר מדע בדיוני בלבד או ניתנות למימוש.

על פי קאקו, מטרת הספר היא לבדוק אילו טכנולוגיות נחשבות כיום כ"בלתי אפשריות" אך יכולות להיות שכיחות בעתיד הרחוק.

חקר הבלתי אפשרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיצ'יו קאקו יוצא מתוך נקודת הנחה שהבלתי אפשרי יחסי, וטוען שאנו מסתכנים כשאנו מתעלמים מהבלתי אפשרי. הוא מציג באופן שיטתי עוד ועוד דוגמאות על דברים שהוכרזו כבלתי אפשריים לכאורה והופרכו. קאקו אף מציין שבאופן אירוני חקר הבלתי אפשרי קידם את המדע.

קו מנחה בספרו היא אמרתו של ט"ה וויט: כל מה שאינו אסור חייב להתקיים. כלומר, כל עוד אין חוק פיזיקלי האוסר תופעה כלשהי הרי שייתכן שנגלה שהיא אכן קיימת.

3 קבוצות של בלתי אפשרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קאקו חילק את הספר לשלוש קבוצת של בלתי אפשרי על פי רמת אפשרות היישום של כל קבוצה.

הקבוצה הראשונה היא דברים שאינם מפירים את חוקי הפיזיקה אבל אינם אפשריים כיום. קבוצה זו כוללת למשל, סוגים מסוימים של קריאת מחשבות, רובוטים ואי-נראות. השנייה היא טכנולוגיות שנמצאות בקצה גבול הבנת האנושות כיום את העולם הפיזיקלי. בקבוצה זו מוזכרים מסע בזמן, עבירת מהירות האור ויקומים מקבילים. השלישית היא קבוצה המציגה טכנולוגיות המפרות את החוקים הקיימים של הפיזיקה ובחינת אפשרות יישומם בעתיד כמו מכונות תנועה נצחית או ראיית הנולד.

קאקו טוען שהסיווג חשוב משום שהרבה מן הטכנולוגיות שמדענים גורסים שהן בלתי אפשריות כיום הן למעשה בלתי אפשריות רק לתרבויות לא מפותחות מספיק. כך, לדוגמה, אם מדענים טוענים שביקור של חוצנים אינו אפשרי משום שהמרחקים בין הכוכבים עצומים, לדעתו, ייתכן וציוויליזציה מתקדמת תוכל לקיים דבר כזה בעתיד.